Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

D&R Kobo'yu ve Kobobooks'daki kitaplari satmaya basladi

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici
Kobo Adobe RMSDK kullaniyor, Koreader CREngine kullaniyor. Ustune .epub'un enchanted versiyonu olan .kepub Kobo'larla daha iyi performans veriyor ki (sayfa degisimler cok daha hizli, dipnotlar daha iyi) onu sadece Kobo ile okumak mumkun. Calibre ona ceviriyor ama.

Adobe RMSDK .epub konusunda en iyi renderer, tartisma yok zaten bu konuda. Koreader adamlarini biliyorum, onlar da kabul ediyor bunu.

PDF icin de Koreader bunu kullaniyor bu arada: http://mupdf.com. Kobo yine Adobe'un yazilimini kullaniyor.

Bu arada sunu da soyleyeyim, gecen sayfa soran oldu sanirim. Kindle'dan daha iyi Kobo cunku capacitive dokunmatik kullanmiyor. zForce kullaniyor, infrared. Ekrana ek bir katman gerektirmiyor bu. Boylece hem ekranin goruntusu, hem parmakta hissi, hem de isik yayilimi daha iyi oluyor bence. Ayrice disarda eldivenle de kullaniliyor. Donanim olarak Kobo ve Kindle'in temel farki bu. Ek olarak Kobo'larin hafiza 128GB filan yapilabiliyor kucuk bir hack ile, icindeki microsd karti degistiriyorsun.

Teknik bilgileri vermisken su da dursun kenarda, Ingilizce-Turkce sozluk Kobo'daki Oxford'un.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
PDF icin de Koreader bunu kullaniyor bu arada: [mupdf.com]. Kobo yine Adobe'un yazilimini kullaniyor.

adobe un herşeyi böyle zaten. flash player bilgisayarı en saçma sapan kastıran şey mesela. adobe pdf viewer ın yarım satte açamadığı şeyi sumatra pdf text dosyası açarmış gibi açıyor bilgisayarda.
Sosyal ağlarda paylaş

abi bide bana katologlama işiyle ilgili ipuçlarını ver. mesela bi kitapla ilgili aldığım bookmark, not yada altını çizdiğim yer gibi şeyler kitap dosyasının içine mi gömülüyor yoksa kobo içinde başka bi yerde mi tutuluyor.

calibre de meta tagları ayarlarken neye dikkat ediyim. kategorilere ve alt kategorilere ayırırken etiket kullanmaktan daha iyi bir yol var mı.

mesela bi kitabı sildim geri yükledim. o kitapta bookmarkladığım yerler verdiğim yıldız gibi şeylerin tekrar geçerli olması için tekrar yüklerken dosya isminin mi aynı olması gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Kobo'da tutuyor onlar, kitabi silersen gidiyorlar. Calibre yedekliyor ama hic calismadi benim icin o ozellik. Pek de kurcalamadim gerci niye calismiyor diye.

Etiket kullanacaksin iste. Etiketleri Kobo'ya kitaplik olarak yollaaybilirsin: http://wiki.mobileread.com/wiki/Kobo_Shelves_and_Collections
Sosyal ağlarda paylaş

uygulama olsa arama yapılabilir harita üzerinde. not alınabilir haritanın üzerinde. istediğin bölgenin harita dosyalarını yüklersin sadece. linuxta çalışan çoğu şeyi çalıştırabiliyor galiba eğer uyarlanırsa.

şurda ingilizce learning kitapları var epub. haftada 1-2 tane okusan kendi seviyenden başlayıp, ingilizce seviyesi yükselir rahatça. http://english-e-books.net/

GERGE seninki ön sipariş tarihinden kaç gün sonra kargoya verilmişti?
Sosyal ağlarda paylaş

dün geldi biraz kurcaladım. cidden kitap okuma hevesi veriyor alet insana. normal kitaptan daha konforlu zevkli.

yanlız kitaplık arayüzü olarak baya hayal kırıklığına uğradım. kitaplıkta yalnızca ada göre sırala yazara göre sırala felan diye liste yada thumbnail seçeneği var. ne etiketleri görebiliyosun ne kategorileri. ne bi menü var dümdüz alt alta sıralamış. calibrede verdiğim etiketleri hiç bir şekilde göremedim. yani kitaplıkta arama bile yapamıyosun. bişeyi yanlış mı yapıyorum anlamadım çok saçma.

birde çok narin göründü gözüme en ufak darbede ekran gidici gibi. kılıfıyla içine konabilecek hardcase yok mudur acaba.
Sosyal ağlarda paylaş

hmm inceliyim bunu. peki yapınca nerede görünüyor etiketler? derlemeler gibi home screende mi çıkıyor menü şeklinde. derlemeler iyi aslında ama alt kategori veremiyosun. mesela edebiyat kategorisinin altına fantastik, bilim kurgu, klasik gibi alt kategoriler vermek istiyorum.

koreaderın kitaplık ara yüzü farklıdır zaten onda oluyodur belki. kağıda hiç benzemiyor denmişti drall. mat kuşe kağıttan farkı yok bence. birde rahat okuyabileceğim puntoda normal kitap sayfasından daha fazla kelime sığıyor gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

koreader yükledim. pdf çok rahat okunuyor. görüntü neredeyse epub gibi oluyor ayarları yapınca. epub okumaktan farkı kalmıyor.

ama bununda ara yüzü yok. direk file managerdan açıyosun. klasörleyip koycaksın dizine. gerçekten çok ilginç androiddeki aldiko reader gibi bi arayüz yapamamış olmaları.
Sosyal ağlarda paylaş

şaka gibi cidden ya bu kadar basit şeyleri yapamayan bi arayüzle nasıl satıyolar bunu. insan utanır bu şekilde piyasaya sürmeye.

kitap okuma arayüzünden direk kitaplığa dönemiyosun. önce ana ekrana ordan kitaplığa dönmen lazım. ana ekranda kitaplık yazısına basıncada menü çıkıyo ordan bi daha kitaplık diye seçmen lazım. şanslıysan home screende en son eklenen kitaplar diye bi kutucuk çıkarda ordan toplamda iki tıklamayla gidersin kitaplığa.

bilmediğim bişey var galiba ilk defa linuxlu bişey kullandığımdan.
Sosyal ağlarda paylaş

evet aşağıda varmış pardon. da onun orda ne işi var yukarda olmalı o. navigasyonla ilgili şey yukarda olur. hayır o aşşadaysa o zaman home butonuda aşşada olsun.

ne biliyim isteseler aldiko gibi bi arayüz çok rahat yaparlar. hatta 10 dakkada yaparlar. öyle 3 boyutlu bevel embosslu grafikli ahşap görnümlü zemin felan değil kastettiğim. sol tarafa tıklayınca menu açılcak. yukardan aşşağıya taglar sıralanacak. taga tıklayınca o taga sahip kitap kapakları ızgara şeklinde sıralanacak. üstte ana menü ve navigasyon. altta ince ayar menüsü. kutucuklu home screen dursun gene bu dediklerim ana kitaplık ara yüzü.

linux hep böyle heralde yoksa kobo yapmasa bile koreaderı yapanlar yapardı bu dediğimi çok garibime gitti.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...