Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bitcoin #6

-Bonesoul-

Öne çıkan mesajlar

beyler benim bir kaç sorum var.

1) coin'lerin fiyatlarını gösteren siteler var topluca, coinmarketcap, worldcoinindex falan.. bunlarda fiyatlar neden farkediyor?
2) cüzdanımdaki ETHUSD oranı nereden besleniyor? sabah 1 eth = 225 görüyordum ama cüzdanımda (Jaxx) 1 eth = 198usd görüyordum.
3) cüzdandan başka cüzdana veya bir siteye gönderim yaptığımda ağ ücreti çıkarıyor. Cüzdan aplikasyonları ücretsiz diye biliyorum. Bu ücretler nereye gidiyor?
Sosyal ağlarda paylaş

logtrig said:

beyler benim bir kaç sorum var.

1) coin'lerin fiyatlarını gösteren siteler var topluca, coinmarketcap, worldcoinindex falan.. bunlarda fiyatlar neden farkediyor?
2) cüzdanımdaki ETHUSD oranı nereden besleniyor? sabah 1 eth = 225 görüyordum ama cüzdanımda (Jaxx) 1 eth = 198usd görüyordum.
3) cüzdandan başka cüzdana veya bir siteye gönderim yaptığımda ağ ücreti çıkarıyor. Cüzdan aplikasyonları ücretsiz diye biliyorum. Bu ücretler nereye gidiyor?

1) cunku serbest piyasa tum dunya oturup karar vermiyor koin bugun 100 dolar olsun diye.. rusyada biri satmaya baslar ordaki fiyat duser cinde almaya baslarlar ordaki fiyat artar vs. ulkeler arasi para gondermek de kilciksiz olmadigi icin bu esitlenme zaman aliyor. btc-e'de hep daha ucuz mesela ama oraya para atmak zor.

2) valla baktim FAQ'ya bulamadim, koduna bakmak lazim. ama cok onemli degil yani yaklasik deger vermesi yeterli.

3) bitcoin her 10 dakikada bir yeni blok onayliyor ve bu bloga atiyorum 10 tane havale girebiliyor olsun. eger sen ag ucreti vermezsen o 10 tane havalenin icine giremiyorsun ve beklemek zorunda kaliyorsun. yani minerlara gidiyor bu ucret senin havaleni kazdiklari blok icine dahil etsinler diye. herkesi dahil edemezler cunku sigmiyor, mecbur isin icine para giriyor one gecmek icin.
Sosyal ağlarda paylaş

3. sunu ben anlatayım madem detaylı sekılde;

simdi bitcoin veya herhangi bir crpytocurrency biliyorsunuz pool'larda (yani bir arayan gelen insanların minerları vasıtasıyla) mine ediliyor.

son bilinen block X diyelim. pool'ların su anda mine etmeye calıstıgı sonraki block X+1.

simdi siz tam bu X+1 noktasında, ABC adresinden XYZ adresine T miktar BTC transfer etmek istiyorsunuz.

walletınıza transferı yap dediginde, walletınız baglı oldugu dıger insanların walletına bu transfer ıslemınden bahseder. ben bir transaction yapmak istiyorum ve amountu su kadar, bu islemi yapana da F kadar fee odeyecegim der.

bu walletlarda baglı oldugu diger walletlara bu bılgıyı verırler ve bu bılgı BTC (veya altcoin) networkde bu sekılde yayılır. tam bu noktada halen unsent/unconfirmed durumdadır.

taki bu bilgi, bir miner walleta denk gelene kadar. miner wallet bu ilk basta bahsettıgımız minerların baglı oldugu sunucuda ki master wallet olarak dusunebilirsiniz.

tam bu noktada, mining serverda bir de asıl mining poolu yoneten bir yazılım vardır - pool server derız ona. bu pool server ona baglı minerlara is dagılımı yaparken bı yandan, master walleta sureklı sorgu gonderır derki, bana yapılmak ıstenen transactionları goster. bunları alır ve icerisinden begendıklerını secer - begendıgı transactionlar da cogu yazılımda bellı oranda fee iceren transactionlardır. begendıgı transactionları coinbase TX (yani generation transactiona) ekler.

bu pool X+1 block'u buldugu anda networke, X+1 block yayar ve bu coinbase TX (yani mining karsılıgı bellı miktar BTC/altcoinin reward edılgıdı transaction) bızım onceden F fee karsılıgı T transactionını da icerir ve artık X+1 ile transaction'ımız unconfirmed/sent duruma gecer.

