Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Game of Thrones (2011) - HBO (Kitaplardan sıpouylır yasak)

GERGE

Öne çıkan mesajlar

Baggio said:

µh said:

ben sırf bu laflara kanıp kitapları okudum da hiç anlatıldığı kadar iyi bir seri değil bence. kitaplar çok iyi de dizi uyduruk gibi bir durum yok diye düşünüyorum.

Zaten yok ki, o yorum anlama organı farklılığından doğuyor. Ülkenin ve dolayısıyla toplumun geldiği genel sosyolojik ve psikolojik durum buna bile yansıyor bence. Burada bile kutuplaşma, aşağılama, sürtüşme, yer yer cehalet ve ön yargı var.

Kitabı okumayanlardan bir kesim "ay kitabı okumuş artislik yapıyor..." diye g.tünden anlayıp resmen okuyanı aşağılıyor. Okumuşuz olm işte daha iyi bir şey bu, kendin yapmadın diye olumlu bir şeyi neden aşağılıyorsun ki, mal mısın?

Kitabı okuyup da "ay dizi kötü ben onun kitabını okumuştum..." diyen de bu birinci maddede bahsettiğim malın diğer yüzüdür. Kendince elitlik taslamaya çalışıyordur çünkü, o da malca. Dizi gayet güzel çünkü. "Kitapta burası daha farklıydı, x olsa daha güzel olurdu" demek "dizi kötü" demek değil.

Mesela ben kitapları ilk sezon bittikten sonra okudum, öyle diziden çok önce okumuştum da şimdi diziyi aşağılıyor falan değilim yani, bildiğin dizi ile beğenip okudum. Birinci sezon kitaba %95 uyumlu gidip gönülleri fethetmiş ve hepimiz diziye/seriye böyle bağlanmışken, parayı ve şöhreti bulduktan sonra saçma sapan yerleri değiştirmeyi eleştirince neden suçlu olayım ki, bu nasıl sığ bir düşüncedir?

Özellikle bazı yerler var ki kesinlikle ellenmemesi gerekirdi. Yani "x kişisini y mi öldürmüş, yoksa z sebebinden mi ölmüş" gibi bir şey hikayeyi çok etkilemeyebilir, ama koskoca 7 kitaplık serinin daha 2. kitabında hayvan gibi kritik bir yeri değiştirirsen o 6. kitapta senin karşına bir kelebek etkisi gibi çıkabilir. Sırf daha dramatik olacak, daha bir reyting rekoru kıracak diye neden sağı solu bızıklansın ki?

Son olarak, karşılaştırma yapabilmek için iki tarafı da bilmek gerekir. Bir tarafta ikisini de bilenler "böyle olsa daha iyiydi" diyebilirken, diğer tarafta "HAYIR BÖYLE İYİ Bİ KERE :HIH...." diyip üstüne de hakaret edenler olunca gerçekten çok düz, çok sığ ve çok düşmanca bir fanatizm oluyor. Nişantaşı'nda Cumhurbaşkanı'nın adını bile bilmeyen ama 25 TL'lik kahve içen tikky kızlardan bir farkınız olsun.

Hepimiz seviyoruz ve izliyoruz ki buradayız. Daha da iyi olmasını istemek neden size düşmanca geliyor, anlamak hiç mümkün değil.

ne güzel yazmışsın ya.
Sosyal ağlarda paylaş

ya hound en sevdiğim karakterlerdendi. ölümü bok yoluna oldu resmen. ölümü güzeldi ama dağın başında bu kadar random encounter olur mu lan yuh

stannis'in bir anda wall'ın arkasına summon olup, 100k kişilik orduyu wipe etmesi de ayrı bir saçmalık en son lordum gold pls diye dileniyordu.

şu ikisi resmen artık olayları bir yerden bağlamalıyız diye oluşturulmuş kitapta bu kadar basit mi bilmiyorum. valar morghulis diyince baya gaza geldim şimdi bir sene geçmez

u....u shae ve tywin ölünce de çocuklu ilahı tonunda girdiler müziği hallelujah

Sosyal ağlarda paylaş

yumy said:

Emaleth said:

Bran'in dragon rider olacağı bence kesinleşti druid'in sözlerinden sonra. Ay o druid gibi ağacın kökünde oturup ordan beyaz gözle filan uçucaksa hiç zahmet etmesin, çok sıkıcı pffff.. Her halükarda adının Drogon olduğunu anladığımız siyah ejderha karışacak bu hikayeye.

