Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

"Su icsem yariyor"un bilimsel kanitiylan geldim

di

Öne çıkan mesajlar

Kanuni said:

di said:

DNA testi yaptirdik hanimlan, benim sonuclarda soyle iki sey diyo;

said:
A low fat diet may lead to increased waist circumference but a diet high in monounsaturated fat protects against increased waist circumference and may lead to reductions in BMI.

said:
Decreasing calorie intake and increasing physical activity through walking is not associated with weight loss.

ki bayadir "ulan o kadar hareket ediyorum, duzgun besleniyorum, bi halt olmuyo" diye dolaniyodum.

Yeme aliskanligini degistiricem bakalim, nolcak gorcez.

1. abi yuksek zeytinyagi fistik vs kullanarak alacagin yag miktari 1 kg degil sonucta. cok genel konusuyor ve herseyi kapsiyor. zaten yemen gerekiyor bu yag tipini. essantial fat deniyor ya onlar iste yememen hatali. balik yagi zeytin yagi fistik ezmesi vs gibi seyler. ha dna testinde abiler sana bunlardan gunde 1 kg ye dememislerdir zaten diyemezler.

2- yurume yaparak zayiflayamassin bir sure sonra denmis ki normal, 2 yasindan beri yuruyen bir organizmanin bir sure himbilliktan sonra tekrar yuruyerek bir yere kadar zayiflamasi normal ama sonrasinda zaten bunye etkilenmez cunku kac on senedir yuruyorsun.

genel insan normlarina gore bir test sonucu olmus.

1- yağ yaktıran yağ diye geçer zaten zeytinyağı, avakado yağı ve balık yağı. (Bunun dışında hayvansal yağların bile artık çok zararlı olmadığını düşünmeye başladım- bu bambaşka konu,yeter ki doğal olsun)

2- ise bana baya saçma geldi, kalori almının azalması, fiziksel aktivitenin artması -daha fazla yürüyerek- nasıl kilo verdirmez? tamam belki senin vücut tipine göre efektif değildir ama illaki normalden daha az kalori alırsan, daha fazla hareket edersen kilo azalır. kesin yani.
Sosyal ağlarda paylaş

@killjoy

evet fiziksel aktivenin artmasi tabiiki faydali ama asil etken dietteki kalori azalmasi.

benim kast ettigim ve orada kast edilen daha cok yuruyun olayi. dag tepe traking yaparsan mesela yuruyus ama etkisi tabii ki cok fazla ama burada ki yuruyusden kasitlari baska, normal hayatta ki aktivitelerinin sadece yurume kismina abanmak kilo kaybina pek faydali degil, saglikli. onlarda bunu yazmislar bence.

hic mi cevrenizde yok gobekli amcalar ama cikar kosu bandina 1 saat kosar durur ama erimez adam. her postacinin misal filinta gibi olmasi lazim falan :) bir sure sonra kondisyon ve aliskanlik devreye giriyor, bu yuzden yurume bir sure sonra eritmez oluyor.

hep diyoruz ya en yararlisi interval, siki agirlik idmanlari vs cunku bunlarin hic birinde vucut bir aliskanliga ve monotonluga dusmuyor ki bunlarinda uzun sure ayni kivamda gitmesi plato denen lanete sokuyor kisiyi. agirlik arttir, hareket degistir, kardiyoda baska makinelere gec vs bundan hep.
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

Testin adı neymiş abi merak ettim

Dumduz DNA testi abi.

Sitesi de su; https://www.23andme.com

Iste kalitsal hastaliklar, sac rengin, goz rengin, nereden gelmissin, atalarinin ne kadari neanderthalmis, 85 yasinda alzheimer olma riskin kac falan onlari soyluyo.

Ha bunlari nasil soyluyo, yapilan arastirmalar + kendi ellerindeki DNA testi verilerine gore eslestirme yaparak soyluyor.

Sonuclarda traits kisminda "response to diet" ve "response to excersize" diye iki kisim var, benim icin ilk mesajdakiler yaziyor.

