Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Evlilik ve çocuk sorunsalı

Xtreme_Chill

Öne çıkan mesajlar

dreagloth said:

senin zaten çocuk istemeemn en mantıklısı, ekonomi ile hiç alakası yok durumunun da, çocuk masraf getirmiyor diyenler hangi dünyada yaşıyor, nasıl büyütüyor o çocukları çok emrak ediyorum.

bence ekonomik sikintilari bahane ediyor gibi geldi arkadas. mutsuz oldugu icin cocuk istemiyor. rahat degil adam. ha hakli mi? bence hakli her an bosanma konusu acilan bir ortamda cocuk yapmak dogru degil.
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

elesso said:

bu durumdaki birine bide çocuk yüklersen hayatı mahfolur.

kaynak ??

saka bir yana hic birsey olmaz..sadece soz konusu durum insanlarin *ikinin keyfinde olmasi ruh halidir..

babalamizdan dedelerimizden o yaslarda coluk cocuk sahibi olan bir suru insan var..hatta 15 inde evlenip de 30 lu yaslarin baslarinda buyukanne olan bir cok da insan..

tek dert milletin agzina sakiz hayat standartlari yasam kosullari..kosullarin ona gore duzenlenir yapmak istedigin zaman herseyin altindan kalkarsin..yapmak isteyen yapar..

bizde -turk halkinda gecikmis ergenlik diye birsey var..erken yaslardan aileden kopamadigimiz kendi hayatimizin sorumlulugunu alamadigimiz icin-bazi durumlarda da is bulma hayatina yon verebilme kapasitesini kazamanadigi icin insanlar ergenlik tutum ve davranislari 40 li yaslara kadar surebiliyor..olgunlasmamis karakterler her yonden tutarsiz davranis olarak topluma donuyor..

senin kaynak ne?

dedelerin ninelerin zamanı daha farklı. evde sürekli sabit duran, evi çekip çeviren ve eşine itiraz etmeyen bir ev hanımı var sabit.

çocuklarıda sıfır ilgi ve hayat standartıyla büyütmek çok anormal değil. üniversiteye göndereyim, yurtdışına göndereyim derdi yoktur 15inde evlenen adamda.

ben ise kaynak olarak kendimi veya yakın arkadaşlarımı gösterebilirim...
Sosyal ağlarda paylaş

Her şeye "kaynak?????????" yazarak 20 yıllık "kaynak kıçım" esprisini canlandırmaya çalışıyor arkadaş, genel tutumu böyle.

Bir çocuğun ÖLMEMESİ, 20-30 YAŞINA GELMESİ, ONUN DA ÇOCUĞU OLABİLMESİ falan çocuk büyütme kriteri değil arkadaşlar. O şekilde kedi köpek de büyüyor, kenevir de, lahana da. Büyütülemez, ölür, aile iflas eder demiyoruz biz de. Yanlış zamanda da yapsan seve seve büyüteceksin. Fakat doğru zamanda yapmanın, yanlış zamanda yapmaya göre daha mantıklı olduğunun tartışılacak bir yanı yok.

Önemli olan insanın kendinden daha iyi şartlarda yaşayan ve daha kaliteli bir insan yetiştirmesi.

Bunu yapamayan insanlar 3-5-10 çocuk yapa yapa ülkeyi de, dünyayı da, insan ırkını da zarara sokuyorlar. Altında yatan mantık da "canım eskiden x mi varmış, Allah rızkını verir, büyüyünce bize bakar" falan.
Sosyal ağlarda paylaş

oradaki nuanslar sunlar..

1- ole mahvolur su olur bu olur yaklasiminiz genellemeye haiz degil..
ole olmadigi halde yasayan milyonlarca insan var..herkes sizin kadar sansli olmayabilir..

2- cocugu yurtdisina gondermekten once digiturkun onunden kalkip cocuga hikaye kitabi okuyabilmek , birlikte lego yapabilmek, aksam is donusu cocugun odevlerine yardimci olabilmek benim bahsettigim ama hayat standardi diyen insanlarin cogunun bu konuda problemi oldugunu dusunuyorum..abi bilgisayarda oyun oynamak yerine cocukla ilgileneceksiniz..sizin oncelikle saglamaniz gereken gelecek bu..raid bitti gencler..kapatin hadi..bunu yapamadikca 125 yaptim trafik isiklarinin orada bak hewallerinden fazla da bir farkiniz oldugunu dusunmeyin..

