Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yeni Yıl Thread 2017 --> 2018

roket adam

Öne çıkan mesajlar

goldbären said:

MrLevie said:

iş açısından dellendiğim (yetti hülaeYNNN) yıl oldu. nitekim istifayı basıp kendimi nerede bulacağımı bilmediğim süreci başlattım.

mokoko gibi bir playstation bir bursaspor galibiyetine bütün dünyayı dolaşacak adamlar olduğu sürece şirketin sırtı yere gelmes...

şirketin a....

beni buralara gelmek zorunda bırakan şeyleri yaşamasaydım çok farklı bir yıl geçirmiş olabilirdim belkide. saydıkların zaman geçirici şeyler. sarılıyoruz mecbur başka bişi değil.
Sosyal ağlarda paylaş

şirkete bir şey olmaz zaten, neden olsun ki. amatör ruha dayadığı sürece sırtını sıkıntı yok. şirkete jr geldiği ve o jri yetiştiren 2 adam bulunduğu sürece şirkette yeter. o yüzden şirketlerin core ekibinde değilsen ne yaparsan yap yani şirketin de umurunda değil. bizim şirket özelinde konuşmuyorum tabii sektörün tamamı böyle dönüyor.
bir noktadan sonra (buradaki bir nokta kendine iş açsıından güvenme noktası) olay tamamen ne aldım, ne kazandıma dönüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

- Dakika bir gol bir ocakta 30 yaşına girdim.

- 2017 başında bir arkadaşla konuşurken aklımdaki bayağı cüzi sayılabilecek maaşı vermedikleri sürece bu işte devam etmeyeceğimi söylemiştim. Önermediler, devam ettim. Maaş artar diye düşünüyordum ama maaşlar sabit kaldı, hayat pahalılaştı. İçten içe iş konusunda hiç bir motivasyonum yok, boaş gidip geliyorum. İş ile ilgili bir kendimi geliştirme yapmak istediğimde zamanım, zamanım olduğunda da iş ile ilgili birşeye bakma isteğim olmuyor.

- Sosyal hayat olarak liseden beri görüşmediğimiz arkadaşlarla tekrar toplanmaya görüşmeye başladık. Bu senenin tek güzel yanı bu oldu. İlk zamanlardaki sıklık yok ama en azından whatsapp vs irtibat devam ediyor. ( Edit: Gerçi düşününce bunun asıl nedeni de çok sevdiğimiz arkadaşımızın lösemi olması. Çok şükür durumu iyiye gidiyor)

- Kendi hayatımda çok sıkıntılı bir dönemdeyim sanırım, çok yakın iki arkadaşımın çocuğu oldu gidip görecek isteği kendimde bulamadım. Bu yüzden o arkadaşlarımla aram biraz açıldı gibi. Belli edilen birşey yok ama kesin hayırsızlığım onlar bir araya geldiklerinde söyleniyordur.

- Düzenli spora gidecektim, ona da motivasyonum kalmadı.

- Kendi içimde ruh hali değişimlerim arttı, kendi kendime çok farketmeye başladım. Kafayı mı yedik ne oldu anlamadım.

Bu muhasebeye bakılınca bayağı kötü geçmiş gözüküyor.

Ek edit: Mart sonu e-sigaraya geçmiş ve sigarayı bırakma isteği gelmişti. İyi gidiyor sanıyordum ama son bir iki haftadır stresten arada sırada normal sigara da içer oldum.
Sosyal ağlarda paylaş

MrLevie said:

şirkete bir şey olmaz zaten, neden olsun ki. amatör ruha dayadığı sürece sırtını sıkıntı yok. şirkete jr geldiği ve o jri yetiştiren 2 adam bulunduğu sürece şirkette yeter. o yüzden şirketlerin core ekibinde değilsen ne yaparsan yap yani şirketin de umurunda değil. bizim şirket özelinde konuşmuyorum tabii sektörün tamamı böyle dönüyor.
bir noktadan sonra (buradaki bir nokta kendine iş açsıından güvenme noktası) olay tamamen ne aldım, ne kazandıma dönüyor.

O yüzden artık iş miş bakmayı bıraktım hep aynı nasılsa. Senede bir çukulata şelalesi geliyosa şirket bahçesine bonus.
Sosyal ağlarda paylaş

aktiftablet said:

MrLevie said:

O yüzden artık iş miş bakmayı bıraktım hep aynı nasılsa. Senede bir çukulata şelalesi geliyosa şirket bahçesine bonus.

ya baktın dışarıdan sana daha iyi teklif geldi, gitmek lazım tabii. Şirketlerin şu ortamda çalışanına iyi bakmak gibi bir derdi yok. Çünkü kaybettiği noktada aynı ayarda başkasını bulabiliyor. Dolayısıyla umurunda değil.

Tabii burada "iyi bakmak" da göreceli. mesela aynı şirket yaklaşık bizi (yaklaşık 200 kişiyi) 2015 yılında 3 gece 4 gün Roma tatiline gönderdi. Güzel jestti mesela. ama aynı olaya "beni niye tatile gönderiyon, o parayı bana versene" diye gezen tipler de vardı.

