Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bitcoin #6

-Bonesoul-

Öne çıkan mesajlar

@Zep

Seni de atlamayayim abi. Bence regulasyonsuz olmasi daha guzel zaten :D

Amerika ne kadar guclu olsa da senin saydigin nedenlerden zaten bu isi tek basina yapma olanagi oldugunu dusunmuyorum. Hicbir ulkenin tek basina boyle bir seyi yapmaya gucunun yetecegini de sanmiyorum, cok fazla imkan var hala piyasaya girmek icin. Ama exponentially artiyor resmen piyasanin capi. Bir yerde onlar regule etmek isteyecekler. Bir yerde de bu piyasaya hafif hafif girmis olan buyuk sirketler veya yatirim yapmak isteyen sirketler bunu talep edecekler. Yapilabilir yapilamaz onu gorucez artik, ben yapilamamasini tercih ederim sahsen.

Bu sirada cok ilginc bir sey, bir finans sirketinde calisiyorum ben. Gecenlerde crypto currency muhabbeti actim onlarin da fikirlerini almak icin. Resmen bu konu uzerinden kavga cikti hahaha. Yok regulasyonlar gelince ne olacak, yok suanki bubble yatirim yapilmaz falan sakin sakin insanlarin ilk defa sert soylemlerde bulunduklarini gordum cok garipti. Bir onceki hafta blockchain uzerine bir egitim almistik, 200 tane finans calisandan 3 tanesi sadece crypto currencylere yatirim yapiyormus onu gorduk bir de. Boyle bir piyasayi bilip dokunmuyor finans sektorunden bile olsa bir suru insan hala. Hatta rahatsiz edici falan bulduklarini soylediler lel asdfasdf
Sosyal ağlarda paylaş

cicibeybe said:

@Zep

Seni de atlamayayim abi. Bence regulasyonsuz olmasi daha guzel zaten :D

Amerika ne kadar guclu olsa da senin saydigin nedenlerden zaten bu isi tek basina yapma olanagi oldugunu dusunmuyorum. Hicbir ulkenin tek basina boyle bir seyi yapmaya gucunun yetecegini de sanmiyorum, cok fazla imkan var hala piyasaya girmek icin. Ama exponentially artiyor resmen piyasanin capi. Bir yerde onlar regule etmek isteyecekler. Bir yerde de bu piyasaya hafif hafif girmis olan buyuk sirketler veya yatirim yapmak isteyen sirketler bunu talep edecekler. Yapilabilir yapilamaz onu gorucez artik, ben yapilamamasini tercih ederim sahsen.

Bu sirada cok ilginc bir sey, bir finans sirketinde calisiyorum ben. Gecenlerde crypto currency muhabbeti actim onlarin da fikirlerini almak icin. Resmen bu konu uzerinden kavga cikti hahaha. Yok regulasyonlar gelince ne olacak, yok suanki bubble yatirim yapilmaz falan sakin sakin insanlarin ilk defa sert soylemlerde bulunduklarini gordum cok garipti. Bir onceki hafta blockchain uzerine bir egitim almistik, 200 tane finans calisandan 3 tanesi sadece crypto currencylere yatirim yapiyormus onu gorduk bir de. Boyle bir piyasayi bilip dokunmuyor finans sektorunden bile olsa bir suru insan hala. Hatta rahatsiz edici falan bulduklarini soylediler lel asdfasdf

finans dünyası öyle abi. konumları gereği çok skeptical bakıyorlar özellikle bankacılık gelenekler üzerinden ayakta duran bir yapı kendi kuralları vs var.

daha önemlisi matematik üzerine kurulmuş olsa da finans teorisi
özünde human construct bir yapı ve temelleri belki 50-60 senedir var. mükemmellikten çok uzak. ama yine biliyorsun ki sistemin içindeysen bir şekilde o kurallara, teoremlere bağlı kalmak zorundasın. regulasyonlara göre de öyle, bir bankada trading & market risk bölümündeyim ben, ECB zilyon tane kural koymuş mesala hepsi o teorilere dayanan. öyle olunca herkes kuran gibi incil gibi görüyor.

