Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Microtransaction yolda

Sam

Öne çıkan mesajlar

"Kozmetik satacaksa satsın canım........." diyen arkadaşların çoğu sözde tecrübeli diye bildiğimiz adamlar, dar görüşlü yeni yetmeler değiller yani. Dolayısıyla bu yorumların kasti pembe gözlükler ile ve biraz fanboyluğumsu etkilerle yazıldığını düşünüyorum.

"Bu oyunun keyfi sonsuza kadar farm olduğundan RMAH kapatıldı" dedikten sonra gayet pahalı bir oyun için böyle bir gündem ortaya atanlar, hele ki bu XP boost ve çanta slotu işi de doğruysa, bir sonraki adımda daha büyük boostlar satmaya başlarlar.

Mutlaka hepsi sözde bedava da ulaşılabilen item'lar olur ama 3 Euro veren hemen alırken siz 1100 saat farmlayıp anca alabiliyorsanız bu çok da gerçekçi veya kozmetik bir şey değil, bildiğin pay-to-win. Koskoca TF2 bile buna yenildi gitti, oyunun her yerinde saçma sapan rengarenk sikimsonik item'lar uçuşuyor, pay-to-win silahlar da kol geziyor.

Ayıp etmişler sonuç olarak, sonsuza kadar greed.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
The list of features that "will not apply" to the Americas or Europe:

İlk mesajdaki makalede yazan yazı bu, muhtemelen sadece çin serverları için eklenecek (ki o kısmı bile dedikodu olabilir) bir olay sanki direk eklenmişte "lan nasıl böyle birşey eklersiniz hayvanlar" modunda yazılar yazıyor olmanız ilginç harbiden.
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

"Kozmetik satacaksa satsın canım........." diyen arkadaşların çoğu sözde tecrübeli diye bildiğimiz adamlar, dar görüşlü yeni yetmeler değiller yani. Dolayısıyla bu yorumların kasti pembe gözlükler ile ve biraz fanboyluğumsu etkilerle yazıldığını düşünüyorum.

?
umurumuzda olmamasını hiç hesaba katmıyorsun yani? aman satsın ya demek için fanboy olmak gerekmesi bayağı saçmaymış.

ps: kozmetik ürün ile p2win ürün arasında da fark var.

birisi 4 usd verip kanat takıoken ben onu takamıosam veya 1k saat oynayınca takabiliosam

a) takmam lan yani
b) veririm parasını
c) 1k saat zaten oynayacak durumdayımdır, oynarken gelir fln banane?

ha p2win silahlar da anca pvp olsa önemliydi. burada grift 50 yapmak için über silaha para verecek adam varsa verir, bu senin oyununu etkilemez ki? (casual gamer için)
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun = keyif = karakteri geliştirmek. Herkesin "oynayarak" daha iyi olacağı yerde sıkıntı yok, benden iyi olan / daha çok zaman harcayan geçsin zaten. Ama parayla kısayoldan karakter geliştirmek varsa oyun mekanikleri bunun etrafına kuruluyor (bkz. RMAH), zaten para vererek eğlenmek için aldığım oyuna daha da fazla para vermeden keyif alamaz hale geliyorum.

Bu sistem üretici firmanın tabii ki işine gelir, ama ne zaman gelir, tüketici koyun gibi her önüne konanı otlayıp daha iyisini istemezse. Biz de microtransactionın gölgesi bile gelse İSTEMEZÜK diye sesimizi çıkarıyoruz ki herkeste bu bilinç oluşsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Kendi kendimize mongol gibi item farmlayıp sevindiğimiz bir oyundan bahsediyoruz. Tamamen vakit öldürmek ve bir yerde ego yani. Adam da en iyisinin kendisinde olmasından zevk alıyordur, günde de 20 saat oynuyordur bunu sağlamak için. Kimseyi alakadar etmez.

Şimdi oyunu alırken ayrı, ufacık expansion için ayrı para verdiği oyuna önceden hiç bahsi falan geçmemiş sistemler gelip onun oyun zevkini azaltacak. Neden tepki göstermesin? Belki ladder da kasıyordur ayrıca, "sanki" falan diye saçma çıkarımlar yapmaya gerek yok kendi yapmadığınız her şey için. Herkesin popisi kendine.

Önce regionla falan başlar, sonra global ama kozmetik olur, sonra ufak boostlar gelir, zamanla doğrudan item bile gelir. Bu akış her zaman böyle olmuştur. Bedava da ulaşılabilen itemlar olması p2w olmaması için yeterli kısıt değil. Sonuçta senin bedava ulaşabildiğin fiziksel oyun saati sınırını parayla 10'a katlayabilecek insanlar.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Dworgian said:

anlamıyorum

Bence de.

Ben oyunu p2w yok diye aldım, p2w gelince sistem onun üzerine kuruluyor ek para ödemeden keyif vermez hale geliyor.

niye?

para veren adama karşı yarışmadığın oyunda niye sen zevk alamıosun?

ha dersen ki "abi content in bir kısmı para ile alınan itemlar olmadan gelinemeyecek kadar zorluyor" o zaman ok
Sosyal ağlarda paylaş

Flassh said:

Dworgian said:

Hayır abi şunu anlamıyorum. Sen para verme? Birinin para verip senden daha çabuk level atlaması senin oyun keyfini niye bozuo?

PvP yok oyunda? Ladder mı kasıosun sanki?

bu savunmanın aynısı zamanında rmah için yaptılar, gördük sonucunu

rmah kalkmasaydı keşke? ben hala savunuyorum rmah ın güzelliğini. yasal sebeplerle kapadılar diye rmah ı zaten bildiğim.

rmah varken ah de item hunt kasıp rmah da satmak eğlenceliydi mesela
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

"sanki" falan diye saçma çıkarımlar yapmaya gerek yok kendi yapmadığınız her şey için. Herkesin popisi kendine..

sen çıkarım yapınca ok biz yapınca ooo?

Bkz:

Dworgian said:

Baggio said:

?
umurumuzda olmamasını hiç hesaba katmıyorsun yani? aman satsın ya demek için fanboy olmak gerekmesi bayağı saçmaymış.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...