Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Konu açmaya tırsıyorum

Pluton

Öne çıkan mesajlar

Pluton said:

Benim anlamadığım konuyla en ufacık bile bir ilgisi olmayan kişiler neden sırf COOL görünmek için konuya yorum yazma gereğinde duyuyorlar anlamıyorum.

Her konu açarken düşünüyorum "ulan acaba ne diyecekler" diye. Neden böyle son 5 senedir konuları birkaç kişi haricinde kimseye ciddiye almadan sırf yazmak için yazıyor ?

paticik "oyun forumu" olmaktan çıkıp "abi burası boş zaman geçirip geyik yapmak için bir forum" haline geldiğinden beridir bu böyle.
ki bu da epey uzun bi zaman oluyor.

paticik forumları ilk açıldığından beridir burda olan kişiler bile çok yaşlandıkça çok daha laçka, çok daha umursamaz tavır içine girmeye başladı.
işyerlerindeki stresi, "takım elbise giyip konuştukları" insanlarla edemedikleri kahvehane muhabbetlerini tümünü burada yapmaya çalışıyorlar.

daha sonradan gelen üyeler de bu akımı görüp yerleştiler. haliyle "forumda karizma yapabilmek" için de daha fazla üste çıkacak ve göze batıcak derecede afralar tafralar içine giriyorlar. ne kadar çok ego tatmini gerçekleştirirlerse o kadar başarılı oldukları hissine giriyorlar.

adminler ve moderatörler bu sistemin değişmesi için pek bi çaba göstermedi. hem "demokrasi, özgürlük, eğlence" şeklinde düşündüler hem de başta bahsettiğim "abi burası eğlence forumu yahu, iş yerinde sıkılıyoruz burada stres atalım bırak izin ver" düşüncesiyle hareket ettikleri için.

tl;dr: tatava yapma bas geç, korkmana gerek yok bağır çağır insanlarla dalga geç felan. akıma uy :P
Sosyal ağlarda paylaş

bingildak said:

di'nin haklı olduğu bir konu var bence. o da paylaşım kalitesinin çok düşmüş olduğu. artık kimse bir şeyler paylaşmak istemiyor çünkü gelen yanıtların çoğu alakasız ve tahrik edici oluyor. hani off-topiclerde ufak tefek komiklikler şakacıklar peşinde yapılınca rahatsız etmiyor, hehe deyip geçiyorsun ama adam bir şeyler için oturmuş paragraflarca özgün içerik yazmış, altına gelmiş shitposting yapıyorlar yetmiyormuş gibi içerik paylaşan tepki gösterince de agresifleşiyorlar.

forumda shitposting yapan çok arttı ama genel olarak internet ortamında artıyor yani yapacak bir şey yok. eski günleri yaad eden dedeler gibi olmanın anlamı yok.

olay durumu idare etmekte, modere etmekte bitiyor. hani oranında zayıf kalan taraflarını da anlıyorum. moderasyon yapan adamların çoğunun yoğun iş düzeni var, bazıları artık aktif forumu bile kullanmıyor, vefa borcu gibi iş yapıyor ama işte ne kadar ipin ucu salınırsa o kadar boka sarmaya ortam bulunuyor.

ben pazar alanında en günahsız ve basit bir espri için banlandığımı biliyorum. adamların son 2 aydır attığı shitposting'in haddi hesabı yok. dayanaksız baltaları söylemiyorum bile. bok at izi kalsın resmen. hani di hangi birine yetişecek, adam her yere salça olmaya başlayınca da insanlar "faşist" demeye başlıyor çünkü sürekli bir duruş belirtmek zorunda kalıyor.

son zamanlarda bir şeyler paylaşacak oluyorum, ondan sonra gün boyunca patiye bakıyorum, meh deyip geçiyorum. komünle iletişimim tek taraflı bir hal aldı ki çoğu kişi içinde böyle. bazı konularda yardıma/bilgiye ihtiyacım olduğunda soruyorum ama gelip bir şeyler paylaşmıyorum çünkü shitposterları report etme artık gücüme gidiyor. bu sebeple eskisi gibi içi dolu wotlar yazmak istemiyorum şahsen. eskiden çok hoşuma giderdi gelip 2 cümle oyun eleştirisi, değerlendirmesi yapayım. artık bu tarz paylaşımlar, modların bile ergen tavırları yüzünden bok yoluna gidiyor. yapılan paylaşımlar ikinci plana itilerek, shitposting dolu tartışmalar ağırlık kazanıyor. işin üzücü tarafı da kimse durumdan rahatsız değil veya öyleyse de dile getirmeye gerek duymuyor. öyle olunca ben de uğraşmak istemiyorum. sonuçta suyun başındaki kişiler bu durumla ok ise, ben kullanıcı olarak darlanmam. ya adapte olurum ya da giderim.

