Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nintendo Switch

behran

Öne çıkan mesajlar

nintendo da en nihayetinde bir sirket abi, amaclari kar elde etmek. bunun yollarindan biri cd projekt red gibi kaliteli isler yapip hakederek kazanmak, digeri de ea tier cakalliklara basvurmak.

nintendo, switch konusunda ea kadar olmasa da o yola sapmis gorunuyor, boktan bedava mobil oyunu 10 dolara satmasi da bunun ornegi. overpriced, dusuk kalite malzemeden yapilmis konsolu canla basla savunmamak lazim. evet guzel bir iki oyun var ama nintendo'nun sizi enayi yerine koymasina izin vermeyin.
Sosyal ağlarda paylaş

ciddi ciddi 3. parti oyun icin marketplace sucladigimiz donememi girdik? steami gomelim o zaman lel

bi sonraki durak ne? clickbait shitaku linklerimi?

yok ea ile ayni yola sapmis gak guk, daha season pass bile beceremeyen bir sirketten konusuyoruz birde. kendi birinci el studyolarinin yaptigi oyunlarin simdilik hicbirinde microtransaction yok.

sony uncharted multisi ile duduklerken iyi misal, onun muadili splatoona adamlar tek bir parali icerik eklemedi, butun yeni cikan silahlari ve icerigi beles updatelerle dagitiyor ustune.

kendi oyunlarina cikardiklari hicbir dlc gene story content degil, release oncesi bilerek kesilmis icerik degil. zelda cikali sene olacak season pass ile gelen ilk dlc de tirt bir hardcore mode ile trial sattilar, ikincisi bu ay gelicek ne oldugu belli degil.

day1 dlc plani yapamiycak kadar monetizasyondan anlamiyan bir sirketi 3. parti bir devoloperin oyunu uzerinden gommece yeni bir cehalet tieri olabilir ancak :D

platforma her isteyenin oyun cikarmasina izin veriyorlar su anda, gecmiste aksini yaptiklari icin gomduk adamlari birde ustune defalarca.

yok hani ne yapsalar beceremiyorlar lol, sen ilk sene indieler sayesinde hicbir konsolun cikaramadigi kadar oyun cikar ama izin verdigin zaten satmicak bir boktan oyun yuzunden seni EA ilan etsinler asdfsadf

xeske vaktim olsada xenoblade 2 alsam :( kosmos da varmis hidden blade heuehu

https://www.youtube.com/watch?v=Ygax_f4e5a8
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ipad oluyor guyada genede kullanmiyorum agirliktan, ergonomisi musait diil zaten

Onceki konsollarda cok yaptiklari bir hata idi su yazilim isi. 16mb Rami olmayan (altini ciziyorum rami olmayan, 4mb ram vardi) nintendo ds icin browser ve mp3 player yapmislardi, ek modul takiyordun expansion slottan ki wifi o donem yeni yeni yayiliyordu hani

Nintendo 3ds de netflix, youtube, browser, ar on arka kamera, mp3 player zart zurt zibilyon ozellik vardi. Mp3 calari sadece cihazi hacklerken kod injectlemek icin kullandim

Smartphonelarin her cebe girdigi bu donemde bole abuk subuk yazilimlar icin ugrasmak gereksiz, switchde kamera filan olsa buyuk ihtimal burun kivirirdim. Pazarlama mesaji cok net, oyun konsolu iste. Baska bir ise yaramiyor, yaramasinada gerek yok. 3g olmayan cihazda youtube olsa ne olur olmasa ne olur, smart tv ler bu kadar hayatin icindeyken ehh

Bir tableti ikame edicek bir urun degil switch, xbox gibi butun multimedya ihtiyacini karsiliycam telegizyonunu ve futbolunu benden izlicen diye bir iddasida yok. Sana bilgisayarini, telefonu vs hepsini kaldir benle hayatini gecirde demiyor. Sosyal yonden facia hatta, voice chat vs gibi butun sosyal ozellikleri cep telefonu aplikasyonuna havale etmek kimin fikriyse ilk is kapinin onune konulmali.

Portable konsol degil switch, oyunlarida portable oyun degil aksine wiiu nun devami
Home console da degil tv kenarinda durup toz toplayan

Switch ne peki? Bu kadar basarili olmasinin ve satmasinin sebebi bunda gizli aslinda

Portable olarak oynanabilen bir ev konsolu. Sony gibi hem ps4 hem vita al, oyunlarida cift cift al save destegi veriyim olayi yok.

