Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

"Su icsem yariyor"un bilimsel kanitiylan geldim

di

Öne çıkan mesajlar

tiLi said:

imamizer said:

beslenme alışkanlığı kalori hesabından önce gelir. ne yediğin, ne zaman ne kadar yediğin toplamda kaç kalori yediğinden çok daha önemli mesela. işin diyabeti, insülin direnci, triot bozukluğu falan da var. o yüzden diyetisyene gidin.

toplam kalori hepsinden önemli. 100 day ice cream challenge falan yapmıycan tabi. o bile beklediğimiz kadar koymuyor

sunu dogru duzgun sınırlar icine sokmadan soylemeyin. baya yanlis bir tanımlama olmus. "%50 protein, %40 karb, %10 yag oranıyla gunluk kaloriyi tuttursan yeterli" desen mantıgı dogrulugu var. Yoksa gunde 3k kaloriyi haribo yiyerek almakta sıkıntı yok senin dedigine göre. Micronutrient var daha bahsetmek gereken.

Üstelik günlük kalori olayı dogru beslenme ile kendiliginden rayına oturan bir olay. Oturup her ögünü tartmaya kalori hesabı yapmanın ne kadar gerekli oldugu da tartisilir. Kevin levrone roportajinda kendi soyledi "hayatımda hic kalori hesabi yapmadim, hep vucudumu dinlerim acligima göre yemek yerim." seklinde.

En onemlisi total kaloriden ziyade yediklerinin kalitesi. Dogru besinleri tuketmeye baslayinca ihtiyacindan fazlasını yemek istemiyorsun zamanla zaten
Sosyal ağlarda paylaş

evet bu da dogru, sen gidip fabrikasyon meyva suyu icersen atiyorum 200 kalori aldin ama bunlarin 100%u hemen yag dongusune giriyor, gene ac kaliyorsun, metabolizman dusuyor, alman gereken kalori daha da azaliyor, kisir dongu.

ve diyetini iskence haline getiriyor, belki de imkansiz kiliyor.

yani cok teorik olarak gunluk ihtiyacinin altinda kalori alirsan kesin kilo verirsin ama pratikte imkansiz yanlis besinlerle sekerlerle bunu basarmak.
Sosyal ağlarda paylaş

Nekro said:

tiLi said:

imamizer said:

beslenme alışkanlığı kalori hesabından önce gelir. ne yediğin, ne zaman ne kadar yediğin toplamda kaç kalori yediğinden çok daha önemli mesela. işin diyabeti, insülin direnci, triot bozukluğu falan da var. o yüzden diyetisyene gidin.

toplam kalori hepsinden önemli. 100 day ice cream challenge falan yapmıycan tabi. o bile beklediğimiz kadar koymuyor

sunu dogru duzgun sınırlar icine sokmadan soylemeyin. baya yanlis bir tanımlama olmus. "%50 protein, %40 karb, %10 yag oranıyla gunluk kaloriyi tuttursan yeterli" desen mantıgı dogrulugu var. Yoksa gunde 3k kaloriyi haribo yiyerek almakta sıkıntı yok senin dedigine göre. Micronutrient var daha bahsetmek gereken.

Üstelik günlük kalori olayı dogru beslenme ile kendiliginden rayına oturan bir olay. Oturup her ögünü tartmaya kalori hesabı yapmanın ne kadar gerekli oldugu da tartisilir. Kevin levrone roportajinda kendi soyledi "hayatımda hic kalori hesabi yapmadim, hep vucudumu dinlerim acligima göre yemek yerim." seklinde.

En onemlisi total kaloriden ziyade yediklerinin kalitesi. Dogru besinleri tuketmeye baslayinca ihtiyacindan fazlasını yemek istemiyorsun zamanla zaten
haribo yapmayın demiştim halbuki orda.
hayır abi yediklerin ne kadar kaliteli olursa olsun toplam kalorin fazlaysa nafile. sadece bigmac yiyerek kilo verebilirsin ama gereğinden fazla yiyorsan paleo, dukan, vegan naparsan yap veremezsin.
Sosyal ağlarda paylaş

ya steroidin tillahını alan adamları referans almayın. adamın kilo alması veya vermesi tek ilaca bakıyor ulan. kevin dir, jay dir filan şunlardan referans vermeyin nolur ya.

yağ yakmak içinse tavsiyelerim ( bira ile six pack yapmış bir kardeşiniz olarak)