Bundan sonra ise confirmation surecıne gırılır, X+2, X+3, X+4 blocklarla birlikte 3 confirmatıon tamamlanmıs demektir.

genel de akla ılk gelen soru su, fee eklemezsem nolur? fee eklemediginizde uzayan bekleme surelerının nedenı iste bu mining pool serverlar tarafından secilmemeleridir.

her pool yazılımı ılla fee ister diye birsey yok, bazı pool sahipleri ozellikle altcoinlerde 0 fee'li transactionları da tasır, ama mesela bitcoin'de cogu zaman 0 fee'li tranactionı tasımaya gonullu bir pool tarafından yeni bir blogun bulunması baya zaman alır. o yuzden 0 fee ile gonderımı yaptıgınızda 24-48 saat arası bekleme surelerı ortaya cıkmakta.

sorunu cevaplarsak, ucret isteyen wallet yazılımları degil, senin transactionını tasıyacak bir block dolayısıyla bir mining pool.

@sardalya bir duzeltme yapayım verdıgın bılgıde, coinbase transaction ve dolayısıyla block'da maximum transaction count 10'dur gibi bir kısıtlama yok. tek kısıtlama block size'dır ki o da 1,000,000 byte'a tekabul eder.

her bir TX farklı boyutlarda olabilmektedir, ornegin bir TX sadece ABC->XYZ gonderımı yaparken, diger bir TX tek bir seferde 100'lerce hedef adrese gonderım yapabilir. dogal olarak da bunların boyutları farklıdır. iste bu yuzden tek kısıtlama blogun toplam boyutudur.

zaten fee eklemedıgımızde bu toplam boyut lımıtınden degil de fee amountu begenmeyen pool serverlardan dolayı beklemek zorunda kalırız.
Sosyal ağlarda paylaş

onun nedeni iste artık daha fazla poolun 0 fee'li TX'leri tasımaması. bitcoin difficulty hayvan gıbı arttıgından, zaten pool'lar 1000 lerce ASIC calıstıran farmerların elıne gectı, onlar da kazanabıleceklerı her centin pesıne dusmus durumdalar, maliyetlerini karsılayabilmek icin.

sozun ozu, fee'yi odeyin.

konusu acılmısken ek bilgi; butun btc block'lar ongorulen tarihte kazılıp bıttıgınde, bu alıp verme ıslemlerının devam edebilmesi icin halen minerlare ihtiyac olacak. ama o vakit ıtıbari ile ming reward 0 BTC olacagı ıcın, minerların tek kazancı bu TX fee'ler olacak ki sımdıye ile karsılastırıldıgında baya yuksek olacagı dusunuluyor.

cryptocurrencylerın calısma prensıplerı ıle kafasına baska soru takılan varsa yanıtlayabilirim. btc icin olmasa da bir cok altcoin icin uzun sureler pool calıstırdım ve bu poolların yazılımını kendım yazıp satmıstım uzun sure. simdi open source zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi eyvallah baya leziz olmuş. Mesela knight oynardık eskiden 7-8 kişilik takımlarla abyss kasardık, item rastgele takımdan birine düşerdi dağılımı öyle ayarlanırdı. Burda da pool server'a gelen fee'ler madencilere bölüştürülüyor mu? son olarak dün 200 liralık btc'yü wallet'tan poloniex'e atmak istedim, yaklaşık 20 liralık bir fee kesti. Bu fee neye göre belirleniyor?
Sosyal ağlarda paylaş

abi TX fee'nin napılacagı pool yazılımlarına gore degisiyor. kimi yazılım TX fee'leri direk yazılımın developerına gonderıyor. kimisi madencilere paylastırıyor.