3- 1 belki de 2 yada daha fazla cocuga sahip olmadikca ne demek istedigimi anlayamacaksiniz o yuzden cocuksuz hatta bekar arkadaslar mumkunse zamanlarinin gelmesini beklesin..
Sosyal ağlarda paylaş

bir de tabi yukarida yazdiklarim tamamen kendi goruslerimdir..ve diger arkadaslara karsi olan kaba davranislarimdan alayci uslubumdan dolayi ozur dilerim..sizin goruslerinize de saygi duyuyorum..yaptigim genellemelerin de hatali yonleri mevcuttur efendim..

kendi durumumda kirk kusur yasimda keske 18 yasinda evlenip coluk cocuga karissaymisim diyorum.. umarim gelecek hepimize guzel bir yuva saglikli bir aile coluk cocuk getirir..

edik -de ayri..
Sosyal ağlarda paylaş

Xtreme_Chill said:

aynen öyle abi çocuğu aldırıp ayrılacağım. bu kadar problem içerisine çocuk dahil etmek akıl mantık işi değil.

Mutsuz evlilikte çocuktansa aldırmak en iyisi, sonra da boşanın rahat edin. İşin ekonomisi önemsiz şöyle nedenlerin yanında.

Dana sen 40ında unutmuşsun işleri, 18inde 28in aklına sahip olduğunu sanıp ona göre hayıflanıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

ben sedanter insanim abi ole alemlerin cocugu degilim..yani 30 lara kadar yasayayim hayati sonra bakariz degil..

sansina imkanim sunum bunum vardi okul gereksiz guzel yerdeydi eglenceli bir hayat gecirdim ama ne bileyim simdiki aklim olsaydi modundayim..

abi sen az çok açık ediyorsun kendini ya. bıraksalar uçucan sen. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Xtreme_Chill said:

@seele

çok denedim abi, gerçekten yapmadığım kalmadı diyebilirim, ben çözemedim hatta gerçekten tıkandım geçen yıl, daha 1. yılında ailesine gidip böyle problemler var ben aşamıyorum artık dedim ve onları soktum araya, onlar toparladılar ben de yapamadım. hani sahip de çıktım en dibine kadar.

wowowowowowwww

onu yapmıcan işte, evli isen, kendi ya da onun ailesini problemlemlerinize ortak etmeyeceksin. bu sadece sorunları derinleştirir. o gün kavga dahi etseniz, birbirinizi dahi boğazlasanız, ailelerin yanında iyi görüneceksiniz.

bunu yapamıyorsanız zaten evlilik için yeterince yetişkin değil, problemlerinizi çözme kapasitesine sahip değilsiniz demektir.

o ne öyle biz yirmi küsür yaşında iki sözde yetişkiniz, aramızda problemlerimiz var ama çözemiyoruz ondan geldim size şikayet ediyorum. senin veya onun ailesini, problemlere her ortak edişiniz de konu iyice içinden çıkılmaz bir hal alır, çünkü sorun artık sadece 2 kişi arasında kalmaz, daha fazla birey olaya dahildir, çözümü zorlaşır. her kafadan bir ses çıkar doğru, yanlış.

sende o kadar sütten çıkma ak kaşık değilmişsin, git kızın ailesine, kızlarını şikayet et, sürekli o haksız de, kız yine iyi dayanmış valla bunlara. zaten en baştan belliydi sürekli aile ile konuşacam demenden, çözümü onlardan bekliyorsunuz, gelmeyince de problemleriniz de derinleşiyor. gayet ortada.

yapabileceğin en iyi şey eşinle birlikte evlilik terapistine gitmek, sadece kendini haklı gormeyi bırakmak ve aileleri daha fazla kendi problemlerinize ortak etmemek.

amacım seni yermek değil, evliliklerin ne kadar zor olabileceğini, insan piskolojisini nasıl değiştirebileceğinin farkındayım ki kendimde 4.5 senelik bir evliliği bitirmiş bir adamım.

Tabi ki bütün bunlar keyfiyeten yapılan şeyler değil, o evliliğin koşulları buraya getirmiştir seni ve eşini ama lütfen yukarıda bahsettiğim şeyleri YAPMA.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

Adamin elinde hicbir kozu yok lan.

Dusunsene kiza simdi bosanalim falan diycek. Sonra kiz da cocugu aldircak lol. Gercekci mi abi bu senaryo?

Inadina dogacak o cocuk. Kadinin hayat guvencesi o. Sonra ayril da nafakayi ode omur boyu.

E doktor a kadar gitmisler, doktor dan nutuk yemisler. Hani aldirma isinde hem fikirler benim anladigim.

@OP

Onceki yazdiklarimi geri aliyorum.

Evlilik icin hazir degilmissin, bundan sonra hayatimda benim dedigim olacak gibi bir noktaya evlenmeden cok once gelip ve atlatmis olmaliydin.

Neyse en azindan bir facianin esiginden donmus oldun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...