Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1080p 144hz Monitör Tavsiye

Dark_Soul

Öne çıkan mesajlar

büyük inch direk gaming düşmanı. 27" üstü amatör eğlendirir.

çözünürlük ve gsync diğer yanda deneyimini tamamen farklı boyuta taşıyor.

monitorun 144hz olmasının pek bir anlamı yok bu arada. eskiden 200 fps aldığım oyunları bile ben şu an 60-70 fps arası çalıştırıyorum (gpu u 970 den 1080 e çıkartmama rağmen). çözünürlük 2k + üzerine render scale basıyorum FPS i iyicene düşürüyorum. olay ne kadar güzel görüntü versus performans oluyor. fps'in 60'dan yüksek olmasının pek bir olayı alet gsync ve 60 herz kilitli olmadığı sürece. wow oynuyorum mesela, wow da bazı yerlerde 45 fps e kadar düşürüyorum open world. tamamen gpu'dan dolayı. 2k+200% render bastığında oyunu tanıyamıyorsun. o texturelar, o ince detaylar o kadar güzelleşiyor ki. aynısı overwatch için geçerli. aynısı division için geçerli.

bu kadar ay sonra

1) yüksek hz olması (90 ve üzeri yeterli aslında)
2) yüksek çözünürlük olması (şu an 2k en mantıklısı, 4k a tek 1080 yetmiyor. kaliteden kısacaksan yüksek çözünürlüğün anlamı yok)
3) gsync olması
4) siyahların mükemmel olması
5) renk kalibrasyonu (colormunki aldım blackfriday'de ucuza. before-after'ı izah etmem mümkün değil. "ben renkleri görmüyormuşum" dedim ki bunu dell highend monitor için söyledim - İNANILMAZ fark etti)

hani before afterı gösterebilsem keşke, ekrana bakmaktan zevk alıyorum resmen. hiç özel bir şey olmasına gerek yok, ufacık detaylar bile mükemmel ilgi çekiyor
Sosyal ağlarda paylaş

quixef said:

Okuman yok mu kardeş?

Kendi linklediğin şeyde brightness normal haline göre düşük olsa da calibration ile gayet iyi color reproduction sağlanabileceği yazıyor, ki brightness ta rahatsız edici düşüş yok diyor.

Bak:

said:
Doing a color calibration at a Contrast value of 90 however seem to bring the best results for me personally, 156 cd/m2 brightness level (works great for me) and very good color reproduction, though calibrating colors is only needed if you are going to be working with colors and then this monitor is probably not the best choice even though when calibrated it can bring out very good results.

Sus artık yani göz göre göre saçmalama.

ETA: Lightboost (özellikle Strobelight programı ile kolayca yapabildiğiniz şekli) görüntüye olumsuz etki yapmıyor, ancak eğer motion blur u iyice düşürmek isterseniz o yukarıda resmini koyduğum strobe brightness ı düşürmeniz gerekiyor, bunun sizi rahatsız etmeyen ayarını siz bileceksiniz.

tamam da niye ETA abi
Sosyal ağlarda paylaş

VA panelleri niye 1440p üretmiyorlar lan.
27 inch, VA, 1440p, 120-144 hz monitör arıyorum lan. çok mu zor amunike.

1440p alacaksak illa düşük contrastlıi blb'li IPS veya yine düşük contrastlı ve kafanı 4 santim oynatınca renklerin değiştiği TN mi alacaz.

sinirliyim monitör sektörüne.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

senin çok paran var heralde ya sdfg

niye pahalı olsun ki la? 35 inch'leri var 4500 tl falan. 27'si olsun normal paralara?
bu arada aslında 60 veya 70 hz falan olup da 100 civarına overlock olan 27 inch VA monitör var mı bildiğiniz? öyle bişi alabilirim

QNIX QX2710 varmış mesela ama türkiye'de veya amazon.de'de yok :(
Sosyal ağlarda paylaş

ips daha iyi değil miydi va panelden? Ben mi yanlış biliyorum. IPS'den farkı siyahları düzgün veriyordu bi tek. Bi de va panellerde tepki süreleri yüksek oluyor genelde.

Hatta bi yetkili abi şöyle demiş.
said:
If you are a writer or work in any other field where contrast is an important factor you should have a look at a monitor with an MVA or PVA panel. If you use the screen to the little bit of everything, you might choose a TN-based monitor to save money or a high-end IPS with low response time if you won’t settle for just the mere basics.
Sosyal ağlarda paylaş

-Crawler- said:

ips daha iyi değil miydi va panelden? Ben mi yanlış biliyorum. IPS'den farkı siyahları düzgün veriyordu bi tek. Bi de va panellerde tepki süreleri yüksek oluyor genelde.

said:
If you are a writer or work in any other field where contrast is an important factor you should have a look at a monitor with an MVA or PVA panel. If you use the screen to the little bit of everything, you might choose a TN-based monitor to save money or a high-end IPS with low response time if you won’t settle for just the mere basics.

VA panel contrastı yüksek, benim önem verdiğim şey bu. IPS ve TN 700-1000 aralığında takılyorlar, VA paneller temiz 2000'lerde. oyunlarda ve filmlerde karanlık sahnelerde detay görememek beni deli ediyor artık, o yüzden VA panel istiyorum. response time biraz düşük ama ghosting yapmadığı sürece sıkıntı değil, ki adamlar gaming monitör diye sunduğuna göre ghosting olmayacağını tahmin ediyorum. okuduğum reviewlar da bunu gösteriyor.

