Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Crusader Kings 2 #2

Sam

Öne çıkan mesajlar

evet baştan büyük bir amaca göre hesap yapmak lazımdı. ne zaman palazlanmaya başlasam, eziyor herifler. iskoçlara dalmak mantıklı, ama ingiliz kızları da sürekli unfaithful unchaste çıktığından, iskoç kızlarına yönelmiştim hep. köyden kız alıp getireceğim yeminle.

bir de, en küçük çocuğa bırakma şeysine geçiyorum, baştan. kral genç olsun uzun oynayayım diye. bütün title ları ona bırakıyorum. hiç bölüştürmüyorum çocuklara, toprak dağılmasın diye. iyi mi oluyor kötü mü oluyor bilmiyorum ama bir süre sonra kardeşler, yeğenler title title diye uğraştırıyorlar. o hengamede koca ingiltereyi unutuyoruz tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

Grego said:

evet baştan büyük bir amaca göre hesap yapmak lazımdı. ne zaman palazlanmaya başlasam, eziyor herifler. iskoçlara dalmak mantıklı, ama ingiliz kızları da sürekli unfaithful unchaste çıktığından, iskoç kızlarına yönelmiştim hep. köyden kız alıp getireceğim yeminle.

bir de, en küçük çocuğa bırakma şeysine geçiyorum, baştan. kral genç olsun uzun oynayayım diye. bütün title ları ona bırakıyorum. hiç bölüştürmüyorum çocuklara, toprak dağılmasın diye. iyi mi oluyor kötü mü oluyor bilmiyorum ama bir süre sonra kardeşler, yeğenler title title diye uğraştırıyorlar. o hengamede koca ingiltereyi unutuyoruz tabi.

Evet İrlanmda da ilk yapmak gereken sey primogenetivee geçmek. toprakların ya da titlerın bölünmesi büyük sorun çünkü.

Dediğim gibi iki opsiyonun var norveç + fransa
ya da direk ingiltere
iskoçlarla ally olmanın hiç bir yararı yok cunku inglizler ikinizide dövmek istiyor. O sebeple o bi ucundan sen bi ucundan yiye yiye iskoçları dövebilirsin. Zaten standart timelaineda baslayınca iskoçlar biraz kağıt modunda kenarını çıtlatsan isyanlar isyanlar.

İngiltereyi ele geçirmekteki tek sıkıntı o kadar cok duklük o kadar çok ot bok var ki tek tek ele geçirmek istesen bitmez. O sebeple mecburen direk throneyi claim etmek lazım. Öbür türlü bir oyun sürüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

totemic said:

madcow said:

CK2 yi keyifli oynayan youtuber tavsiyesi verin dostlar. Dizi izler gibi izleyeyim. Cok keyifli oluyor. Daha demin grego nun hikayeyi okudugum gibi download a bastım asdf.

alamancı bir arkadaş bu ama hem çok keyifli oynuyor hem de en zorda oynuyor. tavsiye ederim.

nereli lan bu
türkçe konuşuyorum adı altında google translate text to speech robotu gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

Grego said:

Evet İrlanmda da ilk yapmak gereken sey primogenetivee geçmek. toprakların ya da titlerın bölünmesi büyük sorun çünkü.

Dediğim gibi iki opsiyonun var norveç + fransa
ya da direk ingiltere
iskoçlarla ally olmanın hiç bir yararı yok cunku inglizler ikinizide dövmek istiyor. O sebeple o bi ucundan sen bi ucundan yiye yiye iskoçları dövebilirsin. Zaten standart timelaineda baslayınca iskoçlar biraz kağıt modunda kenarını çıtlatsan isyanlar isyanlar.

İngiltereyi ele geçirmekteki tek sıkıntı o kadar cok duklük o kadar çok ot bok var ki tek tek ele geçirmek istesen bitmez. O sebeple mecburen direk throneyi claim etmek lazım. Öbür türlü bir oyun sürüyor.

bu kadar düklük vs. işine ben hiç alışamadım ya. baştan çocuklara county verse bile harita doluyor logolarla. hep en genel title doğru kayıyorum. bütün ulster bitince düklük, alttaki connacht ı alınca da direkt irlanda kralı. tek büyük title olsun harita da tribim var. oyunun ilerleyen dönemlerinde nasıl oluyor bu bilemiyorum. atıyorum, bütün ingiltereyi alsan, sadece tek büyük title kalsa çok mu sıkıntı?
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten genelde amaç o.
Sen Kral olacaksın direk yüklü miktarda ordu kaldırabileceğin belirli bir demensen olacak (mümkünse birbirne yakın şehirler) ve tabiki bu demenseden güzel bir tax alacaksın.

