Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Whiplash (2014)

Laraken

Öne çıkan mesajlar

Gimli said:

Bir müzisyen olarak nefret ettim. Film olarak güzeldi. Oyunculuk vb.

Hani çok heyecanlanmayın, caz piyanistiyim, big bandlerde de çalıyorum. Hayatımda böyle bi ortam görmedim. Olamaz da zaten.

Müzisyen ortamını istediğin kadar disiplin diye anlat, hayatını adamak olarak anlat, konserin sonunda herkes kafaları cektiginde, o nazi disiplini kafasından eser kalmaz. Conductor'la el ense şakalaşırsın.

Ha bi de, birbiriyle konusmayan, şakalaşmayan, "eğlenmeden müzik yapan" başarılı bir müzik grubu hayatımda görmedim.

Daha önce de denmiş zaten, iyi davulculuk nasıl çok hızlı çalmak olabilir diye. Olamaz zaten. Bi davulcu gelir, orkestrasyonu çok iyidir, öbürünün time keepingi çok düzgündür, öbürünün tonu çok iyidir, öbürünün volümü dinamikleri çok iyidir vb

iyi de filmde grup arasında şakalaşmaları gösteren birçok sahne var, göstermemesi de olmadığı anlamına gelmezdi. Grubun başarılı olup olmadığı, davulcunun ne kadar iyi olduğu da yoruma açık. Ayrıca stranger than fiction yani, olmaz olmaz demeyin, her şey olur.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
fletcherı oynayan adam baya taşımış filmi,ayrıca çok fazla insanın cazla fln pek aşina olmadığını,o yüzden filmden çok fazla etkilendiklerini düşünüyorum

bu iki öğe olmasa film bir hayli "eeh işte" sınırlarında kalırdı imho

7 veriyorum fletcher'ı oynayan adamın aktörlüğünün uğruna,yoksa daha az bile veririm

over hype,ama izlenir.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
ayılıp bayılmadım ama film güzeldi sanırım filmin güzelliğinin büyük bir kısmı da oyunculuktandı.

Böyle şey mi olur yea diyenler olmuş. yurt dışına açılmadan (açılmak derken sadece yurtdışında kalmaktan bahsetmiyorum tabi) gerek akademide olsun, gerek sanat/müzikte olsun olaya nasıl psikopatça yaklaşan ortamlar yerler ve insanlar olduğunu pek fark etmiyor insan. Türkiyede böyle bir ortama rastlanacağını sanmıyorum ama eminim yurt dışında olayı böyle manyaklığa vuran yerler vardır.

Misal Türkiye'de inek olarak nitelendirilebilecek bir çalışma temposu yurtdışında böyle bir ortama geldiğinde vasat bir tempoya dönüşebiliyor. Tabi bunu iyi bir şey olarak sunmuyorum sadece tarafsız bir yorum olarak sunuyorum.

Ek not olarak da davulu dana gibi hızlı çalmak, muhtemelen kendini bu işe fiziksel limitlerini zorlayacak kadar çok adama sembolü olarak yansıtılmış. Yoksa orkestrasyondu vb idi gibi detaylar müzik yapmayan bir insana hitap etmeyeceği için bu tarz detayların filme koyulması seyircinin %90ına hiç birşey ifade etmez. O yüzden bu "kendini adamak" fikrinin hızlı davul çalmak üzerinden yansıtılması garip değil.
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

iyi de filmde grup arasında şakalaşmaları gösteren birçok sahne var, göstermemesi de olmadığı anlamına gelmezdi. Grubun başarılı olup olmadığı, davulcunun ne kadar iyi olduğu da yoruma açık. Ayrıca stranger than fiction yani, olmaz olmaz demeyin, her şey olur.

ama gimli öle sakalasma demiyo, böle kondöktöre libilibiblibibi dil atarsın falan o derece laubalilik diyo
Sosyal ağlarda paylaş

Yurt dışında özellikle Amerikada sanırım akademide tartışma konularından biri de akademik danışmanların sadece iyi bir insan olup iyi bir patron* olmaması gibi bir durumun öğrencileri kötü etkileyip etkilemeyeceği. Burda işlenen tema da yer yer o. Bu kadar ekstrem versiyonuna katılmamakla birlikte sürekli başkalarından ya da kendi kendine pozitif "feedback" yaratırsan kendini geliştirme sürecin baltalanır orasına katılıyorum. Bazen "abi bu adamlar bunu nasıl yapıyor lan lanet olsun" deyip kendini kötü hissedip biraz kamçılanmak gerekiyor.

*: iyi patron demek iyi huylu patron manasında değil gerektiği zaman otoriter olan manasında
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

ulan masterpiece,anbilivıbıl 10/10 diye hypeladınız, film güzel de 7.5 veririm. aynı hayalkırıklığını interstellar'da yaşamıştım ya. önceden izleyenler öyle bi övüyordu ki.

Red said:

roberhatemoya laf eden karşısında beni bulur

sahnesi 10 numara adamın

http://forum.paticik.com/read.php?62,5693033,page=72#msg-5864334
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...