zaten mevcutta madencilerin asıl aldıgı pay, bulunan block rewardın verdigi btc. mevcutta block bulan pool 12.5 BTC kazanıyor ve bunu ıcerdeki minearla bolusturuyor. 12.5 BTC'lık rewardın yanında TX fee'ler devede kulak kalıyor.

bu feeyı sen belırliyorsun temelde, walletlarda bır default bır secenek sunuyor. mesela mevcut fee ratelerı suradan takip edebilirsin.

https://bitcoinfees.21.co/

su an icin tavsiye edilen;
said:
The fastest and cheapest transaction fee is currently 390 satoshis/byte, shown in green at the top.
For the median transaction size of 226 bytes, this results in a fee of 88,140 satoshis.

= $2.1662432220 an itibari ile. ki fazla bile yanı. ben olsam acil isim yoksa mesela byte basına 241 - 300 satoshi diye dusunur, ortalama 226 byte'dan hesaplarım. 4 saatte gıdıyor gozukuyor bu transaction asagı yukarı.

ha benim 30 dakikada gondermem lazım diyorsan ozaman 390 satoshi per byte hesaplıcaksın.

yanlız 200 tl'lik TX icin 20 tl yanı %10 icin normal degil, gonderme.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi çok sağol. Bir de son olarak koinim, btcturk veya paribu'nun çalışma sistemini anlatabilir misin? Bitcoinleri cüzdan yerine sitede tuttuğumuzda o bitcoini kendileri için değerlendiriyor mu site? Bu herifler bu işe girerken belli bi sermayeyle girip bitcoin'e gömüp kullanıcılara satacağı bitcoin tedariğine nasıl sahip? Paribu'nun 50k try bütçe ile açıldığını okumuştum.
Sosyal ağlarda paylaş

Hacim bu konuya bu kadar yabanciyken, daha exchange siteleri nasil calisiyor bilmiyorken neyine guvendin de girdin sen bu ise?

Hani ters gidebilecek o kadar cok sey var ki konuya bu kadar yabanci olunca. Ilk "BTC'yi nasil aktariyoruz" sorundan beri baya baya hayretler icerisinde izliyorum. :)
Sosyal ağlarda paylaş

anlatayım abi. sırf adamlarla tanısmak ıcın btcturke ıs gorusmesıne gıtmıstım zaten yerınde gormek ıcın dsdsf. benim pool yazılımını gorunce tav olmuslardı.

koinim/btcturk/paribu'nun temelde kullandıgı yazılım, pool serverlardan pek farklı degil.

master walletlar olarak full-daemonlar calısıyor sunucularında, on planda yazdıkları trading yazılımı, alıs emırlerı ıle satıs emırlerını eslestirip, kendilerine has bir transaction log tutuyor.

yani sen btcturk'e para yatırıp btc aldıgında, aslında sana ait bir btc hesabına TX olarak gitmiyor bitcoin networkde o para. kendi wallet accountlarında duruyor o coinler direk. BTC gondermek ıcın verdikleri adres ise yine onların private keyi ile uretılmıs onların adresi senın adına actıkları. Senin coinlerinin hesabı DB'lerinde logtrig'in accounting kayıtlarında yuruyor sadece.

sistem kısaca su;

Bitcoin full-wallet client <-> btcturk trade engine + DB <-> web arayuzu.

hanı boyle ozet gecınce basit gorunuyor ama trade engineler real time systemlar oldugu ıcın guvenılebılır ve deductive olmalı. yani X anında mevcut derınlık tabloları orneklerıne gore, trade engineın yapacagı is kesin ve tahmin edilebilir olmalı.

security kısmı zaten ısın ayrı boyutu. defalarca hackler yasandı binlerce bitcoin kaldırıldı bu tarz sıstemlerden. o yuzden ben sahsen, trading yaptıgınız donemler dısında coinlerinizi herhangi bir online platformda tutmanızı onermıyorum. MTGOX patladı, crypsty patladı daha saysam kac tane vaka var. hos sonradan bu trade platformaların sahipleri kendileri patlatmaya basladı master walletları hacklendık ayagına, bircok dava devam ediyor bu yuzden.

hack olayının goreceli cozumlerı var;