@pluton : açtığın başlığa en azından 1 kişi dolu dolu senin sorularını yanıtlayan bir şeyler yazmış. şu an ki standartlarda bu baya özel bir durum. bazen sorduğun şeye yanıt almadan 5-6 sayfa geçiyor.

genel olarak en azından insanların ciddi anlamda emek verip, komüne zaman ayırıp bir şeyler paylaştığı, okuyup bir iki şey öğrendiğin başlıklarda shit posting e tahammül gösterilmese iyi olurdu. aynı şekilde bilgi almak için açılan başlıklarda. ek olarak overall shitposterların zaten bana kalırsa kalıcı bir şekilde uçurulması gerekiyor. bunların kimler olduğu belli zaten.

pati as we know it, zamanla azalarak bitmeye mahkum gibi. hani bunu kimseyi suçlayarak söylemiyorum. konjonktür böyle gerektiriyor gibi. işler biraz daha sıkı tutulursa bu süreç uzar ve daha iyi geçer ama onun dışında ben hiç yeni üye görmüyorum adam gibi paylaşım yapıp, yorumlarını okumaktan zevk aldığım. acı ama gerçek. elitistlik kapsamında söylemiyorum bunu, donanım olarak çoğunun içi boş görünüyor bana. nerede şu an iş hayatında orta kesimlere gelen ekibin lise sonlarındaki, üniversite başlarındaki postları, nerede şu an ki denk kesimin postları.

şu mesajı ben yazmışım gibi hissettim. favorited and liked.

ya eskiden patide "kar tanelerinin birbirlerine dokunduğu zaman nasıl etkilişime girdiği" gibi bir konuyu açabilirdin ve uzun uzadıya tartışılırdı. o yıllarda çok gelişmiş bilgilere sahip olmasak da, ilgilendiğimiz konularla bir çözüme ulaşmaya çalışırdık.

şimdiyse aynı şekilde bir başlık açıp bir şeyler yazmaya kalksan, 3 satırdan fazla okumaya üşenenlerin "aaayy çok uzun yazmışsın ne banal off" triplerine, 2013 kayıtlı üyenin senin kişiliğin üzerinde ahkam kesmesiyle, veya moderatörün "bu topic yeterince eğlenceli değil kitliyorum" demesiyle felan sonuçlanıyor.

"buralar eskiden dutluktu, ata binip kılıç kullanırdık" tripleri gibi geliyor olabilir şu dediklerim.
ama "master tezimi daha geçen ay yazdım, bi de burda senin resmiyetlerinle mi uğraşçam, haaaydiii dansöz oynatalım lilili" diyen kişiler yerine,
"doktora tezimi yazmakla uğraşıyorum, o sırada çevirmem gereken 5 kitabim var, gelecek haftaya da amerika'da konferans vericem, ama gel yine de şu konuyu tartışalım" diyen kişilerle konuşmak çok daha fazla keyif veriyor.

eskiden patide bu tip kişiler bulabiliyorduk, bazılarımızın bağlanmasının nedeni de bu kişiler olmuştu.
zamanla bu ortam ve bu kişiler kayboldu.
şimdi patide topic açasım dahi gelmiyor.
şahsen facebook'da çok iyi gruplara rastlıyorum ve çok daha verimli muhabbetlerin döndüğü oluyor.
zamanımı oralarda geçirmeyi tercih ediyorum bu sebepten ötürü.
Sosyal ağlarda paylaş

bir aralar sadece bilim&tekmik'te bildiklerimi bildiğim kadarıyla yazıyordum, orası bile garbage'dan farksız bir halde.

13 yıldır üyeyim, birazcık söz hakkım vardır diye düşünüyorum. Yani paticiğin shitposter tayfası hep vardı ama son zamanlarda belki sayı arttığından belki de artık benim zamanım pek kalmadığından burada bişeyler yazıp altına gelen 3 yaş zeka yorumlara "gerizekalı filtresi" uygulayarak zaman harcayacağıma, gider dünyaya katkım olan bir şeye vakit harcarım diye düşnüyorum.

yine de bir şey araştırmak için konu çok trollenmemişse vakit buldukça girip okunacak bir şeyler bulunuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Yaslandikca kitle kotulesti yaklasimi cok yanlis.

Argumanina katilmayan oldugu zaman agzindan salyalar sacarak saldiran bir tayfa her zaman vardi, yaslandikca artik bu insanlarla ugrasmak istemeyenler azaldi, ya sadece okumaya yada komple uzaklasmayi sectiler.

Yani insanlar zamanla bu hale gelmediler, bu halde olanlar birbirlerini buldular.

Hatta su Thread deki bir kac yazi o kadar komik ki, neler neler yazilmis, gel gor ki kendileri ayni haldeler.

