Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oda aydınlığı nasıl olmalı (pc kullanıcısı için)

Densiz

Öne çıkan mesajlar

yazdıklarım arasında flux kullanmayın perde çekin diye bişi mi var. boş konuşuyorsun. diyorum ki RGB, gamma ayarını kendiniz yapın kalibrenizi diyorum sabahtan beri. kalibrasyonu ayarladıktan sonra zaten ortam aydınlığına göre sadece brightness'ı değiştirmesi kalıyor, onu da iki tuşla hallediyorsun. ben loş ortam sevdiğim için ortamın aydınlığını ayarlıyorum brightness'ı sabit tuturak.

al sana örnek: http://www.overclock.net/t/1129341/samsung-sa950-and-sa750-owners-club/260#post_15649225

milleti bilinçlendirmeye çalışalım. sen cahil gibi yaparsa flux yapar modundasın. sapsarı oynamayı seviyorsan şundan al bi tane.

https://4.bp.blogspot.com/-54ZoDl2-stQ/UzRtTTo0pgI/AAAAAAAASi4/GSIQLYmBZgs/s1600/kolormatik.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

konu ortam aydınlatması üzerine açıldı, ben de ekstra olarak flux'dan bashettim yakın bir mevzu olduğu için ama ortamda flux ne ya diye gezen kendinsin. daha bluelight'la ortam aydınlatması muhabbetlerının birbirinden farklı olduğunu ayırt edemiyorsun, ondan sonra gelip milleti bilinçlendirmeye çalışıyorsun.

ben flux'la ortam aydınlatması mevzusuna bir bağlantı kurmadım şurada hiç bir mesajımda, defalarca bluelight ile ilgili diye anlattık ama işte fikrin olmadığı için boş konuşup duruyorsun, meme filan koyuyorsun anca işte.
Sosyal ağlarda paylaş

ben flux kullanmayın da demedim, ayar yapamayacak dureumdaysanız kullanın dedim. fluxın yaptığı RGB'nin B'sini kısmak işte sanki rocket science anlatıyorsun, flux hissen mi var? oyunlar flux'ı disable edince retina burn'ü yersin, fullscreen'de zaten çalışmıyor. onu kullanmak yerine renk kalibrasyonunu yapın dedim sadece. aydınlatma konusuyla alakası yok zaten bunun konu flux'a gelince ben de yazdım.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben sürekli karanlıkta oyun oynuyorum ve çalışıyorum kendimi bildim bileli. Ofisin storları falan çekik hep bende. Arada hoca gelip ışıkları yakıyor, çıktığında tekrar kapatıyorum. Gözlerim sağlam astigmat haricinde.

Işık olduğunda konsantre olamıyorum ne alakaysa. Hatta ciddi bir şeyler konuşacağım zaman bile loş ortamları tercih ediyorum, ruh hastası olabilirim.
Sosyal ağlarda paylaş

Xenus said:

ben flux kullanmayın da demedim, ayar yapamayacak dureumdaysanız kullanın dedim. fluxın yaptığı RGB'nin B'sini kısmak işte sanki rocket science anlatıyorsun, flux hissen mi var? oyunlar flux'ı disable edince retina burn'ü yersin, fullscreen'de zaten çalışmıyor. onu kullanmak yerine renk kalibrasyonunu yapın dedim sadece. aydınlatma konusuyla alakası yok zaten bunun konu flux'a gelince ben de yazdım.

flux fullscreen sorunsuz calisiyor bende.
Sosyal ağlarda paylaş

Xenus said:
oyunlar flux'ı disable edince retina burn'ü yersin, fullscreen'de zaten çalışmıyor.

ya niye burn yesin gozun zart diye.

zaten her oyun mudahale etmiyor oyle seylere. skyrim mesela ellesmiyor flux varsa turuncumsu aciliyor oyun.

ayni sekilde pirates of the burning sea de full screende ellesmiyor. hatta hafif turunculasinca daha otantik tarihi gorunuyor oyun.

color calibrasyon vs yapmak akil kari mi her aksam sabah degistirmek preset mreset ayarlamak tik tik tik monitorden.

yapacak adam da cikar da otomatik varken program ne diye monitor butonlarinda piyano calsin adam.
Sosyal ağlarda paylaş

