Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bitcoin #6

-Bonesoul-

Öne çıkan mesajlar

Tim said:

cicibeybe said:

Tim said:

Dolar coin cikinca niye bitip gidiyo bitcoin mesela? Tether varken niye bitmiyo?

Abi ABD bu dunyanin en buyuk regulatoru. Dunyanin her yerine ceza kesebilen yargilayabilen falan. Durdurmak isteseler belki piyasadan silemezler ama bir cok coin yok olur bitcoinin degeri de baya bi asagi iner. Bunun icin de kendi coinlerini cikarmak guzel bir yontem tabi elbette.

Suanda piyasa manipulasyona spekulasyona falan yatirim sisteminde olmasini istemeyecegin her turlu pislige acik ki zaten buyuk baliklar bunlari uyguluyorlar hali hazirda. Pasta buyudukce bu isin rengi degisecektir bence. Sistemde olanlar da bu regulasyonlari ister hale geleceklerdir zira.

Iddia edilen `yarin bi gun dollar coin cikar bitcoin biter`, ben de diyorum ki dollar coin ne? ne yapacak? nasil bitirecek bitcoin'i?

Sorduguma cevap vermiyor sundugunuz gercekler.

Tam olarak sorunun icerigini anlayamadim ama sordugun duz sekliyle cevap vereyim:

Dollarcoin dunyanin en buyuk finansal regulatoru tarafindan cikarilmis bir crypto currency.

Muhtemelen cikarildiginda (cikarilirsa) bitcoinden cok daha efektif bir teknoloji uzerine kurulmus olacak zira amacladigi sey dunyanin her yerinde kullanilmak olacak. Bitcoin bu miktar ile bile bunca elektrik yemekteyken ondan daha etkili olacak haliyle.

Bitirecek demedim, piyasayi sallayip bitcoinin de etkisini baya bir azaltabilir dedim. Bitirmek gibi bir fanteziye girmesine gerek yok zira.

Finansal sistemde cesitli regulasyonlarla yatirim sirketleri ve bankalarinin ve bu sirketlerle calisanlarin dolarcoine yonlenmesini talep eder. Suan senin paran bitcoin marketine hukmetmiyor. Yatirimcilarin paralari hukmediyor. Pazarin buyuk bir kismini yaninda goturur olur biter. Yatirimciyi regulasyonlariyla korur ve piyasayi duzenler. Bu isten kendisi de karli cikar baya bi.

Ki bu sadece dollarcoin. Daha bunun EUcoini cikar, chencoini cikar vs vs. Hatta ve hatta toplanip elektrik tuketimindeki sacma duzeyden dolayi bitcoini yasaklayabilirler de bunu devletler kendi cikarlarina gorurlerse. 1-2 ulke yerine toplu bir yasaklama oldugunda da, zaten marketin cok buyuk bir kismi kacar devlet coinlerine dagilir gider.

Yada daha baska turlu bir suru senaryoyla daha dunyanin ileri gelen devletleri bitcoini baltalayabilir evet. Ama artik yerine duzgun bir alternatif koymadan yapacaklarini dusunmuyorum boyle birseyi.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir daha dusununce, crypto currency piyasasini devletlerden bagimsiz tutmak aslinda daha avantajli. Suan benim gordugum volatilitesinden falan bagimsiz olarak diversification avantajinin inanilmaz yuksek oldugu crypto currencylerin. Sirketler haliyle bagimsiz currencylere illaki yatirim yapmak isteyecektir. ABDye bagimli bir cryptonun sunamayacagi seylerden biri diversification.
Sosyal ağlarda paylaş

abd kafasina gore basmaya devam ettikce dollarcoin olsa ne olacak? blockchain dunyanin en verimsiz teknolojisi zaten eger bi kuruma guveniyorsan blockchaini kullanmak formula1 yarisina range roverla girmek kadar sacma. dollarcoin = out

ve diyelim rolex saat cikariyor 5 tane var dunyada aliyorsun yarin 3 tane daha urettik diyor, alir misin daha? elinde eriyor saatler, ayni dolarlarin da eridigi gibi.

alim gucun dusmuyor ama artmasi gerektigi kadar da artmiyor cunku arttikca abd dolar basip senin elindekini eritiyor, artan teknolojiyle eskiden 100 insanin 1 gunde yaptigi is suanda 1 makine yarim saatte yapiyor. kimsenin ac kalmamak icin calismaya bile ihtiyaci olmamasi lazim bence elimizdeki teknolojiyle.
Sosyal ağlarda paylaş

sardalya said:

abd kafasina gore basmaya devam ettikce dollarcoin olsa ne olacak? blockchain dunyanin en verimsiz teknolojisi zaten eger bi kuruma guveniyorsan blockchaini kullanmak formula1 yarisina range roverla girmek kadar sacma. dollarcoin = out

Blockchain teknolojisi suan en yeni distruptive teknoloji olarak kabul edildi bile. Olayin mantigi onlar icin verimliymis degilmis degil zaten artik, bu sistem devletler icinde olsa da olmasa da var olacak. Sikintisi regulasyon ihtiyaci, bunu saglayacak olan kurumlar da belli.