Istedigin zaman TV de oynayabildigin ama evden cikarken yanina alabildigin iki dunyanin ortasinda birsey sunan bir cihaz. Ozellikle belli bir yasin ustune gelmis, sosyal hayati olan veya seyahat etmek zorunda olan insanlarin kurtaricisi aslinda. Yeni bir urun, cidden piyasaya yeni bir soluk getirmis ve simdilik rakibi olmayan bir urun. Yumusak karnida bundan kaynaklaniyor

Clickbait rage yaratma basliklari veya kotakunun zirvalarini gecersek simdilik en zayif yonu hafizasi aletin.

200gb microsdler su anda cok pahalli, 128gb aldiginizi dusunursek simdiden 30-40gb yiyen oyunlar var. nintendo sahane optimize ediyor kendi coplugu oldugu icin, 4-5gb a inanilmaz seyler sigdirabiliyor ancak ucuncu parti bu kisitlamalara alisik deil. En alt seviye konsol bile 500gb hafiza ile geliyor minimum ve 3rd party devoloperlarin son aklindaki sey hafiza optimizasyonu yapmak

Flash memory ucuzlamadan switch bu konuda daima dedicated hdd sahibi konsollardan geri olucak ne yazikki
Sosyal ağlarda paylaş

@laurelin

Hem oyunlarim exclusive diye gecineceksin, hem boktan p2w oyunu libraryne koyacaksin, hem de ustune 10 dolar isteyeceksin sdfsd. Guzel is valla, ne de olsa fanlarin koru korune savunur seni.

Steam'e de zaten shovelware doldurdugu icin bir suru laf ediyoruz, yapilan yanlissa yanlis demekten cekinmemek lazim.

Satir arasinda laf sokmaya calisip gulunc duruma dusmeden once biraz okumak da gerekiyor tabi, ama beylik laflar edip kocaman cumleler kurmak, laf arasinda cahil falan diye otmek daha kolay.

"kendi birinci el studyolarinin yaptigi oyunlarin simdilik hicbirinde microtransaction yok."

https://en.wikipedia.org/wiki/Nintendo_Badge_Arcade

Al bak bakalim bunu kim yapmis, microtransaction var mi yok mu oku biraz.

EA kadar kotu degil, bunu zaten yazdim onceden de. Ama surada savundugun kadar da iyi bir sirket degil nintendo. 2017 senesinde hala 32GB hafizasi olan, seni microsd satin almak zorunda birakan, sattigi konsolun icine sarj aleti koymayan bir firma.

Diyorsun ya hafiza optimizasyonu muhtesem falan diye, zelda breath of the wild 13.4 GB alan istiyor. Optimizasyona gel optimizasyona hahah, yarisi gitti storagein.

Nintendonun guzel yaptigi seyler de var, yapamadigi seyler de var. Objektif olmak bu kadar zor olmamali; konsolun malzeme kalitesi kotu, donanimi yeterince guclu degil ve tasarim sorunlari var. Az sayida guzel oyunlari mevcut (botw, mario odyssey), shit tier oyunlar da var her konsolda oldugu gibi. Benim icin asil elestiri noktasi fiyatlandirma politikasi. Ps4'un 250 dolar oldugu, indirimle 200'e aldigin bir yerde switch'in ederi 300 dolar degil. Ustune ustluk bir de her oyuna 60 dolar hic degil.
Sosyal ağlarda paylaş

60 dolar AAA oyunlar için standart hale geldi; Nintendo'ya has bir durummuş gibi eleştirilebilecek bir şey değil.

300 dolar da bir firmanın son çıkardığı konsol için normal bir fiyat. Senin söylediğin PS4 fiyatı sanıyorum pro olmayan versiyonun fiyatı; pro çıkınca haliyle fiyatı düştü.

Elbette 60 dolara oyun almak istemeyebilirsin veya Nintendo'ya o parayı vereceğime PS4 alırım diyebilirsin ama Nintendo'nun piyasa şartlarının üzerinde bir fiyat politikası olduğu söylenemez.
Sosyal ağlarda paylaş

ederi kisinin bictigi degerle olculuyor, sacmasapan oyunlara sacmasapan paralar harcayan insan dolu bu forum bile, cennetten arsa satar gibi cikmamis oyunda arsa satiyorlar ve millet para dokuyor lel

said:
Hem oyunlarim exclusive diye gecineceksin, hem boktan p2w oyunu libraryne koyacaksin, hem de ustune 10 dolar isteyeceksin sdfsd. Guzel is valla, ne de olsa fanlarin koru korune savunur seni.

