Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Final Fantasy 14 online #2

dreagloth

Öne çıkan mesajlar

• 4 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
Final Fantasy 14 Heavensward incelemesi ve davet:

Mmo dan beklentiniz; kaliteli grafikler, bug'sız ve temiz bir dünya, güçlü, kalabalık ve seviyeli bir oyuncu kitlesi, özenle hazırlanmış ve uzun soluklu bir "raiding progress" ise, Final Fantasy xiv "Heavensward" mutlaka görülmesi gereken bir MMO.

"A Realm Reborn" isimli çıkış içeriğinin ardından gelen ilk genişleme paketi olan "Heavensward", ilk oyunun fantastik kurgu romanlarını aratmayan hikayesinin devamını getiriyor. Bunun yanında, oyunda; uçan binekler, yeni sınıflar, yeni ırk, kocaman yeni haritalar ve şehirler, yeni raid seviyesi, directx11 desteği, her sınıf için özel bir "limit break" (grup savaşı sırasında doldurulan bir güç barının tek hamlede kullanılması ile yapılan devasa bir büyü), sayısız yeni eşyalar , yakında gelecek olan, avrupa sunucuları ve yeni efsanevi silah görev serisi ile doyurucu bir içerik sunuluyor. Yakında özel addonların da yapımcılar tarafından geliştirileceği söyleniyor.

Oyun, giderek artan bir oyuncu kitlesine sahip. Şahsen 500 bin kişi toplam oyuncusu varken başladığım oyunun şu anda 2 milyon 700 bin üzerinde oyuncusu mevcut. Oyunun çıkışından sonra giderek oyuncu sayısının yükselmesi kolay kolay görülen bir nitelik değil.

Final Fantasy XIV; ücretli alınan ve aylık ücretle oynanan (WoW gibi) aynı zamanda verdiğiniz her kuruşun karşılığını alabileceğiniz bir oyun. Günümüzün "tamamen ücretsiz mmo" kandırmacasına iştirak etmiyor. Free to play adı ile anılan birçok mmo, kendi sitesinden sattığı eşyalar ile oyunculara aylık ücretten çok daha fazlasını ödetiyor. Parayı veren, bu tip oyunların çok büyük bir kısmında düdüğü de çalan oluyor. Final fantasy de herkes eşit. Eğer iyi bir oyuncu iseniz ve rekabetçi bir yapınız varsa, oyun bunu sonuna kadar gösterebileceğiniz bir ortam sunuyor. Savage denilen "raid" tipi, en dişli grupları bile zorlayacak yapıda.

Ben bu oyunu oynayan bir oyuncu ve bu oyunda "Coexist" isimli guildin (free company) yöneticisi olarak; "kalıcı, başarılı bir oyuncu grubu ile birlikte, en zor raidlerin üstesinden gelerek, başarmanın hazzını yaşamak, oyunculuğunu sergilemek ve yıllara sari arkadaşlık topluluğumuza katılmak isteyen herkesi", bu mmo'ya ve guildimize davet ediyorum.

Eorzea'da buluşmak üzere!

Notlar:

* Oyunda arena ve battleground tarzı pvp de olmasına karşın, oyunun pve kalitesinin son derece yüksek olması oyunu bir pve oyunu kılıyor.

* Final Fantasy'nin daha ayrıntılı bir tanıtımını okumak isteyen şuraya bakabilir:
https://eksisozluk.com/entry/40845179

* Oyunda; meslek sınıflarından evliliğe, tarımdan askeriyeye, ticaretten ödüllü başarım listelerine (achievements) daha sayamadığımız onlarca içerik mevcut.

* Guildimize başvuru yapmak için; www.guildcoexist.com adresinden enjin üyeliğinizle girip (ya da enjin üyeliği açıp) akabinde sayfanın en üst kısmındaki "Join site" sekmesine tıklayın ve ardından başvuru sekmesinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca oyun içinden de aşağıdaki kişilere mesaj atabilirsiniz ve TS3 de bizimle tanışabilirsiniz.

