Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sanat ne içindir ?

tunca

Öne çıkan mesajlar

O durum, o zamanlarda yapılan bilimsel çalışmaların bilim maksatlı değil de başka maksatlarla yapılmasıyla alakalı. Bugün sanatla bilimin kesin bir ayrımını yapabiliyoruz.

Bilim, sanata katkı da bulunabilir. Örneğin bilgisayar oyunları birer sanattır. Ama gel gör ki, bu o geliştirici ekipteki herkesi sanatçı yapmaz. Yazar, kurgucu, modellemeci, müzisyen sanatçı kısmını oluşturur ekibin, yazılımcı vs. de işin teknoloji kısmını oluşturur.

Sinema da öyle. Kameraman bir sanatçı mıdır? Hayır. Görüntü yönetmeni sanatçıdır. Kameraman da teknik destek sağlar.

Dediğim gibi her teknik iş, sanat olmaz ama her sanatın bir teknik işi vardır. Bu yüzden amaç sorgulanmalı. "Ben müşteriden gelen talebi üretim tesisine yönlendiren harika bir yazılım yaptım" diyen adamın ki sanat olmaz ama bu yazılım becerisini bir sanat için kullanırsa (ki örneğini pek bilmiyorum, belki media playerlardaki görsel efektler asd) o zaman belki sanat olabilir.

Yani yazılımın tek başına sanat eseri yaratabileceği bir örnek benim aklıma gelmiyor, ASCII görseller dışında.
Sosyal ağlarda paylaş

kendisine okutulan resimlerden ilginç görseller çıkaran yapay zekaları yazan yazılımcı sanatçı değil midir ? tamamiyle teknik bir iş. ilk akla gelen örnek googleınki ama çok daha çeşitli AI artların olduğu interaktif hatta kendi kendine evrim geçiren bir database vardı bulamıyorum şu an.

googlınki

Sosyal ağlarda paylaş

Bence değildir. Yeni bir çekim tekniğine sahip kamera üreticileri de sanatçı olurdu veya 3ds Max'i geliştirenler de sanatçı olurdu. Hatta en basit örnekle resim tuvalini yapan marangozda bir sanatçı olurdu.

Bir marangoz sıradan bir komidin de yapar, bir ruh katarak sıradışı bir ürün de çıkarabilir. Birincisi zanaat ikincisi sanat olur. Çünkü amaç farklı. Kullanıma yönelik ürün geliştirmek zanaat oluyor.

Örneğinde ki yazılımcı bu işin teknik kısmını üstleniyor. Hatta sanat bile yok denebilir çünkü yazılım, başka sanat ürünlerini alıyor, evirip çeviriyor, yeni bir şey ortaya çıkarıyor. Bir şey yaratamıyor.

Bir yazılımcı atıyorum gidip yazılım bilgisini kullanıp bir oyun programlarsa işin yazılım kısmı sanata girmez. Sanat olan, oyunun kendisidir. Dolayısıyla sanat, teknikten soyut insanın duygularıyla ve düşünceleriyle alakalıdır.

Bu yüzden herkes sanatçı olabilir bana kalırsa. Başarılı, başarısız orası tartışılır ama olabilir. Olmalıdır da.
Sosyal ağlarda paylaş

yildirimokur said:

Sanat karşı cinsi etkilemek için yapılan her şeydir. Mesela dans, resim falan. kıza gösterirsin o da sana verir. Nasıl cevap.. Spor bi araba alırsın mesela, zaten o araba dizaynında, her şeyinde sanat vardır. hasudhaaaaasdf

kadın sanatçılar için nasıl oluyor?
Sosyal ağlarda paylaş

Murray said:

Bence değildir. Yeni bir çekim tekniğine sahip kamera üreticileri de sanatçı olurdu veya 3ds Max'i geliştirenler de sanatçı olurdu. Hatta en basit örnekle resim tuvalini yapan marangozda bir sanatçı olurdu.

Bir marangoz sıradan bir komidin de yapar, bir ruh katarak sıradışı bir ürün de çıkarabilir. Birincisi zanaat ikincisi sanat olur. Çünkü amaç farklı. Kullanıma yönelik ürün geliştirmek zanaat oluyor.

Örneğinde ki yazılımcı bu işin teknik kısmını üstleniyor. Hatta sanat bile yok denebilir çünkü yazılım, başka sanat ürünlerini alıyor, evirip çeviriyor, yeni bir şey ortaya çıkarıyor. Bir şey yaratamıyor.

Bir yazılımcı atıyorum gidip yazılım bilgisini kullanıp bir oyun programlarsa işin yazılım kısmı sanata girmez. Sanat olan, oyunun kendisidir. Dolayısıyla sanat, teknikten soyut insanın duygularıyla ve düşünceleriyle alakalıdır.

Bu yüzden herkes sanatçı olabilir bana kalırsa. Başarılı, başarısız orası tartışılır ama olabilir. Olmalıdır da.

dörtlü köşe takımı olarak değil ama piyanoyu bulan adam veya gergin teller ile notalı sesler çıkarmanın icadı yapan adam gayet sanatçı olduğunu düşünüyorum.

diğer taraftan, "yazılım" dediğimiz şey daha serüveninin çok başında, şöyle ki, resim sanatı ile kıyaslarsak, bence bu gün ulaşabildiği nokta, doğada topladığı materyallerden daha yeni yeni renkleri çıkarmaya başlamış ve bunun ile sağa sola bir şeyler çizmeye gayret eden ilkel(?) insan seviyesinde, genetik misal daha o kadar başındaki adı bile geçmiyor...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...