tatlim fiyati nintendo belirlemiyor, 3rd party devler belirliyor :) fialliycaksak bu kadar faillamiyalim. ubisoft misal sale yapiyor su anda, normalde nintendo hicbir 1. parti oyunu 40$ a indirmez ilk sene ama mario rabbits 40$ su an asil ubisoft oldugu icin

bunun yaninda mobilde f2p olup her sarkiyi ayri satan Voez i tek parca sattilar, her yeni eklenen sarkiyi bedava koyuyor yapimci.

gear.club unlimited cikti bu hafta misal mobilden port, mobilde pay2win bir yaris oyununu butun microtransactionlarindan ayirip 45$ dan koydu yapimcisi. sektor dinamiklerini bilmeden bok atmak kolay, sonra fanboy suclamasi yap kim ne dicek. 2-3 gerizekalinin ait venti kapadigi icin asiri isinmadan egilen konsolunu haber yapip click toplamaya calisan kotaku kafasindan farkiniz olsun. butun sektor switche circlejerk pesinde iken jim sterling tabiki giydirip hit toplicak.

dedigim gibi az sektoru bilelim, neye saldirdigimizi bilelim

said:
Steam'e de zaten shovelware doldurdugu icin bir suru laf ediyoruz, yapilan yanlissa yanlis demekten cekinmemek lazim.

9 ayda bir tane oyun cikti bu sekilde, bencede buna izin vermemeleri lazimdi. bilerek netflixe izin vermiyen firma nasil bunu kacirdi aklim almiyor benimde. neyseki satmiyor ve millet baya gomdu, zamanlama berbat hele

said:
Satir arasinda laf sokmaya calisip gulunc duruma dusmeden once biraz okumak da gerekiyor tabi, ama beylik laflar edip kocaman cumleler kurmak, laf arasinda cahil falan diye otmek daha kolay.

"kendi birinci el studyolarinin yaptigi oyunlarin simdilik hicbirinde microtransaction yok."

https://en.wikipedia.org/wiki/Nintendo_Badge_Arcade

hani aynen su boldladigim kisimi geri yaziyorum, daha verdigin ornegi bilmiycek kadar yabancisin nintendoya. cahil diyince kiziyorsun. badge arcade dedigin oyun degil, sacma sapan bir gacha simulatoru. kazandigin badgeler konsolun menuyu suslemek disindada hicbir halta yaramiyor. 3ds kirik oldugu icin hepsini beles yukledigim halde kullanmadim, gosterebilicegi icon sayisi limitli olan ram sorunu ceken bir cihazda izdirap disinda bisi diil, gereksiz boot uzatiyor.

varmiydi para veren aptal? vardi ancak kozmetigin kozmetigi bisi bu badgeler. japonlarin koleksiyon zaafi uzerinden iyi para kirdilar bundan. gudubet bir proje idi neyseki fisini cektiler yazin. ilk ciktigindada gunlerce giydirmistik zaten.

birde komik duruma dusmemek icin ornek verirken az okuyalim lutfen

said:
EA kadar kotu degil, bunu zaten yazdim onceden de. Ama surada savundugun kadar da iyi bir sirket degil nintendo. 2017 senesinde hala 32GB hafizasi olan, seni microsd satin almak zorunda birakan, sattigi konsolun icine sarj aleti koymayan bir firma.

switch almistin hani? aldiysan sarj aleti ile geldigini gormus olman lazim cunki dock orjinal sarji cihazi olmadan calismiyor :P satarken umarim eksik vermemissindir

ha diyorsan 3ds te yediler bu boku aynen oyle. 3ds ve wiiu sirketi batiriyordu ve yanlislarla doluydu ki defalarca yazdik. nintendonun butun konsollarini almis olan ben wiiu ya para vermedim. apple dan ozenip "new" 3ds bokuna gitmeleri daha scummy bir seydi hayret onu yazmayi unutmussun bak. 3ds/wiiu donemi basindan sonuna pazarlama hatalari, kibir ve acgozlulukle dolu. batmanin kiyisindan donduler, switchte babalarinin hayrina degil zorunda olduklari icin ceki duzen verdiler kendilerine.

said:
Diyorsun ya hafiza optimizasyonu muhtesem falan diye, zelda breath of the wild 13.4 GB alan istiyor. Optimizasyona gel optimizasyona hahah, yarisi gitti storagein.