Enurale Arynn
Hydelion Arynn
Sosyal ağlarda paylaş

review'ı okumadım da xenus'un gazıyla ps4'e üşenmeden indirdim trial patlattım. oyun bildiğim slide show'dan ibaret. ben 2.5 sn gcd'i unutmuşum. oyuna girince şok oldum resmen ahahah. böyle gameplay mi olur lan, swtor'a laf ederken bu daha kötü çıktı combat olarak. kapattım direkt. gcd tamamen konsol için konulmuş bu arada. çünkü konsolda kombinasyonlar onu gerektiriyor. 2.5 sn gcd olmasa xplatform oynatamazlardı.
Sosyal ağlarda paylaş

ilerde off-GCD skillerde aciliyor. ya bu oyunda 50(suan 60) olmadan bi yargiya varmaminiz ilerde yarariniza olur. bunu diyorum cunku raidleri olsun dungeonlari vs herseyiyle cok cok iyi oyun.

oyunda combat basta yavas geliyor ozelikle wow tarzi button-mashy mmo'dan gelenler icin. belirli bir leveldan sonra cross class skilleri olsun vs bir ton takip etmeniz gereken skiller aciliyor.

bir minimum level 50 monk veya ninja oynamayi deneyin bakalim hala ayni goruslere sahip olabilecekmisiniz.

burda da defalarca soylendi bir defa tekrar soyliyim 1-50 arasi kocaman bir tutorial bu oyunda.
Sosyal ağlarda paylaş

doğrudur da ben günde 1 saat mmo ya oynuyorum ya oynamıyorum. ayırdığım bu sürede level 50 e gelene kadar zevk almadığım gameplayde devam etmek benim için baya saçma. bunun farkındalığında yolun başında bıraktım. hani tema olsa, hikaye olsa, ne bileyim oyuna seni bağlayan bir şey olsa hadi dersin akıntıyla gider. beni hiçbir şey bağlamadı. ara yüzlerden, asya temalı sesler, çük kadar yazılmış textler (ps4), kötü harita tasarımı, yönlendirme olmaması falan bir sürü red flag verdi. herhalde eastern mmoların getirdiği tembelliğin sonucu birazda.
Sosyal ağlarda paylaş

bu oyunu beğenmeyenlerin mmo genre'sından emeklilik vakti gelmiş. başka bir başlıkta 50'ye kadar tutorial gibi demiştim de aslında baya yanlış konuşmuşum. sadece combat kısmı tutorial gibi, çünkü her level'da yeni bir skill açılıyor nerdeyse.

http://i.imgur.com/cgX1FXG.png

gerisi 1-50 arası questingi, craftingi, instanceları, primalları vs. sağlam bir mmo deneyimi. endgame'i zaten defalarca yazdım, piyasanın en iyisi. pvp hariç. combat bakımında instant gratification yaşamak isterseniz mobalar var. endgame'de boss fightlarda o 2.5sn gcd'a şükrediyorsunuz bu oyunda. en osuruktan instance da bile beyninizi kullanmanız gerekiyor. öyle pata küte girişme yok. tera'da 50 lvl instance'ına girdim hala bam güm girişiyoruz bir de dodge başka birşey yok, komedi.

2.1 patch gelmeden önce oyunu resmen bitirmiştim. karakteri verince şimdi baştan başlamaya üşeniyorum. tera'dayım işte bir tek combatı var gerisi inanılmaz patato yani. story, questler, dünya direk ruhsuz oyun. ffxiv gayet kaliteli bir jrpg. işte türü sevmiyorsanız zaten önyargı da varsa sarmaz tabi lore, story falan ama tera ile mukayese edilmez mesela. oynarken geçirdiğim zamana şükür ediyorum bu oyuna yeniden, skyforge'tan iyi ama :P
Sosyal ağlarda paylaş

gcd olayını çok abarttınız harbi ben hiç hatırlamiom öle bunaldığımı combat sırasında hele ability sayısı arttığında iyi geliyordu. öle button smash yapmıyorsun.

