Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Turkish Lira is coming to Steam!

Silphatos

Öne çıkan mesajlar

siz yapimci ofis ile publisher i karistiriyorsunuz hala.

coooook eskiden fii tarihinde oyun yapardiniz, sonra bunu buyuk bir dagitimci lokal partnerleri ile beraber dagitirdi. sonra bu dagitimcilar ac gozluluk yapip oyunlari daha yapim asamasinda yapimci studyolardan pesin para ile onden kapatmaya ve karlarini arttirmaya basladilar. ardindan olay bunun da bir adim otesine gecerek EA gibi camur dagitimcilarin yapim studyolarini yutarak dagittigi oyunlari kendi bunyesinde yaptirmasina kadar gitti.

2K yapimci, Take2 publisher. hatta take2 bunlari yutmus, subsidiary olmuslar. Maxis ve EA gibi olmuslar yani. Aral da take2 nun yerel dagitimcisi.
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer Steam'in düşük fiyat politikasını ARAL bozuyorsa, daha önce dolar kuruyla satılan oyunlarda da fiyat ARAL'dan ucuzken neden hiçbir müdahale yoktu?

GABE ve ARAL bir araya oturup anlaştılar mı? Anlaştılarsa ve Steam Türk müşterisine artık dolar alamazsın ve sadece bu fiyatlardan alabilirsin diyorsa ARAL ile beraber fiyat belirlemek suretiyle Tröstleşmiş olmuyorlar mı?
Sosyal ağlarda paylaş

benim buna teorim onceden steam in resmi olarak turkiye de olmamasiydi. dolayisi ile distributorle yapilan bir fiyat anlasmasi lokal oldugu icin burada varolmayan bir saticiyi baglamiyordu. muhtemelen su anda lokal bir partner ile resmen buradalar. bu sayede TL satis yapiyorlar. bu da onlari lokal tum anlasmalara uymak zorunda birakiyor.

TR region oldugu icin ya publisherlar kendileri sozlesme sartlari nedeniyle fiyatlari aral fiyatlarina cekiyor, ya da aral TR deki haklarini hatirlatarak onlara fiyatlari yukari cektirtiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya ne kafa yormuşsunuz abi. Aynı olay Strawberry.net'te yaşandı işte. Parfümcüler toplandı Strawberry.net'e "Türkiye'den para kazanıyorsun, vergi vermiyorsun, ya boyun eğ fiyatlarını bizim işimize gelecek şekilde ayarla ya da kapattırırım" dedi ve Strawberry.net boyun eğdi. Aynı durum da burada oldu.

Aral bu kadar gamechanger fiyat politikası belirleyeceğini tahmin etmiyordu Steam'in. Götleri tutuştu.
Bana kalırsa götlerinin tutuşmasını gerektirecek bir durum da yoktu çünkü Aral'ın hedef alıcı kitlesi D&R'dan babasına oyun aldıran çocuk ve akşam eve giderken konsoluna oyun alan peasant. Bunlardan Steam'e kaptırsaydı daha önce kaptırırdı zaten Aral; nihayetinde öncesinde de Steam daha ucuzdu. Kimse "Ya 40 lira ucuzmuş sallamayayım" demiyordu ki şimdi "haa ucuzluk 60 lira olmuş, şimdi Steam'den alabilirim" desin. Yani ben GG Aral'lık bir durum göremiyorum kendi ekonomik analizimle.

Neyse sonuç olarak Aral bir şekilde tutuşunca Steam ile irtibata geçti ve aşağı yukarı şöyle bir tehditin ortaya çıktığını düşünüyorum: Türkiye marketinde para kazanıyorsunuz, bizi baltalıyorsunuz, sizi başbakanıma söylerim (tl,dr: Youtube ve Twitter'ı kapatan ülkeyiz biz, siz kimsiniz teresler). Steam de sokayım sizin ülkenize dedi ve Aral'a boyun eğdi. Durum bundan ibaret. Aral'ın dağıttığı hiçbir oyunda indirim beklemeyin bence. Fiyatlar bundan sonra böyle olur. Düzeleceğini de hiçbir şekilde düşünmüyorum.

Yapılacak şey çok geniş kolektif bir hareket başlatıp, Steam'den almamıza engel oldun, senden de almayacağız, beter ol diye mail yağmuruna tutmak.

Bundan sonra uğrak noktaları da rusçular, gmg ve en önemlisi Amazon olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Nemessar çok mantıklı ama bu açıdan bakınca Türk müşterisinin steamden alışveriş yapması yerine gidip humblebumble vb alternatiflere kaymasına sebep olup gelir kaybına uğramış olmayacaklar mı?

Ya da steamin gücüne o kadar güveniyorlar ki, çok daha ucuz alternatif bile olsa müşteri bizden şaşmaz mı diyorlar?
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bir saat önce steam support'a şimdi de 2k support'a konuyla ilgili(aral'ın yüksek fiyatları vs.) mail attım.

Zaten kur olarak değerimiz doların yarısı bile etmiyor. Şimdi dolar fiyatının 1.5 katı enforce ediliyor, insanların bu fiyatlara alım gücü yok vs. yardırdım. Duygusal gittim, kırgın bitirdim.

Kendi görevimi yaptım varsayıyorum. Sizde mesajlarınızı yollayın. 2-3 kişiyi sallamazlar. Ciddi bir dert olduğunu anlamaları lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...