Cold wallet <-> Master wallet <-> trade engine + DB <-> web

burada platformun elınde ki coinin buyuk kısmı ınternet baglantısı olmayan, elle manuel kontrol edılen bir walletta tutuluyor. master walletda ki coin bittikce, calısanlar cold wallettan master walleta elle transfer yapıyor filan. hanı bu buyuk caplı hacklere karsı cozumdur, ama ıste platformun sahibinin vurgun yapmasına karsı cozum degil :) zaten hacklendik diyenlerın %90'ı kendı patlatıyor dsdsf.

ben mevcutta hıc bır platformda paramı tutmuyorum trade yapmadıkca, bi tek coinbase.com var saglam onlar baya buyuk funding aldılar risk yatırımcılarından filan. ama ıste patlatılır mı patlatılır. tekrardan buyuk miktra coinlerinizi kendi local walletınıza cekin, wallet.dat'ın yedegını de alın abi lutfen gitmesin sonra bırıkımınız windows patladı diye :) orda kucuk bır trıck vereyim, wallet.dat'ınızı en basta bır kere bile yedegınızı almanız yeterli. icinde private key oldugundan tamamdır, kalan butun TX'leri sonradan rebuild edebilir BTC wallet blockchaini okudukca, hic bir sıkıntı olmaz. iyice garantiye alayım dıyorsanız, wallet'ın birde paper wallet cıktısını alacaksınız.

50k gibi bir sermayeyle, basta btc <-> tl donecek olanların odemesını rahatlıkla yaparsın. ama ıste trading platform basıt bır yazılım degıl, ciddi bir developer ekıbıne ıhtıyacın var ki ozellikle tr'de crypto-currency'yi bırak crypto isinden anlayan developer bulmak hayli zor.

hanı evet 2-3 developer bir araya gelip de yazabılırsın bu platformu, ama ıste cıddı bır platform kurayım filan diyorsan baya kapitale ihtiyacın var.

said:
Bitcoinleri cüzdan yerine sitede tuttuğumuzda o bitcoini kendileri için değerlendiriyor mu site?

bilemeyiz abi, belki altcoinde fln degerlendiriyo olabilirler ama rısklı is. zaten gereksiz de bence. hacımlı bı platformun varsa, trading fee'lerden essek yukuyle para kaldırıyorsun zaten. hos en ıyı hacklendık ayagına master walletı patlatarak degerlendırıyorlar dsdsf.

said:
Bu herifler bu işe girerken belli bi sermayeyle girip bitcoin'e gömüp kullanıcılara satacağı bitcoin tedariğine nasıl sahip?

alıyorlar abi koyuyorlar master/cold walletlarına.
Sosyal ağlarda paylaş

abi evet tr'de oyle de, mesela btcturk zaten o yuzden çıktı trden. btcturk'un mevcutta yunanıstan ve bır ıkı guney amerıka ulkesınde trading platformları vardı. fetocu yaygarası kopardılar filan da asıl mevzu iste paypal varı bır hıkayeydı. btcturk'un sahibi LDP Besim Tibuk'un (Cem'inde olabilir emin olamadım) oglu.

sanırsam halen diger ulkelerde ki platformlarına yuklenıyorlar, kapatıp gıtmedıklerıne gore tukkanı.

sonucta yazılımı bır kere yazınca ıstedıgın yerde kullan, yasaların gereksınımlerı sagladıgın surece.
Sosyal ağlarda paylaş

logtrig said:

su sorunuda yanıtlayayım, her trading platformun kendi dengesı var derınlık tablolarından dolayı, mesela çin deki okycoin ile BTCChina arasında btc/cny oranı hep farklıdır.

keza US icin coinbase ile bitfinex de genelde makaslı olur.

bu verilerin hepsıne https://bitcoinwisdom.com/'dan ulasabilirsin.

cuzdan yazılımı bu platformlardan bırınden okuyordur, sallıyorum coinbase'de X lira iken diger platform cuzdana Y lira gosterıyor olabılır.