1- günlük kalorinizi %10 - %10 azaltın, spor durumunuza göre protein, karb ve yağ oranını ayarlayın.
2- sağlıklı bunlar doğal anam diyip meyve, kuruyemişe yüklenmeyin. hatta bence hiç yemeyin net kilo.
3-body ile her zaman daha kilo verebilir, koşu bantlarında telef olan çok insan gördüm, halen aynılar.

ağır diyetlere gireceksiniz vücut yaklaşık 5-6 gün sonra metabolizmayı yavaşlatıyor, başlangıcı ağır yaparsınız(kick start verim de şevk gelsin kafası) da sonra tekrar arttırın öğünleri. ( 1 öğün, sadece su içiyorum dietleri gibi)

platolarda kafein alın spordan önce. çok acıkıyorsanız dğz kahve için, şekeri az olan elmalar var onlardan gömün, açlığı bastırır.

kafeinin de bin bir türlü formu var, carnitin,cla, zinc, yeşil çaylı komboları var onlar daha iyi olabilir. mesela şu : https://www.prozis.com/uk/en/scitec/thermo-x-100-caps?ot=ADWUK&campaignid=758477648

çarpıntı vs problemleri varsa kafeinden uzak durun, zaten spor yaparken de hissedersiniz o kadar büyük bir problem varsa.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Elmalarla armutlari karistiriyorsun. Kimse cikip da yaktigindan fazla kalori alsan da zayiflarsin demiyor zaten. Metabolizma hizini yeme duzenin, sikligin ve ne yedigin etkiliyor diyorlar senin soylemine karsilik olarak.

yeme düzeni ve sıklığının metabolizmayla hiç alakası yok 10 yıl öncenin mythi ayıp
Sosyal ağlarda paylaş

verdigin link ne kadar bilimsel bilmiyorum ama benim degindigim konuya deginmiyor, besin tiplerini degil frekansini olcuyor ve onun icinde bile

Higher frequency of meal consumption may be beneficial for preserving muscle tissue.

geciyor, preserving muscle tissue => higher metabolism rate 1 gun icinde olmaz 15 gun icinde olur.

basliginin tam tersini icinde barindiran bir calismayi muhattap alamayacagim
Sosyal ağlarda paylaş

herşeyden yeterince alın, dengeli besleninci de geldi. topiği kapatabiliriz.

arkadaşm millet kas delisi değil, hatta ben size söyleyim kas yapmayın eğer karı kız için yapıyorsanız. çok ciddiyim bu konuda, overqualified oluyorsunuz ya da fuckboi imajı veriyor, kaslarına aşık bu mal imajı yaratıyor direk. daha uzar gider. çoğunu direk yaşadım.

insanlar kilosundan rahtasız oluyorsa, mesela 2 baldırı birbirine çarpıyorsa, otururken tuvaletten taşıyorsa, vücut havuç gibiyse kilo vermek isteyebilir. bu kiloyu verene kadar bazı şeylerden vazgeçmek zorunda mesela -> meyve. ve bazı şeyleri de yapmak (şart değil aslında) zorunda -> spor gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

sardalya said:

verdigin link ne kadar bilimsel bilmiyorum ama benim degindigim konuya deginmiyor, besin tiplerini degil frekansini olcuyor ve onun icinde bile

Higher frequency of meal consumption may be beneficial for preserving muscle tissue.

geciyor, preserving muscle tissue => higher metabolism rate 1 gun icinde olmaz 15 gun icinde olur.

basliginin tam tersini icinde barindiran bir calismayi muhattap alamayacagim

uyku öncesi üşenmişim cevap vermeye de linki ben di'yi alıntı yaparak verdim. besin kalitesiyle elbette bi alakası yok linkin. burda besin tipleri yok diye neden girişiyosun
verdiğin link ne kadar bilimsel bilmiyorum ne demek abi daha ne kadar bilimsel olacak? referanslar altta ve sadece bilimsel çalışmalardan alıntı yapılmış. meta-analysislere öncelik vermiş.

ne yediğin önemli ama ne kadar yediğin daha önemli. toplam kalori, toplam protein... hatta dur bi grafik olması lazım tam buraya koymalık
https://i.imgur.com/1wN12Nm.png

yeme düzeni metabolizmayı etkilemez dedim ama etkilediği şeyler var elbette. ben kendim IF yapınca daha az acıkıyorum daha az yiyebiliyorum. bir çok kişi ise IF hiç yapamıyor vs. yalnızca önem sırasına dikkat çekiyorum çünkü besin kalitesi her şeyden önemli gibi büyük ve yanlış laflar ediliyor triggerlanıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...