Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

bilkentten boğaziçine geçiş 1 seneye değer mi

maroon5

Öne çıkan mesajlar

adam fakir.. bilkent'te bunu dışlamışlar fakir diye o da çareyi kaçmakta bulmuş. hayat boyu her zorlukta bu kadar kolay pes edip kaçıcaksan boğaziçine de dışına da gitsen senden bir cacık olmaz. O yüzden Bilkent'de kal ve onlara patronun kim olduğunu GÖSTER! (Burda müzik yükselir.)
Sosyal ağlarda paylaş

Ben yirmi beşindeyim. Yüksek lisansımı bitirmeye çalışıyorum, aynı zamanda çalışıyorum vs. Eğer yüksek lisans tarzı bir eğitim almıyorsan 25-26 geç bir yaş(yüksek için de geç aslında). Sosyal hayat olarak düşünüyorsan 1-2 sene hayatında devrimsel bir fark yaratmayacaktır.

Ders açısından Boğaziçi bölümüne bağlı olarak değebilir ama değmeme ihtimali de düşük değil. Tamamen hocalara, imkanlara bağlı. Biz bir ara arkadaşlarla ciddi manada boğaziçi'nde bölüme girsek mi diye düşünmüştük(çeşitli iş imkanları vardı ama bölümdeki elemanlara gidip başvurduğumuzda "kazansanız bile öğrencimiz değilseniz rektör atamanızı yapmaz" gibi bir cevap almıştık). Araştırma yaptıktan sonra pek bir kazancımız olmayacağına karar verdik ve vazgeçtik. Akademik konuda kazancın olur mu diye araştırmayı kendin yapman lazım.

Ben kazançlı çıkacağını düşünmüyorum ama.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben farklı yerden yaklaşacağım. Mezuniyet sonrası üniversiten sosyal ağın da oluyor. Bilkent tayfası ile bağını kopartma ve boğaziçine geç. Hem onlardan hem de onlardan olmayı başar. İş görüşmesinde de işe yarar ticaret yaparken de.

haa asosyal durumunu üst perdeden yaşıyorsan ne bilkentli ne de boğaziçili olamama riski var ama o kadar değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece ilk mesaji okudum ona yaziyorum.

Bilkent elektronik gibi tum dunyada tasaklari ortada olan bi bolum varken bogazicinin herhangi bir bolumune gecmen senin icin buyuk talihsizlik olur.

Otur sabret ankarada 1-2 sene daha. Sonra o diplomayla istersen istanbula gidersin, istemezsen san fransisco'ya.
Sosyal ağlarda paylaş

Durumu biraz daha acayim. Okul basarisizlik vb. Sebeplerden degil mecburi durumlardan dolayi 2 sene uzadi. Bu 2 seneyi bi butun olarak degil de parca parca dusunun. Dolayisiyla her okula donusumde yeni insanlarla dersler aldim bu nedenle kemik bi cevrem olmadi hic. Asosyallik dedigiz sey buysa evet asosyalim:) yas konusunda cok takiliyor kafam. 25 yasinda mezun olmak bile butun planlarimi ertelememe yetti. 26 ise cok daha gec. Bogasicinden mezun olursam o kadar yasa bakmazlar diye dusunuyodum ise girerken ama yazdiklariniz biraz korkuttu. 1 sene 1 senefir diyip bilkentte kalmaya vermek uzereyim.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

bilişim/telekom

evet hocam küçük şirketlerde bakılıyor. hatta adamlar az para vermek için ön lisans mezunu falan alıyorlar ama büyük, kurumsal şirketlerin baktığını hiç görmedim. aselsanda stajımı yaptım 28 yaşında mezun adamları bile aldıklarını gördüm. adam odtülüydü yalnız. büyük şirketlerin yaşa çok takılacağını zannetmiyorum bu nedenle.
Sosyal ağlarda paylaş

