Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

"Su icsem yariyor"un bilimsel kanitiylan geldim

di

Öne çıkan mesajlar

abi az yerim olur biter ehi ehi diyenler ondan sonra 1kg'a yağ için 1 kg da kas yakıyor, su da atılıp kilo verme hızı düşünce iyice tribe giriyor, kas da gittiği için zaten gene armut gibi vücut. üstüne bir de şeker alımına devam ediyorsa insülin düştüğü an depresyona girip pişman oluyor.

yani kalori hesabı tabi ki önemli ama eat less exercise more olayının tek başına bir bok anlama gelmediğini amerikada çözdü millet.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi elbette diyet onemli, ben gunde sadece 1500 kalori lazim, hepsini nutelladan alsan da olur demiyorum ki (:P)

Commonsense ile hareket ettigin, sebze, tam tahil tuketip islenmis yiyeceklerden ve endustriyel sekerden uzak durdugun surece CICO olayi bayagi dogru.

En nihayetinde basit bi esitlik bu, solda yedigin kaloriler, sagda yaktiklarin var. Eger esitse ayni kiloyu korursun, sol taraf fazlaysa depolarsin aldigin enerjiyi.

Onemli olan aniden yemegi kesip ac ac kaslari yakmamak iste, o yuzden de gunde 200 kalori falan azaltmak tavsiye ediliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

beslenme alışkanlığı kalori hesabından önce gelir. ne yediğin, ne zaman ne kadar yediğin toplamda kaç kalori yediğinden çok daha önemli mesela. işin diyabeti, insülin direnci, triot bozukluğu falan da var. o yüzden diyetisyene gidin.

toplam kalori hepsinden önemli. 100 day ice cream challenge falan yapmıycan tabi. o bile beklediğimiz kadar koymuyor
Sosyal ağlarda paylaş

Baya ucu acik konusuyorsun tili. Daha kesin sinirlar cizersen soylediklerinde haklisin haksizsin diyeyim.

Mesela gun asiri ye ama istedigin herseyi dersen itiraz etmicem, surekli kalori azaltarak her istedigini ye dersen edicem zira zibilyon tane deneyi, arastirmasi var. Kimisinde ilginc bulgular var, kimisinde hepimizin bastan beri dedigi "olmaz oyle" denilen seyler.
Sosyal ağlarda paylaş

tiLi said:

imamizer said:

beslenme alışkanlığı kalori hesabından önce gelir. ne yediğin, ne zaman ne kadar yediğin toplamda kaç kalori yediğinden çok daha önemli mesela. işin diyabeti, insülin direnci, triot bozukluğu falan da var. o yüzden diyetisyene gidin.

toplam kalori hepsinden önemli. 100 day ice cream challenge falan yapmıycan tabi. o bile beklediğimiz kadar koymuyor

nasıl kalori hepsinden önemli.

besinin bir sürü değeri var. vitamini, minerali, yağı, proteini var. lifi var, glisemik indexi var. kaloriyle kafayı kırıp yediği besinin besleyiciliğini, öğünün kalitesini, öğünlerin zamanlamasını, miktarını ıskalıyor millet.

dediğin olsaydı günlük kalori hakkını sabah tek öğün serpme kahvaltıda gömen adam bile zayıf ve düzgün besleniyor olurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

tiLi said:

imamizer said:

nasıl kalori hepsinden önemli.

besinin bir sürü değeri var. vitamini, minerali, yağı, proteini var. lifi var, glisemik indexi var. kaloriyle kafayı kırıp yediği besinin besleyiciliğini, öğünün kalitesini, öğünlerin zamanlamasını, miktarını ıskalıyor millet.

dediğin olsaydı günlük kalori hakkını sabah tek öğün serpme kahvaltıda gömen adam bile zayıf ve düzgün besleniyor olurdu.

bu yazdıkların önemsiz demiyorum ama toplam kalori is king diyorum. regards
toplam kaloriyi tutturmadığın zaman kaliteyle kilo verilmiyor veya almak isteyen için alınmıyor
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Dedigin dogru da sen onu nar suyu icen vs kalp krizi diye yorumlarken yapan boyle yorumluyor bak;

said:
Several studies have shown that rs1801282 (also known as the Pro12Ala variant in the PPARG gene) influences whether an individual benefits from a diet high in monounsaturated fat. (This type of diet is often called a "Mediterranean"-style diet because olive oil is a good source of monounsaturated fat.) In people of European descent carrying at least one copy of the G version of rs1801282, increasing intake of just monounsaturated fat was associated with reductions in body mass index (BMI). In addition, a low fat diet led to an increase in waist circumference in people with the G version but a diet high in monounsaturated fat protected against this effect. The protection was even stronger in people with type 2 diabetes.

Yani suna modern fal bakma diyebilmen icin oturup o arastirmalari okuyup "su yuzden yalan" demen gerekiyor sanki.

Ha ben de acip bakmadim zira olmayan bilgimle raw DNA data'si isleyip bakacak degilim. Onun yerine dedigim gibi beslenme aliskanligi degistirip bakacagim biseyler degisecek mi diye.

Son 6-7 senedir takip etmemekle beraber genetik ve molekuler biyolji bolumunden mezun oldugumda (6-7 sene once falan oluyor yani) isler boyledi. ancak cok ciddi hastaliklarin genleri cause and effect seklinde biliniyordu. eminim cok gelismistir o zamanda bu zamana ve onemli kalitsal hastaliklar artik %100 kesinlikle bulunabiliyordur. ama vucudun hangi yemek yurune nasil tepki verdigi tarzi cok karmasik ve bir suru biyokimyasal pathway iceren bir isi bu kadar kesinlikle bilebileceklerini sanmiyorum. isler bu kadar karisik oldugu her zaman uygulanan seydir istatistik fizikte bile. ondan oyle tahmin ediyorum. Ama itiraf ediyorum arastirmadim. yine de boyle birseye para verecek olsam once arastirirdim deyip sana atarim topu :p
Sosyal ağlarda paylaş

tiLi said:

associated diyo istatistik işte. cause and effect yok.

işte yani istatistik işi biraz sakat. dün biraz baktım obez ebeveynler alıyorlar sonra onların obez olan çocukların genlerini tarıyorlar sonra obez olmayanlara bakıyorlar onların çocukların genlerini tarıyorlar falan gibi çalışmalar. daha obezite gibi genel bir konu bile bu seviyede çalışılıyorsa, az yağlı yemek yersen belinde simit olur gibi bir sonuca genetik bilgiden varılması biraz komik geliyor bana açıkçası. onun yerine çok daha mantıklı olan çeşit çeşit yemekler yeyip metabolizmanın nasıl cevap verdiği ne hızda çalıştığı gibi şeyleri ölçen bir test yaptırmak. tam emin değilim nasıl yapılır ama kesin vardır.
Sosyal ağlarda paylaş

Iyi de obezite sadece genlerine degil, bagirsak florasina gore de olabiliyor, azgini tutamadigin icin de. Vucudun belli bir yag tipine gore gosterecegi tolerans ile obeziteyi bagdastirmak, bunu bulamamislarken buna bakmalari olasi degil demek garip geliyor bana.

Istatistik kisminda haklisin da iste, bir yandan DNA tarayip "su genlerden suphelendik" diyenlerle "olur mu lan oyle sey" diyenleri kiyaslayinca adamlar daha samimi geliyor :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...