Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kedi beslenmesi

Feamer

Öne çıkan mesajlar

şöyle anlatayım, iş yerine bir kedi geldi(kendi rızası ile) miyav miyav, açtır dedik, yiyeceği bir şey yoktu, ton balığı verdik, bir iki gün belki gider diye mama falan uğraşmadan şokta satılan nispeten ucuz bir ton balığı vardı ondan alıp, önüne yarım kutu koyuyorduk... meğer kedi yatıya gelmiş haberimiz yok, bunun üzerine kuru mama aldım, ama bu sefer, balığı yedikten sonra susan hayvan, mamayı yedikten sonra dahi miyav miyav diye peşimizden koşmaya başladı ve bunu yediklerini beğenmeme veya az gelmeye yordum. ayrıca yemek ver diye sırnaşırken bile sırtını dikiyor (böyle yukarı doğru çıkar ya ne diyorsunuz) neden böyle yapıyor olabilir?

sorum şu kedi neden böyle davranıyor olabilir?

ayrıca ek soru, kedinin bundan sonra beslenmesi için ne önerirsiniz, şu kaynat, bunu pişir gibi şeylerin yapılacağı bir yer değil, kaldı ki ne yapacak zaman ne mesaisini harcayacağım biri var.

diğer bir soru bu kedi, dişi kedi diye tahmin ediyorum, yarın bir gün bu doğurursa, yavru kediler için ne önerirsiniz?
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi şöyle bir şey var. Hayvan yemeği yedikten sonra miyavlıyorsa(ve mamayı iki lokma koymadıysan) derdi büyük ihtimal yemek değildir. Su falan verin belki öyle bir ihtiyacı olabilir. Onun dışında dışardaysa üşüyor olabilir. Kız arkadaşımın bahçesinde var bir tane. Akşamları miyav diye yanına koşuyor. İçeri alıyorlar.

Bunların hiçbiri yoksa sağlık sorunu olmadan miyav miyav diye dolanan kedi ya sevmenizi istiyordur ya da oyun oynamak falan istiyordur diye tahmin ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Su mamadan bile önemli evet, hadi ton balığı gibi yaş mamalardan bir miktar su da alıyor ama sizin için en ideal çözüm kuru mama, o zaman da suyunu eksik etmemeniz lazım. Sokakta duruyorsa kum yerine toprakta işini görür ama kapalıda tutacaksanız kum doğru.

Onu bunu haşlamak, ton balığı vermek zaten çok doğru değil. Evet daha çok hoşuna gider ama ihtiyacı olan bazı maddelerden mahrum kalır, bu maddeler kedi mamalarının içinde var. Ton balığına aşık olduktan sonra da diğerini kolay kolay yemez, yol yakınken alışsın.

Miyavlayıp götünü dikmesine gelince, kızışmış da olabilir, sadece sevmenizi istiyor da olabilir. Sırtından iyice kuyruğuna doğru sevince götünü iyice dikip kuyruğunu kaldırıyor mu bir baksana, öyle yapıyorsa kesin kızışmıştır :p
Sosyal ağlarda paylaş

dişi kediler kızışma dönemlerinde popoyu, sırtlarını yukarı kaldırırlar sürekli. çiftleşmeye hazırım pozu sanırım o. çok konuşurlar ve aşırı ilgi isterler. aslında enteresan şekilde insan dişileriyle benzerlik gösteriyorlar düşününce :) bizimki bütün gün ev içinde kendi kendine konuşarak oradan oraya koşturuyor ve gelip ayaklarımıza yatıp yerde yuvarlanıyor.

bir ihtimal zaten hamile olabilir tabi kedi o nasıl anlaşılır bilemiyorum.

eğer çok sırnaşıyorsa hijyene dikkat etmek gerekir. sizinle kalacağı kesinse aşılatmak bir veterinere göstermek en doğru hareket olur.

mama olarak kediler protein ağırlıklı beslenmek zorundalardır. en kolay ve ekonomiği kuru mamadır. yaş mamalar besleyici ancak biraz daha pahalı olur. zira günde 3 4 paket yaş mama rahatlıkla yiyebilirler.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

şöyle anlatayım, iş yerine bir kedi geldi(kendi rızası ile) miyav miyav, açtır dedik, yiyeceği bir şey yoktu, ton balığı verdik, bir iki gün belki gider diye

kediler yemek bulduğu hele tonbalığı yediği yerden asla gitmez bu arada. hata etmişsiniz gibi söylemiyorum, bilgi işte.
Sosyal ağlarda paylaş