İşe alım sürecinde torpilin falan yoksa veya müdürü mezun olduğun okula karşı sempati beslemiyorsa her türlü "Niye bu yaşta mezun oldun?" ve "Niye okul değiştirdin?" diye sorulur. Aselsan'da da torpilin yoksa geç mezun olan adamın suratına bakmazlar. Sempati olayına örnek olarak da Bilkent bilgisayara benimle aynı dönemde girip, okulu uzatan kimi arkadaşlarımın bir bankanın IT'sine doluşmasına şahit oldum. Sırf işe alımların başındaki adamın kızı Bilkent bilgisayardan mezun olduğu için, onlardan kim başvurduysa işe alındı (ki aralarında birbirlerini sevmeyenler de var. Hani biri girip de hepsine referans olmuyor bu noktada). Hani kötü insanlar değil de içlerinden biri hariç hepsi başkasından otlanarak bölümü bitirebildi.

2 sene okulu dondurunca önce hastalık vs. diye düşünmüştüm de parayla alakalıymış son yazdığına göre. Bİlmiyorum şayet burslu değilsen ve ailenin okula para ödemesi sıkıntı oluyorsa; Boğaziçi'ne geçmek mantıksız değil. Ama tabi bu noktada boğaziçi elektroniğe yatay geçiş yapabilmek için zaten Bilkent'e burslu girecek kadar puan almış olman gerekiyor diye biliyorum (Yatay geçişlerde not ortalaması+üniversite sınavına girdiğin sene yatay geçiş yapmak istediğin okul/bölümün puanı göz önüne alınıyor sonuçta).

Tek derdin arkadaş ortamıysa Bilkent'ten Boğaziçi'ne geçmek saçma bir düşünce. Orada da arkadaş ortamını sana tepsi içinde getirip, önüne koymayacak kimse.
Sosyal ağlarda paylaş

Phoenixlin said:

İşe alım sürecinde torpilin falan yoksa veya müdürü mezun olduğun okula karşı sempati beslemiyorsa her türlü "Niye bu yaşta mezun oldun?" ve "Niye okul değiştirdin?" diye sorulur. Aselsan'da da torpilin yoksa geç mezun olan adamın suratına bakmazlar. Sempati olayına örnek olarak da Bilkent bilgisayara benimle aynı dönemde girip, okulu uzatan kimi arkadaşlarımın bir bankanın IT'sine doluşmasına şahit oldum. Sırf işe alımların başındaki adamın kızı Bilkent bilgisayardan mezun olduğu için, onlardan kim başvurduysa işe alındı (ki aralarında birbirlerini sevmeyenler de var. Hani biri girip de hepsine referans olmuyor bu noktada). Hani kötü insanlar değil de içlerinden biri hariç hepsi başkasından otlanarak bölümü bitirebildi.

2 sene okulu dondurunca önce hastalık vs. diye düşünmüştüm de parayla alakalıymış son yazdığına göre. Bİlmiyorum şayet burslu değilsen ve ailenin okula para ödemesi sıkıntı oluyorsa; Boğaziçi'ne geçmek mantıksız değil. Ama tabi bu noktada boğaziçi elektroniğe yatay geçiş yapabilmek için zaten Bilkent'e burslu girecek kadar puan almış olman gerekiyor diye biliyorum (Yatay geçişlerde not ortalaması+üniversite sınavına girdiğin sene yatay geçiş yapmak istediğin okul/bölümün puanı göz önüne alınıyor sonuçta).

Tek derdin arkadaş ortamıysa Bilkent'ten Boğaziçi'ne geçmek saçma bir düşünce. Orada da arkadaş ortamını sana tepsi içinde getirip, önüne koymayacak kimse.

para yüzünden değil, babamın hastalığından dolayı 2 sene ara verdim. bilkentte bursluyum, öss ilk 100 derecem var. ayrıca okulu dediğim gibi başarısızlıktan değil mecburiyetten uzattım. başarısızlıktan uzatsam zaten aselsana başvuramam. senin söylediğinle benim durumum arasında fark var. okulu 7 senede bitirecek gibi dursamda 2 sene okulda değildim zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...