Surekli her post da; Cahil, bacaklarindan akmis, fakir, sene bilmem kac siz hala bilmem ne.

Saka/geyik yaptiklarini zannederek, bir yandan bastirilmis/assagilanmis taraflarini burdaki guzelim insanlara project etmekten ileri gitmiyorlar.

Yani, bilgili olmak, icerik yaratmak ve paylasmak cok degerli benim gozumde ama once insan ol ondan sonra ne paylasacaksan paylas dimi.
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen red, fazla ciddiye alıyorsunuz. UO hype gibi bir trip şu, o zaman güzeldi ve şimdi her şey değişti. Aynı tadı almaya çalışıp üzülmenin alemi yok. İnsanlar değişti, kafalar değişti, ülke kutuplaştı ve siyasi düşünceler üzerine kamplaştı vs. , tespit kasacaksak sabaha kadar sürer ama şuanki ortam bu ve bundan keyif almak durumundayız. En azından girip iki muhabbet edebileceğimiz bir topluluğumuz var, buna da şükür.
Sosyal ağlarda paylaş

sevgili aglaklar,

onceden de patide "kar tanelerinin birbirlerine dokunduğu zaman nasıl etkilişime girdiği" gibi bir konuyu ya da "ölümü ensenizdevhissettiğiniz an" gibi efsane bi konuyu actiginizda tasak gecilirdi

ha belki bazilari bu salakca konulara makul yorum yazabilecek kadar da ergendi/cocuktu.. emin degilim.

konu acmaya tirsmayin, tasak gecilecek konu acmaya tirsin ama. halen bir suru konuda pek cok bilgi paylasiliyor, keyifli bir sekilde bilgi edilinebiliyor.

"ayh sarcasm bana cok bol, hic cekemiyorum!" diyorsaniz "burasi ansiklopedi mi lan!" der cilt cilt doverim..

korkmayin yani akliniza turlu turlu dusunceler, olaylar gelmesin
"şimdi bomba patladıysa bina yıkılıyorsa ne olcak"
"ya sel olduysa filmdeki gibi boğulcaksak?"
diye dusunmeyin. sakin sakin acin.

ekleme: abi siyaset tartismak ayri bir komedi. burasinin yuzdesel agirligi, gorusleri, haberlere verdikleri tepkiler belli. bunun degisecegi, yeni haberler ile yeni yorumlar ile renklenecegini, farklilasacagini beklemek ayri bi komedi. cok uzunca sure idi saniyorum, konu disinda her turlu yorumu, mesaji, sikayeti okudum. kimin ne diyecegini asagi yukari tahmin edebiliyorsunuz zaten. cok manali degil. faydasi yok ama eglenceli.
Sosyal ağlarda paylaş

Pluton said:

Laurelin said:

kafanin almadigi su, korsan kullanimi kisisel bir meseledir, firmaya "lost revenue" disinda bir kaybi olmaz. korsan kullanan zaten o urune para vermek istemeyen kisidir, korsanlik gaben in dedigi gibi bir hizmet sorunudur, urunun bedeli kisiye sagladigi faydaya esitlendigi zaman korsan ortadan kalkar, goruyoruz iste steam ve bundlelar yuzunden azalarak bitti oyun korsanligi, millet artik korsan oyniyim demiyor, bekliyim fiyati dussun alirim diyor. netflix olsun, amazon olsun hep bu sekilde buyuttuler slerini. hbo gibi sifreli degilse diziyi TV de izlememenin reklam kaybi disinda bir kulfeti yoktur sirkete

senin yaptigin ise birebir baskasinin emegini alip onun uzerinden PARA kazanmak, kisisel olarak zenginlesmek icin yapiyorsun bunu. 50 dolar oyuna vermemek icin korsan kullanan adam ile farkin bu.

haksizsin ve ustune elmalar ile armutlari kiyasliyip uzatiyorsun "siz hicmi gunah islemiyorsunuz" diye

yaptigin hem etik ile bagdasmiyor hem yasal degil, yavuz hirsiz ornegi direk. yakalanmiycak olsam para karsiligi adam oldururum kafasi elma armut iliskisinden giderek

Sana bunu uzun uzun anlatırdım ama şu kafaya birşey anlatmak çok zor gerçekten. Onun için tamam dostum sen haklısın evet. Harikasın tamam!

bingildak said:

resmen konuya dahil olduğumdan utandım lan. yanlış bir şey yapıyorsun. insanlar zaman ayırıp sana neden yanlış olduğu izah ediyorlar. hala yok troll, yok seviyesiz, yok kıskanç. insanlar sana karşı olduğundan veya troll olduğundan bunları yazmıyorlar, gerçekler bu şekilde olduğu için seni uyarıyorlar. ık bık edeceğine, teşekkür edip ders çıkart.

iki gün sonra dava açıldığında forumdaki troll, seviyesiz, anlamıyorsunuz savunmaları seni kurtarmaz.

aboo topicte durumlar hayli vahimmiş. ben kaçar.