Oyunun ilerisinde centralization kasarak kendinde olabildiğince büyük toprak tutuyorsun, kalan toprakları düklere veriyorsun. Oyunun amacı zaten dengeyi kurup kimseyi birbirinden güçlü olamaycak hale getirmek.

Genelde zaten belirli bir miktardan fazla düklük sendeyse negatif relationship alıyosun. Ama o sınıra kadar bütün titleları kendinde tutmak en hayırlısı.

Yane atıyorum ingiltere için 1 imparatorluk 4 krallık (irlanda ingiltere iskoçya wales) ve mesela 4 düklük tutabiliyosan elinde tut.
Sosyal ağlarda paylaş

yani yine herşeyi elinde tutamıyorsun. ben istiyorum ki, ekranda dev bir logo britanya krallıığı gibi birşey, ama oyundaki dejure sistemi benim gibi açgözlülere engel olsun diye var sanırım. gerçekte zaten mümkün değildi de, oyunda olsaydı bari.

sıfırdan başlayıp, part part koyacağım buraya. ki ben, hapse düşsem, esir alınsam, irlanda kralıyken, posta yiyip, ulster muhtarlığına düşsem bile devam ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

İmparatorluğu kurduktan sonra king title ı elde tutmak o krallığa de jure olarak bağlı vassallarda -20 relation veriyor. Adamlar kral olmak istiyorlar asdas eğer ambitious filansa daha da çok etkiler.

Oyunda genel olarak vassalları güçsüz tutmak gerekse de vassal limit sebebiyle ve hepsiyle de ayrı ayrı uğraşmasının sıkıntısından empire of britanniayı kurunca irlanda iskoçya ve galler krallığını başkalarına veriyorum. zaten o imparatorluğu kurarsan antipope da çakarsın sorun çıkartanı aforoz edip kafasına binersin asda hatta kendi antipope unu papa yaparsan romadaki papaya savaş açıp ve soyundan gelen bir antipope ise baştaki, papa senin vassalın olacak. Böylece her yere claim üretebileceksin. Direkt 3-5 tane dükalığa arka arkaya claim atıp sonra hepsi için savaş açabiliyorsun. Çok hızlı ilerlersin kendi papanı başa geçirince.

Ama tabii çok toprak çok vassal demek, limit de olduğundan krallık vermek lazım ama o da sıkıntılı biraz. Bu charlamagne dlc si ile viceroyalty müessesi geliyormuş galiba. Onun da güzelliği krallık verilen adam öldüğünde title sana geri geliyor. Böyle olursa daha rahat yönetilir büyük imparatorluklar.
Sosyal ağlarda paylaş

hepsinde değil ama bazısında, örneğin sende kingdom of england var adam da norfolk dükü. Sen imparator olduktan sonra eğer hala kingdom of england ı elinde tutuyorsan bu norfolk dükünde desires kingdom of england diyor -20 relation geliyor. Tüm vassallarda olmuyor ama anladığım kadarıyla ambitious envious gibi traitlerle bir alakası var.
Sosyal ağlarda paylaş

Fili said:

hepsinde değil ama bazısında, örneğin sende kingdom of england var adam da norfolk dükü. Sen imparator olduktan sonra eğer hala kingdom of england ı elinde tutuyorsan bu norfolk dükünde desires kingdom of england diyor -20 relation geliyor. Tüm vassallarda olmuyor ama anladığım kadarıyla ambitious envious gibi traitlerle bir alakası var.

başkentinin olduğu krallığı isteyemiyorlar.yani mesela başkentin londra ise norfolk dükü o -20 relationı almaz.birde primary titleını isteyemezler.yani mesela başkentin dublinde ama senin primary titleın ingiltere kralı.ozaman ne irlandadaki dük irlanda krallığını isteyebilir nede ingilteredeki dük ingiltere krallığını.

ben bizans oynarken bütün krallıkları oluşturuyorum mesela,başkent constantinapole ve yunanistan krallığı benim elimde oluyor,ki en güçlü ve en geniş topraklar sahip olan de jure ülke bizansta yunanistan zaten.

heir e ikinci güçlü krallığı anatoliayı veriyorum.geri kalan küçük bulgaristan-sırbistan-ermenistan vs.content adamlara dağıtıyorum.böyle olunca oyunda isyan çıkarabilicek 3 krallık kalmış oluyor bana karşı,birde tabi yunanistanda bana bağlı olan dükler.onlarlada arayı iyi tutmak zor değil giftlerle,konsülde mevkilerle kız alıp etmeyle vs.

ha tabi primogeniture a geçmeden yapmamak lazım bunu,eğerki gavelkind falan varsa ve toprak verdiğin heir çocuk sahibi olup ölürse onun oğluna geçiyor topraklar ancak senin heirin ikinci oğlun oluyor.iç savaş kaçınılmaz oluyor ozaman.
Sosyal ağlarda paylaş

o -20 relation kralın öldüğünde veya ordun wipe yediğinde muhtemelen isyanla sonuçlanıyor.hani küçük krallıksa problem değil ama 4-5 dük desirelıyorsa o krallığı factiona girip biryerden olay çıkarmaları garanti.