Distruptive bir teknoloji geldiginde karari kimse vermiyor zaten, gelmis oluyor ve sistem degisiyor. Haliyle oyle yada boyle girecekler bu isin icine.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

önce bi stabil olsun, o olmadan kimse iş yapmaz böyle bir para birimiyle.

benim gözümde iddiadan veya piyangodan farksız su anda

Bilmiyorum bitcoin ozelinde mi crypto currency ozelinde mi konusuyorsun ama zaten bircok kurum bunlarla is yapmaya basladi bile. Bak asagida ufak bir ornegi var yalan yazmamislarsa.

ripple

Ustelik olay adamlar icin karli, bunu anlamaniz lazim once. Crypto currencylerin volatilitesinden bagimsiz olarak cok buyuk bir katkisi var suan portfolyolara. Hicbir traditional asset ile correlation bulunamadi henuz. Bunun matematiksel olarak yatirim portfolyolarina inanilmaz faydasi var.
Sosyal ağlarda paylaş

btc ozelinde konusmustum. Ripple ne bilmiorm mesela ordan burdan duyuyorum.
attığın linktende bi bok anlamadım RIPPLE SUPER BISI BIZE KATILIN BAK falan yazıyo:p

bide IOTA vardı, çok mantıklı gelmişti iot için currency.

şimdi açtım baktım,
https://xrpcharts.ripple.com/#/markets/XRP/USD:rhub8VRN55s94qWKDv6jmDy1pUykJzF3wq?interval=4h&range=1m&type=line

reel bir para birimine göre yine oynak bişi bu, dolar tl bazında 3.5 den 3.7 e çıkınca ana haber bültenlerinden DOLARIN FRENI DURMUYOR diye veriyor adamlar,grafikteki 14 aralıktaki gibi bi artış olunca hükümet devriliyo falan (RTE HARICI TABIKI)

Şimdi diyelim, ben hizmet vericem ve ripple kullanmak istiyorum. Mal alıcam, üzerine mühendisliğimi koyup hizmet satıcam.
Malı bugun aldım dolarla la, hop 2 gün sonra hayvan gibi düştü ripple. E müşterimde benden ripplela hizmet alıosa kol gibi zarardayım ben?
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

btc ozelinde konusmustum. Ripple ne bilmiorm mesela ordan burdan duyuyorum.
attığın linktende bi bok anlamadım RIPPLE SUPER BISI BIZE KATILIN BAK falan yazıyo:p

bide IOTA vardı, çok mantıklı gelmişti iot için currency.

şimdi açtım baktım,
https://xrpcharts.ripple.com/#/markets/XRP/USD:rhub8VRN55s94qWKDv6jmDy1pUykJzF3wq?interval=4h&range=1m&type=line

reel bir para birimine göre yine oynak bişi bu, dolar tl bazında 3.5 den 3.7 e çıkınca ana haber bültenlerinden DOLARIN FRENI DURMUYOR diye veriyor adamlar,grafikteki 14 aralıktaki gibi bi artış olunca hükümet devriliyo falan (RTE HARICI TABIKI)

Şimdi diyelim, ben hizmet vericem ve ripple kullanmak istiyorum. Mal alıcam, üzerine mühendisliğimi koyup hizmet satıcam.
Malı bugun aldım dolarla la, hop 2 gün sonra hayvan gibi düştü ripple. E müşterimde benden ripplela hizmet alıosa kol gibi zarardayım ben?

Ripple senlik birsey degil zaten abi. Bankalar onun sistemini kullaniyorlar.

Ama sorunun asli yanlis gibi zaten, cogu crypto currency gordugum kadariyla bir is uzerine kurulmus sirketlerin hissesi aslen. Misal siacoin, dropboxin aynisini yapiyor sadece merkez bir server yok, merkezi olmayan sekilde insanlar birbirine storage hizmeti verip birbirine guven ihtiyaci olmaksizin hizmet satip para kazaniyorlar. Storage icin yerin varsa belese para kazanmaktan baska ne ki bu? Mantikli misal suanlik.

