Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

D&R Kobo'yu ve Kobobooks'daki kitaplari satmaya basladi

GERGE

Öne çıkan mesajlar

Var, şöyle var, biraz karışık.

Calibre Kuruyorsun ve annotations plugin'ini kuruyorsun.

Epub'ını atıyorsun calibre'ye sonra ordan send to device diyorsun. kitabı okuyup not alıyorsun. daha sonra bilgisayara bağlayıp annotations plugin'inden yukarıdaki sekmelerde sarı kalem gibi bir şey, fetch annotations from Kobo diyorsun (yine aynı sekmeden arayabilir listeleyebilirsin) hatta listede sekme olarak bile gösterebilirsin. LAKİN export olmuyor.

(bu kobo ile calibre arası sync sağlıyor, kitaptaki notları calibreye sekme olarak yedekliyor)

export için library'deki annotate edilen kitaba tıklıyorsun. yukarıda "edit metadata" ya tıklayıp "custom metadata" sekmesinde text halinde mevcutlar

edit 2: Şu da var ve çalışıyor.

edit 3: kobo utilities'e gerek kalmadan zaten annotations plugin'i metadata'ya ekliyormuş. ondan editledim.
Sosyal ağlarda paylaş

kitabı calibreyle gönderemem ki ben. yazar ismiyle klasör açıp öyle gönderiyor. aradığımı bulmamın imkanı yok yazar isimli klasörlerden.

ben mesela @edebiyat diye klasör açıp (başına @ koyuyorum file managerda en başta görünsün diye) içine fransız edebiyatı, bilimkurgu, klasikler, fantastik, türk yazarlar diye alt klasörler oluşturuyorum kitaplarıda bunların içine kitap ismiyle açtığım klasöre koyuyorum. böyle yapmazsam tarih kategorisinde istediğimi bulmamın imkanı yok. ha edebiyatta yazar ismiyle olması daha iyi ama tarih kategorisinde imkansız aradığını bulmak yazar isimli klasörden.

koreaderda file managerdan bu klasörlemeyle istediğimi kolayca buluyorum. orjinal reader yani nickel de de derleme oluşturup o derlemelerde birleştiriyorum.

1 sene sonra süper bi sistem çıkar işletim sistemi gibi düzenli bişey yaparlarsa notları highlightları nasıl geçireceksin on sorun o.
Sosyal ağlarda paylaş

Mal ben senin dediğini müzik arşivimde yaşadım. Klasör açıp Artist - Album yapmazsam mümkünü yok dinleyemiyordum istediğimi. Artistleri de genre altında topluyordum.

Sonradan fark ettim ki tag beceriksiziymişim. mp3tag ile isim-numara-sanatçı olarak basitleştirdim klasörleri. Musicbee denen şeyi efektif kullandım. Klasör ile ilgim kalmadı yemin ederim. Fare bile vardır içinde.

Yani demek istediğim boşuna direniyorsun senin dediğini Tags bölümü fazlasıyla yapabiliyor calibre'nin. Üstelik felsefe, fransız edebiyatı, klasik diye fazlasıyla ayırabilirsin istediğini daha kolay bulabilirsin.

Direnme.

Ayrıca bu da calibre kullanmadan txt'ye annotation atma programı windows için.

http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?p=2324282#post2324282

(gerge geçen sayfalarda vermiş olabilir bunu emin değilim)
Sosyal ağlarda paylaş

işte orda sorun şu. tamam orjinal reader için tag kullanıyım. custom columndan yazıyım derlemelerde çıksın kategori kategori.

ama pdf leri koreaderdan okuyorum. onunda browse tags özelliği var pek el altında olan bi özellik olmasada. ama çalışmıyor file does not exist diyor buglı.o yüzden koreaderdan file explorerla dediğim klasörleme yöntemiyle dolaşıyorum

ya gerçi sadece tarih kategorisinde pdf var sadece onu mu öyle klasörleme yapsam. kaç gündür bekletiyorum kitapları iyi bi yöntem bulmak için bi yandan başka işlerde tam ilgilenemiyorum ama halletmem lazım bu hafta.
Sosyal ağlarda paylaş

Mal calibre'ye muhtaçsın çünkü, ehehe oh mutlu oldum ya.

Şimdi efenim. Kobo denen alet 2012 civarlarında zannedersem. EPUB notlarını KoboReader.sqlite denen Kobo dosyası altındaki bir database'de tutuyormuş.

İnsanlar da nasıl yapalım diyip yukarıda verdiğim programı geliştiren bir insan sayesinde. Bu notları database'den çekip txt olarak kaydetmişler.