IPS'in olayı renkleri çok doğru göstermesi ve de viewing angle değiştiği zaman renk tonlarının değişmemesi. yani kısacası photo/video editing gibin işler yapanların IPS kullanması mantıklı.
Sosyal ağlarda paylaş

Laorx said:

PrudenT said:

Darksun said:

4k , 144hz , gsync monitör var mı? :D

napıcan abi pascal titan sli mi yapıcan

https://www.youtube.com/watch?v=p4YvbwAHJrc

vulkan destekli toplam 4 oyunla oynanır tabii artık asdpkjasd

edit: gönül ister ki olsun yani yanlış anlaşılmasın, vulkan nvidia kartlarla da hayvan gibi performans veriyor kağıt üzerinde. ama olmuyor işte napalım :/ yoksa gtx1080 vulkanla doom'da bunu gene yapıyor zaten, amd yolda daha :D gerçi ben takıntılı olmasam tek 1080 4k'ya yetiyor sağdan soldan biraz kısarak, çok da laf edemiyorum o yüzden
Sosyal ağlarda paylaş

Kalibre etmeden mi oyuyosun da bu kadar kontrast nit falan bakiyosun abi?

Ayar cektikten sonra perfect blend icin parlakligi %20 lere falan indirip renklere ayar cekiyosun her turlu

sabonis said:

-Crawler- said:

said:

VA panel contrastı yüksek, benim önem verdiğim şey bu. IPS ve TN 700-1000 aralığında takılyorlar, VA paneller temiz 2000'lerde. oyunlarda ve filmlerde karanlık sahnelerde detay görememek beni deli ediyor artık, o yüzden VA panel istiyorum. response time biraz düşük ama ghosting yapmadığı sürece sıkıntı değil, ki adamlar gaming monitör diye sunduğuna göre ghosting olmayacağını tahmin ediyorum. okuduğum reviewlar da bunu gösteriyor.

IPS'in olayı renkleri çok doğru göstermesi ve de viewing angle değiştiği zaman renk tonlarının değişmemesi. yani kısacası photo/video editing gibin işler yapanların IPS kullanması mantıklı.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

Kalibre etmeden mi oyuyosun da bu kadar kontrast nit falan bakiyosun abi?

Ayar cektikten sonra perfect blend icin parlakligi %20 lere falan indirip renklere ayar cekiyosun her turlu

düzgün kalibre etmek için alet falan lazım. gerçi zamanında profil falan download edip yüklemiştim de, farketmiyor hacı. istediğin kadar ince ayar yap. 850 contrast ile karanlık sahnede alacağın detayı, 2000'de alacağın detayla karşılaştıramazsın. internet tanrıları çarpar.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

asus un vg248 i bile iyi abi kalibrasyon konusunda ki bu tn panel.

ips le falan tanrı oluyosun zaten. kasma bu kadar

hacut bahsettiğimiz şeyler farklı. renk kalibrasyonu değil. iyi siyah vermesinden bahsediyorum. gül kırmızısını %100 tutturmak diil derdim. siyahı gerçek siyah olarak versin ki, gerek oyun gerek filmlerin gece/karanlık sahnelerinde "noluyo lan orada?" demeyeyim, adam gibi göreyim.

ha IPS mesela, TN'e göre tabii ki daha iyi. ama bir VA değil yine de.
Sosyal ağlarda paylaş

abi brightness ı kısıyosun her monitör düzgün siyah veriyor.

yani bu kadar abartmaya gerek yok abi. oledi bi şekilde monitörlere entegre edebilirlerse o zaman gerçek siyah gerçek kırmızı falan dersin de yine 100 brightnessta gözünün feri gider 2 saat oyundan sonra
Sosyal ağlarda paylaş

olm brightness niye kısmak zorunda olayım IPS ve TN'de?? brightness kısınca aslında siyah olması gereken ama mal TN panel yüzünden gri olan renkler siyaha dönüyor eyvallah. Eee kırmızılar, sarılar diğer renkler noluyor brightness'ı kısınca? :D :D adı üstünde contrast hacı :D IPS hadi neyse siyahı fena vermiyor ama onun da contrast düşük TN gibi.

öte yandan brightness kıs veya kısma, VA panel taş gibi siyah veriyor zaten default.

24 inch 1080p veya 35 inch 1440p taş gibi VA'ler var. 27'lerde de 1080p üretiyorlar.

galiba sonunda gidicem VA 27 inch 1080p alıcam o olucak ama sonra word'de, forumda, mail'da falan yazı falan yazarken kafayı çizmekten korkuyorum. veya paraya kıyacam VA 35 inch gömecem 1440p, en temizi, çilesizi.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

abi yok anlaşamıycaz sdfgsd

önemsediğim ve istediğim, tn-ips'lerin çok net şekilde beceremediği özelliğe "yaaaa boşveeeeeer yeaaaaa" diyorsun. sonra anlaşayamayacaz diyosun. tabii ki anlaşamayız, ne bekliyordun :D

144 hz monitör arayan adama 60hz önerip "boşver yeaa 144'ü" de, bakalım onunla da anlaşabiliyor musun :D
Sosyal ağlarda paylaş

abi iyi siyah değeri önemli evet ama bu bir pazarlama unsuru demeye calışıyorum. çünkü hiçbir monitörü %100 brightness acık kullanamazsın. evdeki tv %9 laptop montörüm %20 civarında. bu değerlerin üzerinde bildiğin gözüm sulanıyor. dolayısıyla ışığı kısınca siyah da her türlü siyah çıkıyor. evet renkler de soluklaşıyor onu soruyorsan ama zaten mukemmel kontrastlı displayin de olsa brightness kokleyemeyeceksin.

takılma fazla va ips falan , bas gec uygun fiyatlı bişi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...