Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kedi beslenmesi

Feamer

Öne çıkan mesajlar

fit32 dediği royal caninin pet shop versiyonu. pet shoplar veteriner mamalarını satamıyor o yüzden çıkarılmış versiyonlardan biri fit32

işin aslı tüm kuru mamalar genel olarak zaten kötü baya. trde bulunabilen premium mamalardan aklıma gelenler orijen, eukanuba, purina, hills, royal canin, acana, n&d. bunlardan bizim denediklerimiz acana, hills, royal canin ve purina. şu an hala purina kullanıyoruz ama arada hills de alıyoruz. royal canin ithalatçısı değişmişti baya bi süre bulunamamıştı ondan sonra almadık bi daha hiç
Sosyal ağlarda paylaş

N&D, Orijen ve Orijen'in alt markası olan Acana tahılsız mamalar. Protein oranı diğerlerinden yüksek, taurin miktarı iyi, besleyiciliği de daha fazla. Birinden 80-90 gram verirken öbüründen 40-50 yetiyor hayvana ve genelde daha fazla seviyor. Bunları tercih ediyorum ben genelde, sindirim sistemine ağır gelebilir kedi hassassa ama denemeye de değer. Acana 300gr deneme paketi gönderiyorlar distribütörden rica ederseniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Bizim oğlana kısırlaşana kadar acana, sonrasında da nd kısırlaştırılmış kullandık. Bi yaşına gelmeden idrar yolu enf geçirdi. Tedavi oldu, özel mamaya geçti aylarca kullandı falan, sonra proplan kısırlaşırılmışa geçtik. Bi üç ay sonra tekrar idrar yolu enf geçirdi. Şimdi yine bi sene özel diyete girip bi senenin sonunda idrar tahlili sonucuna göre kısır mamasına geri döncez ya da ömür boyu idrar yolu mamasına devam

Acana ve nd kullandığım her güne lanet ediyorum, bence suçlu direkt onlar :(
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

sadman said:

Ya ben seyi merak ediyorum, simdi mesela sterilised mamadan adulta gecis ne kadar surede oluyo? Bizimki bir bucuk yasinda ama yaklasik 4-5 aydir sterilised yiyor.

Gecsek mi artik adult mamalara?

Sterilised bir stage değil, bir statü. Normal süreçte bir yaşına kadar kitten verirsin, sonra 8-9 yaşına kadar adult, sonra da old/elder gibi bir tür var. Bunlar life stage oluyor.

Sterilised ise kısırlaştırılmış demek, hayvanı kısırlaştırırsan adult yerine sterilised veriyorsun hayatı boyunca, çünkü kısırlaşmış hayvanın bazal metabolizması da epey yavaşlıyor ve adult mama vermeye devam edersen dana gibi oluyor. Kısırlaştırdınız veya aşırı kilo aldı da veteriner mi tavsiye etti o mamayı? Kendiniz başlattıysanız dönün hemen adulta zaten.

Kısırlaştırdık evet, sterilised devam ediyorum ozaman. Gerçi ona rağmen dombili oldu tombul tavuk gibi gözüküyo. Bacaklari gövdesine oranla kisa/cılız kaldi, tüylü bide.
Sosyal ağlarda paylaş

sterilised kullanıyorsanız ve mamayı önerilen miktarda veriyorsanız öyle aşırı bir kilo alma durumu olmaması lazım. günlük gramaj önerisini aşıp aşmadığınızı bir kontrol edin derim. günlük miktara falan dikkat etmeden kabında sürekli mama bulundurarak besliyorsanız obezite kaçınılmaz haberiniz olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Sufi said:

sterilised kullanıyorsanız ve mamayı önerilen miktarda veriyorsanız öyle aşırı bir kilo alma durumu olmaması lazım. günlük gramaj önerisini aşıp aşmadığınızı bir kontrol edin derim. günlük miktara falan dikkat etmeden kabında sürekli mama bulundurarak besliyorsanız obezite kaçınılmaz haberiniz olsun.
Ya bunu biz mecburen yapıyoruz 3 tane olunca, yeme düzenleri yok çünkü.

Çok kedi olduğunda nasıl beslemek gerekiyor bunları? Ayrı ayrı odalara alıp sırayla mı versek günlük öğünlerini?
Sosyal ağlarda paylaş

Bizimki de 3.7 kg idi hamile kaldı, 4 kg falan oldu doğurdu, 2.5 ay oldu yavruların ikisini sahiplendirdik ikisi günde 1-2 yalandan meme emiyor alt tarafı ama anne 3.1 kg'ye kadar düştü. Şeker tahlili falan yaptılar, sakat bir şey çıkmadı. Anlamıyorum neden düştü bu kadar. Hep zayıftı biraz gerçi ama toparlamışken yine zayıflaması kötü.

