Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sanat ne içindir ?

tunca

Öne çıkan mesajlar

Kanuni said:

magara resimlerine kadar geri gidildiginde sanatin kimin ve ne icin oldugu ortaya cikar. sanat kavrami ortada yok iken bile yapilan bir sey bu, kisisel tatmin, disa vurum ve insan icin bence. insanin deger vermedigi ve begenemedigi bir seyin basarili olmasi pek mumkun degil gibi. kim deger verip sanatsal olarak onu bir noktaya koyacak? insan yapacak bunu e sanatta otomatik olarak insan icin olmak zorunda kaliyor.

aslında birazda "yaratma" dürtüsü sonucu ortaya bir şey çıkarma diyebilir miyiz?

misal, birisi düz bir kamışı alıyor, bir iki üflüyor, şurasına burasına bir iki delik açıp ahenkli bir melodi çıkartıyor.

bir diğeri, bu aleti görür ve daha iyi nasıl ses çıkartırım diye uğraşır.

bir diğeri, bu yaratımı taktir ederek onları motive eder.

bir diğeri ise, "leeyyyyn, otlan, çöplen uğraşmayın mamut avlayacağız mamut!" diye elindeki sopa ile bunları dürter...
Sosyal ağlarda paylaş

tanidigim insanlarin buyuk bir cogunlugu guzel sanatlar, konservatuar mezunu veya alayli olarak yetismis sanatci

Sanat nedir? kimdir? ne icindir? sorularina da en son 10 sene once gordugum Sanat Kavramlari dersi disinda kimsenin sorup, cevap vermeye kastigini hatirlamiyorum.

Gercekten bu "is"in icinde olmama ragmen bu soruya net bir cevap getirmemek asla rahatsiz etmemis olmali ki, esas bu soruya cevap verilmesi rahatsiz ediyormus. simdi farkettim sfjdhg
Sosyal ağlarda paylaş

ben psikoloji/felsefe okumak istemiştim
mf seçtirttirildim programcı oldum
stresten kafayı yediğim işlerim oldu
suç benim oldu, ormanda ağaç oldum devrildim, farkedilmedi .

sonraki 30 senede şu ana kadar olandan daha çok kişi mezun olacak. mış
https://www.youtube.com/watch?v=rLOgTDj4nGs
Sosyal ağlarda paylaş

tunca ben senin üzerinde durduğun noktayı anladım sanırım.

yıllar önce öyle zap yaparken trt de belgesel gibi bir şeyin bir bölümüne denk gelmiştim. konuşan bohem tipli bir adam. belli ki hem yazıyor hem çiziyor hemde fotoğraf çekiyor. deniz kıyısında bir yerde röportaj veriyor. şöyle diyordu;

-bıraktım abi fotoğraf çekmeyi felan! güzel bişey görürsem artık durup onu izleyip zevkini çıkarıyorum. ne diye fotoğrafını çekiyim ki onun içinde yaşayıp izlemek dururken (deniz tarafını göstererek)

bu sanatçının geldiği son noktalardan biri. zaten gerçekten sanat eseri diyebileceğin ürünler birileri beğensin diye yapılan birilerine sunmak için yaratılan eserler olmuyor. tam tersine sanatçı kimseyi umursamadan beğenilme kaygısı gütmeden yaptığında sanatsal açıdan üstünlük kazanıyor.

bunun üzerine şu giriyor devreye. e madem benim beğinilme yarışmaya girip kazanma eserimin milyon dolarlara satılması kendimi ispatlama gibi bir amacım yok niye resim yapıyorum ki.

niye yapıyor çünkü estetikten yoksun hayatına sanat eseri vererek estetik katmak istiyor. duvarına asıyor ve arada bi bakıp estetik yoksunu hayatına bir kaç saniyeliğine estetik enjekte ediyor.

buradan sanat ve sanatçılığın aslında ne kadar zavallı ve acınası olduğu gün yüzüne çıkıyor. boktan hayatların güzelleştirilmesi uğruna bir avuç bokun üzerine konulmuş kiraz tanesi gibi.