Fakat daha sonra kobo bu notları XML olarak database dışına taşımış. KoboDigital EditionsAnnotations klasörüne bakarsanız orada şimdiye kadar yaptığınız annotation'ların suçveceza.annot isimli kayıtlarını göreceksiniz.

Calibre de burdan tarayıp custom metadata olarak kaydediyor kütüphanesine. Üstelik saati vs güzel güzel html kodu olarak kaydediliyor. Bu kodu kopyalayıp kendi oluşturduğunuz boş bir html dosyasına yapıştırırsanız mis gibi not dosyanızı sitem dışına html olarak yedeklersiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

bu verdiğin start menu. açılışta aletin neyle açılmasını seçeceğin boot ekranı için. yani orjinal yazılımı mı yüklediysen koreader mı yoksa coolreaderı mı çalıştıracağını (bootlayacağını) seçebiliyosun bunun sayesinde.

bu start menuyü yükledikten sonra koreaderı yüklemen lazım.
https://github.com/koreader/koreader/wiki/Installation-on-Kobo-devices
pdf okurken yan çevirmene gerek kalmıyor. çünkü reflowu açınca ayarlardan font büyüklüğüyle oynayabiliyosun. sayfanın kenarındaki beyaz boş alanarı manuel veya otomatik kırpabiliyor. satır araları ve kelime aralarınıda belli bir ölçüde ayarlayabiliyosun. böylece pdf okurken epub kadar mükemmel simetriye ve nizama sahip olmasada epub kadar rahat pdf okuyabliyorsun. scroll modu da açman lazımki sayfaları kesip kalanını sonraki sayfada göstersin.

coolreader da içinde satranç sudoku reversi sokoban gibi oyunların hesap makinesi ve notepad uygulamaların olduğu derleme bişey. readerı bi işe yaramaz satranç sudoku felan kurcalarım diye yükledim.
http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=222803
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Mal said:

işte orda sorun şu. tamam orjinal reader için tag kullanıyım. custom columndan yazıyım derlemelerde çıksın kategori kategori.

ama pdf leri koreaderdan okuyorum. onunda browse tags özelliği var pek el altında olan bi özellik olmasada. ama çalışmıyor file does not exist diyor buglı.o yüzden koreaderdan file explorerla dediğim klasörleme yöntemiyle dolaşıyorum

ya gerçi sadece tarih kategorisinde pdf var sadece onu mu öyle klasörleme yapsam. kaç gündür bekletiyorum kitapları iyi bi yöntem bulmak için bi yandan başka işlerde tam ilgilenemiyorum ama halletmem lazım bu hafta.

Cozumun bende yine, ikisinin de ayni anda Calibre'den yapabilirsin. Kitaplarini Calibre'de arsivledikten sonra illa da Calibre'nin Send to device ozelligi ile yollaman sart degil. Istersen O tusuna basip kitabi klasorunde acabilirsin, istersen de Calibre'nin Save to disk ozelligini kullanarak istedigin klasore kaydedersin. Hatta su ekrandan Save to disk'in otomatik klasorleme yapmasini bile saglayabilirsin tum metadata'yi kullanarak:

http://screens.muratcansimsek.com.tr/Screen%20Shot%202016-06-10%20at%2022.01.03.png
Sosyal ağlarda paylaş

ben calibreyi sevmeyen biri değilimki ereader almadan öncedende kuruluydu zaten bilgisayarda. sorun pdf için ayrı epub için ayrı yazılım kullanmak zorunda olunca çıkıyor. şimdi save to disk sayesinde hem calibrenin meta tagleri ve otomasyonundan yararlanabilcem, hemde kitapları istediğim klasör düzeninde alete gönderebileceğim için koreader kullanırken file managerıyla istediğimi kolayca bulabilcem.
Sosyal ağlarda paylaş

şu harddisk kılıflarının esneme payı var mıdır acaba, sleepcoverla birlikte sığarmı içine.
http://www.hepsiburada.com/port-400124-berlin-2-5-siyah-hard-disk-kilifi-p-BS50845

bunun kırmızısının youmlarında 2.5" harddiske büyük geliyor demişler.

sleepcoverla birlikte 12.5 x16 cm
bu kılıfların içi 10 x 15cm yazmışlar
Sosyal ağlarda paylaş

Fizibilite analizi yaptigimda beni 2-3 yilda amorti etmiyor ne yazikki. Haftada bir kitap bitirebilen, makale vb. okuyan, akademisyenler icin mantikli. Zaman kisitli oldugundan, Ben 2 ayda bir kitap bitirebiliyorum. 400 TL'lik e-kitap reader in maliyeti ile bana 2 yil yetecek hard copy kitap alabiliyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

noddle said:

Fizibilite analizi yaptigimda beni 2-3 yilda amorti etmiyor ne yazikki. Haftada bir kitap bitirebilen, makale vb. okuyan, akademisyenler icin mantikli. Zaman kisitli oldugundan, Ben 2 ayda bir kitap bitirebiliyorum. 400 TL'lik e-kitap reader in maliyeti ile bana 2 yil yetecek hard copy kitap alabiliyorum.

geçen ben de alıyım mı diye gaza geldim
oturdum senin gibi hesap yaptım.
okuduğum kitapların çoğu teknik kitaplar, gerisi de türkçe.
sırf okuma kitapları içi alcak olsam beni de kurtarmıyor 2 yıl içinde.
teknik kitaplar da renkli olmak zorunda ereader'dan kod okumam.
ayda 1 veya daha az kitap okuyorsanız, gereksiz yatırım 2 yıllık dönemde.
Sosyal ağlarda paylaş

spesifik bir alandaki yabancı basımları okuyorsanız ebook her türlü mantıklı ya. TR'e gelen ve türkçeye çevrilen kaynaklar inanılmaz generic. daha spesifik ve up to date kaynak arıyorsanız ebook inanılmaz bir kapı açıyor. https://abookapart.com/ buradan kitap aldım en son mesela. adını sanını duymazsın ama içerikler çok iyi.
Sosyal ağlarda paylaş

noddle'ın postundan leğenle yıkanıyorum kombi almak pahalı anlamını çıkardım ben sdfghj. abi aldığında 2 sene sonra buhar olmuyor ki alet. bir de cep telefonu gibi değil ki app'ler kastırıyorlar diye üzül. 5 sene de kullanırsın. istemezsen satarsın.

hepsini geçtim yatarken 5 dakika bakıp backlight'ını kapatıp uyuklasan ayda bir kitap bitirirsin fazladan. ben karamazov kardeşler almıştım mesela kobo'dan önce. bin sayfa kitap bir yere götürsen götüremiyorsun, belki yorgunsun kaykılamıyorsun ağırlık merkezin değişiyor. üstüne çiziktireyim derken yazmadığın tarafa kayıyor kitap falan.

çok acayip yani aldım diye de okuyorum ama şu anda sıfırdan okumak gibi bir durumum olsa sanırım epub okurdum. bu konuda da dertliyim aslında ben basılı ve sabit bir zemin görmeyi madde olarak hissetmeyi seven bir insanım.

ileride epub / seçililer hard cover olacak şekilde yürürüm herhalde ama şu 4-5 aydır karalar bağladım çok üzülüyorum bu kararsızlığa.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim icin e-book reader in dezavantajlarini siraliyorum:
1-)Gunumuzde elektronik bir alete yatirim yapilacaksa, aletin omru 2-3 yil diye dusunuyorum, kullanim miktarina bagli olarak sonrasinda pil omru azalacak vs.. Bu yuzden amorti etmeyecegini degerlendiyorum.
2-)e-book reader ile tatilde guneslenirken gunes isigi altinda okumak zor olabilir..
3-)Aman havuz kenarinda su gelmesin,ıslanmasın, gunes altinda bekletmeyeyim gibi dertleri de var.
4-)Ağırlık avantaji da pek yok; 400-500 sayfalik normal bir kitap ileagirligi aynidir diye dusunuyorum.
5-)Evimde guzel bir kutuphanem olmayacak, dijital kutuphane sucks.
6-)cok sevdigim kitap arasi koklama son bulacak :)
7-)Populer ingilizce roman kitaplari okuyorum, ve gittigim kitapevlerinde bana uygun her zaman kitap bulabiliyorum, "keske e-reader im olsaydi, oradan istedigim kitabi bulabilirdim" diye bir durum ile karsilasmadim.
8- sarj etme derdi var
Sosyal ağlarda paylaş

Pil ömrü 2-3 yıl diye birşey yok, 500 cycle ortalamadır içindeki LiPo'ysa ki LiPo'dur, bu zamazingolar zaten az enerji harcadığı veya az kullanıldığı için haftayla/ayla gidiyorsa tek cycle, 5-10 yıla kadar çıkar pil ömrü.

Güneşte nasıl cep telefonu gözüküyorsa bunların da aydınlatmalıları sorunsuz çalışacaktır.

Kobo Glo HD 180 gr, roman ağırlı sayfa sayısına ve sayfa genişliğine göre değişse de referans için İphone 6 129 gr, İphone 6+ 172 gr, İpad 3 652gr.

Evde kitapların tozuunu alman gerekmeyecek, tonla yer kaplamayacaklar.

Torrent, profit.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...