illa dijital almak zorunda degilsin oyunu, ben ozellikle BoW gibi buyuk oyunlari kartusta aliyorum. bunun yaninda single player oyunlar zaten dijital alinmaz cunki ikinci eli hele turkiyede cok kiymetli nintendonun. 2014te aldigim 3ds oyunlarimi hala 100tl civari satabiliyorum zahmetsiz, switch oyunlari minimum 200 den cok rahat alici buluyor ki 30tl kayip var alti ustu.

hafiza konusunda ise evet yumusak karni dedim, portable olabilen bir cihaza mekanik hdd takicak halleri yok. hafizayi arttirsalar masraflar katlanicak ki nintendo ile alakali bir sorun degil bu, telefon piyasasindada goruyoruz ayni problemi. microsd iyi ve ucu acik bir cozum ama dock moddayken external HDD destegi gelmesi lazim heleki bu sene sony bile external hdd destegi vermeye baslamisken.

miyamoto yaptirmaz ama onuda biliyorum, loading time minimum tutma takintisi var adamin heh

zeldaya gelince muadili 200 saatten fazla gameplay vaadeden open worl oyunlar 40-50gb dan asagi degilken 13gb sahane optimizasyondur kusura bakma. nba asil facia, microsd satin almadan kartus olarak alsan bile oynanamiyan oyunlar kervanini baslatti.

said:
Nintendonun guzel yaptigi seyler de var, yapamadigi seyler de var. Objektif olmak bu kadar zor olmamali; konsolun malzeme kalitesi kotu, donanimi yeterince guclu degil ve tasarim sorunlari var. Az sayida guzel oyunlari mevcut (botw, mario odyssey), shit tier oyunlar da var her konsolda oldugu gibi. Benim icin asil elestiri noktasi fiyatlandirma politikasi. Ps4'un 250 dolar oldugu, indirimle 200'e aldigin bir yerde switch'in ederi 300 dolar degil. Ustune ustluk bir de her oyuna 60 dolar hic degil.

objektif olmak icin az bilgi gerekiyor, oyun basinindan okudugun gazla dalmamak gerekiyor bilmedigin konulara.

malzeme kalitesi kotu dedigin cihaz 300 metreden dusuruldugunde hasarsiz cikabiliyor :p

https://www.youtube.com/watch?v=y8QCFNAgPDo

ha kaliteli malzeme algin gorilla glass ile aleminyum ise birsey diyemem ama bir moda aleti degil bu, sigara + cakmak + switch ekolu diye birsey olmadi olmiycak sukur.

ha dock dersen asiri kalitesiz ki uzun uzun yazdim bi topicte. gercekten les gibi plastik pazar torbasi koktuydu ilk aldigimda, omrumde bu kadar kotu kaliteli bir konsol aksesuari gormedim sonynin verdigi dandrik kulaklik/microfon zimbirtisini saymassak. bu docku birde 80 dolara satmaya calismalari ayri facia, gene tasarim hatasi yuzunden dockun air ventleri kapatip dikkatsiz kullanimda uzun seanslarda potansiyel bukulmelere yol acmasi, ekrani ayni nedenle cizebilmesi filan facia

yerden goge haklisin dockun malzeme kalitesini ve yol acma ihtimali oldugu sorunlari elestirirsen. nintendonun acil revize etmesi gerekiyor docku cunki switchle ilgili cikan sehir efsanelerinin temeli bu dockun kalitesizligi ve hantalligi.

insanlar bilmeden usb-c extender aliyor dock disinda kullanmak icin oysa usb-c extension kablolarinin usb-c serifikasyonu yok. ayni sekil third party docklarin sertifikasyonu olmadigi icin portu yakma potansiyeli var ve nintendo resmen kendi dangozlugu ile kullanicilari bu yone itiyor. bir xbox 360 rrod faciasi degil ama boyle mukemmel bir release e golge dusuren bir faktor

ekranin cam yerine plastik olmasina basta cok sinir olmustum ama temperli cam ile cozdum sorunu, hem ekranim korunmus oldu hemde o cam hissi geldi. kirilir catlar ise degisimide kolay, 5$ bisi diil

gelelim fiyatlandirmaya

switch ile ps4 kiyaslamak elma ile armut kiyaslamak gibi. ps4 piyasada 4. yilini doldurmus bir konsol. olcek ekonomisini gectim zaman gectigi icin uretim maliyetleri her gecen gun dusuyor zaten.

