Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bitcoin #6

-Bonesoul-

Öne çıkan mesajlar

altcoinde cakalliklar olmama sebebi algoritmalarinin farkli olmasi.. memory-hard problemler koyuyorlar, zaten memory teknolojisi belli yani GPU'dakilerden daha verimli ASIC uretemezsin.

ya rx470 veya 480 ariyorum resmen karaborsa ne turkiyede ne almanyada var. shipping time'a 1-2 ay yazmis bazi siteler utanmadan.

ikinci el de satan yok :) rig kuramiyorum. baska kart secenegimiz var mi?

7950'leri de boyle karaborsadan almistim gecenki rigimi kurarken.
Sosyal ağlarda paylaş

randomin tanimi zaten yani 1 saniyede de bulabilirsin 10 yil da bulamayabilirsin.

ama tabii ki expected value hesaplamasi yapabilirsin, beklenti 10 dakikada 1 bulunmasi bitcoinde.

daha cok kisi bulmaya calisirsa bu sure dusuyor tabii ama bitcoin difficultyi ayarlayarak, yani daha zor problemler sorarak 10 dakikada sabit tutmaya calisiyor, veya yarin minerlarin sayisi azalirsa bu sefer de problem kolaylasacak.
Sosyal ağlarda paylaş

sardalya said:

altcoinde cakalliklar olmama sebebi algoritmalarinin farkli olmasi.. memory-hard problemler koyuyorlar, zaten memory teknolojisi belli yani GPU'dakilerden daha verimli ASIC uretemezsin.

kısmen katılmıyorum abi. mesajın devamında nedenini anlatacagım ama once diger arkadaslar ıcın isin context'ini ozetleyelim.

simdi suradan baslamak lazım once; bitcoin malum SHA-256 algoritmasını kullanıyor hash function olarak. yani temelde onceki postlarda bahsettigimiz eldeki veriyi bu fonksiyonla hash'liyor.

SHA-256, SHA-2 cryptographic hash ailesinin uyesi ve hani yılların algoritması. bitcoin icin sırf bu işi yapan mining cihazları uretilecegi zaman cok da zor olmadı yılların birikimi ile. basitce ASIC = cpu/gpu'lardan bu isi daha hızlı ve az maliyetle yapan entegre devreler diyebiliriz.

memory-hard dedigimiz mevzuda basitce, bu hash functionları kosturacak devrelerin, algoritmanın yuksek hafıza ıhtıyacları yuzunden maliyetinin ana danayı gecip feasible olmaması.

simdi asıl konuya donersek, teorik olarak GPU'dan daha efektıf olamazlar diye kestirip atamayız.

yeteri kadar bilgi, zaman ve para kaynagımız oldugu durumda ve hedefimiz economically viable oldugunda (yani memory-hard olarak ele aldıgımız hash function uzerinde kosan ve emeginizin karsılıgını ekonomik olarak iyi derecede odullendırecek bir coin olması durumda), gayet de uretilebilir.

simdi burada bir parantez acalım. burada memory hard-function olarak scrypt filan gibi sakacı seylerden degil de yeni nesil SHA-3 ailesi uyesi keccaktan filan bahsettigini varsayıyorum.

yoksa ne memory-hard hash function goygoyları gorduk bitcointalkda elde patlayan.

malum en unlusude litecoin. litecoin cıktı iste ben SHA-256'yı replace ediyorum scrypt ile, scrypt memory-hard oldugu ıcın hic bir zaman ASIC uretilemeyecek goygoyu yaptılar gunlerce. bunu dedıkten sonra cıkan ilk nesil ASIC'ler SHA-256 yanına scrypt'ı de cakıp gectı destegi LTC o donemler iyi para ettigi icin. acaip memory-hard'ız oy yeah goygoyu da 2 ayda cop oldu dsdsf.

scrypt'i bir kenara bırakıpda SHA-3 ailesinin en yeni hash functionları, groestl, keccak vsye donersek, real-world'de bu algolar icin ASIC'ler üzerinde calısılmadı cunku en basta dedigimiz gibi rewarding bir durum yok ortada. ama BTC ornek veriyorum groestl, keccak kullansaydı halen ASIC'siz gpu/cpu ile mining yapacagımızı da dusunmuyorum acıkcası. cunku BTC'nin mevcut fiyatlandırması ıle, bu hash functionları kosturacabilecek DRAM chiplerine sahip cihazlar viable olacaktır bence yine de.

suna katılırım mesela, dogru duzgun tasarlanmıs memory-proof bir hash function ASIC'lere resistant olabilir uzun sure (mesela en yenilerden argon2 bu konuda cok iyi: https://raw.githubusercontent.com/P-H-C/phc-winner-argon2/master/argon2-specs.pdf )

ama yine de bence is donup dolasıp son noktada, bu functionaları kullanan coinlerin 5 para etmemesıne, viable olmamasına geliyor bir noktada.

teknik olarak, oww cok fena memory-hard fonksiyon kullanıyoruz, ASIC hıcbır zaman yapılamayacak, savunulabilir bir arguman degil malasef. yeteri kadar rewarding bir durum oldugunda hersey mumkun gercek dunyada.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

bu arada bir şey sorucam merakımdan
random mı mining işi
yani 10 saniyede de bi tane bulma sansın var 10 yılda mı yoksa her zaman belirli sure mi suruyor?

bir öngörü var kodda, yanlıs hatırlamıyorsam, 2016 block 2 haftada mine edilebilmeli seklinde. ama sureden tam emin degilim biz ona constant T diyelim.

