Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Allahu Akbar

Oguzhan06

Öne çıkan mesajlar

Hiç kimsenin yetiştirilme tarzı nedeniyle sivil(sivili de geç savaş dönemi dışında herhangi bir canlı) öldürülmesi mazur gösterilemez. Bu şekilde eğitenler suçludur, bu aptal yöntemlere göz yuman hükümetler suçludur. Sokakta alışveriş yapan birini düşman olarak görecek kadar beyni yıkanmış boş canlılara sempati göstermek de bu çağda mümkün değil. Evet birçok insanın parası pulu yok. Sokakta soğuktan donan, açlıktan ölen tonla insan var. Ama herkes çıkıp cinayet işlemiyor. Herkes masum insanları öldürecek kadar kendini kaybetmiyor. Fakir ve eğitim alamayan çoğu insan "bu benim perspektifim bence cinayet işleyebilirim" demiyor. Fakir ve aynı toprağın insanları. Fakat biri insan, diğeri programlanmış katil. Bu kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

Savaşa katılmak ile intihar bombacısı arasındaki fark ne ? Her ikiside hayatlarını ortaya koyarak ve şiddete başvurarak birşeyleri değiştirebileceklerini sanıyor. Birilerinin beyni yıkanıyorsa elbette bu hatalı ama tüm intihar bombacılarının beyni yıkanıyor diyemeyiz veya savaşa katılan herkesin tamamen özgür iradesi ile katıldığınıda söyleyemeyiz nihayetinde orada da bir nevi beyin yıkama var.

Üniforma giymiş askerde zaten ölmeyi ve öldürmeyi başdan göze almış insandır. Peki bir intihar bombacısı ile arasındaki fark ne.

Açlık orucuna girip ortaya hayatını koyan ve hatta ölen birçok insanda var. İrlanda da var oldu İRA militanları sadece hapishane koşulları iyileştirilsin diye açlık orucuan girip üstelik o inanılmaz acılar ile geçen sürece rağmen devam eden adamalr ve ölen adamlar var. Orada da bir beyin yıkanması mı mevcut o zaman ?

Kaldı ki yani oradaki insanlara başka hiç bir seçenek sunmuyorsanız, kendini patlatarak da yapılan bir saldırı niahyetinde bir savaş biçimidir.

Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum diye o ünlü emri unutmayın. Buda mı beyin yıkama ? Ki oradaki askerlerin hepsi öldü 57. alay galiba.

Olaya sadece beyin yıkama olarak bakmayın. Sivil hedeflere yapılan saldırılara elbette bende katılmıyorum, kimse ölmesin, intiahr bombacısıda buna dahil. Ama temeline baktığımızda savaşa katılmak ile intihar ederek kendini patlatmak ikisinin farkı ne ?

Şunu diyebilirsiniz askerin en azından savaşırken bir hayatta kalma umudu var, peki intihar bombacısının umudu ne ? Beyin yıkama, din vs şehit olma bunları bir kenara koyarsak bence temelde onları motive eden şey haklı olduklarına sonuna kadar inanmaları.

Kısaca şiddetin her türlüsü kötü ama meşru müdafaa denen bir durumda var.
Sosyal ağlarda paylaş

ben intiharı kabul edenlerin psikolojik sorunlu olduğunu düşünüyorum. bilerek kendini öldürtmek nereden bakarsak bak saçmalık. savaşlarda %100 ölüm olsa kimse gitmez bence.

örneğin ülke işgal olsa ben kadın olsam tecavüze uğrayacak bile olsam ateşe verilen evin içinde bekleyip ölmem mesela. tecavüze uğrarsın psikolojik tedavisi vs var. ama öldün mü gittin yani.

intihar bombacıları bana savaşacak gücü olmayan beyni yıkanmış insanlar gibi geliyor. dünya üzerinde hiç bir ülkü bunu yapmaya deymez.

esir düşme devlet sırrı falan farklı ama. senin isteğin dışında yakalanıyorsun. seçeneklerin kısıtlanıyor. ama diğeri özgürken kendi isteğin ile ölme.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu senin bakış açın, senin doğruların. İnsanın kendi hayatından daha önemli şeylerde var mesela bir başkasının yada sevdiğinin hayatı yada inandığı şeyler uğruna.

