Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Evde yalnız kalma korkusu

tambjk

Öne çıkan mesajlar

masa said:

Tim'in dediği gibi abartılı bir korku hali olabilir. Ya da daha ciddi psikotik (şizofreni benzeri) bir durum olabilir. Tecrübeli bir uzman psikoloğa gitmesi çok önemli. Önce psikolog nevrotik mi yoksa psikotik mi onu tespit etmeli. Psikotik ise ise mutlaka psikiyatriste yönlendirilmeli. Nevrotik ise psikolog terapiye başlar, kısa sürede iyileşir, ilaca gerekmez.

Arkadaşın hayatının bir döneminde uyuşturucu kullanmış mı?
Ailede şizofreni gibi psikiyatrik rahatsızlığı olan biri var mı?

Birde arkadaşına şunları sorar mısın;
1-İnsan başka bir insanın düşünesini okuyabilir mi?
2-Astral seyahat mümkün mü?

Şizofreni olduğunu sanmıyorum, başka belirtileri de olurdu.

Psikolog ve psikiyatr lara benim de güvenim yok, sorunu çözmekten ziyade ver hapı yada duymak istediği neyse söyleyeyim gitsin kafasındalarmış gibi geliyor.

İyisi nerede bulunur onu da bilmiyorum.

Bu konuyu konuşurken "ruhtur cindir fln bunlar peri masalı" gibisinden birkaç cümle kurdum ama bir kulağından girdi ötekinden çıktı.

Benim gibi bu tarz şeylere hiçbir inancı olmayan bir psikoloğun kalkıp bu tarz söylemler ile, gerçek olmayan şeylere inanmaması gerektiği gibi bir tedavi sürecine girmesi ne derece faydalı olur emin değilim. Acaba yüzleşmekten kortuğu düşünceler, daha şiddetli bir şekilde hortlayabilir mi?

Ek olarak: 6-7 yıl evel, eski sevgilisi ayrıldılar diye intihar etti, bu korku çocukluktan gelen bir korku. Bu intihar olayı üzerine acaba hayaletinin kendine musallat olacağı düşüncesi mi var bilemiyorum, sorup deşmek de istemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

değiştirmesine izin verdiği biri ancak etki yaratır, psikoloğa işlevi gereği baştan bir öz savunma ile gidiyor insanlar, onu kırması daha külfetli. ve de duygusal değil, steril bir şekilde müdehale ediliyor. yani olay içinde öyle kendi canını yakma falan olduğuna göre, psikolojik yaklaşımlar yeterince duygusal destek sağlamayacak, ki bence aradığı o.

yardımcı olur mu bilmem ama öyle saplantılı birine denk gelip, baya bir uğraşmıştım kendine gelsin diye.

internet üzerinden tanıştığım bir kız vardı, bildiğin standartın hayli üstünde. ama arkadaş, ağzından ben ne kadar çirkin biriyim den başka bir şey çıkmıyordu. hiçbir şeyi haketmiyorum, iyi davranılmasını da haketmiyorum, kimseye güvenmiyorum, iyi bir geleceğim olmamalı diye diye kesinlikle bir şeylerin derinleşmesine izin vermiyordu, ben de eeeeh diyerek ufak ufak yanlayarak uzaklaştım.

yine bir terkedilme hikayesi var altında. bazısı başedemiyor, hakkaten kafayı kırıyor. kendi kendine düzeltmek de istemiyor bildiğin, düzelmesin diye sarılıyor o hikayeye, yani saplantılı ve çarpık bir şekilde bu durumu kendisi için yaratan kişiye, bu tip olaylar üzerinden bağlılık kuruyor. bitmiş bir şeyi bırakamıyor gibi düşün.

ona bıraktıracak kişiye de allah sabır versin, baya bir emek harcaması lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

masa said:

Birde arkadaşına şunları sorar mısın;
1-İnsan başka bir insanın düşünesini okuyabilir mi?
2-Astral seyahat mümkün mü?

Masa bunlar niye?

Psikozlarda (şizofreni gibi) ve bazı kişilik bozukluklarında (şizotipal kb) büyüsel düşünceler çok fazladır. Böyle sürekli olarak mistik şeylerden bahseder, metafizik konulara çok ilgi gösterir.

Yalnız her astral seyahata inana ve düşüncelerin okunabildiğine inan kişi pskiyatrik hasta değildir. Kültürel ve ailesen faktörler nedeniyle de birçok kişi bu tür şeylere inanır ve ilgi duyar, bunlar normal.

İnanma derecesi de önemli tabi. Mesela bazı insanlar düşünce okuyabilir diye düşünebilir bir arkadaş. Bu normal. Ama düşünceleri okunmasın diye evden dışarı çıkmıyorsa bu anormal.

Sırf sorduğum sorulara verdiği cevaba göre kimseye tanı konulamaz. Öyle biraz meraktan sordum gibi. Eskiden bende inanırdım düşünce okumaya, telekineziye ve astral seyahate. Sonra zamanla saçmalık olduğunu anladım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...