Xenus said:

abi bu dediğin bi nevi gece gündüz flux kullanmak olmuyor mu
Sosyal ağlarda paylaş

Mal said:

oda aydınlatması içinde şunu öneriyorum

https://www.decathlon.com.tr/media/833/8331138/big_54bc29a3-8993-4d5d-bc56-32fcaae5bdfd.jpg

kırmızı ışık, 6 lümen 25 lümen 50 lümen ayarı var.
https://www.decathlon.com.tr/bl-dynamo-kamp-lambas-id_8331138.html

bende bunun lümen ayarsız pille çalışan modeli sabit 45 lümen veriyor odayı bildiğin aydınlık yapıyor loş olsun isteyince üstüne bişeyler kapatıyorum. oda bu:
https://www.decathlon.com.tr/bl40-kamp-lambasi--id_8330593.html

aslında aynı işi gören ışık şiddeti manuel (yuvarlak tekeri döndürerek) ayarlanabilen kırmızı mavi beyaz verebilen bişey arıyorum. philipsten ayarlı ampülünü alıp kendim yapcam sanırım.

http://image.darty.com/petit_electromenager/beaute_sante_forme/luminotherapie/philips_hf3419_02_energyup_k1610184265793G_164309704.JPG
bende de bundan var. güneş gibi ışık veriyo 10000lux. gündüz gözüme tutuyorum. minimum yarım saat güneşe çıkmak lazım gündüz
Sosyal ağlarda paylaş

neutrino said:

windowed fullscreen'e çalışır. true fullscreen'de her zaman çalışmaz. o zaman sli/cf kullanamazsın. bazı online oyunlar direk engeller zaten.

unity100 said:

Xenus said:
oyunlar flux'ı disable edince retina burn'ü yersin, fullscreen'de zaten çalışmıyor.

ya niye burn yesin gozun zart diye.

zaten her oyun mudahale etmiyor oyle seylere. skyrim mesela ellesmiyor flux varsa turuncumsu aciliyor oyun.

ayni sekilde pirates of the burning sea de full screende ellesmiyor. hatta hafif turunculasinca daha otantik tarihi gorunuyor oyun.

color calibrasyon vs yapmak akil kari mi her aksam sabah degistirmek preset mreset ayarlamak tik tik tik monitorden.

yapacak adam da cikar da otomatik varken program ne diye monitor butonlarinda piyano calsin adam.

lafın gelişi o abi. gerçek renklere bakmak yerine kolormatik gözlük ile bakıyor gibi oluyorsunuz. gözü o programa alıştırmak iyi değil sonra yokluğunu çekiyorsunuz. bombilo da yazdı zaten sizi akşam uyku moduna soksun diye var o program ama bi arkadaşım 7/24 min değerlerde kullanıyordu. daha sonra led, florasan ışıkları bile rahatsız etmeye başlar.

kalibrasyon 1 kerelik yapılan bi işlem. tv falan aldığınızda, reyonlarda tutulduğu gibi max vibrant halde mi bırakıyorsunuz, ayar yapmadan? otomatik kalibrasyon diye bişi yok. 200$'lık hardware toollar ile yapıyor millet sonra datayı paylaşıyor nette. zaten her cihazın kalibrasyonu da ayrı yapılır, bi freeware program onu yapamaz.

tiLi said:

hayır abi çok farklı bi olay. ideal color temperature'ı yakalayınca. sadece brightness'ı ayarlaması kalıyor aydınlığa göre. flux color temperature ile oynuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Xenus said:

neutrino said:

windowed fullscreen'e çalışır. true fullscreen'de her zaman çalışmaz. o zaman sli/cf kullanamazsın. bazı online oyunlar direk engeller zaten.

crossfire fullscreen catir catir calisiyor sorunsuz.