Hepsine beyin yıkama deyip yada psikolojik sorun demekle işin içinden çıkamayız.

"ama diğeri özgürken kendi isteğin ile ölme." Özgürlükden ne anladığınlada ilgili birşey. Demek ki adam ülkesi işgal altındaylen veya çok büyük bir haksızlıkla karşı karşıya kaldığında kendini özgür hissetmiyor.

İnsanalr çeşit çeşit, bu adam deli, beyni yıkanmış demekler işin içinden çıkamayız. Buda bir mücadele şekli nihayetinde. Ve tabi beyni yıkanmış, psikolojisi bozuk adamlarda içinde vardır.

Çnkü olaya salt bu açıdan bakmak, o tip saldırıyı yapan insanları bunu yapma nedenlerinin önüne geçiyor. Kimse yahu bu adam neden bunu yaptı demiyor. Filistin işgali öncesi neden hiçbir filistinli kendini patlatmıyordu ? Veya irlandalı açlık grevive girmiyordu vs. Durup dururken neden bu insanlar hayatlarını ortaya koyuyorlar ?

Gerçi filistinde daha gençken, alınıp bilinçli olarak intihar bombacısı olarak yetiştirilen çocukalrda varmış. Elbette bunları savunmuyorum, yanlış anlaşılmasın.
Sosyal ağlarda paylaş

Law ben seni anladım. sen örneğin japonların da suicide uçakları meşru diyorsun. nasıl kişilerin diğer kararları onları bağlıyorsa hayatları ile ne yaptıkları da onları bağlar diyorsun.

mesela elinde tüfek ile karşı tarafı vurup sonra vurularak ölmek, uçaktan atlayıp düşmanın kafasına düşerek ölmek ile aynı diyorsun.

ama değil işte abi. ötenazi konusu var mesela. ben mantıklı buluyorum ötenaziyi. kendim yapmam ama yapanı da yadırgamam. çünkü seçeneğin kısıtlanıyor. kurtulman/kurtarman için yapabileceğin farklı birşey yok.

ira olayı da öyle mesela. adam hapishanede zaten. söyledikleri tınlanmıyor zulüm işkence vs. intihar gibi görüyoruz biz ama savaşarak ölme aslında o.

benim söylediğim vücut fonksiyonları işlevli, eylemleri kısıtlanmamış, verdiği intihar kararını vermediği takdirde yıllarca yaşayacak kişiler. japon kamikaze timleri falan insanlık dışı bana göre. başka seçenekleri olan adamı çaresizce ölüme göndermek saçma.

hangi ülkeyi kurtarırsan kurtar. kurtardığın ülkede insan haklarını ihlal ediyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Japon uçakları Amerikan savaş gemilerine değil milletin alışveriş yaptığı marketlere çarpsaydı intihar bombacıları kadar küçük görüp aşağılardım. Halbuki öleceğini bile bile ülkeni savunmak için cepheye gidip sana ateş açan işgalcinin üzerine uçağı sürmek dalya dalya taşak ister. "Markete girip kadın çocuk öldürim cennette öldürdüğüm çocuk sayısı kadar huri alırım" hesabı yapan gerizekalılardan çok daha onurlu bir şey bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Sivil hedeflere düzenlenen her türlü eylemi bende psikolojik rahatsızlık olarak kabul ederim öyle olmasa bile ve savunulacak bir yanı yoktur.

Gerçi ama sözkonusu savaşsa ve bir ölüm klaım mücadelesi ise, yani benim halkıma karşı onların halkı (tabi salt bu durumda)? Veya savaşı karşı tarafın ülkesine taşırsam, karşı taraf bunu benim halkıma yapıyorsa. Bu noktada beni yargılamayassınız ancak bana engel olmaya çalışabilirsiniz, çünkü ben zaten hayatımı ortaya koyuyorum kendimi ölü olarak kabul ediyorum ve hadi engelleyebilirseniz engelleyin diyor, istendiği kadar ahlaki veya psikolojik nedenlerini tartışalım birşey ifade etmez çünkü adam kendini patlatarak zaten bütün bu tartışmaların ötesine geçmiş oluyor. Bu noktada tartışmanın bir mantığı yok.