geçen iş yemeğinde konuyu açtım aldığım tepkiler aynıydı:D herif risk bölümünden mesela akşama kadar modeller üzerinde çalışıyor allah gibi gördüğü ama 2008 krizinde patlamış VaR falan gibi sikik modellere kafa patlatıyor sen adama digital currency diyince ya olur mu öyle şey diyor doğal olarak.
negativ faiz veren tahvileri akşama kadar analiz ediyor ya bu nasıl oluyor amk diye düşünmüyor ama digital currency diyince error veriyor

çünkü geleneksel finansa komple yabancı bir şey. değerlemesini nasıl yapıcaksın mesela hangi modeli kullanıcaksın?
Sosyal ağlarda paylaş

Tim said:

cicibeybe said:

bu saatte ne wot dosemisim arkadas vay

Ya dosemissin de, cok bisey dememissin acikcasi. Dollarcoin diye bisey cikr uf cok pis teknoloji olur bitcoin’i bitirir diyosun ama bitirecek sey ne onu soyeyemiyorsun. Centralised bir kontrol altint bir yapi daha iyiyce neden ripple silip supurmedi mesela ortaligi hala?

Demek istediginizi anliyorum anlamiyoe degilim de farazi oonusuyorsunuz. Bugun 2+2=4, yarin gayet 5 olabilir muhabbeti ceviriyorsunuz resmen. Calisan teknoloji vs “ya ameriga el atarsa bu ise”. işe yaramıyor.

Bu arada dogal olarak bilginiz, teknik alginiz pek az crypto currency’ler konusunda, acip tek tek whitepaper’larini okumuyorsunuz, farklari ne bilmiyorsunuz. Hal boylerken “bitcoin’in yerine ne gelicek de bitirecek?” sorusunu cevaplamaniz cok mumkun degil.

benzerini yazacaktım, sen yazmıssın gerekeni.

bitcoinin altyapısı, çıkış noktası ve vaad ettikleri konusunda hiçbir bilgi sahibi olunmadan şurada yazılan wot'lar baya baya shitstorm.

neymiş bitcoin ciddi elektrik tükettiği için devletler tarafından bu geçerli bir sebeb sayılabilir ve yasaklanabilirmiş. şimdi bu adam proof of work ne neden elektrik yakıyoruz bilmiyor ki biz bu adama alternatif olarak geliştirilen proof of stake nedir, neden alternatiftir, olası bir yasak öncesinde nasıl bitcoin 1 günde pos'a geçip kendini bu tanımdan çıkarır nasıl anlatalim.

neymiş elektrik büyük sorunmuş, okuduğuna göre litecoin daha efektif olabilirmiş. bu konu baya 2012 - 2013, litecoin mi bitcoin mi, sha256 mi, scrypt mi, proof of work mu proof of stake mi tartışamalarının üzerinden yaklaşık 5 sene geçti ve bunlar cevaplanalı çok oldu - hem tartışılarak hem de market tarafından fiyatlanarak.

siz bunları aralık 2017'de öğrenmiş olabilirsiniz ama bu sizin kusurunuz malasef. ve yine bitcoin / blockchain / cryptocurrency ecosystem hakkında okunmaya değer fikir beyan etmek istiyorsanız, önce bunları bir öğrenmeniz gerekiyor. yani 5 sene öncesinin tartışmalarını burada argümanmış gibi sunmanız baya baya komik.

neymiş amerika yasaklayabilirmiş, ee zaten uzun zamandır ilk defa çıkışı ve kontrolü murican tekelinde olmayan bir teknoloji / yapıdan bahsediyoruz. ilk defa asya marketlerinin ve rusyanın katalizör olduğu, piyasayı tetiklediği finansal bir yapı karşımızda. bunu okuyamıyorsanız, çok tartışılacak birşey yok zaten.

sanırsam en iyisi, sistemi okuma ve öğrenme zahmetine girmeden, kendi kafalarında oluşturdukları genelde eksik tanım üzerinden yorum yapanlara anlatmaya çalışmamak.
Sosyal ağlarda paylaş

yukarda da tinfoil falan değişsin sistematik bir trolleme var sandım.

var abi evet avrupada ki bankaların çocuğunun portfolyosu negativ faiz veren tahvillerle dolu.

düşün adama paranı tutması için para veriyosun. bazıları için işte bu normal ama digital currency normal değil sdfsdaf
Sosyal ağlarda paylaş

negatif faiz yatırımın az olup insanların faiz ile para kazanayım yeter dedikleri yerlerde yaygın olan bir mevzu. insanları yatırıma yöneltip daha böyle startup-borsa gibi alanlara kaymaları amaçlanıyor.

yoksa japonlar gibi uzun gibi uzun süreli durgunluk oluşmasından korkuluyor.