late 2014 - 2015'de filan biz @korax'la burada baya BTCTurk <-> BTCE makasından faydalanıp al-sat yaptıydık iyi para getırdıydı mıllet uyanana kadar dsdsf.
Sosyal ağlarda paylaş

hazır bu gece bitcoin gecesi yaptık, WOT dosemeye devam edecem. olayın teknik kısmını merak edenler okusun, etmeyenler yine WOT diye sovup gecebilir.

su mining isine de bır degıneyım dedim bazen soruluyor nasıl yapılır nedir filan diye.

simdi oncelikle block olayıyla baslayalım. block dedıgımız sey belli baslı bilgilerin bi araya geldigi (kullanıcıların transactionları, next block ıcın meta bilgiler) bi veri toplulugu.

1. block'a genesis block diyoruz, basitce satoshinin gotunden yazdıgı bır metının hashını ıceren ılk block. network start dırek.

text'de su;

said:
The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks[1]

gazete küpüründen almış dallama yazcak birşey bulamayıp.

simdi bu block, aynı zamanda bulunması gereken ıkıncı block hakkında bilgiler iceriyor. ornegin sunu diyor, beni (block X'i) oyle bir nonce (random) degerle bir araya getirip hashleki sonucta icerisinde X adet 0 olan bir hash cıksın.

iste pool/miner buna uygun degerı buldugu anda networke yayıyor bu bloğun verisini. bu yeni X+1. block verisinin icinde iste daha onceki postlarda anlattıgım, sizlerin gonderdıgı transaction (TX)'ler oluyor ve artı olarak ozel bir coinbase TX oluyor.

coinbase TX dedigimiz sey, block bulununca kazandıgınız BTC rewardı (mevcutta 12.5 BTC) sizin/pool'un walletıne gonderen ozel bir cesit transaction.

zaten bitcoin transactionlar aslında cok basit bir scripting dili iceriyor. ( https://en.bitcoin.it/wiki/Script )

mesela kullanıcılar olarak bızım sureklı btc gonderme ıslemı yaptıgımız TX aslında pay-to-public-key-hash. yani public-key'e (basitce btc adresıne) odeme gonder.

said:
scriptPubKey: OP_DUP OP_HASH160 OP_EQUALVERIFY OP_CHECKSIG

buraya 'e btc adresımızın public keyinin hashi geliyor.
bunu private key ile ımzalayıp baglı oldugu dıger walletlara network uzerınden yayıyor sızın walletınız. onlarda digerlerine, bu sekilde networke dagılıyor. bu noktada onceki postlarda anlattıgım poolların bu TX'i dahil etmesi adımı devreye giriyor.

bitcoin ve ethereum smart contracts tam burada ılgınc bır hal alıyor. Mesela bu scripting sayesinde bitcoin de puzzle TX'ler yapabiliyorsunuz.

a4bfa8ab6435ae5f25dae9d89e4eb67dfa94283ca751f393c1ddc5a837bbc31b nolu TX mesela orneklerınden.

said:

scriptPubKey: OP_HASH256 6fe28c0ab6f1b372c1a6a246ae63f74f931e8365e15a089c68d6190000000000 OP_EQUAL

oyle bir veri verki bana dıyor, hashın sonucu bu olsun. bulundu zaten. 1 BTC idi rewardı. genesis block (1. block) cozdu bu puzzleı veri olarak.

bunun gibi 20-30 BTC'lık hatta daha buyuk rewardlı TX'ler cozuldu filan, cozulmeyi bekleyenlerde var halen.

herneyse mining mevzuna gerı donelım. sımdı ılk basta anlattıgım ıste su kadar adet 0 olsun mevzu aslında ısın difficulty kısmı.

bitcoin kodu, her 2016 block'ta bir bu 2016 blockluk serinin ilk blok ve son blockuna bakıp toplam ne kadar surede cozuldugunu hesaplıyor. bu süre kısaldıgında anlıyor ki networkde son hesaplamaya gore daha fazla mining power mevcut. hemen difficultyi arttırıyor 2017. blockta kod, yanı cozulmesı daha zor, daha bol 0'lı bır hash istiyor.

btc ilk cıktıgında difficulty 1 oldugunda millet siktiri boktan celeronlarla 1 haftada filan 100 btc filan mineladı.

difficulty'nın nasıl hayvanı bir sekilde arttıgına buradan bakabilirsiniz; https://blockchain.info/charts/difficulty?timespan=all

simdi tabi difficulty altı basını gıttı nıye, btc unlendıkce daha fazla ınsan mininge basladı. once cpularla sonra gpularla sımdıde ASIC dedıgımız (Application-specific integrated circuit) tek ısı sureklı degısık noncelarla X. block verisini merge edip hashlemek olan entegre devreler cıktı ve bunlar farmlar halınde calısıyor - binlerce asic yani.