block basına ıse degıskenlıkler olabiliyor, cat diye 2 dakikada bulunan blocklar olabıldıgı gibi, 3-5 saat alan blocklar bıle cıkıyor arada. ama sonucta bitcoin network difficulty ile bu isi dengeliyor;

said:
bitcoin kodu, her 2016 block'ta bir bu 2016 blockluk serinin ilk blok ve son blockuna bakıp toplam ne kadar surede cozuldugunu hesaplıyor. bu süre kısaldıgında anlıyor ki networkde son hesaplamaya gore daha fazla mining power mevcut. hemen difficultyi arttırıyor 2017. blockta kod, yanı cozulmesı daha zor, daha bol 0'lı bır hash istiyor.

bu re-difficulty ayarlamarı da ayrıca gunluk degil burada dedıgım gıbı 2016 blockta bir yapılıyor.

gunluk olsa explotilere acık cunku sardalya. teorik olarak, yuzlerce blocku saatler mertebesınde minelayabılecek bir hayvani bir ASIC uretildigini varsayarsak, bitcoin network bu re-difficultyi gunluk planda yapmaya kalkarsa, networkun anasını aglatabılırız.

onun ıcın burada kıstas 2016 block aralıgı. teorik hayvani ASIC'ımız 2 saatte minelarsa 2016 bloğu, hemen re-difficulty triggerları calısıyor network uzerınde ki efektlerini en aza indirebilmek icin.
Sosyal ağlarda paylaş

logtrig said:

bombilo sen hep yaz biz okuyalım kardo. bir soru daha, btcturk, paribu veya koinim neden diğer altcoinlerin exchange'ini yapmıyor? altyapı ile ilgili mi? ya da neden sadece koinim ltc satıyor?

hizlicoin.com diye bir site açılmış bu arada.

altyapı ile ilgilidir yada market cap filandır olay. tr'den kac kısı cıkıp btc/ltc/eth dısında coin trade edecekki :D

full-daemon calıstırmak bir de derttır ozellikle altcoinler icin. networku sureklı takip etmen gerekir. bu altcoinler de surekli network fork olur, manyagın tekip hayvan gıbı hash powerı basıverınce, forklayıverır networku, sende dogru forkta degılsen yanlıs odeme yaparsın.

azmı ugrastık altcoinlerde network forklarla duzeltene kadar. yanlıs forka gore odeme yaptıgın anda GG.

hatta ondan alt coin tradine ızın veren cogu platform normal confirmation sayısından fazla confirmation fln ister coin gonderdıgınızde fln.
Sosyal ağlarda paylaş

bombilo said:

electrum'da o sekilde calısıyor. senin bitcoin adreslerini electrum

gelen bilgiler yanıltıcı olabılır kotu nıyetlı sunucu olursa. gelmeyen transactionın gelmis gosterilmesi gibi mesela?

Yaz da duzgun yaz lan. Hic bi halt anlamadim su yazdigindan. Bir de o i yerine yazdigin "ı"lar var ya... anladin sen dsf

degistir o layout'u Ingilizce biseye, delirtme adami :)
Sosyal ağlarda paylaş

ya o mesaji editleyince yarisini ucurmusum yanlislikla, simdide duzeltemiyorum tabi vakit gecmis.

sundan bahsediyorum hacim;

https://electrum.org/#home

full-wallet (bitcoin-core) <-> electrum server <-> electrum client

sen electrum client'a private keylerini veriyosun, electrum server'a query olarak gonderiyor senin pubkey-haslerini, electrum server full-daemon'dan sorgulayip sana varsa tx'lerinin verisini geri gonderiyor.

man in the middle gibi iste.

buyuk miktarlarin dondugu walletlarda tavsiye edilmiyor, kotu niyetli bir electrum server seni yaniltabilir hacim. gelmemis TX'i sana gelmis gibi gosterebilir.

buyuk miktarda btc'niz varsa illaki full-daemon (bitcoin core) kurup butun blockchaini indirin maksimum guvenlik icin.

jaxx'da muhtemelen bu kafadadir, multibit filan hep boyle calisiyor.

yeri gelmisken wallet yedekleme filan ondan da bahsedelim.

tekrardan uyarimizi gecelim diger arkadaslara, buyuk miktarda btc'leri trading platformlarda tutmayin, sonra bir bardak soguk su icersiniz MTGOX, Cryptsy gibi.

wallet & private key yedekleme

ek olarak wallet.dat ya da hic olmadi private keylerinizi yedekleyin bi yerlere hatta mumkunsu kagida basarak.

private key'leri su sekilde alabilirsiniz;

help ~ debug window'u acip konsola geciyoruz;

wallet'ta sifre varsa, aciyoruz.

said:

walletpassphrase "sifre" 600

wallet icinde ki her bir BTC adresiniz icin su adimi tekrarliyoruz.

said:

dumpprivkey [Bitcoin address]

wallet'a private key import etme

yine wallet unlock yaptiktan sonra;

her bir private keyimiz icin su komutu calistiriyoruz;

said:
importprivkey '' false

sonuncu private key icin sunu yapiyoruz.

said:
importprivkey '' true

bu true falsein olayi su. direk "importprivkey " diyerek import ederseniz, bitcoin core direct butun bitcoin ledger (blockchaini) tarayip, sizin pubkey-hashinizi iceren tx'leri block block tarar ki bu baya zaman alir.

biz burada sonuncu disinda kalan priv-keyleri eklerken false ile taramayi iptal ediyoruz, sonuncu da taramayi yaptiriyoruz.

di said:
hacim ı'ları düzelttim, artik satoshi diye bi title atarsın bana. ya da title'i siktir et btc donation at dsdsf. emek var.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...