+ böyle kafa yakacak bir mevzu da değil. aslında merkezi bir noktanın bulunmasından konu başlıyor. para politikaları mevzusu bu zaten merkez bankalarının faiz koridorları gibi. herkese zorunlu bireysel emeklilik sistemi geldi ama asıl sebep tam tersi olarak kişisel birikimlerin arttırılmasını zorlamak, tam tersi yani.
Sosyal ağlarda paylaş

yav suarklamadım konuyu :( bu konu o konu değil hehe, daha çok öğrenmeye çalıştığım bi yer.

bombilonun çok guzel bi postu vardı aydınlatıcı, ondan önce daha farklı sanıyordum durumu.

@cicibeybe
aslında, benim bombilonun anlattıklarından anladığım, bunun çıkış amacı, bankalar gibi aracı bir kurum olmadan "NAKİT" parayla yaptığımız gibi alışveriş yapabilmek.

Bi nevi, ornagik ürünü gidip manavından alıyormuş gibi alabilmek.

Şimdi, btc ripple zart zurt trilyar dolara fırlasın, bunu sağlamadıktan sonra "tarla aldım abi 5 senede %200 değerlendi" den farklı değil.

Bu arada, varsa kapitaliniz blockchain bankerliği yapılabilir he =).

http://www.youtube.com/watch?v=ydu33U54nqc
Sosyal ağlarda paylaş

Borastus said:

negatif faiz yatırımın az olup insanların faiz ile para kazanayım yeter dedikleri yerlerde yaygın olan bir mevzu. insanları yatırıma yöneltip daha böyle startup-borsa gibi alanlara kaymaları amaçlanıyor.

yoksa japonlar gibi uzun gibi uzun süreli durgunluk oluşmasından korkuluyor.

+ böyle kafa yakacak bir mevzu da değil. aslında merkezi bir noktanın bulunmasından konu başlıyor. para politikaları mevzusu bu zaten merkez bankalarının faiz koridorları gibi. herkese zorunlu bireysel emeklilik sistemi geldi ama asıl sebep tam tersi olarak kişisel birikimlerin arttırılmasını zorlamak, tam tersi yani.

hadi ya ben de tarım politikalarının bir sonucu olduğunu sanıyordum negatif faizin.

faizcilikle, faizle yaşamaya çalışan insanlarla falan da alakası yok negative rate'lerin. ama konumuz bu değil

konu küresel para politikalarının anormalliğini kimse tartışamıyor olması çünkü birincisi yeterli finansal okur yazarlığı olmaması kimsenin dolayısıyla bütün müdahaleleerin dogma olarak kabul edilmesi.
ben de diyorum ki bunların üzerinde bile düşünmeyip sorgulayamayan adamlar digital para birimlerine gelince "wowowow olur mu öyle şey" diye çıkışıyorlar.

ben içinden gelen biri olarak görüyorum ki özellikle finans dünyasındakilerin domain depandence'sı çok fazla. domainleri dışında ki her hangi bir gelişmeyi düzgün bir şelikde analiz edebilmeleri zor, oyuzden genel olarak ilk tepkileri denial'la karışık FOMO:D
Sosyal ağlarda paylaş

KillJoy said:

http://b2x-segwit.io/

bu var ama hiç bilgim yok.
bilen biri anlatsa,
yararlanmak için ne yapmak gerektiğini de bilsek

Yok abi oyle 3 kisinin yapmasiyla olacak is degil o, ama karar vermek zorunda degilsin private cuzdanda tut hem normal bitcoinin hem bunun olur.

Bitcoinlerini satip bundan almak mallik eger onu soruyorsan

Ben btcnin bidaha 15’in altina dusecegini de dusunmuyorum
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...