Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Crusader Kings 2 #2

Sam

Öne çıkan mesajlar

aynen sırf kaldır indir yüzünden oyuna yeniden başlamak zorunda kaldım. Uykuluyken call yerine grant independance'a bastım, vasal gitti :D. Gerçi tek tuşla hepsini birden de çağırabiliyosun.

Bence çok zevkli de oynamaya vakit bulamadım yazmaya gelene kadar :) anca daha ikinci hükümdara geçebildim.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

başladım yine bir bağımsız irlanda oyununa daha. 1161. ulster i seçiyorum. tek province. yönetmesi de kolay oluyor, yavaş yavaş büyüdüğün için.

ingiltere ile irlanda arasında geçiş için ilk basamak olduğumdan, evli başlamıyorsa karakter hemen ingiliz yada iskoçlardan kız bakıyorum alliance için. ingilizden kız alınca zaten, 3-4 alliance birden geliyor. halası amcası dıdısı derken arkayı sağlama alıyorum güya.

neyse, ilk senelerde hemen bir tane buldum. bir gazla koşup istedik. evlendik vs. derken kadın hamile çıktı. resmen ziver in evin hizmetçisini dayadığı bekçi cumali pozisyonuna düştüm. böyle durum olunca da, kimle ilişkisi varsa onu düelloya davet edebiliyormuşsun. önce karıyı alın içi dolu çıktı bunun diyereke kral henry e geri postaladım. koskoca king kızının uçkuru yüzünde earl den posta yedi. gık etmedi. sonra bu ilişkiye girdiği adamla düelloya girdim. evli bir de gavat. öldü elimde. pislik olsun diye öldürdüğüm adamın karısını aldım.

yozlaştık madem iyice yozş. ama çocuk yapmadım bu kadından, zaten 2 sene sonra gripten öldü. onun peşine 3. yü aldım, 19 luk iskoç kralının öz kızı. onunla devam ediyoruz. 1 çocuk yaptık.

sene 1191. mecbur ingiltere yolu gözüktü, oğlana kız bakarken, oyuna bu kadar leş başlamamı sağlayan hatuna denk geldim. 4 yıl önce boğazlamışlar. başka bir kadın yapmış. yine rahat durmamış unchaste karı.

hayır, buna rağmen bu kadını alan da çıkmış ölmeden önce. gitmiş yine evlenmiş şimdi. 1100 lerde kılzar teklif ediyormuş hatta.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
madem öyle geçen gün oynadığım oyunu anlatayım ben de :)

1066'da başlayıp William the bastard ile ingiltere kralı olma achievementını yapmaya karar verdim.

William the bastard, normandiya dükü ve oyunun başında event spawned ile gelen çok büyük bir ordusu var. Oyun ingiltere ile savaş halindeyken başlıyor. İngiltere aynı zamanda norveç kralıyla da savaşta o sıra. Başladım oyuna orduyu normandiya'dan ingiltere'ye geçirdim ama bu arada beni rahatsız eden bir şey var o da rulerın fransız kralının ordusunda marshal olarak görev yapması ki bu sırada fransa ile holy roman empire savaşıyor. Oyunun başında komuta etmesi engellenmezse kral aldıktan sonra ordudan çekilmiyor. Dedim neyse ne, ben kendi işime bakayım.

Sonra çat william the bastard öldü. Baktım savaş sırasında ölmüş, achievement da gitmiş oldu. Dedim senin gibi kralın ben ...

Tekrar açtım, yine oyunun başında komuta etmesini engellemeyi unuttum asdasd ve fransa önceki oyundaki gibi hre'ye savaş açıp benim bastardoyu komutan olarak kullanıyor. Umarım ölmez diyip bir yandan da ingiltere'yi işgal ediyorum.

Birkaç ay sonra çat haber geldi. Bastardo william savaşta esir düşmüş. Dedim ölümden kurtuldu en azından savaşın sonuna kadar orada kalsın sonra parası neyse öder çıkarım. Öyle de oldu ve uzun bir savaşın sonunda ingiltere kralı oldum.

Ufak tefek vassalları değiştirme hizaya getirme işlerinden sonra hazır başlamışken ingiltere iskoçya galler ve irlanda kralı ol achievementını da yapayım bari dedim asdas

Ufak ufak ilerliyorum ama ciddi bir atılım yok bu arada kendi antipope umu koymuşum kafan rahat istediğimi aforoz ettirip elective monarchyde kendi istediğimi tahta getiriyorum. Fransa ve hre ayrı ayrı birkaç 2 kez antipope u kaldırmak için savaş açtılar tokadı yediler. Hazır bunları dövmüşken şu asıl papaya dalayım kendi papamı başa getireyim kendi vassalım olur her yana claim atar kolayca ilerlerim dedim. Savaşı açtım zorlanmadan kazandım kendi soyumdan birini papa yaptım ancak unutmuşum papa kral statüsünde, ben de kral olduğum için papayı vassalım yapamıyorum. Vassal yapabilmek için imparator olmak gerekiyordu unutmuşum boşa gitti o çaba asdas

Arada biraz eugenics çalışmalarına da girip strong traitli çok kaliteli bir heir çıkarttım ve genç yaşta da kral oldu.

