Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Stellaris

Norak

Öne çıkan mesajlar

Sen kurmuyorsun. Düşmanın öyle bir gemisi var. Değişik sistemlere gidip oraya unbidden yapıları kuruyor. Turret, boyut kapısı, inhibitör falan. O yapıları yıkman lazım. Scani yüksek gemileri adamların sistemine sok. Sonra genel haritadan hangi sistemde unbidden yapıları var onları tespit edersin.
Sosyal ağlarda paylaş

bayağı birşeyler düzelmiş, hissediliyor hemen. bu arada forumlarında birinin tavsiyesi üzerine denedim de, hyperspace travel only yaptım yeni oyunu. çok daha stratejik ve doğal sınırlar oluşturmaya izin veren bir sistem oluyor gibi cidden kimse zırt pırt hoplayamayınca gerilere.

şimdi ironman'de fallen empire ve iki tane evangelising zealots aranında çıkmışım lol. bir tanesi advanced start, onunla aramdaki koridora frontier post diktim, sistemin girişine de fortress döşeyeceğim. ama şu oyuna iserlohn fortress lazım lol.
http://www.youtube.com/watch?v=BM4tPmy-cJo
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Tepeden soracağım ama 4X tadı nasıl? Oyunun %50'si military ve war ile geçmiyor umarım? Diplomasi ile harp etmeden oynanabiliyor mu?

Diplomasi derinliği henüz çok zayıf gördüğüm ve anladığım kadarıyla , ve AI sıkıntılı diplomatik konularda 1.1 patchi ile biraz daha yumuşatmışlar research treaty , migration access vb konularda ama henüz koltuğuna oturup ingiltere'yi fransa'ya kırdırayım bende sinsi sinsi boşalan trade tahtına konup cukkamı kazanayım tarzı hollanda-vari EU4 hareketleri yapamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim tecrübeme göre diğer ırkları kontrol altına almak için savaşmak gerekiyor. Vassal olmalarını talep etme seçeneği falan var ama ben mesela geçen civ'deki gibi kültürel üstünlükle karşı ırkı sindirebilmeyi falan da beklerdim. O bakımdan bana göre eksikleri var.

Bunun dışında her tarafı işgal edeyim derdinde değilsen gerekli ayarlamaları yapınca kötü ilişkin olan ırklarla bile bir süre sonra ilişkiler normale geliyor. Ortak düşmana karşı alliance cart curt yapabiliyorsun. Hatta oyunda ben büyüyorum diye çevredeki küçük ırkların ortak federasyon kurduğunu da gördüm. Adamların yerlerini istemediğin sürece illa işgal etme zorunluluğun yok.

Onun dışında stratejik seçenekleri gayet beğendim. Bir gezegene koloni kurdum mesela. O gezegende primitif canlılar varmış. Köle mi yapsam özgürlüklerini mi versem onu düşündüm önce. Köle yaptım. Bir süre sonra bunlar o bölgede isyan hareketlerini desteklemeye başladı. Bende bütün ırklarını olduğu gibi öldürdüm. Bu sefer imparatorluktaki diğer azınlıklar dehşete düştü. Soykırım yapıyorum diye paniklediler. Sonra full rte stayl gittim. Hangi gezegenlerde rahatsızlıklar varsa oralara asıl ırkımdan adamlar yerleştirdim. Propagandalar yaptım. Adamların kültürel özelliklerini bastırıp kendiminkileri yaymaya başladım. Bir süre sonra o sektörde ne kadar azınlık varsa benim ideallerimi destekleyen mutlu bireylere dönüştü. Bütün bu olay sahip olduğum 4 sektörden birinde gerçekleşti.

Bunla ilgilenirken ben ayrıca başka ırklarla savaşıyordum. Orduları komuta ediyordum. Bir vassalı kendi imparatorluğuma entegre ediyordum. Bir gezegenimde iç savaş çıkmak üzereydi onu bastırıyordum. Yeni yerleri kolonize ediyordum. Yönetim şeklini değiştiriyordum. Özetle savaş biraz vurgulu olsa da oyunda yapacak aslında tonla şey var. Bir iki diplomasi ve spy tarzı dlc gelse mükemmel bir oyun olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Tepeden soracağım ama 4X tadı nasıl? Oyunun %50'si military ve war ile geçmiyor umarım? Diplomasi ile harp etmeden oynanabiliyor mu?

ben genelde parado oyunlarında aşırı agresif oynarım bunda ilk yüz yılda 50-60 gezegen falan kolonize ettim kimseyle dalaşmadan.sadece bir kere savaştım ve savaştığım ırkı vassalladım.onun ardından yanımda 4 tane ırkla federasyon kurduk.diplomasiyle 2-3 ırk daha katıldı federasyona.

yanımdaki komşu ırkların güzelliğide hepsi ayrı gezegen tiplerindendi.böylece her tipte gezegeni kolonize edebildim migration access ile gelen göçmenlerle.savaşıp gezegen ele geçirmek avantajlı değil.baya uzun süre negatif etkileri oluyor tam tersine.

ayrıca oyundaki eventler epey eğlenceli ve çeşitli.özellikle kolonize ettiğin gezegendeki diğer yaşam formlarıyla ilgili olanlar.misal infiltration yaparak industrial agedeki bi gezegeni ele geçirmeye çalışıyodum,ajanım diğer ırktan birine aşık olup taraf değiştirdi.bende saklandığı yeri bulup orbital bombardment yaptım sdfs.

buarada 5 senede bir seçim olan demokrasiler baya op bana kalırsa.5 yılda bir seçilen başkan seçim hedefini yerine getirince 150 influence kazanıyor.influence da en yavaş dolan ve en çok işe yarayan şey heralde oyundaki.
Sosyal ağlarda paylaş

betayla ironman oynamayın, benim yaptığım hataya düşmeyin aman. crashlemeye başladı durduk yerde aynı tarihte hiçbir şey yapmasam da.

achi yüzünden çekilen sıkıntıya bak, bravo paradox.

bugünkü yeni hotfixle oyunun anasını bellemişler, aybaşı çöküyor millette ben dahil. bugünkü betayı henüz yüklemediyseniz oyunu offline oynayın çünkü dünkü betaya dönüş yok. şahane sistem.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...