özellikle iceland gıbı soguk memleketleri seciyorlar, sogutma derdınden kurtulmak icin ve tabi elektrigin ucuz olması da onemlı.

[video]https://www.youtube.com/watch?v=8sLQ_v7f6lI?feature=oembed" width="459">

[video]https://www.youtube.com/watch?v=d5PJnDi_uGA?feature=oembed" width="459">

tr'de de goreceli buyuk yapanlar var bu isi bunun gibi mesela; https://www.facebook.com/groups/BitcoinTurkiye/permalink/1064526670346605/

hos btc mine etmıyo olabilirler tr'dekiler altcoindir muhtemelen. benimde mesela hep soyluyorum 6 gpu bir rigim vardı 0'dan kendım yaptıgım. exiti yapınca parcalayıp sattım.

bitcointalk/tr forumda evi arabayı satıp, bos ev kiralayıp 50/100 gplu sistemler kuranlar cok oldu, ama bunların buyuk cogunlugu donuna kadar kaybettı, altcoinler tam bir pump & dump cenneti oldugu ıcın.

onceki postta trade platformların sahiplerinin hacklendik ayagına, nasıl master walletı patlattıklarını anlatmısım, ama cakallıklar bunla bitmiyor cyrpto-currency isinde dsdsdf.

Bu ASIC ureticileri de mesela cakallıgın kralını yapıyorlar surekli. simdi diyorlarkı iste 2017 9. ayda soyle bir ASIC cıkaracam su kadar mining powerı var. pre-order ile satıyorlar, millette basıyor bunlara paraları oo cok para kazanacaz diye.

bu paraları toplayıp ASIC'leri uretiyorlar ama sonra yan cızmeye baslıyorlar iste production line'da sıkıntılar cıktı onun ıcın 3 ay ertelendı diye. gercekte adamlar bızım paralarla urettıklerı ASIC'leri networke sokup 3 ay kastırıyorlar hayvan gıbı. bide cihazlar 0 guclu cihazlar cok temız para kaldırıyorlar, tabi bir yandan da networkun difficulty'sini arttırıyorlar hayvan gıbı.

3 ay sonra shiplemeye basladıgında, difficulty oyle bir hale geliyor ki o ASIC en fazla sizin ılk basta odedıgınız parayı cıkarabiliyor, yeni quarterın ASIC'leri daha guclu oldugu ıcın. yetmiyor yanı sizin onceki quarterın ASIC'ının mining powerı, yeni quarter uretımlere gore. adam senin 40-50 katın mine power sahibi her bir unitte. tabı cogu durumda paranızı cıkarırsanız dua etmek lazım. TR'den nice yigitlerin ASIC'leri ellerinde patladı keza.

US'de kac tane ASIC ureticisi hakkında bu yaptıkları cakıllıklar konulu dava acıldı, aynı trade platformlarda oldugu gıbı.

sonucta bu buyuk farmerlar zaten ASIC'ıde kendı uretıyor falan filan. BTC mininge buyuk gırmek ıcın baya kapitalin olacak, ASIC uretebilecek know-how'ın olacak, ucuz elektrik, soguk iklim de lazım tabi. bunları yanyana getirebilenlerin kazandıgı parayı hayal etmek bile zor.

bu mining farmların bazıları tabı farklı ponzi schemelerde cıkardı sonradan. iste vay efendım ben sızın ıcın farmı kurdum siz btc karsılıgı benden mining power satın alın. ilk basta 3-5 para getiren sıstemlerdı, sonradan ıste mainteance fee o bu derken, ondan da tek kazanan farmların kendısı oldu.