Sosyal ağlarda paylaş

Voltaire bir sözü vardır: "Senin düşüncene katılmasam da, düşünceni söyleme hakkını sonuna dek savunurum." öncelikle bunu bir sindirmek lazım, sonra adaleti kendin için değil herkes için istemek lazım, sonra bazı adabı muaşeret kurallarına sadık kalmaya çalışmak lazım...
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Pluton said:

Benim anlamadığım konuyla en ufacık bile bir ilgisi olmayan kişiler neden sırf COOL görünmek için konuya yorum yazma gereğinde duyuyorlar anlamıyorum.

Her konu açarken düşünüyorum "ulan acaba ne diyecekler" diye. Neden böyle son 5 senedir konuları birkaç kişi haricinde kimseye ciddiye almadan sırf yazmak için yazıyor ?

paticik "oyun forumu" olmaktan çıkıp "abi burası boş zaman geçirip geyik yapmak için bir forum" haline geldiğinden beridir bu böyle.
ki bu da epey uzun bi zaman oluyor.

paticik forumları ilk açıldığından beridir burda olan kişiler bile çok yaşlandıkça çok daha laçka, çok daha umursamaz tavır içine girmeye başladı.
işyerlerindeki stresi, "takım elbise giyip konuştukları" insanlarla edemedikleri kahvehane muhabbetlerini tümünü burada yapmaya çalışıyorlar.

daha sonradan gelen üyeler de bu akımı görüp yerleştiler. haliyle "forumda karizma yapabilmek" için de daha fazla üste çıkacak ve göze batıcak derecede afralar tafralar içine giriyorlar. ne kadar çok ego tatmini gerçekleştirirlerse o kadar başarılı oldukları hissine giriyorlar.

adminler ve moderatörler bu sistemin değişmesi için pek bi çaba göstermedi. hem "demokrasi, özgürlük, eğlence" şeklinde düşündüler hem de başta bahsettiğim "abi burası eğlence forumu yahu, iş yerinde sıkılıyoruz burada stres atalım bırak izin ver" düşüncesiyle hareket ettikleri için.

tl;dr: tatava yapma bas geç, korkmana gerek yok bağır çağır insanlarla dalga geç felan. akıma uy :P

Likert ölçeğinde 2'ye tıkladım: Kısmen katılmıyorum.

Ben Paticik.com'u CİDDİYE alıyorum. her bir yazarı, her insanı ciddiye alıyorum. Buradaki insanların bir çoğu hiç elini sıkmamış yüzünü görmemiş olsam da benim hayatımdaki GERÇEK kişiler.

Sen öylesin mesela Bone, sen VARSIN benim hayatımda. Seni üzersem gerçekten var olan bir insanı hem de hayatımda ki birini üzmüş olurum.

GERGE hepimiz için NET bir kişilik değil mi?

Esh? Deno? Sam? Aluriel?Her gün gördüğünüz bazı iş arkadaşlarınızdan daha iyi tanımıyor musnuz?

Çeto'yu tanıyorsunuz değil mi? ne zaman ne tepki vereceğini bile kestirebilirsiniz. Cüce de ayni şekilde, yaşını bilmiyorum ama cüce abi demek geçmiyor mu içinizden?

Laurelin'i tanımayan var mı? Siber mahallenin en önemli sakinlerinden değil mi?

Red ailenin küçük kardeşi gibi değil mi? yazdıklarını okurken gülümseyip içinizden "aferin len" falan demiyor musunuz?

Çok kişinin kıl oldukları ama sevilen sivri patiler? Noyan desem? Sipeyskek desem hatta Kermit?

Ediyör bey(saygılar) desem?

Dasaa, di, Feamer, Fistan??? tanıyorsunuz di mi hepsini? Hem de kaç senedir?

Az yazanlar bile Zegna, Fizban, Sufi hepsi birer insan birer GERÇEK kişi.

Daha kimbilir kimler var kaç kişi var ilk anda aklıma gelmemiş. Hepiniz iyi ki varsınız. Hayatımdasınız. Gerçeksiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

abi..

said:
Dasaa, di, Feamer, Fistan??? tanıyorsunuz di mi hepsini? Hem de kaç senedir?

kac senedir taniyorsunuz halen dasaa, halen dasaa...

3 a var oraya ya!! bu Gökhan Bey yerine Göthan Bey demek gibi bir şey değil midir?

bu arada sostizm+1 (gozume bisi kacmadi, azcik duygulandim.)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...