işte bunu farkedince bırakıyor sanatçı sanatı ve şunu diyor

Sanat artık duvara astığım tuvalde masama koyduğum heykelde yada yazdığım iki kömür karası çizikte değil! Sanat artık benim aldığım nefeste, kirpiklerimin ucunda ve uykulu gözlerimden akan düşlerimde. Sanat artık dondurulmuş bir domuz başı gibi sadece duvarımda değil! Her nefesimle icra ettiğim benimle birlikte yaşayan bir gerçeklik!
Sosyal ağlarda paylaş

tunca said:

herhangi bir araçla doğal "halinden" farklı "hale" getirilen "hal"

bu değişimden sorumlu aklın içerisinde hayatta kalma/para kazanma dan farklı bir düşünce/amaç da varsa

tanımı budur bence.

eğer böyle dersek, bir kağıt ve kalem ile ortaya çıkardığımız şeye sanat diyebiliriz. tabi tuvalete gittiğimizde ortaya çıkartığımız şeyden fazla değerde olması için, kabaca, yaratıcının yaratımlarına benzerlik göstermesi gerekir diye not düşmeliyiz.

sanatın ne için olduğundan kasıt, yaratımın değer görmesi, taktir edilmesi veya hangisinin değerli olduğu gibi mevzular ise, bunun için yaratımın muhatabına ulaşması gerekliği gibi basit ticari kafada bir cevap verebilirim. mantık basit, "müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz". pek tabi, önümdeki kağıda çizdiğim iki paralel çizgi bana çok güzel görünür, derin anlamalarda yükleye bilirim ama benzer değeri verecek başkaları bulamazsam gerçekten başarılı bir iş mi yapmış olurum? veya özetle,
http://66.media.tumblr.com/tumblr_lvn0e4GKpR1qc09p9o1_500.jpg

hal böyle iken, ister kişisel tatmin de, ister yaratma güdüsü de, ister para kazanma de, hiç bir duygu tatmin olmamış olur.

ve savunma mekanizmamız bizi, "aslında sanat, sanat için yapılmalı, manyak mısın" diye avutmaya başlar.

diğer taraftan, aslında programcılar da sanat icra ediyorlar ve ciddi sanatçılar olmaları gerekiyor. şimdiye kadar, heykel, resim, müzik gibi sanat dalları anca doğada olanın kabuğunu veya donuk taklidini yapmaya yetebildiler ama programcılar zekanın taklidini yapmaya çalışıyorlar...
Sosyal ağlarda paylaş

Sanat, duygularımızı beslemek içindir. 1000 cümleyle anlatmak istediğimiz duyguyu, 3 dakikalık bir şarkı veya 1 tablo ile anlatmak içindir. Düşünsel ve duygusal dünyamızı zenginleştirmek, vizyonumuzu genişletip hayatımızı daha anlamlı kılmak, olmadı varoluş sıkıntısına çözüm getirmek içindir. Kendimizi bulmak, başkalarını keşfetmek, doğayı olduğundan farklı yorumlayabilmek ve bu sayede gizli anlamları ortaya çıkarabilmek içindir. İnsanın varoluşa isyan bayrağıdır. Ölümsüzlük iksiridir. Sanat eseri sanatçının bir parçasıdır, sanatçının bedeni bir gün ölür ama o eser yaşamaya devam eder.

edit: Stephen King yazmak eylemi için bir "telekinezi" diyordu. Gerçekten de öyle. Ölmüş bir yazarın bir eserini okuduğunuzda, var olmayan biriyle sohbet edersiniz.

Ha bu süslü cümleleri bitirdiysek konuya dönelim, yazılım geliştirenler sanatçı falan değildir. Bir muhasebecinin nasıl ki hile hurdayla mükellefine az vergi ödettirmesi, adeta yevmiye defteri üzerinde bale yapması onu sanatçı yapmıyorsa bir yazılımcının da iyi olması, farklı yöntemler, methodlar bulması, harikalar yaratması onu sanatçı yapmaz. Onu iyi bir mühendis yapar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...