Dalgalanmalari bir problem, zaten regulasyonlarin gelmesine yonelik talep olacagini dusunmemin sebebi yok. Bak misal sen bir talepsin suan :D

Bunun otesinde neden bir yatirim sirketi yatirim yapsin?

Ornegin bir sigorta sirketisin ve portfolyon var. Bu portfolyona yonelik belli bir sermaye tutman gerekiyor, bu regulatorun zorunlulugu zaten. Tum yatirimini tek bir ulkede tutarsan, o ulkenin basina bir is gelince sicarsin. Tum yatirimini borsada tutarsan, borsanin basina bir sey gelirse sicarsin vs vs. Sonuc olarak tum yumurtalarini ayni sepette tutmayacaksin, dagitacaksin.

Ne kadar dagittigina gore diversification factorun oluyor, misal toplam riskin 1 milyar euro

1.000.000.000 x 0,95 kadar riskin var diye dusunulup ona gore sermaye tutman gerekiyor. Bu hesaptaki 0,95in hesaplanmasinda suan crypto currencyler cok avantajli. Haliyle bunlara para yatirmak, fiyatlari asiri degisken olsa da, tutulmasi gereken sermaye tutarinda cok iddiali bir azalmaya sebep olabilecek. Haliyle evet bazi firmalar icin bu yatirim fiyat oynakligina ragmen mantikli.
Sosyal ağlarda paylaş

cicibeybe said:

Bir daha dusununce, crypto currency piyasasini devletlerden bagimsiz tutmak aslinda daha avantajli. Suan benim gordugum volatilitesinden falan bagimsiz olarak diversification avantajinin inanilmaz yuksek oldugu crypto currencylerin. Sirketler haliyle bagimsiz currencylere illaki yatirim yapmak isteyecektir. ABDye bagimli bir cryptonun sunamayacagi seylerden biri diversification.

regulasyonalara devlet müdahalerine okadar alıştırılmış ki beyinler hemen reflex olarak kesin bir müdahale gelir ya da gerekli diye bakılıyor artık:D

ben de daha öncede bundan bahsediyordum. şuan ki sistem zaten baya kırılgan ve excessive regulasyonlar yüzünden daha da kırlgan hale geliyor gün geçtikçe.

komple bu krılıganlıktan bağımsız olan bir piyasaya neden negatif gözle bakılıyor ben anlamıyorum. ki biraz daha adaption sağlarsa regulasyona da immune hale gelicek çünkü
bundan sistematik olarak yararlanabilcek alternatif yaratmaya çalışan ülkelerde çıkacaktır. Rusya mesela. şuan teoride de olsa alternatif bir ödeme sistemi vaad eden bir teknolojiyi şuan en çok onlar araştırıyordur bence.

ayrıca amerika dese ki mesela yarın amerikadaki bütün cyrpto borsaları kapatılcak sadece regule piyasalar üzerinden işlem yapılcak. kim sikler? ecosistem için çok önemli bişey değil. çünkü orda çıkmadı orda büyümedi zaten. Amerikadaki market asya kadar derin değil hala. adaptasyonu artınca amerika bu trene binmek zorunda kalacaktır.

regulasyon ise okadar kolay değil. şu etapda mesela sikko ICO'leri regule edebilirsin( ki çok mantıklı) ya da ülkende ki exchangelere müdahale edebilirsin ama toptan yasaklama falan zaten söz konusu olamaz bu saatten sonra.

dolayısıyla tüm bü özellikleriyle bir çok yatırımcı, sistemin kırılganlığından etkilenebilecek oyuncu için çok önemli bir alternatif sağlıyor.

he burda alıp satanların çoğu volatility junkie diye tabir edilen sınıftan, buraya bakıp cyroptaların geleceği hakkında çok spekülasyon yapmamak lazım.

aynı volatilite istanbul borsasında olsaydı şuan herkes afyon çimento hissesi trade ediyordu eminim.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

Regule oldugu icin spekule edilemiyo artik kolay kolay.

Edildigi zaman da isleme kapatiyolar. %10 deger artisi kaybi falan olunca direk stopa giriyo.

Olmasi gereken de bu zaten

regule dediğin future piyasasıysa bak bakalım kaç kontrat trade etmiş şimdiye kadar.

işleme kapatılması regulasyon amacı taşımıyor. borsa için sadece counter party riski oluşmaması için alınan bir önlem circut breaker.

yani fiyat yüzde 20 düşünce sadece future piyasası bir süre işeleme kapanıyor açıldığında ise yine piyasa da işlem gören fiyattan devam ediyor.

regulasyondan kastın future piyasasıysa fiyat orda belirlenmiyor esh ve fiziksel olarak el değiştirmyor coinler o piyasa üzerinden.

sadece exposure' olan büyük oyunculara hedge imkanı veren oyuncak seviyesinde future piyasası suan
Sosyal ağlarda paylaş

cicibeybe said:

bu saatte ne wot dosemisim arkadas vay

Ya dosemissin de, cok bisey dememissin acikcasi. Dollarcoin diye bisey cikr uf cok pis teknoloji olur bitcoin’i bitirir diyosun ama bitirecek sey ne onu soyeyemiyorsun. Centralised bir kontrol altint bir yapi daha iyiyce neden ripple silip supurmedi mesela ortaligi hala?