simdi altcoin konusuna gelirsek, altcoinlerde boyle cakallıklar yok, buyuk baslar takmıyor cunku altcoini.

ama Ethereum farklı bır noktada orada. kendi development ekibi var ve copy-cat olmayan basarılı olmus tek crypto-coin. oturup onun mining piyasasına hıc goz atmadım acıkcası ama son donemlerde baya sukse yapmasından ve #2 haline gelmıs olmasından dolayı, ETH mininge gıreceksenız bu anlattıgım konuları arastırıp gırın, sonra ulan nıye battık dıye aglasan bitcointalker turklerden olmayın :)

cok anlattık bu mevzuları bitcoinltalk/tr forumlar da ama comar ASIC diye birsey duymus ya dinlemiyor, ASIC asagı ASIC yukarı. battılar sonunda sonucta.

eyyorlamam simdilik bu kadar, varsa teknık konularda baska sorusu olan onlarıda cevaplarız efendım.

Mithat said:

Ki 2012 nisan ayında girdim ilk bitcoine, laptop ile bitcoin mine ettiğimiz dönemler, benden ÇOK daha önce olamazsın ya hadi orası detay önemli değil.

mithatcım malum 2012 early bird, nam salmış bir traderımız olarak sen ne dusunuyosun bu konularda dsdsf. mesela son BIP'ler hakkında ne dusunuyorsun, block size limiti kaldıran hard-fork bitcoin-unlimited'a bakış açın ne? segwit sence transactions-per-second limiti sorununa çare olur mu? VISA/MASTERCARD transaction-per-second degerlerıne ulasabilir miyiz? bi de senden alalım dsdsf.
Sosyal ağlarda paylaş

2010 da benim wowdaki yabancılar konuşuyodu, başta oyundaki mining sanmıştım epey bi süre, bitcoin neymiş craft malzemesimi falan diye düşünüp auction house da aratmıştım falan.

sonra anlattılar olayı, tabi karışık gelmişti baya, bide wow sağolsun zaman bırakmıyodu başka bişeye, keşke kafa yorsaymışım

acaba şimdi köşeyi dönmüşlermidir napıyolardır merak ediyorum
Sosyal ağlarda paylaş

bombilo said:

Mithat said:

Ki 2012 nisan ayında girdim ilk bitcoine, laptop ile bitcoin mine ettiğimiz dönemler, benden ÇOK daha önce olamazsın ya hadi orası detay önemli değil.

mithatcım malum 2012 early bird, nam salmış bir traderımız olarak sen ne dusunuyosun bu konularda dsdsf. mesela son BIP'ler hakkında ne dusunuyorsun, block size limiti kaldıran hard-fork bitcoin-unlimited'a bakış açın ne? segwit sence transactions-per-second limiti sorununa çare olur mu? VISA/MASTERCARD transaction-per-second degerlerıne ulasabilir miyiz? bi de senden alalım dsdsf.

Biz ailece segwitçiyiz.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Hacim bu konuya bu kadar yabanciyken, daha exchange siteleri nasil calisiyor bilmiyorken neyine guvendin de girdin sen bu ise?

Hani ters gidebilecek o kadar cok sey var ki konuya bu kadar yabanci olunca. Ilk "BTC'yi nasil aktariyoruz" sorundan beri baya baya hayretler icerisinde izliyorum. :)

abi aslında yabancı değilim ama çok teknik detaya hakim değilim. zevkli oluyo bilen birinden dinlemek. Ben 2013 sonlarında tanıştım bitcoin ile. İşin 1.yılını doldurunca yatan bonus ve biraz da birikim ile 10-11 btc almıştım. 50-60 lira kar edeyim diye fakir gibi al sat yaptım sonra da para ihtiyacı oldu diye çekip komple çıkmıştım sistemden. pc üzerinden wallet kurmuştum ama 4 yıl geçmiş hiç bir şey hatırlamıyorum nasıl transfer ediyorduk ne yapıyorduk. btcturk'ten btc-e'ye atardım ordan btc ve ltc alırdım sadece. keşke alıp unutsaydık.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...