ha kafayı vurdurursan imprison için bi -40 bide kafa vurma için -10 gg bütün ülke isyan eder zaten.

isyan çıkarmasalar bile relation penaltyden dolayı levy sizeları inanılmaz düşüyor.

buarada şu aldatma işinin boku çıkmış,hayır şüpheleniyorsun spy yolluyorsun birşey bulamıyorlar kadının karşısına çıkıyorsun inkar ediyor,çocuk doğuyor babayla alakası yok.eski oyunlarımdan birinde sapık bi dük bütün ülkeyi sarışın mavi gözlü yapmıştı bu şekilde.

hapisteykende başıma geldi bu ve çocuğu inkar etme gibi bir seçenek bile çıkmadı sdfs.
Sosyal ağlarda paylaş

başladım yeni bir irlanda oyununa. ön bilgi amacıyla, genelde irlanda da 1 province başlayıp, ingilterenin tamamını hedefliyorum. bahsi geçen yer irlanda adasının üst kısmında "ulster"

karakterin başlangıç tratileri fena değil. genelde "tough soldier" olarak çıkıyor.

1176-1213

hemen ilk iş evlenilecek hatun. her oyunda en uygunu ingiltere kızının kralı oluyor. onu alıyorum hemen. sonra focus olarak "hunting" i alıp sağlığıma sağlık katayım diye başladım yardırmaya. claim olayı için neyi yanlış yapıyorsam, her seferinde ilk yıllar geçiveriyor. yakınımda bulunan 2 county oriel ve tir eoghain için uğraşıp duruyorum fabricate işiyle. biraz interneti kurcaladım, rüşvet aldığı için bir türlü çıkmıyor olabilir tarzı bilgiler vardı. bende dedim chancellor umla kanka olayım. carousing focus ne işe yarıyor diye merak ediyordum zaten. rakı sofrası kurmaya yarıyormuş. aldım reginald ı karşıma, meğersem evlenmek istiyormuş. sofradan sonra bir de everdim adamı. aramızdaki relation earl üm için kıçıma dal sokarıma kadar çıktı puan olarak.

işe yaradı sanırım 1 sene sonra, 1201 de oriel e claim çıktı sonunda. aldım fazla bekletmeden. ama bu sırada ingiltere hiç rahat durmuyor. title olarak irlanda krallığını aldı bile. benim hanım ölmüştü bu arada 1195 te, zatürre den. o sırada alliance gitmiş, ben daldırmış norveç kralının kızını almıştım. ingiltere ufak ufak adayı yemeye başlayınca farketmemle, ingiliz kralını yalamaya başlamam bir oldu.

oriel in peşine direkt tir eoghain e fabricate başladım. ama adamın etraftaki ufak county lerden oluşan 4 kişilik ally grubu varmış bile. adamı öldürürsem bir kısmı düşer diye hemen ufak bir komplo.

adamı öldürdük ama karısına geçti bütün alliance. e alık gibi zaten kadınla evlendiği için bu ally lara sahip olduğunu düşünemedik. dolayısıyla sataşamıyorum. etraf 2k dan oluşan 4 county beni düzleyecek diye.

sene şimdi 1213, yaş oldu 58. 7 çocuk yaptım. primogeniture. en küçük velede kalacak. piotr.
ingilizler kız vermiyor. kralı chancellor aracılığıyla boydan ve enden yalamamıza rağmen kızlar elde kaldı. bende fransız ve iskoçlara yöneldi olası bir ingiltere akını için. oyunun pek bir geleceği yok. muhtemelen ingiltere kafayı kırıp bütün adayı almak için önündeki tek engel olan beni düzleyecek.

37 yılda bir halt yapamamış olduk. piotr fazla iyi niyetli 3. heir de sanırım düdüklenmiş olurum.

tubikontinyüd.

Sosyal ağlarda paylaş

güzel aar olmuş.devamı gelir umarım.

bana kalırsa direk vassalı ol ingilterenin.dıştan değil içten çökertmek çok daha pratik çözüm olur ingilizleri.

hem aran iyi hemde kültürün zaten ingiliz.eğer senin bulunduğun yerin düklüğü henüz kimseye verilmediyse ingilizler sana verir muhtemelen.daha sonrada irlanda krallığını fabricate edip,ilk fırsatta faction savaşı aç.

ha birde ingiltere kralının kızından oğluna ingiltere ve irlanda krallığının weak claimleri gelmiş olmalı,eğer öyleyse düklüğü aldıktan sonra direk fabricate yapmadanda faction savaşı açabilirsin uygun zamanda.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...