Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

AMD Zen İşlemciler

KillJoy

Öne çıkan mesajlar

Artariel said:

olm komple manual oc yapınca çalıştı şimdi de. derdi nedir çözemedim. c-state'leri ve core performance boostu disable edip cpuya 1.30v, vtt_ddr'a 0.7, ramlere 1.375v, soc'a da 1.12v verdim. cpuyu 3600mhz, ramleri 3200mhz cl14 yaptım. şu an perfekto.

AMA NEDEN DURDUK YERE BOZULDU

Gene bi CMOS clear sonrası aynı BIOS'u tekrar flashlayıp tekrardan vindovz yükleyebilirsin garanti olması açısından
Sosyal ağlarda paylaş

C6H için Windows'dan pstate oc yazılımı var. Kullanmakta bir mahsur var mıdır? Basit oc deneyimleri dışında Pstate falan pek bilmem işlemci hep 3.9'da da çalışsın istemiyorum. Yardımcı olacak olan varsa internette de bazı rehberler var zaman bulanilirsem önümüzde ki ay biostan da kurcalayabilirim. Ryzen için çok verimsiz işler aslında buda günahı değil ama düşük güçte verimlilik için tasarlanmış 8/16 işlemciler için stok güç tüketimi gayet iyi. Günlük kullanımda 180W çeksin istemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

benim anakart geldi.
akşam kurdum.

biosu güncelledim önce.
sonra cpu'yu hızlıca bir 3.7 yaptım. daha fazlasını müsait zamanda yapıcam.

bir de ram ilk başta 2444 bişey görüyordu. onu 3200'e çektim.

biosta 3200 görünüyor.
cpu-z indirip kurdum orda 1600 yazıyor.

üstte de dual yazıyor. ben ramden anlamıyorum o dual çarpı iki mi demek oluyor.
yoksa 1600 mü çalışıyor :S

ramler flare x 3200 cl14 btw.

Bir de amd ryzen masterda cpu voltage 1.35 görünüyor
ama cpu z de core voltage 2.656v yazıyor. anlamadım hiç bişi.

Sosyal ağlarda paylaş

sistemle alakalı ilk izlenimlerim çok iyi.
aklıma geldikçe 100er mhz arttırıyorum. şu ana kadar bi sıkıntı olmadı.
3.8 ghz de sıcaklık dahil stabilite sorunsuz.

yavas yavas 4 ghz denicem bu hafta.

fakat şöyle bi sorunum var.
oyunlarda garip bir genel lag, mouse lag, ani fps droplar gibi şeyler yaşıyorum.
aslında oyunlarda dediğim heroes of the storm oynuyorum sadece.

akşam baya bi okudum kurcaladım herkes bişeyler söylemiş ama ne yaptıysam çözemedim.
en son bu sabah smt'yi kapadım. threadleri kapadı sadece 6 core olarak görüyor, oyunda çok ufak bir düzelme oldu sanki.

işin garibi fps 170lerde fakat bahsettiğim şeyler hala tam anlamıyla toparlamadı.
Sosyal ağlarda paylaş

P-state OC ile 1.392V, 4GHz'de kullanıyorum ben 1600X'i, idle 35C, load 60-65C(fanlar 500 RPM'deyken falan, sıfır sese yakın), stress test'te 71C oluyor(fanlar max).

G.skill 3600C16 RAM'ler 14-14-14-34'te 1.4V'ta çalışıyor(BIOS'da 1.375V veriyorum, LLC&SOC LLC lvl3).

Cold boot ettirmiyorum cihazı RAM OC'si arada pertlediği için, direk Sleep'e alıyorum kullanmadığım zaman veya kendi giriyor. Sleep'ten de hemen açılıyor, bir daha bootlamasını beklemiyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

sanssizsansli said:

sistemle alakalı ilk izlenimlerim çok iyi.
aklıma geldikçe 100er mhz arttırıyorum. şu ana kadar bi sıkıntı olmadı.
3.8 ghz de sıcaklık dahil stabilite sorunsuz.

vdroop tan olmasin bu?

bilmiyom ki abi. voltage 1.35 sabit ayarladım auto değil.

bright senin yaptığın şeyi ben de düşündüydüm ama anakart biosunda eğer fast boot yaparsanız o kadar hızlı olurki biosa giremezsiniz filan yazıyordu vazgeçtim.
Sosyal ağlarda paylaş

Fast Boot'un çözümü oluyor ya, yazılımdan falan kapatıyorsun Windows'da vs. de bu BIOS'lardaki esas sıkıntı Cold Boot'tan sonra pertleyen RAM OC'leri dediğim gibi, o açıdan en temizi Sleep.

Stability testing de yap abi sabit voltaj ayarladıysan oyuna girmeden önce de bence oluyorsa P-state OC yapmaya bak, Ryzen'in geçişleri gayet smooth.
Sosyal ağlarda paylaş

oc'dan çok anlamıyorum ya. direkt asrock taichi üzerinden oc klavuzu da bulamadım. çekiniyorum işte. bilen biri olsa yardım etse süperolcak. ya da işte beklicem bir süre illaki internete düşecektir bişeyler.

yüksek oc deneyimlemeye çalışmıyorum ilk etapta. sadece şu ufak stabilite problemleri çıkmasa beni bir kaç ay götürür. yaza kadar oturunca zaten sağlam bi ayar yaparım o vakit.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...