Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fargo (2014) - FX

moriarty

Öne çıkan mesajlar

Geyik dediğim "bu filmde/dizide anlatılan olaylar gerçek, ayıp olmasın diye olaya dahil olanların isimlerini gizledik" muhabbeti işte. Filmde de vardı aynı olay ve onda da yalandı. Coen kafası işte.

Bu arada 9. bölümün narrator'ı tanımayan varsa

http://digitalwarble.com/wp-content/uploads/2014/03/martin-freeman-fargo.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

Metafor falan yok yahu, bildiğin koymuşlar.

Son bölüm haftaya.

senaryonun kendisi metafor abi

yayıncının / senaristin roportajlarına bakabilirsiniz.

surada guzel bi yorum var.

spo

herkes ufo neden dizide var diye soruyor da bir kişi çıkıp neden dizinin başında ronald reagan'a vurgu yapılmış diye sormuyor. sscb ile olan soğuk savaşın yıldızlar arası boyuta taşınmasını isteyen reagan yönetiminin stratejik savunma girişimi adı altındaki yıldız savaşları projesi aklıma geliyor. komünist alerjisi yetmiyormuş gibi bir de ufo ile yatıp kalkan amerika'nın bu olağanüstü seyir zevkine sahip dizinin kahverengi tonundan nasibini almaması düşünülemez. aptal reagan önderliğinde gündeme gelen hayal ve fantezi ürünü bir devlet projesinin soğuk savaş ürünleriyle beyni zaten sulanmış vaziyetteki halkı nasıl paranoyaklaştırdığı o dönemdeki ufo vakalarından anlaşılabilir. bir projeyle at başı giden çılgınlığın kaynağını iyi bildiğimiz mizahın tonuyla diziye "ciddi" şekilde yerleştirilmesi oldukça hoşuma gitti. tabii kaosun hüküm sürdüğü kriz ortamlarında gerçeklik kaygan bir zeminde yerini sürekli sanrılara, fanteziye, saplantıya ve tutkulara bırakabilir değil mi, ama bir de henüz ortaya çıkmayan gerçeğin haritasına henüz erişemediğimizi de varsaymalıyız. o nedenle hanzee'nin, solverson'ın "gördüğünü", küçük kızın resmettiklerini saçma ya da gereksiz bulamam.

Sosyal ağlarda paylaş

O dediğine tam olarak metafor denir mi emin olamadım, alegorik bir anlatım var diyorsun ama o bile kesin değil. Neyin alegorisi var?

Ben rahatsız değilim zaten, ilk bölümden beri zırt pırt uzaylılar görünüyor. Bir uzaylı teması var dizide, bunu da o dönem olan ufo çılgınlığına gönderme olarak kabul edebiliriz ama metafor olduğunu düşünmüyorum. Yani uzaylı değil de nedir o zaman onlar?
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

O dediğine tam olarak metafor denir mi emin olamadım, alegorik bir anlatım var diyorsun ama o bile kesin değil. Neyin alegorisi var?

Ben rahatsız değilim zaten, ilk bölümden beri zırt pırt uzaylılar görünüyor. Bir uzaylı teması var dizide, bunu da o dönem olan ufo çılgınlığına gönderme olarak kabul edebiliriz ama metafor olduğunu düşünmüyorum. Yani uzaylı değil de nedir o zaman onlar?

spo

dizinin yapımcılarının albert camus gondermelerinden sonra acıp biraz albert camus ve absürdizm üzerine biseyler okuyayım dedim.

dizideki olaylar zinciri, dizinin ana teması sadece ve sadece absürdizm ve birbirinden bagımsız olan olayların cok buyuk etkilere yol acması üzerine kurulu, ilk gerhard ın olmesinde ufo gormesi ve ona bakarken araba carpması, ve bear ile anne gerhard ın aynı sekilde olmesi, ufonun gozukmesi orta amerikanın ıssız bir yerinde rasgele meydana gelebilecek bir olayı temsil ediyor olabilir.

söyle bir entry var ekşide

albert camus bir absürdisttir. absürdizm, kendisinin sisifos söyleni adlı denemesinde anlattığı gibi dünyayı anlamaya dayalı bir özlem ve bu özlemin karşılık bulmamasından kaynaklanan çelişkiden doğar. absürdizm, başkaldıran insan ve sisifos söyleni adlı denemelerinde kendisinin de belirttiği gibi daha önceden ortaya çıkmış bir felsefi akımdır. örneğin dostoyevski'nin ivan karamazov adlı karakteri üzerinde çok durur, çünkü camus onu bir absürdist olarak tanımlar ve inceler.

albert camus un savundugu, insanın kurtulusu, sadece hayatta basına gelen olaylar zincirinde bu olaylara karsı kayıtsız kalabilmesiyle mumkun olabiliyor, bu da kasabın karısının ufo ya kayıtsız kalmasını, aynı durumda kızılderili nin bile afallaması ve bu durumun onu zayıf kılmasını acıklıyor.

Aynı sekilde kasabın karısı ilk gerhard a arabayla vurdugunda da aynı sekilde hicbir sey olmamıs gibi eve geliyor, ustunu degistiriyor, yemek yapıyor, kocası duruma deterministik yaklasıp yahu garajdaki adamı napıcaz demese yine islerin yolunda gitme ihtimali var, adamın kanamadan ölmesi ya da sonra kendine gelip sıvışması gibi.

toplarsam dediklerimi, dizide albert camus ve satre ye acayip gondermeler var, ufo da bunlardan biri olabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...