Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çelik konstrüksiyon Müstakil Ev Yaptırmak

alperozg

Öne çıkan mesajlar

Gitmeden bari sunu da cevaplayayim. 15 in uzerinde ahsap statigi 100.000 m2 den fazla celik yapi yaptim. Bunlarin icinde tam seninki gibi 2 katli bir villa da var. Asiri derecede titresim oluyor abi celik yapinca. Capraz da koysan cok fark etmiyor. Celikte ruzgar yuklemesi ve vibrasyon ev olarak komforlu oturmayi ancal kalin profillerle mumkun. O zaman da maliyeti cok artiyor. Su an yaptigimiz kisi de memnun degil zaten. 10 metre tek kat yap. Sorun olmuyor 2 kata cikinca fabrika falan tamam da evde pek rahat edilmez turkiyedeki malzemelerle. Ismarlama profil gerekir o da cok pahali. Ahsaba gelince.. tasarim asamasinda hersey iyi guzel de hem birlesim yerlerinde kamalamayi iyi yapacak ekibi bulmasi, hem de dogru kalitede ahsap kolon ve kirisleri bulabilmek cok zor. Bizim tasarladigimiz momentleri o dosemeleri tasiyamiyor sonra cat diye patliyor kiris. Ahsap konusunda cok iyi ureticiler var ama yine fiyat olarak pahali. Standart profil uretimi yaygin degil. Ahsap celik falan ancak fazla paran varsa. Niş proje olarak yapilabilir. Ben sana anam babam usulu yine betonarme tavsiye ediyorum abi. 25 e 50 kolonlarla ve 25 e 50 kirislerle metrekaresi 150 200 liraya kabasini bitirirsin. 8 siddetindeki depremde bile gocme oncesi performansini saglar sana.
Insaati kime yaptiracaksan en az 20 refreans is iste adamdam yaptigi 3 isi falan gorup oradaki kisilerle gorus sonra isi ver.
Sakin ahsapa celige bulasma projeleri de imalati da asiri pahali.
Ahsapini 5k, celigi 4k, betonu 2k dan ciziyorum senin metrekaredeki bir proje icin ben. Var sen dusun insaatini.
Sosyal ağlarda paylaş

Farkli o abi. Yani 2 katli celikte kutu profil kullaniyorsun. Boru ya da. Ipe 500 falan kullansan mesela zirh gibi olur. Kamyonla girsen bisi olmaz. Ama betonarme kompozit doseme ile kombin etmek gerekir yine titresim icin. Bir suru panel tipi standart uretimde degil bizde. Yaptirinca da pahali oluyor. Bir de termal izolasyon cok iyi olmali. Sicaklik farklari yuzunden genlesme oluyor sonra gicir gicir gevsiyor bulonlar falan. Duktilitesi artiyor yapinin falan. Celikle ugrasmayin abi. Gereksiz macera yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece ruzgari emmesi icin ayri kolonlar kullanilir gokdelenlerde falan. Bir de o tip binalarda kutle arttikca atalet ve rijitlik artiyor. Celik hafif bir malzeme betona kiyasla. Periyodu daha yuksek o yuzden. Ruzgar etkisini hafifken daha cok hissediyorsun. Gokdelenlerde bir de deprem izolatoru falan kullaniliyor abi. Emiyorlar ruzgar ve deprek yukunu.
Sosyal ağlarda paylaş

metal yapı çok güzel duruyo belirteyim. biz otelde 2 evi birleştirip 200 m2 kapalı alan yaptık metal konstruksiyonla. duvar yok, sadece katlanıp/açılabilir cam kullanıldı.

hani güvenlik probleminiz yoksa komple cam + metal de gidebilirsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Mal said:

yolu var yazıyo. artezyen suyu çıkarsan onla banyo bulaşık yıkama felan hallolmaz mı. içmeyi zaten gider yakındaki dağ suyundan alırsın. elektrikte çektirilir heralde.

Şebeke hattına uzak bi yerdeyse elektrik kablo ve direk parasını senden alıyolar oraya hat getirmek için. Bi de fatura daha pahalı oluyor hat kayıp bedeli alıyolar.
Sosyal ağlarda paylaş

depremde önemli olan binanın hafif olması. kuvveti aktarmalı ki bina güzelce hasar görmesin. aikido gibi yani. alcak böyle kuvvetle beraber hareket edip akıtıcak enerjiyi.

tabi gidip en hafif malzemeyle ev yapmak olmuyor bunun mantığı. dayanımlı da olmalı. bu da ahşap işte. hem dayanımlı hem de hafif.
Sosyal ağlarda paylaş

Karag8z said:

çok ilginç bir açıklamaydı. Genede 20 katlı binayı ahşap taşıtmak çok mantıklı değil gibi geliyor bana :D

aklıma geldi şöyle birşey vardı ama pek araştıramamıştım.

google'layınca çıktı hemen

http://www.mimariplatform.com/mimari_trendler_yeni-trendler-20/michael-green-neden-ahsap-gokdelenler-insa-etmeliyiz.html?content_id=2625

http://www.turkiyegazetesi.com.tr/dunya/47274.aspx
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...