Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çelik konstrüksiyon Müstakil Ev Yaptırmak

alperozg

Öne çıkan mesajlar

betonarme destekli o attığım ahşap gökdelen. zaten yönetmeliklerde kat adedi vardır yığmada, ahşapta falan sınırlıdır. 20 istesen de yapamazsın.

o gökdelenin büyük ihtimalle ortasında betonarme bir kolon sistemi olucak onun dışında tüm kirişleri falan ahşap bağlayacaklar.

güzel bi fikir. bi kere beton ya da çelik olmaması bile yeter. zararlı madde salınımı olmayacak. üstelik yangın konusunu anlatmıştım yangına karşı çok daha dayanıklı olacaktır.

hesabı falan yapılırsa mühendisler tarafından zaten herşey düşünülmüştür taşır. yapılır.
Sosyal ağlarda paylaş

alperozg said:

500 metrekare arsaya sırt sırta yapışık 2 katlı müstakil 2 ev yaptırmak istiyoruz. evler net 200 metrekare olacak şekilde. yarısı da bahçe olur. Var mı bu işle uğraşan ya da çevresinde yapan eden? Arsa Bursa da.

Bursa'nın iklim koşullarına uyacak mıdır sence hocam ?

edit: bilmediğimden soruyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Mavardi said:

alperozg said:

500 metrekare arsaya sırt sırta yapışık 2 katlı müstakil 2 ev yaptırmak istiyoruz. evler net 200 metrekare olacak şekilde. yarısı da bahçe olur. Var mı bu işle uğraşan ya da çevresinde yapan eden? Arsa Bursa da.

Bursa'nın iklim koşullarına uyacak mıdır sence hocam ?

edit: bilmediğimden soruyorum.

Uyar bi sıkıntı olmaz. Uygun şekilde antipaslanıp boyanıyor. Dışarıdan da yalıtım yapılıp yoğuşma önleniyor.

Sıkıntı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
inşaatçı malzeme ve usta fiyatlarını bilenlere soruyorum

ytongla 70 m2 tek katlı ev yapsan kaç para tutar kabacar? mutfak banyo takımı hariç. iç dış badana hariç. dış duvarlar,
içerde bir enine bir boyuna duvar, çatı, kapılar, pencereler, banyonun ve mutfağın fayansı.

firmaya değilde mesela kepçeci bulup temeli kazdırcan, duvarcı bulup duvarı ördürcen, sıvacı bulup sıvasını yaptırcan.
Sosyal ağlarda paylaş

kasılacak bişey yok. Subasman seviyesi belli zaten. 70 m2 köy evinin statiğinden ne olacak.
onlar ayarlanır. Malzeme artı usta fiyatını merak ediyorum kabaca. bildiğim ytongun tanesi 2,5-5 tl arası bişey kalınlığına göre. usta ne alır örmeye mesela pimapenler ne tutar usta parasıyla toplam gibi kabaca toplam fiyat aralığı.
Sosyal ağlarda paylaş

size soruyorum kendim cevaplıyorum.10 bin tl lik ytomg aldık usta bunu 5000 tl ye örer heralde. çatıya baktım m2 si 100 diyor. 700 tl. işçilik dahilmi bilmiyorum. 2000 tl de çatıya. 17 bin etti. pencere kapı fayans derken 30 bin civarı olur heralde nerde bu forumun inşaatçıları
Sosyal ağlarda paylaş

bide yine demiş. nerde cahillik yaptığımı gördüyse artık. büyük ihtimal paticikte yazanları tek bir kişi sanıp herkesi tek bir kişi olarak değerlendiriyor. niye böylesiniz diye sormaya gelirse iş elimde öyle bir liste varki sor sor bitmez. mesela sorduğum şeye değilde niye sormadığım şeye cevap veriyosunuz?
Sosyal ağlarda paylaş

• 6 yıl sonra ...

çelik fiyatları çok pahalanmış. %110 arttı diyorlar geçen yıldan bu yana.

bizimkiler de ev yapma hayallerine girdiler, 49m2 taban üstüne dubleks bir şey oturtmaya çalışıyoruz da hangi seçeneğe el atsak pahalı.

yığma tuğla en ucuz seçenek anladığım kadarıyla ama onunla da dubleks yapılamıyor sanırım.

hafif çelik yapılar da betonarmeden birazcık ucuz gözüküyor.

ev yaptırmak için kötü bir devirde miyiz yoksa artık piyasa hep mi böyle olacak hiç fikrimiz de yok...

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...