Efsane çıkarımlar olmuş kanımca, bran teorin resmen kitap spoilerı gibi("gerizekalı mısın onu kendin düşünemedin mi?" dersen evet sanırım öyleyim, ama bran sahnesi o kadar çabuk geçti ki unutmuşum bölüm sonuna kadar :( )
Özetle, katılmaktayım yorumlarına ama keşke okumasaydım, spoiler yemiş gibi oldum desem yeridir.

Bran

Valla Bran işi bana çok bariz gelmişti ama bugün bi arkadaşım bi 3 gözlü karga da o olcak bence tanıştığı druid gibi dedi, pekala o da olabilü. Adı üstünde teori işte. Spoiler kıvamında olmasını iltifat mı kabul etsem, laf ediliyo diye kıllansam mı bilemedim :))

Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

Flassh said:

yazın konuşmayı
bari hikayanın zevkini alalım bu yetolar beceremiyor dediğinize göre

wikiden kopyaladim.

During the escape Jaime confesses to his brother an old sin:
Years ago Jaime had told him that Tysha, the girl Tyrion had secretly married was in fact a whore hired by Jaime. Their father had the girl raped by his soldiers and by Tyrion himself to teach them a lesson. But in fact Tysha was the crofter's daughter as she claimed to be and had loved Tyrion genuinely.

Incensed at this revelation, Tyrion hits Jaime, and, knowing that Joffrey was Jaime's son and not Robert's, falsely claims responsibility for his murder. As a final revenge he reveals that the truth about Cersei's sexual escapades with Lancel and Osmund Kettleblack

ya şu atlanmış nokta çok önemliydi tryionun karakteri ve yaptığı şeyi neden yaptığını açıklamada. şimdi resmen pire için yorgan yaktı

jamienin routeu zaten komple değişti anladığım kadarıyla

nasıl kotarıcaklar merak içerisindeyim
Sosyal ağlarda paylaş

Adam şehre dönecek değil arkadaşlar, kralı öldürmekten hüküm giymiş adamı koskoca Red Keep'ten kimseye göstermeden çıkarabilecek tek adam Varys. "Bilmiyorum abi ehi" diyip de kurtulamaz. Zaten gitmeyi kafasına koymuş, son bir dönüp bakıyor sadece gitmeden önce.

Yüzünde "eyvah abi kaçayım" değil de "böyle şehrin amk" ifadesi var daha çok zaten :p
Sosyal ağlarda paylaş

spoiler olmaz artik hicbirinize zaten, ama gercekten diziyi izlerken aslinda neler kacirdiginizi anlamak icin gidip kitaptan tyrion'un kacis sahnesini okuyun bastan sonra.

o kadar farkli, o kadar guzel ki... oyle durup dururken babasini oldurmuyor mesela. mesela bu tarihten sonra jamie'nin karakter iyice degisecek, onun sebebini anlayamayacak kitabi okumayanlar.

kitapta POV'u olan tum karakterleri derinligine taniyoruz. hepsinin yaptiklarini yapma sebepleri var. fakat dizide bunlarin cogu yok. karakterler cok daha sig, daha anlamsiz hareketler yapiyorlar. ozellikle cersei, tyrion ve jamie'nin alakasi yok kitap ve dizi versiyonlarinin.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

spoiler olmaz artik hicbirinize zaten, ama gercekten diziyi izlerken aslinda neler kacirdiginizi anlamak icin gidip kitaptan tyrion'un kacis sahnesini okuyun bastan sonra.

o kadar farkli, o kadar guzel ki... oyle durup dururken babasini oldurmuyor mesela. mesela bu tarihten sonra jamie'nin karakter iyice degisecek, onun sebebini anlayamayacak kitabi okumayanlar.

kitapta POV'u olan tum karakterleri derinligine taniyoruz. hepsinin yaptiklarini yapma sebepleri var. fakat dizide bunlarin cogu yok. karakterler cok daha sig, daha anlamsiz hareketler yapiyorlar. ozellikle cersei, tyrion ve jamie'nin alakasi yok kitap ve dizi versiyonlarinin.

Hyr böyl ii bi kre sni gdi fag... :hıh
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

Llama said:

fizban said:

okuyalım tamam da sayfa kaç : )
A Storm of Swords-Chapter 77

az önce okudum , yalnız dizi ile eş zamanlı kitaptan gitmek çok mantıklı , kitap ile ilgili söylediklerine de kesinlikle katılıyorum , lysha mevzusunu shae'ye çevirmeleri dangalakça olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...