Demek istediginizi anliyorum anlamiyoe degilim de farazi oonusuyorsunuz. Bugun 2+2=4, yarin gayet 5 olabilir muhabbeti ceviriyorsunuz resmen. Calisan teknoloji vs “ya ameriga el atarsa bu ise”.

Bu arada dogal olarak bilginiz, teknik alginiz pek az crypto currency’ler konusunda, acip tek tek whitepaper’larini okumuyorsunuz, farklari ne bilmiyorsunuz. Hal boylerken “bitcoin’in yerine ne gelicek de bitirecek?” sorusunu cevaplamaniz cok mumkun degil.
Sosyal ağlarda paylaş

Dark_Soul said:

Yani turkce meali?
Bu son 1 haftalik dalganin bu abilerle alakasi yok mu?

düşüşten bahsediyorsan olabilir tabi ki.

whale dedikleri büyük oyuncular mesela future piyasasında shortlayıp sonra sporta yüklü miktarda satış yapıp fiyat düşüşünden futureda kar edip, sonra o karla düşük fiyattan tekrar spotta toplayabilirler.

ama bunun regulasyonla alakası yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Tim said:

cicibeybe said:

bu saatte ne wot dosemisim arkadas vay

Ya dosemissin de, cok bisey dememissin acikcasi. Dollarcoin diye bisey cikr uf cok pis teknoloji olur bitcoin’i bitirir diyosun ama bitirecek sey ne onu soyeyemiyorsun. Centralised bir kontrol altint bir yapi daha iyiyce neden ripple silip supurmedi mesela ortaligi hala?

Demek istediginizi anliyorum anlamiyoe degilim de farazi oonusuyorsunuz. Bugun 2+2=4, yarin gayet 5 olabilir muhabbeti ceviriyorsunuz resmen. Calisan teknoloji vs “ya ameriga el atarsa bu ise”.

Bu arada dogal olarak bilginiz, teknik alginiz pek az crypto currency’ler konusunda, acip tek tek whitepaper’larini okumuyorsunuz, farklari ne bilmiyorsunuz. Hal boylerken “bitcoin’in yerine ne gelicek de bitirecek?” sorusunu cevaplamaniz cok mumkun degil.

Baslarken sormustum zaten sorun ne tam olarak anlayamadim diye.

Bilgim inanilmaz az zaten gecenlerde de yazmistim 2 hafta oldu belki ilk arastirmaya baslayali ama 2 haftadir whitepaper falan okuyorum evet. Akademik arastirmalari ve merkez bankalarinin calismalarini da takip ediyorum. Zaten bu whitepaperlarda da okudugum diger akademik calismalarda da bitcoinin halihazirda efficient olmayan bir coin oldugu iddia ediliyor. Iki yonden, zaman ve enerji. Bu konularda ornegin litecoinin cok daha efficient oldugundan bahsedilen paperlar var bilemiyorum pratikte ne kadar dogru.

Olayi bircok yerde de amarigaya indirgemedigimi soyledim. O dollarcoin onermesini yapan eshin bir ornegiydi. Beni ilgilendirmiyor. Suan icin kismi bilgimle yapabildigim tek yorum, teknolojik olarak cok guzel seyler getirildigi, tahmin bile edemeyecegim bir cok noktada yeni sistemler yaratildigi ve bunun kalici olacagi. Ama bitcoin eger bu okudugum calismalardaki gibi daha simdiden geride kalmis ise arkasindan gelenlere kiyasla, yeniliklere adapte olamiyorsa ve transactionlardaki hukumdarliginin sebebi ilk olmasi ise, kendi getirdigi teknolojiden cikan baska coinler zamanla onu piyasa disina itecektir zaten.

Ve son olarak, elbette farazi konusuyorum. Tartisiyoruz, onermeler ortaya atiyorum soruna uygunca cevap verebilmek icin. Tek satir shitpost falan da atmiyorum, verilen herseyi de okumaya dinlemeye calisiyorum. Bilgi icererek cevap verenlerden ogreniyorum, bakarsin ileride kafam basmaya bile baslar bu piyasaya yonelik. Amacim da o zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...