Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

vücut geliştirme #5

AthleT

Öne çıkan mesajlar

Sorieno said:

Tuhaf bir soru:

Bir kaç günlüğüne ziyaret yapacağım yere yanımda protein tozu ve kreatin de götüreyim diyorum, bozmayayım düzeni. Havalimanı güvenliğinden nasıl geçiririz bunları?
Protein tozu da beyaz, hadi kokusundan anlaşılır belki de kreatin yüzünden başımız belaya girmesin, polis hakbayram sanmasın?

tozu ben shakerın içine koyup bavula koydum bişey olmaz
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Ne olduğunu okudum ve anlamadım.

Anlatsanıza basitçe.

Özetle şu;

Örneğin bicep rutini için düşünelim.
Normalde seated conc. curl yapıyorsun diyelim 3x(10kg x 8r) şeklinde.
Bunda yine normal bir şekilde 8-10 rep 10kg ile basıyorsun ilk sette.
Buna activation set deniyor. Yani artık kasların açıldı, muscle fiber'lar için vücudun hazırlandı.
Bundan sonra duruma göre 10-20 saniye rest verip kilo arttırıyorsun 12.5 kg geçiyorsun, 3-4 rep basıyorsun. Bu 3-4 repin tamamı da sonuç veren rep'ler oluyor. Yani normalde 2. setinde yaptığın 10kgx8'de son 1-2 repte sonuç veren, gerçek anlamda fayda sağlayan bir durum yaratıyorken bunda 100% benefit var.

Velhasıl şöyle oluyor sonra
1 - 10kgx8
2 - 12.5kgx4
3 - 12.5kgx4
4 - 12.5kgx4
5 - 12.5kgx3

Rep wise aynı rep'i yapıyorsun, daha fazla ağırlık kaldırıyorsun ve daha fazla benefit var.
Sosyal ağlarda paylaş

Sorieno said:

1 - 10kgx8
2 - 12.5kgx4
3 - 12.5kgx4
4 - 12.5kgx4
5 - 12.5kgx3

Sunu 1 set olarak varsayarsak, ideal set sayimiz nedir myo-rep de bir kas grubu icin. 3, 4 ? bu hafta biceps, triceps ve omuz icin myo calistim bende, pump ve yanmanin daha yogun oldugunu gozlemledim.Fakat geleneksel bir workout session a gore cok daha kisa suruyor.Hangi kas gruplari myo ile calisilabilir, ideal set sayilari nedir, bilir kisi varsa bir detaylandirirsa cok guzel olur.JJ bir el atsin bence.
Sosyal ağlarda paylaş

10x8
12.5x4
12.5x4
12.5x4
12.5x3

Yani activation set sonrası toplam 15 repe tekabül edecek 3-4 sete böleceksin. 3 rep'ten 5 set de yapabilirsin. Önemli olan minimum 3 rep yapıp totalde 14-15e ulaşmak.

Edit: Bir kas grubu için demişsin. Okuduğum kadarıyla bunda konvansiyonel sistemden farklı bir durum yok yani 2-3 farklı egzersiz, her egzersiz için 1 myo-rep set. Genellikle izole ve küçük kas grubu hedeflendiği için 3 set sonrası diminishing returns ve overtraining gibi durumlar hasıl oluyor zira. Hatta activation'ı optimumda tuttuğumuz için overtrain curve'üne girmek sanıyorum daha çabuk olacaktır, o yüzden ben myo-rep kullandığım gruplarda 3 setin üstüne çıkmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bunu deniyim bakayım ya, tam sevdiğim gibiymiş sdf.

Heh bir de bacak olayı var, benim spor backgroundum yüzünden bacaklarım güçlü zaten, ilk hafta benchte 30kg zor kaldırırken leg press'te ağırlıklar bitti, farmer's walk'u 20 kilo takviyeyle yapıyorum hiç yorulmadan falan ama bu benim zaten kalın olan bacaklarımı daha da kalınlaştıracak gibi.

Biliyorum bacak çalışmak tüm vücudun kas gelişimi açısından önemli vs. de; ben bacağı hafif ağırlıklarla çok tekrar çalışsam da kalan bölgeleri myo-rep vs. çalışsam sağlıklı olur mu sizce? Hatta sıkıntı yok derseniz hiç ekstra bacak çalışmıyım; squat yapıp geçiyim. Hatta onu da military press'e ekliyim, bacak diye bir session'ım olmasın hiç.
Sosyal ağlarda paylaş

abi çok fena saldım. salona da gidemiyorum, evde ekipmanım var ağırlık vs. de cardio için bisiklet alayım diyorum (kondisyon) koşu bandı evde olmuyor çok gürültü çıkarıyor bi de sıkıcı baya. o yüzden bisiklet alayım eve diyorum.

var mı önereceğiniz ya da özellik olarak dikkat et diyeceğiniz bişiler. need help
Sosyal ağlarda paylaş

Myo rep sıçtı bacağıma.

Sırt kanat bacak çalışıyorum bugün. Yaparken anlamadım şimdi sırtım falan resmen isyanlarda. Zaten Squat'ı calf raise'ı yaptım, sonra farmer's walkta lifler zorlanınca bıraktım idmanı oracıkta. Sanırım farmer's walk'u kaldırıp deadlift koyacağım programa. Aynı bölgeyi hem squat hem farmer's walkla çalıştırıyorum; pek bir anlamı yok gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...