bunun yaninda ps4 un boyutuna bak ondan sonra switchin boyutuna bak. ps4 de pil, 720p ekran, flash memory ve 2 adet birbirinden bagimsiz calisan kucuk joystick yok. haliyle switchin uretim maliyeti daha yuksek olucak ki nintendo zaten sony ile ayni uretim kapasitesine, tedarikcilere ve patent avantajlarina sahip degil. gecen aya kadar cihaz karaborsa idi uretim yetismediginden.

nintendo ne yazikki sony veya microsoft ile kafa kafaya rekabet edicek bir sirket degil, olamadi ve olamiycak. tek isi oyun yapmak olan bir firmayi bir multimedya devi ile, bir yazilim devi ile kiyaslamak abes zaten. aradaki 50$ fark makul.

nintendronelar gibi "o zaman vita ile ps4 beraber fiyat cikar" salakligina girmiycem ama ps4 ile kiyaslamak facia, ps4 u pc ile kiyaslamaya calismak gibi bisey bu. ps4 isin sonunda portable moda gecebilen bir hybrid degil, kendi dokunmatik ekrani yok. az kafayi calistirirsak sirf 6inch 720p bir ekranin bile uretime ne kadar ek maliyet getiricegini hesaplayabiliriz sanirim.

isin ozeti switchden memnunum, 3ds donemi korsan kullanirken foruma "beter olsun nintendo" yazan ve switchide 3.0 kirildiktan sonra alan bendeniz tipki ps3 ve ps4de oldugu gibi korsani zerre umursamiyorum. aldigim oyunlarada verdigim her kurus helal olsun cunki karsiligini alamadigim bir vaka olmadi. 80 euro odedigim andromeda faciasi senenin en buyuk kazigi iken 60 dolar verdigim zelda persona 5 den sonra senenin hirsizligi benim icin. 300 saati gectim ve hala bitiremedim ve yapicak birseyler buluyorum oyunda trophy/achivement bok pusur olmamasina ragmen.

indie oyun oynamak icin pc ve steam var, konsol x-platformlari icin ps4 var. nintendo switchi alma nedenim 1. parti nintendo oyunlari idi, ondada senenin en basarili yapimlari geldi.

1. senesini doldurmamis bir konsol 8 ayda senenin en begenilen 3 oyunundan ikisine sahip su anda ve bunlar platform exlusive, bu daha once SNES doneminden beri gorulmemis birsey. sony bile ps4u 2 senede toparlamis iken switch bekledigimden cok cok daha seri genisletti kutuphaneyi.

2018 yilinda metroid prime 4 ve fire emblem switch yeterli bana zaten ki MP4 switch aldirdi bana. pokemon switch ve smash bros ciktiginda ise zaten kiyamet kopucak.

bunlari baska platformlarda oynama sansim olsa ve vasat oyunlar olsa cok daha elestirel bakardim ancak son 20 senede cogu serinin en patlak ve vasat oyunu bile basyapit duzeyinde kaliteli iken cok elestiri hakki kalmiyor geriye.

animal crossing switchden umudum yok ama, mobilden para basmayi ogrendiler gecen ay. blizzardin tipki warcraft RTS yi unutmasi gibi olucak sanirim bu is :(
Sosyal ağlarda paylaş

Komutan said:

60 dolar AAA oyunlar için standart hale geldi; Nintendo'ya has bir durummuş gibi eleştirilebilecek bir şey değil.

300 dolar da bir firmanın son çıkardığı konsol için normal bir fiyat. Senin söylediğin PS4 fiyatı sanıyorum pro olmayan versiyonun fiyatı; pro çıkınca haliyle fiyatı düştü.

Elbette 60 dolara oyun almak istemeyebilirsin veya Nintendo'ya o parayı vereceğime PS4 alırım diyebilirsin ama Nintendo'nun piyasa şartlarının üzerinde bir fiyat politikası olduğu söylenemez.

fiyat seyini yazdim yukarda azicik, ps4 un uretim maliyeti switch kadar yuksek degil. ps4 den slim/pro ya geciste hem malzeme kalitesi dustu hemde vhs den bozma dandrik bir kasaya gectiler. uretim kismini atliyor ne yazikki herkes.

60 dolari sanirim surdan elestiriyorlar, 3ds oyunlari 40$ di ancak switch 60$ yapti. bunuda ilk ben yazdiydim burada ancak hata etmisim ilk okurken cunki switch 3ds'in degil wiiu nun devami. portable bir konsol degil, hybrid. fire emblem misal switch ve 3ds e ayni anda cikti ve hala 3ds e yeni oyun cikiyor hemde dandrik end of life oyunlari degil pokemon cikti iste, metroid cikti.

