Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

AMD Zen İşlemciler

KillJoy

Öne çıkan mesajlar

1700X fazla tutan bir model değildi. Açıkcası neden çıkarmışlar anlamakta zorlanıyorum. Şuan biraz daha anlaşılır oldu. Yine de satamadıkları ürünü indirmişler olarak görüyorum. 1700'e 10 dolar vermişler sanki sadaka Amazon zaten 299+kdv satıyordu kimse yansıtmaya tenezzül etmez.

Edit: Rot satsaydı da keşke hepimiz 1800x alsaydık.
Sosyal ağlarda paylaş

quixef said:

unity100 said:

backdoor durumu nedir.

backdoor var mi diye sormuyorum, durumu ve seviyesi nedir diye soruyorum.

Nedir abi Kuzey Koreye füze mi tasarlıyosun ne yapsın NSA senin bilgisayarına girip

senin ilgi gerektiren bir karakter olup olmaman onemli degil. bir sisteme herhangi bir amacla backdoor kondugu zaman, backdoor ne kadar siki korunmus olursa olsun eninde sonunda ipligi pazara cikar onun.

Bright said:

Yok backdoor falan, gene Intel'le karıştırıyorsunuz

nsa'nin intele yaptirirken amdyi hedeflememis olmasi mantiksiz olur.

https://www.eteknix.com/expert-says-nsa-have-backdoors-built-into-intel-and-amd-processors/

yani sunu yapan adamlar bunlar:

http://www.washingtonsblog.com/2013/07/newly-leaked-nsa-slide-shows-that-nsa-is-tapping-all-data-from-main-undersea-phone-and-internet-cables.html
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/5x4hxu/we_are_amd_creators_of_athlon_radeon_and_other/defi2oq/

su olay.

said:
In layman's terms, AMD's PSP (aka, AMD Secure Processor) and Intel's equivalent technology, IME (Intel Management Engine) are essentially small independent Co-Processor's (CPU's) contained within all modern x86 based Desktop and Laptops. Intel's is built into the motherboard, while AMD's is inside the main CPU itself.

Their official purpose is for enterprise businesses to remotely manage and configure their computers.

Effectively, PSP is an isolated, low-level, proprietary co-processor that cross-checks your BIOS firmware with its own. If the BIOS firmware doesn't contain AMD-PSP firmware, then your computer will not boot.

They are cryptographically locked away from the operating system, meaning no user could possibly gain access to it to see exactly what it's doing or how it works without the correct key/password, which is only handed out to a very few select people by AMD & Intel.

However, these Co-Processors are a tremendous threat to privacy (hence why Edward Snowden is talking about it). Once activated, it would be able to control your entire PC without your knowledge, as it has:

Full access to memory (without the parent CPU having any knowledge)

Full access to the TCP/IP stack; with a dedicated connection to the network interface

Can send and receive network packets, even if the OS is protected by a firewall

Can be active when the computer is hibernating or even completely turned off, allowing the Co-Processor to turn on and take control of your computer remotely via the internet.
This effectively makes them a hardware backdoor built into every modern PC. And considering that the creator of Linux was approached by the NSA to create a backdoor, as well as Microsoft attempting to sue the U.S. Government for gag orders, it's quite likely that certain agencies have the keys to both PSP and IME, and may have been a big reason for why they were implemented in the first place.

They are a massive security threat as well. If a hacker were somehow able to gain access to the PSP or IME chip, he would have total control over your PC without your knowledge.

coreboot/libreboot bunu fixleyebilir denmekle beraber bazilari psp'nin ve intelin zimbirtisinin hardwareye yakilmis hardcoded keylere dayandigini ve bu keyler olmadan bu ekstra chiplerin baypas edilemeyecegini soyluyor. tek cozum pspyi tamamen disable edip bypass etmek oldugunu yani.

https://news.ycombinator.com/item?id=13781408

amd coreboot/libreboot supportunu dusunduklerini soylemis ama aynen adamin dedigi gibi problemler var.
Sosyal ağlarda paylaş

amazonda 1600 210 dolar , 1600x 229 dolar. teknofiyata baktım da 257 dolar diyor 1600x için ama kdv girince 1078tl ediyor, amazondan 810tl ye geliyor.

şimdi soruma gelecek olursa,

Amerikadan arkadaş geliyor da, alayım köşeye atayım mı? amazon.de den daha pahalı gelir kargo vs bu elden gelecek ^^

bundle yapmışlar yanında b350 board falan veriyorlar da nedir ne değildir anlamam.

https://www.amazon.com/dp/B06XNRQHG4/ref=psdc_229189_t1_B06WP5YCX6?th=1
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 hafta sonra ...
ROG anakartlar için Asus'un Zenstates programını kullanmaya başladım. Winden pstate oc yapıyor. Biostan nasıl yapılır anlamam diye ellemedim. BCLK oc ile elde ettiğimiz değeri yük altında ki çalışma durumuna yazıyoruz geri kalan kısmını o bizim için ayarlıyor :)

Kullanmayı düşünen varsa üzerinde oc denemesi yapmasın ama el ile biostan değerleri sağlayın sonra girin.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 ay sonra ...
aylar sonrasından bir feedback gelsin benden. bu sene yaptığım en mantıklı alışveriş ryzen'e geçmek oldu sanırım. tek pişmanlığım micro atx anakart ve kasa almak oldu zira yer kaplama açısından hiçbir avantajı olmadığı gibi daha az pci-e slotum var, ve hala daha düzgün kaliteli bir microatx anakart çıkmadı. en iyi yatırımı ise ramlerden yaptım, 3600mhz cl16 g.skill tridentz 2x8 ram almıştım samsung b-die çip bulundurduğu için, gerçekten de tam uyumlu çıktı (F4-3600C16D-16GTZ), 3200mhz cl14'te kullanıyorum. zen 2 çıkana kadar bir upgrade yapmama gerek yok. projeleri derlerken make -j16 çekip ekranı izlemek keyif veriyor resmen. resmen arka planda derleme yaparken bi el pubg atarken sistemde bir yavaşlama olmuyor. belki eldeki matx kasa ve anakartı satıp full atx'e geçerim ama düşük ihtimal.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
Ya öyle valla. Millet mATX, ITX kasaları görüp gaza geliyor da o kasalar göründüklerinden çok daha ufaklar. Soğutması ayrı, içinde çalışması ayrı dert oluyor.

Modern, ufak ATX midtowerlar zaten minicik, salonda bile pek sırıtmıyorlar. Herkesin kafası hep içinde 10 slot 3.5" midtowerlara gidiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...