Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yalnız kalmak isteyen sevgili

beatifulmind

Öne çıkan mesajlar

ben de de vardı bir Merve

hatun çok güzeldi, kitap okumayı falan seviyo cool hatundu

baya yazdım hatuna ama olmadı sebebini ise çok sonradan öğrendim yakın arkadaşından. kızın ağır psikolojik sorunları varmış

aramızda kalsın kız hala bekar içim gidiyor arada görüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

tiLi said:

tarhana içince ben de bi kötü hissediyorum. hatta başım da ağrıyo sanırım. en yakın zamanda içip gözlemliycem

Claiborne said:

küçükken başımı ağrıtıyor diye tarhana içmezmişim ben de oha

büyük oyunu bozucaz beyler hadi

ABİ NASIL YA HASSSSSSSSSKTR AYNISI LAN OLM DEMEK Kİ HARBİDEN AĞRITIYOMUŞ KİMSE İNANMIYODU BANA
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada en alakalı güncel konu bu buraya yapıştırayım,

kategorizasyon için güzel bir yazı olmuş

ekşi said:

güzelliğin evrensel biyolojik iç güdüsel kriterleri var ve bunlar ikinci grup olan kültürel estetik yargılar ve içinde bulunduğun ve bulunmadığın gruplar hakkındaki aşağılık/üstünlük komplekslerinden daha önce gelir. ama ikincileri ise insanların tercihlerini, en azından tercihleri hakkında ifadelerini (laf aşamasında) çok yüksek oranda etkiler.

güzellik, sağlıklı, oranlı olmak, doğurgan olmak, simetrik olmak, güzel (biyolojik anlamda) cilde sahip olmak, iyi gelişmiş yine simetrik kemik yapısı, boy kilo vücut oranlarına sahip olmak, ve ortalama ve üstü bir zekayı yansıtan yüz, gözler, yüz ifadesi, bakışlar demektir. bunları elden geldiğince kültürden modadan bağımsızdır.

bir de işte sana benzediği için veya benzemediği, üstün olduklarını veya tam tersi sandığın için insanları çirkin bulmak gibi psikolojik mekanizmalar var. bunun tek olumlu versiyonu aynı zamanda farklı olanı çekici bulmak o da genetik çeşitlilik kaynağı iyidir. yani fahriye evcen, anadoludan içinden çıktığımız ortalama ortalama altı, köyden birkaç nesil önce göçmüş insanların içinden çıkan genetiği üstün birisi. ama gördüğümüz daha uzun süreli elitizm ve üstünlük, güzellik atfettiğimiz batılılar, veya türkiye'nin biraz daha eskiden beri var olan eliti içinden çıkanlardan çok, "bize benziyor". bize benzedikçe de güzelliği sıradan geliyor.

yani fahriye evcen'i güzel bulmayan, onu geçtim çirkin bulanın kafasında bu ikinci set kriterler işliyor. bu durumun bir versiyonu da kendini üstün ve güzel gören bir gruptan grup dışına bakarken de benzeri negatif filtreler işler. kültürel sosyal ekonomik olarak üstün olanların yaygın genetik özellikleri (saç göz ten rengi gibi) daha estetik bulunur. üstelik alttan bakan da bunu benimser. yani kendini balkan güzeli falan diye gören biraz çirkin bir kıskanç kadın da fahriye evcen çirkin korosuna katılır..

https://eksisozluk.com/entry/66756565
Sosyal ağlarda paylaş

yazıyı direk alıntı yaptığım için oralarına dokunmadım, anlam bütünlüğü bozulmasın diye ama konu fehriye ile alakalı değil, beynelmilel güzellik algısı üzerine değerlendirme için koydum...

diğer taraftan bu foto daha açıklayıcı olur ama nedir, ne değildir...

http://media.sinematurk.com/person/5/63/09578ed80cbc/fahriye-evcen-29.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...