Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

HAPPY BAYRAM MOBAREK!

chrome

Öne çıkan mesajlar

yekeyeke said:

Şeker Bayramı kutlu olsun. Şükür Bayramıymış bu eskiden sonra Şeker'e dönmüş doğru mu?

öyle diyorlar.
mantıklı yani çünkü arap alfabesinde doğru dürüst ünlü harf yok, ünsüz harflerin hangi ünlüyle okunacağı harekeler yardımıyla oluyor. işin kötüsü her ünlü harf için de ayrı hareke yok, yani harekelerin 1 tanesi de birden fazla ünlü harfi simgeliyor, hangisini okuyacağını lafın gelişinden anlaman lazım sdfs.
Ü ve E ünlülerinin harekeleri farklı ama silinmiş veya karışıklık olmuştur, yanlış okunmuştur yani olabilir gayet.

zaten osmanlı mastürbasyoncuları; arap alfabesinin, türkçe için ne kadar boktan bir araç olduğunu anlasa aslında bi 5 yıl ileri gideriz ama 1 GÖCÖDÖ COHÖL KOLDOK diye gereksiz kafa şişirmekten başka bi halt yaptıkları yok.
Sosyal ağlarda paylaş

yekeyeke said:

Şeker Bayramı kutlu olsun. Şükür Bayramıymış bu eskiden sonra Şeker'e dönmüş doğru mu?

Olm ramazan bayramı değil mi orijinali? Şeker bayramı bizim taktığımız isim asdasda.

Ha ramazan bayramı da bu muhammetin (ya da panpalarının) hasat bayramlarına özenip gtlerinden uydurduğu bi nane.
Sosyal ağlarda paylaş

abi zamanında bilim dili arapçaymış, farsça da güzel edebiyat diliymiş. hangisinden beğendilerse almışlar kelimeleri işte.

bizim gençlik bugün nasıl ingilizceden alıyor, plaza dili yapıyor. "meeting set etmek" diyor mesela adam. tabi plaza dili gibi eğreti durmuyor ama mantık buna benziyor işte.

Beni şad eylemedin sen dahi naşad olasın.
Şu'le-i ah-i garihan gibi berbat olasın.

burada anlamını bilmediğin birkaç kelime var ama yine de adamın ne demek istediğini, beddua okuduğunu görüyosun mesela sdfs.

dil bilgisi falan tabi ki türkçe hep.

ama zaten halk böyle konuşmuyor, halkın konuştuğu bizim bugünkü konuştuğumuz türkçe işte.
Sosyal ağlarda paylaş

halkın konuştuğu dil için halk edebiyatı dedikleri tarza bakmak lazım.

beni bende demen bende değilem
bir ben vardır bende benden içerü

ilahi neylesün nitsün gönül sensiz karar etmez
eğer gelsün eğer gitsün gönül sensiz karar etmez

karacaoğlan der ki hoşça salınsın
dursun yol üstünde bacı alınsın
çözüver düğmeni göğsün görünsün
nokta nokta benli döşün sevdiğim

yağmur yağar şıpır şıpır buz gibi
eriyorum ben de çürük tuz gibi
kocan ile geçimin de yoğ ise
boşan da gel kabulumsun kız gibi

ufak tefek gramer farklılıkları falan işte. bir de artık pek kullanılmayan kelimeler...

bir de bir parçacık cüretkar :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...