Savaş meydanlarında belli kurallar yaratılarak, en azından insan öldürmeyi belli bir mantığa ve ahlaki temele oturtmaya çalşıyoruz insanlık olarak. İşte bu ünifornayı giy ve eline silahı al, tamam artık birbiriniz öldürmeniz önünde herhang bir hukuki ve ahlaki engel kalmadı nihayetinde savaş diyebiliyoruz.

Savaşdaki ahlakı mesele onları yapanalr ile değil, başlatanlar ile ilgilidir. Senin hayatına karşılık benim hayatım noktasında bunun yöntemini ben hayatımı ortaya koyduğum müddetçe belirleyebilirim. Elbette sonunda kazanacaksam yaptığım tüm eylemlerimde haklı olacak.

Tabi tamemen bir var olma mücadelesinden bahsediyorum yukardaki varsayımlarımda.

Yuakrıda yazdıklarıma katılmıyorum ama işin birde bu boyutu var buda bir bakış açısı ve en iğrenç ve korkunç şeyleri yapmayıda göze alıyorsam bu noktada ne olacak ?

Ortada bir savaş varsa ve kabul gören şekilde değilde farklı bir şekilde insan öldürerek veya şiddet uygulayarak mücadele ediyorsam ve hayatımıda ortaya koyarak beni kim yargılayabilir ?
Sosyal ağlarda paylaş

Law said:

Yuakrıda yazdıklarıma katılmıyorum ama işin birde bu boyutu var buda bir bakış açısı ve en iğrenç ve korkunç şeyleri yapmayıda göze alıyorsam bu noktada ne olacak ?

Dünyanın kalanı ölmeni isteyecek. Öldürüldüğünde çoğunluğun içi rahatlayacak. Normal insanların çevresindeyken korku, rahatsızlık ve nefret göreceksin. Onlara zarar veremeyecek kadar uzaktaysan, güçsüzsen senle dalga geçecekler ve aşağılayacaklar. Benim onurlu bir amacım var bahanesiyle yola çıkıp diktatörleşen, fanatikleşen, manyaklaşan, teröristlere ve hayvanlara ne oluyorsa o olacak.

Ayrıca bu eylemlerin hepsi bir yargıdır. Ben ülkemi, dinimi, vs.'mi savunuyorum diye ortaya bahane attığında yargıdan bağımsız olmuyorsun. Bu bahaneleri desteklemeyen herkesin gözünde 1-0 geride başlıyorsun zaten. Savaş varsa ve savaş suçu işlersen, adı üstünde bu bir suçtur. Mahkemede mi çözülür, yoksa suçunun kurbanlarının gözünde mi yargılanmakla kalırsın o değişir. Gidip sivil bombalarsan bu seni savaşçı değil terörist yapar. Kendilerine istedikleri bahaneyi söylesinler. Bir kere topluma şiddet kullanarak zarar vermeye kalktıktan sonra bu işten çıkarı olmayan kimse bu suça saygı duyamaz.

"Benim bir amacım var beni yargılamazsınız" diye bir kafa yok. Hitler'in de amacı vardı. Bütün terörist grupların da amacı var.
Sosyal ağlarda paylaş

Muhakkak öyle katılıyorum sana elbette, ama hitleri yargılamadan önce onun başlattığı kanlı savaşı bitirmek için milyonlarca insan kendini feda etti ancak sonra kurduğu sistem çöktü ve ancak ondan sonra yargılanmalar başladı .

Yani önce düşmanın ile savaş ondan sonra ancak onu dize getirdiğin noktada ahlaki ve psikolojik nedenlerini tartışalım adam zaten kendine inananlar ile (ne kadar çarpık olsa) hayatını ortaya koymuş ve o şartlarda mücadele ediyor.

Demek istediÄŸim bu.
Amacımı gerçekleştirmek için, hayatımı ortaya koyarak eyleme geçiyorsam elbette yargılanamam yani fiilen bu ifade eder. O noktada ben tüm ahlaki yargıların ötesindeyim çünkü hayatımı ortaya koyuyorum beni ancak sizde hayatınızı ortaya koyarak ancak durdurup yargılayabilirsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...