Sırf hamile kaldı/süt veriyor diye mamasını değiştirtmişti veteriner, Acana'dan N&D'ye geçmiştik, şimdi eski mamasına döndürücem bakalım neler olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

ben de aynısını soracaktım holy sormuş

2 kedi var
yeni kısırlaştırdım.

günlük 68 gr diyor sterilised royal kanin genç hatun maması veriyorum. 140 gr koyuyorum ama kim ne kadar yiyo hiç bilmiyorum.

bi de bi tanesi fit sokak kedisi diğeri cücük dombul britiş benim. yapabileceğim pek bişi yok sanki ama.
Sosyal ağlarda paylaş

bazı kediler günlük miktarı ayarlayabiliyorlar. ama ayarlıyor diye takibi bırakmamak gerekiyor. küçük küçük miktarlarla günden güne yediği miktarı farkında olmadan artırabilirler.

evde birden fazla kedi olması durumu gerçekten can sıkıcı bir durum olabiliyor. hele ki kedilerden birisi bariz baskın ve üstüne üstlük bir de obursa durum daha da zor. bir de özel mama yemesi gereken kedi durumu var o daha da zor. halamın kedileriyle böyle bir sorunu vardı. kedilerini ayrı mamalara alıştırıp çözmüştü işi. ama epey uğraştı. ayrı yerlerde duran ayrı kaplar ve farklı mamalar. yine de mama verdiğinde başlarında duruyor.

benim mirruk'um gitmeden önce ben de çamur ve mirruk'a benzer bir yöntem uyguluyordum. mama kapları ayrı odalardaydı, mama verdiğimde kapıyı kapatıyordum. birbirlerinin kaplarında kalmış mamalara salça oluyorlardı arada bir.

şimdi de bizim apartmanın önünde öyle bir sorun var artık. yaklaşık 15 kadar sürekli duran kedi var. bir de bunlara ilave "burası mama noktası" diyerek arada bir çevreden gelen yabancı kediler var. mecburen bol miktarda mama döküyoruz. az döksek dışarıdan gelenlere kalmıyor. kapının önündekilerin hepsi tosuncuk gibi oldu. napıcaz bilmiyorum doğrusu.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Şimdi bizim arka bahçede erişimin biraz zor olduğu bahçede önce 1anne 3 yavrusu ile başlayan şu anda 11 kediyi geçen bir grup oldu. bir komşu su koyuyor sürekli bizde yukarıdan kaplarda mama sarkıtıyoruz düzenli olarak. Ama hava iyice soğudu bu kedileri daha emniyetli daha sıcak bir yere taşımak gerekir diye düşünüyorum yada en azından sıcak tutabileceğimiz bişey yapmak lazım. malesef battaniye flaan koysam ıslanır daha kötü olur. ne yapmalı bu kediciklere?
Sosyal ağlarda paylaş

Dragonfire said:

Şimdi bizim arka bahçede erişimin biraz zor olduğu bahçede önce 1anne 3 yavrusu ile başlayan şu anda 11 kediyi geçen bir grup oldu. bir komşu su koyuyor sürekli bizde yukarıdan kaplarda mama sarkıtıyoruz düzenli olarak. Ama hava iyice soğudu bu kedileri daha emniyetli daha sıcak bir yere taşımak gerekir diye düşünüyorum yada en azından sıcak tutabileceğimiz bişey yapmak lazım. malesef battaniye flaan koysam ıslanır daha kötü olur. ne yapmalı bu kediciklere?

https://www.facebook.com/hamza.sisbot.5/videos/217614805077003/
Sosyal ağlarda paylaş

karton vs problemli biraz long term bise istiyorsan, bi kere parca pincik oluyor islaniyor vs vs ustune cikiyorlar yamuluyor icinden deliyorlar isaret birakiyorlar falan, ikide bir yeniden yapman gerek.

uzun sure dayansin diyorsan sunlardan 2-3 tane en iyisi on parmakligi da cikart, yikamasi da kolay, ortalik bir yerdeyse bisiklet kilidi ile bi yere sabitlersen de yillarca gidiyor. kartonu da icinde kesip oturmalari icin koyarsin kotu olunca degistirirsin. hatta cok soguk yagmur vs ise basit bir tarp alip ustune gerersin.

https://www.hepsipetime.com/wp-content/uploads/2016/03/2016-03-21-20-21-59-Trixie-39827-ta%C5%9F%C4%B1ma-kutusu-i%C3%A7in-yedek-kap%C4%B1-mor-Mozilla-Firefox-600x512.png

dipnot, 160-170 civari kedi baktim bahcede, ordan biliyorum hep.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
  • Yeni Oluştur...