Xenus said:
kalibrasyon 1 kerelik yapılan bi işlem. tv falan aldığınızda, reyonlarda tutulduğu gibi max vibrant halde mi bırakıyorsunuz, ayar yapmadan? otomatik kalibrasyon diye bişi yok. 200$'lık hardware toollar ile yapıyor millet sonra datayı paylaşıyor nette. zaten her cihazın kalibrasyonu da ayrı yapılır, bi freeware program onu yapamaz.

yahu neye kalibre etsen gunduz/gece formatina ayri ayarlaman gerekecek fluxun yaptigi gibi. sen bambaska bi konseptten bahsediyorsun. senin monitorunun color calibrationu gunduz gece ayarina fayda etmiyor. geceye uygun ayarlarsan gunduz gozune batacak, gunduze gore kalibre etsen gece.

yok gercek renge ayarlamaktan bahsediyorsan zaten monitorun kaliteliyse oyle gelmeli, ve oyle gelmese de ayarlasan dahi yine gunduz/gece farki olacak gozunde.

tiLi said:

hayır abi çok farklı bi olay. ideal color temperature'ı yakalayınca. sadece brightness'ı ayarlaması kalıyor aydınlığa göre. flux color temperature ile oynuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

unity100 said:

https://forum.justgetflux.com/topic/2767/f-lux-auto-disables-when-playing-full-screen-games/5

öyle gelmiyor işte paketten çıkınca. market reyonlarında göze batsın diye vibrant renklere abanıyorlar, marketing practice bu.

gece-gündüz farklı ayar yapmaya da gerek yok. oda aydınlığını yada monitör brightness'ını bi zahmet ayarlayın.

neyse daha yazmayacağım abi 2-3k monitör ile kalibrasyon ayarı yapmadan, flux açık skyrim falan oynayın siz yihyih
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Karanlik odada kullanirsan gozlerini bozarsin, kotu edersin. Los-aydinlik arasi bir sey tercih ediyorum ben.

yani tabii istisnalar kaideyi bozmaz ama ben 15 yıldır falan çoğunlukla karanlık da kullandım. özellikle izmit'te öğrenciyken falan laptop ekranına full.

4 senedir 32" tv'yi monitör olarak kullanıyorum. kısmen karanlık, çoğunlukla ışık açık olsa da. 19 yıllık pc kullanıcısıyım aynı zamanda.

geçen sağlık testine girdim işte shgm'nin. gözlerden sıkıntı çıkar kesin diyordum sol göz 0.0, sağ göz 0.25 çıktı.

nasıl bu kadar sağlıklı bilmyiorum. eleman kusursuz dedi gözlerin astigmata vs. baktıktan sonra da sadfsd

Çok değişken bir olay o yüzden. bunu yap bunu yap demek yersiz geliyor bana. Tabii standart önerilerdi veya işte yapılması gereken şeyler var ama en rahatı hangisi ise oradan git kendine göre.

ben mesela gözlerim yorulunca kalkarım biraz odada bile olsa dolanırım ne bileyim yatağıma uzanır dinlenir sonra devam ederim. gerçi bu süreçlerde uyuya kaldığımda çok oldu sdafds

temelde göz yorgunluğunu minimuma indirmek önemli gibi ışıklardan vs. ziyade.
Sosyal ağlarda paylaş

o yediklerinle alakalı ama :(

şeker hiç tüketmeyen, endüstriyel gıdaları neredeyse hiç tüketmeyen tiplerin dişleri zaten çürümez ki

yani bu tip insanlarda çok az var ama varlar. onların dişlerinin çürümemesi doğal. yoksa şeker tüketip vs. dişlerinin çürümemesi imkansız.

ama işte monitör olayı garip ya.
Sosyal ağlarda paylaş

Xenus said:

unity100 said:

https://forum.justgetflux.com/topic/2767/f-lux-auto-disables-when-playing-full-screen-games/5

öyle gelmiyor işte paketten çıkınca. market reyonlarında göze batsın diye vibrant renklere abanıyorlar, marketing practice bu.

gece-gündüz farklı ayar yapmaya da gerek yok. oda aydınlığını yada monitör brightness'ını bi zahmet ayarlayın.

neyse daha yazmayacağım abi 2-3k monitör ile kalibrasyon ayarı yapmadan, flux açık skyrim falan oynayın siz yihyih

kalibrasyon lazım. ama geceleri mavi ışığın kısılması da sağlık için lazım. iyi görüntü için değil circadian rythm bozulmasın diye. scnnin kafası karışmasın
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...