Oncesi sonrasi yok. Merak ederseniz diger ihtimaller var secenekler genelde artar, azalir, tipik ya da pozitif, negatif ve tipik seklinde.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bu arada hepsi genetik diye bir iddam yok ama ben susayim RamsesII gelsin anlatsin abi. Ben hazirladim adamin beslenme planini su healthy eating zikkimindan ogrendigim sekilde, eridi bitti adam 2 ayda ac kalmadan. Before - After yapsin hatta.

TL; DR; Beslenme konusunda bombos bi adam degilim de genel gecer seyler cok uymadi simdiye kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

Onu da denedim. Yaklasik 17 kilo verdim bu dayiyla ama anasini aglatti metabolizmanin. Eskiden sisman ama staminasi kuvveti falan yerinde tiptim, simdi sadece sisman kaldim, geri kalanlarin hepsi gitti bu dukan diyetinden sonra.

Yapmayin, yaptirmayin. Cok sacma bisey.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

sadece tukurukten mi bakiyorlar buna?

gelmesi gitmesi ne kadar surdu?

199$ olan paketi mi aldin?

Evet, tupun icine tukurup kapagini kapatiyosun, kapak kapaninda koruyucu sivi ekleniyo o tukuruge, sonra gelen paketle tekrar geri gonderiyosun. Ona gore tasarlamis adamlar, guzel olmus.

Ben almadim bunlari, hanim aldi benim dogum gunumu bahane edip hem kendine hem bana, o yuzden bilmiyorum ama tek fiyat var zaten sitede. En azindan bana tek gorunuyo UK'den girince.

Kit'ler 1 Nisan'da gelmis bize, hemen gondermedik, ne ara gonderdik hatirlamiyorum ama 21 Nisan'da paketler elimize ulasti diye mail atmislar, sonrasinda 2 Mayis'da hanimin sonuclari, 15'inde de benimkiler geldi.

Kadinlarda paternal line'a bakamadiklari icin daha kisa suruyo, erkeklerinki daha uzun ama genel olarak 6-8 hafta surebilir diyorlar zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

benim sıkıntım tamamen psikolojik. yemekten aldığım tadı hiçbir şeyden alamıyorum artık. herhangi bir aktiviteden keyif almam için öncesinde yemek yemem lazım. gitar bile çalınmıyor açken. hele oyun ve film öncesi binge yapmak şart. yoksa boş boş tuşlara basıyorum.

kime anlatsam mal mal EKMEĞİ KES, AKŞAMLARI DA ÇIKIP Bİ SAAT YÜRÜ, İKİ AY SONRA GEL BANA TEŞEKKÜR ET diyor. bir tık zekisi bubinga suyu iç falan tavsiyeler sallıyor vs.

akşam takip ettiğim dizi düşecek, işten fırlayıp koşa koşa dope'umu almaya gideceğim diye saat sayıyorum falan. esas bu ödül şartlanmasını nasıl kırarım bana o lazım. diyet metodu falan işin magazini.
Sosyal ağlarda paylaş

k1nJo said:

abi o kadar hareket ediyorum demişsin ama tam olarak napıyosun mesela? bi de 17 kiloyu ne zaman verdin, yakın zamanda mı? bi de aldıysan ne kadarını geri aldın mesela.

Bu 2 gunluk bisey degil benim icin ya, haliyle su anda evden calissam da zaman zaman olanlari diyeyim;

Nisan ayindaki 8 gunluk tatilde gunde ortalama 20K adim attim abi. Ki baya aci cekerek attim bu adimlari zira sakatligim bol, gittigim kiloyla geri dondum.

17 kiloyu 2012 yazinda verdim, 10 kadarini geri aldim.