Bu sırada iskoçya irlandanın büyük bir çoğunluğunu almış ben de iskoçya kralında claimi olan birileriyle hanedanımdan birilerini evlendirip bir sonraki nesilde onu başa geçirip ardından feudal monarchy de olduğundan dolayı kendi tahtımı da ona veririm böylece birleştiririm diye düşünüyordum ama kralım çok inatçı çıktı 74 yaşında öldü son birkaç senesi incapable olarak geçti. Bu incapable olduğu yıllarda sık sık regent değişikliği oldu. Gelen vurdu giden vurdu. Karısı bile yamuk yaptı bir toprağına çöktü. Başka bir gavat daha bir toprağına çöktü. Toprak çok dert değil antipope var claimi atar çekerim diyordum ama en son regent olan gavat dük throne authority düşürdü o çok kızdırdı işte asdasdsa.

Neyse sonunda öldü eleman ve yeni kral geldi ilk önce yamuk yapanları özellikle o dükü oymam gerekiyordu. Acımadım bebelere ezdim geçtim hepsini.

Gel zaman git zaman bir baktım iskoçya kralı ölmüş yerine 15 yaşında bir eleman geçmiş yani weak claim varsa savaş açılabiliyor demek. Hiç zaman kaybetmeden kendi soyumdan iskoçya krallığında claimi olan 12 yaşındaki bir kız için savaşı açtım ve çok da zorlamadan kızı başa geçirdim. Tabii bu sırada iskoçya kralında aynı zamanda irlanda kralı ünvanı da var. İskoçya gidince irlanda ile kaldı ama bizim kızda da irlandaya claim var.

Tabii kız dışardan gelmiş 12 yaşında, kültürü de farklı olduğu içinde iskoçyadaki bütün dükler isyan etti asdad. Tek tek hepsini indirmek için yardım ettim filan derken sonunda irlandayı da dövdük kız iki krallığı da aldı. Bu sırada ben de bu kızı kendime heir yapmak için aday gösterdim ama bizim kavas dükler kıza oy vermiyor başkalarına oy veriyorlar.

Başta adaylarını aforoz ettim o da yetmiyor. İngilteredeki neredeyse tüm dükalıkları alıp ünvanı yok ettim böylelikle başa istediğimi getirebiliyordum ama çok sıkıntıya sebep oldu tabii bu da. Bir an önce kralın ölmesi gerekiyordu. Daha 54 yaşında nasıl öldürsem kralı diye internette biraz araştırma yapıp savaşta ölümü için raider ve isyancılarla savastırsam da 8 martialı ile her savaşı kaybedip yine de ölmedi en çok maimed oldu lel.

Sonra baktım böyle olmayacak demişler intrigue i yüksek bir krala suikast kasın ve spymasterınızı uyuz ederseniz o da sizi öldürmeye çalışır. Fransa kralının 20 küsür intrigue i vardı onu denedim ama olmadı asdasd

Karımı ve spymasterımı councile alıp kovarak -100 relation yaptım ve sonra spymasterımı öldürmek için plot kurdum.

Tabii fark ettiler ASDASD kralı kuleden atarak bu rezalete son verdiler. Böylelikle galler ve ingiltere krallığı iskoçya ve irlanda kraliçesine kalmış olup dört krallığı da ele geçirdim.

Sonra bu oyunda yapılacak achievement olmadığından pek de oyuna devam etmek içimden gelmedi.

Biraz uzattım ama artık sağlık olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de viking ummah achievementı denemem var, çok büyük hayal kırıklığı ile bitti.Bu achievement için norse culture ve muslim religion ı olan bir capital gerekiyor. Netteki stratejilere baktım biraz ben de nantes kontu ile açtım.

Levy kaldırınca event spawned askerler ile 3k civarı bir ordu oluyor gittim aquitaine krallığının mayurqa adasını işgal ettim
böylece umayyad krallığının de jure alanına girdim. Vassalı olmak için teklifte bulundum kabul etti. Ben de yavaş yavaş islama girip sonra capitalin norse culture a dönmesini beklerim diyordum ki kral bir süre sonra topraklarıma çöktü ve oyun bitti ASDA
Sosyal ağlarda paylaş

İrlanda olarak İngiltereyi ele geçirmek imkansız değil. Ama İlk kural İskoçyayı küsküleyene kadar İnglizlerle kanka olmak, ya da fransa + norveçle dünür olmak.

Eğer ingiltere ile kankaysan iskoçyayı aldıktan sonra sürekli claim tutup ingiltere ile fransa savaşırken özellikle savaş ingliz offensivei ise gidiop claim etmek throneyi.

Ben 2 3 kere yaptım çok çok zor değil. Eire oluyor Britain yerine.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...