çok ii oyun gerçekten. hazır bir guild ve pati insanları olsa oynarım ama biliyorum şu an oynasam şimdi bi guild aramam gerekecek raid maid vs yeni insanlarla tanış kaynaş vs. pek efor harcamak istemiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Bebisim işten vakit yok eskisi gibi biliyosun işte. Olanı da mmo ya yatırmıyorum. Konsol, pc karışık güzel content ne varsa artık. En son batman, witcher mesela. Ya rotasyon falan koyuyorsunuz da ben gameplay e beğenmedim abi, bana gameplay olmadı mi olmuyor. Hani kötü demiyorum, bana hitap etmedi. Bağlanmadım. Genel olarak sevenler de zaten asian tarafı kabarık olanlar genel olarak. Knox, xenus, mortis. Ben hiç ısınamadım asya temalarına.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu oyunda bir dönüm noktası vardır. Raid ya da extreme primal combatları yapacak kadar oynamak.

Bu noktaya kadar, combat içinde yaptıklarınız giderek artar, sonunda, aynı gcd arasında iki skil basmaya ve gcd ye girdiğinde -mesela black mage'deki gibi- 3 skill i aktive edip cast a başlamaya kadar hızlanır. Ha end-game combatlara girmeden diyecekseniz "yine de" yavaş; combat içinde gcd'a şükreder oluyorsunuz. Çünkü; movement ve positioning olarak oyun sizi her an meşgul tutuyor ve sizin bu arada en iyi skill/spell combalarınızı aralıksız sıralamanız gerekiyor. Bir yandan milisaniyelik gecikmelerin dahi ölümcül olduğu mekanikleri hallederken iyi dps yapamıyorsanız zaten ilk dps check'i gecemiyorsunuz.

Şahsen; hiçbir oyunun fan'ı olmayan, wow, rift, lotro, wildstar, starwars, ff14 gibi birçok a class mmo da end-game progress yapmış ve her zaman yeterli raid kadrosunuz toplamış biri olarak, FF14'deki savage raidlerin "en hızlı ve en dişli" raid grupları için bile eğlenceli ve zorlu olduğunu söyleyebilirim. Ha oyunun eksileri yok mu? nedir? derseniz ayrıca anlatırım zaten.

Yine de çok hoş, 10 dakika oynayanların oyun hakkında uzman yorumları yapması :)) Gerçekten denemek isteyenler ise, incelemelerimize bakıp, iletişime geçeceklerdir, her zaman olduğu gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Bingildak zaten söylenmesi gerekeni söylemiş ben tekrarlayayım. Bu yaşla alakalı bir hadise bir zamanlar param yoktu ama zamanım çoktu bütün gün oyun oynuyordum, ozaman abi bir dahaki patch ile düzelecekmiş abi cape vurunca güzelleşecekmiş gibi gazlara gelebiliyordum. Şimdi vaktim yok akşam kurtarabildiğim sınırlı sayıdaki sürede artık keyif almam lazım, beni mutlu etmeyen birşeyi belki iyi olur diye oynama lüksüm yok. Bunları bir kenara bırakırsak çok zamanım olsa da yine oynamazdım.
Sosyal ağlarda paylaş

aşağıda .... yukarıda ... Aşagı git . YOk yukarı cık .
Gittigin yeri bile buluncaya kadar ... ufacık haritayı ne yapıcaklarını şaşırmışlar. Haritanın ufak olmasından dolayı seni yukadaki ağaca daha tepeye sonra aşagıya yolu x5 misli uzatarak durumu kurtarmaya çalışmışlar.
Ben benle alay ediyorlar hissine kapılmıştım. Hele fiyatını göz önüne alınca.
Çok eski bir fanı olarak FF nin bukadar kötü olabileceğine oynayıncaya kadar ihtimal bile veremezdim.
Yeni patchi almadım nasıldır ,bilmiyorum. Yazdıklarım eski versiyon için.
Ama çok bir şeyin değişebilecegini sanmıyorum.
Alıcak olanlar 2 kere düşünsün.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...