Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yapay zeka gümbür gümbür geliyor

eldar

Öne çıkan mesajlar

bombilo said:

yazılımcılar icin machine learning uzerine turkce cevirisi de olan tutorialımsı ornekli filan guzel bir site vardi, ne zamandir ariyorum bulamiyorum. sanırsam burada da linklenmisti, var mi hatirlayan?

Türkçe öğrenmeyin şu işi yalvarırım. Sonra ortamlarda evrişimsel sinir ağları dersiniz kimse ne dediğinizi anlamaz. Hatta siz de ne dediğinizi anlamazsanız. Gerekirse sağınızda solunuzda redhouse ingilizce sözlüğünüz olsun; ama gene de İngilizce kaynaklardan öğrenin. Onun haricinde basit machine learning'e giriş hakkında bir kaynak istersen Coursera'da Andrew Ng'in dersiyle başlayabilirsin.

Laraken said:

valla bi senedir bakmıyorum machine learning de training seti vermezsen hehehe diye suratına bakan çeşitli algoritmalardan oluşuyor.

Bu supervised learning'e giriyor. İlgili herhangi bir ML algoritmasına, labellanmış/annotate edilmiş bir dataset verirsen; algoritma, verdiğin datasetin amacına uygun bir şeyler öğrenir. Örneğin, kedi/köpek/at resimleri olan ve her bir resmin hangi hayvana ait olduğu labellanmış bir dataset ile algoritmanı train ettiğini düşünelim. Train edilmiş model, vereceğin herhangi bir resim inputunu sadece bu üç sınıftan biri olacak şekilde sınıflandırmaya çalışır. Gidip ornitorenk resmi de verebilirsin; ama modelin gene de onu kedi/köpek/at sınıflarından birine benzetmeye çalışır.

TLDR; Supervised learning = ne ekersen onu biçersin.

Laraken said:

nabıyo bunlar, kendi ürettiği outputların valid mi değil mi olduğunu anlayıp bi de üstüne daha da mı output üretiyorlar o dataları kullanıp?

Bir önceki paragrafımdaki model aynı zamanda "Discriminative Model"e girmekte. Burada kendi ürettiği outputtan kastın, galiba son zamanlarda baya popüler olan "Generative Model" konuları. Yani bir ML algoritmasının image/text gibi şeyler üretmesi.

Alanı takip ediyorsanız son zamanlarda popüler olan bir algoritma var "Generative Adversarial Networks (GAN)" isimli. Bu algoritmanın temel amacı aslında supervised learning'in en büyük problemini çözmek = labellanmış/annotate edilmiş dataset oluşturmak. Çok fazla detaya girebilirim; ama özet geçmek gerekirse bu algoritmaların da temel amacı artificial data üreterek machine learning'in kanayan yarasına derman olmak.

GAN'larla alakalı baya ilginç makaleler çalışmalar var merak edenler için. Kendi outputlarını üretip, validate etme konusuna gelecek olursak da şu linkten bir algoritmanın nasıl kandırılabileceğini görebilirsiniz =)
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 4 ay sonra ...
Kafa açıcı blog yazısı (nispeten kısa olan):

Why is machine learning 'hard'?

Yukardaki blog'a ulaştığım asıl yazı ve son zamanlarda özellikle popi olan reinforcement learning (ve ai/dl) hakkında bir blog:

Deep Reinforcement Learning Doesn't Work Yet

Bu yazı sayesinde Boston Dynamics'in Atlas için yazdığı makaleyi de okuma şansına eriştim (sizde erişebilirsiniz kısaca =)). Öğrendiğim en ilginç bilgi, Atlas'ın herhangi bir şekilde machine learning tabanlı bir algoritma kullanmaması oldu. Spoiler olmasın, gerisini bulup okuyun işte =)
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
machine learning super awesome big data crazy buzzwords building the future

Netflix suggestionlarini sadece %1 gelistirmek icin 3 milyon dolar vermis aaggbii

gercekte olan: HER gece netflix'te family guy acip izliyorum aylardir, 3-4 kere de farkli dizilerin tek bolumlerini izledim. bakin HER gece. netflix anasayfasini actigimda bana family guy onermiyor. yavas gelsin gumbur gumbur :)
Sosyal ağlarda paylaş

sardalya said:

Netflix suggestionlarini sadece %1 gelistirmek icin 3 milyon dolar vermis aaggbii

gercekte olan: HER gece netflix'te family guy acip izliyorum aylardir, 3-4 kere de farkli dizilerin tek bolumlerini izledim. bakin HER gece. netflix anasayfasini actigimda bana family guy onermiyor. yavas gelsin gumbur gumbur :)

Zaten sürekli izlediğin bir şeyin sana önerilmesini ister misin gerçekten?
Sosyal ağlarda paylaş

sardalya said:

(facepalm)
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 ay sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
said:
MEB ders kitaplarının incelenmesinde ilk kez ‘yapay zekâ’ taramasına geçti. Türkiye’nin ilk yerli yazılım programının yapay zekâ özelliği, FETÖ’cü üslubu, argo kelimeleri, cinsiyetçi söylem, ırkçılık ve intihali kıskaca aldı. Yapay zekâ yeni müfredat için başvuran 993 taslak kitabın 100’den fazlasında ‘sakınca’ buldu, 12 kitap yasaklandı. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, yapay zekânın FETÖ’cü üslubu taradığını ve bu nedenle birçok yayınevinin ders kitabının reddedildiğini söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/ders-kitaplarina-sizanlari-uslubundan-tanidi-41039717
http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/750x422/5c0587eec03c0e20dca67aeb.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Şunu yapan insanlar keşke geberse gitse. İntihalin ucu kendi gibi yetersiz pezevenkleri yaktığı için, yaptıkları saçma projeyle anca fetö avlıyoz biz derler. Keywordleri de eksik kalmış keşke big data, endüstri 4.0, kuantum vs.'yi de habere yedirselerdi.

Daha bunun maklube kokusu recognizer ve mobese'den bıyık şeklinden fetöcü yakalama projesi gelir. Hatta 20 sene sonra sayıştay raporlarında adınızın çıkmasını umursamıyosanız, yapıp satın belediyelere. İyi para kaldırılır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...