Hayatı yaşamak için çalışıyoruz. Daha iyi yaşayabileceğin bir ortam bulduğunda gitmenin acabası olmaz sonuç olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

ben o sırada şirkette değildim. tesadüfen kendim gittim roma tatiline helal paramla...

bu arada anadoluda gariban bir okulda okuyup istanbula çaresiz iş için gelip "bu ne trafik" diye şaşıran gençleri cebine 2k para koyup bir de tatile gönderdin mi senden kralı yok. acayip kafalıyorsun. onların üzerinden beş kat para kazandığını anlamaları zaman alıyor, anladıklarında da onlara yol verip yenisini alıyorsun. mrlevie mokoko için konuşmuyorum, hepimiz çarkın bir noktasında naif davrandık elbet. teamlead bana gofret getirdi diye adam beni seviyor sanmıştım :)

ama o şirket tatilleri genelde verimsiz geçiyor. kafile haliinde olman gerekiyor falan. hele bir kıbrıs toplantısı vardı bildiğin 36 saat falan boşa geçti tam sıkıntı şöleniydi.

ama şirket onun yerine adama 2k para verse adamın aklında çok yer etmeyecek. tatil daha akılda kalıcı şaşalı bir ödül.

onun yerine adam gibi iş planlayıp müşteriye ayaküstü kırk yalan söylemeyip akla yatkın süreler verip geceli gündüzlü her hafta cumartesili çalıştırmasana milleti. sekiz pay kazanırken bir yerine iki pay versene. her fırsatta adamdan akşam ve haftasonu tırtıklayıp izin günlerine gelince bayram arefesine kadar silmesene. yok ama illa kerkitecek. sonra tatile yolladıklarında bizimkisi süper şirket yaa daha ne istiyim... (tempodan bunalıp 700 lira fazlasına istifa etti)

izinde evde woramır fügür boyayanlar kıskanabilir tabi beleş tatili...
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

ben o sırada şirkette değildim. tesadüfen kendim gittim roma tatiline helal paramla...

bu arada anadoluda gariban bir okulda okuyup istanbula çaresiz iş için gelip "bu ne trafik" diye şaşıran gençleri cebine 2k para koyup bir de tatile gönderdin mi senden kralı yok. acayip kafalıyorsun. onların üzerinden beş kat para kazandığını anlamaları zaman alıyor, anladıklarında da onlara yol verip yenisini alıyorsun. mrlevie mokoko için konuşmuyorum, hepimiz çarkın bir noktasında naif davrandık elbet. teamlead bana gofret getirdi diye adam beni seviyor sanmıştım :)

ama o şirket tatilleri genelde verimsiz geçiyor. kafile haliinde olman gerekiyor falan. hele bir kıbrıs toplantısı vardı bildiğin 36 saat falan boşa geçti tam sıkıntı şöleniydi.

ama şirket onun yerine adama 2k para verse adamın aklında çok yer etmeyecek. tatil daha akılda kalıcı şaşalı bir ödül.

onun yerine adam gibi iş planlayıp müşteriye ayaküstü kırk yalan söylemeyip akla yatkın süreler verip geceli gündüzlü her hafta cumartesili çalıştırmasana milleti. sekiz pay kazanırken bir yerine iki pay versene. her fırsatta adamdan akşam ve haftasonu tırtıklayıp izin günlerine gelince bayram arefesine kadar silmesene. yok ama illa kerkitecek. sonra tatile yolladıklarında bizimkisi süper şirket yaa daha ne istiyim... (tempodan bunalıp 700 lira fazlasına istifa etti)

izinde evde woramır fügür boyayanlar kıskanabilir tabi beleş tatili...

Naif davranmak ne yazık ki ülkenin bir halt öğretmeyen üniversitesinden mezun her gencin yaptığı şey. naif olmak zorundasın çünkü o işi çalışarak öğrenmek durumundasın. aynı durumda binlerce adam var ve bir yerden başlamak zorundasın. bu gerçek naif olmak zorunda bırakıyor seni. Sen her ne kadar şirketin varolma sebebinin seni sömürmesi olduğunun farkında ol ya da olma. Dolayısıyla bu kazanç çarkında sevgi pek rol oynamıyor. Tabii çoğu memleketim insanı olaya mütevazi yaklaşıp işin gerçekte sevgi dışı şekilde döndüğünü anlaması zaman alabiliyor.

Aşırı çalıştırmak ile alakalı ben şirketlerin elinde bir seçenek olduğunu sanmıyorum. Çünkü çalıştırmasa işi kaybedecek belki, belki daha düşük para kazanacak. Niye böyle bir riske girsin ki adam? Alan memnun satan memnun. Çalışan adam başka yere gitse de aynı ortamla karşılaşacak. O noktada diyor ki ya bu şirket en azından beni İtalya'ya gönderdi ekstradan. Züğürt tesellisi mi denir artık bilmiyorum.

Denetleyen bir kurum olur bu durumu, ceza keser, o zaman bir şeyler düzelir belki. Ama şu anki durumda istihdam yaratmak bile büyük olay olduğu için, daha fazlası kimsenin umurunda değil.

PS: Kıbrısta eğlenmiştim ben ya:)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...