60$ aksine enflasyon yuzunden artik DLC ve lootbox olmadan AAA oyunlara yetmeyen bir rakam. nintendo grafik konusunda geriden geldiginden masraflari AAA duzeyinde olmiyor ve sanirim ondan dolayi zelda gibi "bitmis" bir oyunu 60$ dan rahat satabiliyorlar. season pass anlamli hicbirsey eklemedi ve su hali ile almayada pek gerek yok acikcasi.

ha elestiri su olmali:

"nintendo dijitalde diger firmalar gibi indirim yapmiyor"

bu dogru. nintendo oyunlarinin ikinci el fiyatlarinin yuksek olmasini saglayan seyde bu. 2 ay once cikan uncharted lost legacy bu ay %50 indirim yedi iste, sony fiyat politikasinda bu kadar radikal indirimler yaptimi hali ile fiziksel oyunalrinda fiyatlari suratle dusuyor. nintendo ama yapmiyor bunu, kendi birinci parti oyunlarini %20/30 bandindan daha asagi cektigi gorulmus sey degil. alsitik artik hani, ikinci eli yuksek ve konsolu alan herkes bu oyunlarin pesinde diye cok sorun olmadi. kirilmis olmasina ragmen 3ds in oyunlarini su an 100tl den satabiliyorsun iste, pokemon filan 120-140 dan cok rahat satiliyor hala turkiye gibi abidik bir ulkede bile.

cok rahatsiz degilim fiyat konusunda o yuzden. zaten ayda 1 oyun anca cikiyor ki cikan oyunlarda hep dolu oyunlar. agustosta aldim cihazi, zeldayi bitiremedim daha ve marioya aldigim halde basliyamadim. splatoonda hala lvl 11 im, fire emblem warriors oldugu gibi duruyor. 8 dolara stardew valley aldim ustune, sirf onu oynasam 400 saat bikmadan gider pc de oynamis oldugum halde

kendime soz verdim mario ile zelda bitmeden baska oyun almicam :( xenoblade 2 ile 2 gundur bakisiyoruz ama kararliyim hih
Sosyal ağlarda paylaş

@laurelin

okurken yoruldum wot'u sdfsdf

bi kac noktaya cevap verecegim sadece, digerleri tekrar olmus cunku;

badge arcade ornegi gayet yerinde, nintendo'nun microtransactiona karsi olmadigini ve en azindan denedigini gosteriyor.

sarj kablosunu 3ds icin soylemistim.

hafiza ve donanimin kalitesi konusunda hala ayni dusunuyorum, kartus alip onu organize etmek zorunda kalmamaliyim, kaybolabilir, fiziksel olarak bozulabilir bir suru negatif yani var. Ayrica konsolu 1000ft'ten attik calisiyor argumani gecerli degil cunku ben malzeme kalitesinden bahsediyorum. onlarca ornek var dockta isininca egildigini gosteren, ekranini kendi dockunun bile cizdigini gosteren. Isine gelmeyen ornekleri goz ardi etmemelisin. 300 dolar verdigim konsolun malzeme kalitesinin ucuz cin plastiginden daha iyi olmasini beklemek en dogal hakkim. O kadar para verince ek olarak koruyucu, kilif, temperli cam falan ugrasmamam lazim.

ps4 ile kiyaslama sebebim nintendonun fiyatlandirma politikasinin acgozlu oldugunu gostermekti, ben de biliyorum yoksa farkli konsollar olduklarini. Ps4 uretim maliyeti switchten daha yuksek bu arada, sony'nin kar marji daha dusuk 10-20$ civarinda, switchte 40$ bu marj. Ayrica eski teknolojiyi daha kucuk yere sigdirip daha pahaliya satmanin da bu fiyati justify eder yani yok. Firmada bir acgozlulugun mevcut oldugunu sen de zaten oyun fiyatlarindan ve indirime girmeyisi uzerinden kabul etmissin.

Neyse, sonuc olarak senin konsolu cok sevdigin belli, bunda yanlis hicbir sey yok. Tartismanin baslangic noktasi olan bu fiyata deger mi konusunda farkli dusunuyoruz, bu da normal. Bence bu fiyata su an degmez, sence fazlasiyla deger demek ki. Alacak insanlar icin iki ayri bakis acisi olusturduysak sorun yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • tarihinde GERGE tarafından bu konu kilitlendi
Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...