Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Anayasa Sorunsalı

Yabgu

Öne çıkan mesajlar

KPSS ve çeşitli sınavlarda sorulan bu sorunun cevabı hala ne belli değil. Tam bir cinnet sebebi.

"Türkiye'nin ilk anayasası?" sorusunun cevabı ne?

Kanun-i Esasi mi?
21 Teşkilat-ı Esasiye mi?
24 Teşkilat-ı Esasiye mi?

Hadi bakalım. İyi çıldırmalar.

Biri "Türkiye ise bu topraklar üzerindeki ilk anayasa Kanuni-i Esasi" diyor.

Öteki "Türkiye Cumhuriyeti 23'te ilan edildi, 24'teki anayasa ilk anayasadır" diyor.

Başkası "1. Meclisin 21'deki teşkilat-ı esasiyesi anayasadır" diyor.

Benim yorumum ise şöyle.

Batılı anlamda hazırlanmış ilk anayasa Türk medeniyeti tarihinde 1876 tarihli Kanun-i Esasi'dir. II. Abdülhamit dönemi Osmanlı İmparatorluğu ürünüdür.

Heyet-i Temsiliye'nin Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisi kurması, ortada devlet yok ama meclis var, devleti kurana kadar işleri yürütecek bir kanunlar silsilesi kabul ediliyor, 1921 tarihli anayasa niteliğindeki Teşkilat-ı Esasiye kabul ediliyor.

1923'te Türkiye Cumhuriyeti ilan ediliyor, kuruluyor, 1924'te ilk anayasa kabul ediliyor.

Yani Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk anayasası 1924 anayasasıdır.

Evet, siz ne diyorsunuz? Bir istişare edelim şunu.

Dipnot: Umarım doğru yere açtım konuyu :)
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de 24 diyorum, biri kurucu meclis Türkiye diye bir devlet kurdu sonra 23'te de bunu Cumhuriyet yaptılar diyor. İlk defa böyle bir iddia duydum.

Yani Osmanlı > Türkiye > Türkiye Cumhuriyeti iddiası güdenler var. Bunu diyenler de 21'e ilk anayasa diyor.
Sosyal ağlarda paylaş

abi sen bana Türk tarihi içerisindeki ilk girişimi ve ilk anayasayı yazıyorsun.

Soru "Türkiye'nin ilk anayasası"

İşte bu soruda Türkiye Cumhuriyeti mi kastediliyor yoksa Türkiye diyerek üzerinde yaşadığımız coğrafya mı tam bir muamma.

Bir vatandaş Türkiye denince ne anlar? Türkiye Cumhuriyeti dimi? Eğer Türkiye Cumhuriyeti ise 24 mü 21 mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Anelor said:

turkiye diye neden topraklari kastetsin topraklarin turkiye adiyla alakasi yok ki. minor asia anatolia anadolu vs demesi lazim. turkiye devleti kastedilmeli turkiye deniyorsa

Evet hatta türkiye deniyorsa osmanlıyı da kapsar.

Unutmayalım: Anadolu’nun ve resmî adı “Devlet-i Aliyye” olan, resmiyet dışında “Osmanlı Devleti” şeklinde kullanılan imparatorluğun hâkim olduğu topraklar da Batı’da tâââ 11. asırdan buyana “Türkiye” diye bilinir! Bu ismin ilk kullanılışına Türkler’in 1071’deki Malazgirt Savaşı’nın ardından bölgeye kalabalık gruplar halinde yerleşmelerinden hemen sonra, 1085’te tesadüf edilir. Eski asırlarda çizilen bütün haritalarda, yazılan tarih kitaplarında, batılıların kaleme aldıkları seyahatnâmelerde ve bu topraklarla alâkalı olarak yazılanların tamamında devletin ismi “Türkiye”, bulunduğu topraklar da “Anadolu” diye geçer.

Avrupalılar’ın bölgeden bu şekilde bahsetmeleri, Alman Kralı Friedrich Barbarossa’nın 12. asırda katıldığı Haçlı Seferi’nin ardından yoğunluk kazanır, derken 13. yüzyılın meşhur keşiş, diplomat ve yazarı Simon de Saint-Quentin’in de eserlerinde “Türkiye” sözünü kullanması üzerine kavram tamamen yerleşir. O zamanki Türkiye’nin sınırlarının belirsiz olmasına rağmen devletin ismi artık “Türkiye”, arazisi de “Anadolu”dur! Seyyahlar eserlerinde “Türkiye’ye gidiyoruz”, “Türk topraklarına girdik” diye yazarlar; Osmanlılar’dan “Türk” sözü ile bahsedilir, padişaha da “Türkler’in Sultanı” yahut “Türkler’in İmparatoru” denir.

http://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/1031863-bilen-bilmeyen-herkes-konusuyor-osmanli-devletinin-resmi-adi-devlet-i-aliyyedir
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...