• 6 ay sonra ...
Yeterince aç değildir, herkes yaş mama / insan yemeği / balık falan verdiyse burun kıvırıyordur, biraz nazlanır acıkınca yer. Bir ihtimal de mamanın hiç kokusu kalmamıştır açıkta dura dura, tadından değil kokusundan karar veriyor bu arkadaşlar yiyip yememeye.
Sosyal ağlarda paylaş

hiç değilse haftada 1-2 ton balığı ya da yaş mama verin 40-80 gr. arası. çünkü marketten alınan kuru mamaların neredeyse hiç bir besleyici değeri yok(veterinerden iyi mama almadığınızı var sayıyorum.) kediler az su içtiği için, yaş mamadan da su alıyor. bir de yavrularını emziriyorsa ara ara 1/3 oranında su karıştırarak yarım yağlı süt verin. süt ve yaş mamanın kalanını buzdolabında tutun ama kalanını verirken soğuk olmamasına dikkat edin, yoksa hemen ishal olabiliyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

şu mamadan veriyorum
http://media.mediazs.com/bilder/whiskas/chicken/4/400/68377_pla_whiskas_1_huhn_3_8kg_4.jpg

ve kapaklı büyük bir plastik kavanozda tutuyorum mamayı, bozulduğunu falan düşünmüyorum ama kuru mama dura dura anca kavanozun içinde nemlenir ama kapalı yerde oda pek olası değil...

büyük bir ihtimal, kediye kıyak olsun diye tavuk, balık kalanlarını falan veriyordum, ondan kaynaklanıyordur umarım,

hayır bir alana bir bedava diye 8kg mama aldım :)
Sosyal ağlarda paylaş

ilgi istiyordur, azla yetinmeyip daha fazlasını istiyordur. "hani şu ara sıra verdiğiniz çok güzel şeyler var ya... onlardan versenize" diyordur. evinize (bulunduğunuz yer her neresiyse oranın iç mekanına) yerleşmek istiyordur. "ben sizle iyi geçinmek istiyorum, beni atmayın olur mu?" demek istiyordur. kedi işte. durgun değilse genelde hasta değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

abi wiskas kotu
bizim iceerenkoydeki veterinerde bayaaa lesmis mal mal mamalar onermisti royal canin mi ne
yillarca besledik hayvani
sonra izmirdeki veterinerin tavsiyesiyle iranda yeni bi mama kullanmaya basladik, hayvanat normalde yediginin 2 katini yiyor heh

kendi yedigiyile besleyuende var bu arada. oluyor heralde
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

abi wiskas kotu
bizim iceerenkoydeki veterinerde bayaaa lesmis mal mal mamalar onermisti royal canin mi ne
yillarca besledik hayvani
sonra izmirdeki veterinerin tavsiyesiyle iranda yeni bi mama kullanmaya basladik, hayvanat normalde yediginin 2 katini yiyor heh

kendi yedigiyile besleyuende var bu arada. oluyor heralde

Basladığınız yeni mama ne marka? Royal Canin çok iyi mama bu arada, tek problemi AROMA katkısı yok. Lezzetli bulmuyor yani kediler yoksa formülü çok iyi.
Sosyal ağlarda paylaş

ya baya kotuymuy o
zaten biz fit32 kullandigimiz halde bakirkoy tarafinda baska bir veteriner `ya bu kedi cok yaglanmis neyle besliosunuz?` `royal canin sakin kullanmayin ekstra yag yapiyor cok sagliksiz` demisti. Bunu izmirdeki veterinerde soledi.

Aksam gidince bakayim tam markasina, irandaki pet shopun onerisiyle en pahalisini aldim iste heh
Sosyal ağlarda paylaş

sadman said:

Ya ben seyi merak ediyorum, simdi mesela sterilised mamadan adulta gecis ne kadar surede oluyo? Bizimki bir bucuk yasinda ama yaklasik 4-5 aydir sterilised yiyor.

Gecsek mi artik adult mamalara?

Sterilised bir stage değil, bir statü. Normal süreçte bir yaşına kadar kitten verirsin, sonra 8-9 yaşına kadar adult, sonra da old/elder gibi bir tür var. Bunlar life stage oluyor.

Sterilised ise kısırlaştırılmış demek, hayvanı kısırlaştırırsan adult yerine sterilised veriyorsun hayatı boyunca, çünkü kısırlaşmış hayvanın bazal metabolizması da epey yavaşlıyor ve adult mama vermeye devam edersen dana gibi oluyor. Kısırlaştırdınız veya aşırı kilo aldı da veteriner mi tavsiye etti o mamayı? Kendiniz başlattıysanız dönün hemen adulta zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...