Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Klima konusu

yekeyeke

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Mitsubishi'yi hiç duymamıştım hangisini önerirsiniz? Genelde herkesten Arçelik duyuyorum. Evde epeyi eskiden kalan Vestel var ama kendine faydası yok, bu yaz olmasa bile yenilemeyi düşünüyoruz. Klimalara göz atarken bide Samsung'un üçgen tasarımlı klima serisine denk geldim, servisinin kötü olacağını düşünsem de pek bi revaçta..
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Abi bendeki elektrikliler:
Kurutma mak: Siemens WT48Y860TR (haftada min 5 kere çalışıyor)
Çamaşır mak: Siemens WM10E461 (haftada min 5 kere çalışıyor)
Bulaşık mak: Siemens SE25M278 (her akşam 35-40 dakikalık kısa prog)
Buzdolabı: Siemens KS70U920NE
Fırın: Siemens HB76GT560 (ayda 3-5 kez çalışıyor)
Klima: 2 adet Mitsubishi MSZ-FH35 iç ünite, 1ad MXZ-3D68 dış ünite (7/24 soğutmada 24°C ayarlılar)
TV: Panasonic 42GT50
Süpürge: Philips FC9192 ve Neato D80

Günlük tüketimim ortalama 3kWh. Ocak ve Şubat ayında ısınma amaçlı kullanıldıklarında ise maksimum 4,5kWh değerini gördüm.

Şuan kullandığım PC'nin tüketimi ise forumda 120W; Catia kullanırken 200W.

Vallahi gelen fatura bu. Tarifeli de kullanmıyorum. Hatta ben faturalarımı not ediyorum bir kenara:
http://i.hizliresim.com/6nJkDE.jpg

Yani bilemiycem :

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,
Astronom said:

paramecium said:

Selam,

Çift 3,5kW Mitsubishi 7/24 devrede ve 38TL faturam geldi :D

Saygılar.

7/24 değildir o, 7/24 olsa sırf klima 1100 tl yakıyor.

Abi bendeki klimanın ısıtmada SCOP değeri 5.1, soğutmada SEER değeri de 8.9! Haliyle verim tavan yapmış durumda. Dış ünitem sadece sabah güneşini alacak şekilde, öğleden sonra güneş görmüyor ve fransız balkon denen yerde havadar bir şekilde konumlandırılmış durumda. Termik verim olabildiğince iyi. Soğutmada 0.8-4.0kW arasında regülasyon yapabiliyor alet. Sensörler odada birilerini görmeyince de çalışma temposunu düşürüyor.

Gidip de Vestel veya Arçelik ile kıyaslarsan elbette mantıksız durur tüketimi. Benim eski 18bin'lik Airfel'i sadece hafta sonları 3-4 saat çalıştırdığımda +100TL ekliyordu 4 sene önce faturama:
http://klima.mitsubishielectric.com.tr/klimaplus/media/teknik-ozellikler/split-klimalar/msz-fh-teknik-ozellik.jpg

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,
orc_lord said:

Şuan hazırladığın Excel ile saygılarımı sunmak istedim valla paramecium :D

Üşenmedim elektrik faturasına baktım, 80 küsür gelmiş. Günlük ortalama 6 kWh yazıyor faturada. Senin o kadar kullanmaya rağmen iyi geliyormuş açıkçası 8-)

Gaz ve su için de var :P

Klimayı ısıtma amaçlı da kullandığım için kış döneminde elektrik artışı+gaz faturası şeklinde kontrol yapıyorum. İstanbul'da klimayı ısınma amaçlı kullanmak son derece uyguna geliyor.

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...