Bir donem ise bisikletle gittim geldim, kilo degismedi.
Bir donem sirtimda cantayla her gun 2 saat kadar yurudum eve donerken, yine bisey degismedi. Ha o arada omuzlar genisledi azicik, millet BODY MI CALISIYON LAN?! diye geldi, bir ihtimal kas kazandim yag kaybettim ama sonuc olarak degismedi.

boyle zibilyon tane deneme sonrasi, Dukan diyeti harici basarili oldugum olmadi, onda da iste sahip oldugum kas grubu gitti + metabolizma yavasladi.
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

benim sıkıntım tamamen psikolojik. yemekten aldığım tadı hiçbir şeyden alamıyorum artık. herhangi bir aktiviteden keyif almam için öncesinde yemek yemem lazım. gitar bile çalınmıyor açken. hele oyun ve film öncesi binge yapmak şart. yoksa boş boş tuşlara basıyorum.

kime anlatsam mal mal EKMEĞİ KES, AKŞAMLARI DA ÇIKIP Bİ SAAT YÜRÜ, İKİ AY SONRA GEL BANA TEŞEKKÜR ET diyor. bir tık zekisi bubinga suyu iç falan tavsiyeler sallıyor vs.

akşam takip ettiğim dizi düşecek, işten fırlayıp koşa koşa dope'umu almaya gideceğim diye saat sayıyorum falan. esas bu ödül şartlanmasını nasıl kırarım bana o lazım. diyet metodu falan işin magazini.

Cikarayim mi sana da bi program? Bisey kesmece yok bende, sadece proportion'lari tarifteki gibi ayarliyosun, sonrasinda istedigin gibi yiyosun.
Sosyal ağlarda paylaş

di mesela şey yapsan sonuç alamaz mısın?

fitbit app ve bi saat al. 1 ay rutin oluştur. alışkanlık haline getir her an saati veya cihazı takmayı. 100% uptime ile hareket datanı tutsun. bununla paralel o dönemde app üzerinden yemek ve su girişlerini yap. ondan sonra bu datayla bir diyetisyene git, uzmanına.

adama datayı okuyarak sana bir feedback versin.

mantıksız mı?

aktüel olarak ne aldığını ve ne kadar hareket ettiğini loglamış oluyorsun sonuçta. adamın çok daha net bir analiz yapmasına ortam sağlamaz mı?
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

bingildak said:

Testin adı neymiş abi merak ettim

Dumduz DNA testi abi.

Sitesi de su; https://www.23andme.com

Iste kalitsal hastaliklar, sac rengin, goz rengin, nereden gelmissin, atalarinin ne kadari neanderthalmis, 85 yasinda alzheimer olma riskin kac falan onlari soyluyo.

Ha bunlari nasil soyluyo, yapilan arastirmalar + kendi ellerindeki DNA testi verilerine gore eslestirme yaparak soyluyor.

Sonuclarda traits kisminda "response to diet" ve "response to excersize" diye iki kisim var, benim icin ilk mesajdakiler yaziyor.

Oncesi sonrasi yok. Merak ederseniz diger ihtimaller var secenekler genelde artar, azalir, tipik ya da pozitif, negatif ve tipik seklinde.

etnik grup şeysi ne söyledi? %20 anadolulu gibi mi?
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

yani dev bir zahmet değilse çıkar tabi, ama dedication proclamak için forumun da ötesinde ulusal kanallarda dalga geçilmem falan lazım herhalde. fazla da barışık olmamam lazım egom çok düşük.

Bunun barisiklikla falan alakasi yok abi. Ne durumdasin bilmiyorum, hic tanismadik, hic gorusmedik ama bir noktadan ve yastan sonra obezitenin insan sagligi ustundeki etkileri inanilmaz yikici.

Bir de "kendinle barisik olmak" buyuk yalan kim ne derse desin. Defans mekanizmasi direkt. Haliyle ulusal kanalda dalga gecilmeye gerek yok, bu boyle gitmez diyebiliyorsan ama tek derdin nereden nasil baslayacagini bilmemekse gel anlatayim.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Bir de "kendinle barisik olmak" buyuk yalan kim ne derse desin. Defans mekanizmasi direkt. Haliyle ulusal kanalda dalga gecilmeye gerek yok, bu boyle gitmez diyebiliyorsan ama tek derdin nereden nasil baslayacagini bilmemekse gel anlatayim.

defans mekanizmam çok güçlü demek dayak yiye yiye kalınlaşmış sdfs.

ömden yürüyorum bundan sonrasını.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...