Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

GTA V PC Master Race version

BioHazarD

Öne çıkan mesajlar

Sonuçta birine 6 ayda bir yeni nesil donanım çıkıyor, öbürü 6-7 senede bir yenileniyor. Elbette çok kısıtlı bir zaman aralığı dışında PC her zaman daha üstün olacaktır grafikte. Konsolun avantajı ev hayatı için daha rahat olması, dev ekranda oyun keyfini daha rahat sunması ve kullanımının dummy user seviyesinde kolay olması.

Oyunların zorluğu, oynanış tarzı ve uyumluluk/optimizasyon önceliği de bu nedenle gitgide konsola kayıyor. Eskiden bir questi 3 saatte zor çözdüğümüz oyunlardan, şimdi her yerde bir harita, yıldız, ok, yanıp sönen görevler, aim assist'ler vb. dolu oyunlara dönüştü hepsi. Bunda (ev hayatı ve televizyon bağlantısından yola çıkarak) consolefag'lere ek olarak kadınlara da hitap edebilme kaygısı da var bence. (Tek televizyonlu evde pembe dizi yerine Uncharted açabilmek için belli bir teşviğe ihtiyacımız var haliyle :p)

Performans olarak bakarsak da önce konsola yazılıp sonra abuk subuk PC'ye port edilen oyun dolu piyasa, koskoca Watch Dogs bile bunun bir örneği. GTA ve bazı Assassin's Creed'ler gibi "daha geç çıksın ama adam gibi çıksın" diye PC için apayrı hazırlanan oyunlar gitgide azalıyor.

Konsol malesef gitgide ele geçiriyor yani piyasayı, bazı yönlerine de ben bile hak vermiyor değilim. Tek anlamadığım konsol ile nasıl FPS oynanabildiği. Bana zulüm geliyor, elimi sürmem :p
Sosyal ağlarda paylaş

Benim şuana kadar konsol almamamın yegane sebebi:

Bioshock dark souls borderlands xcom neyse artık AAA.

Yazın steamde 15-20 $, playstation internet mağazasında veya türkiyede herhangi bir retailerda 120-150 lira.

Üstüne csgo yok, dota yok, hearthstone yok, caaanım indieler yok.

Şu iki problemi çözsünler anında satarım pcyi.
Sosyal ağlarda paylaş

Tori said:

Benim şuana kadar konsol almamamın yegane sebebi:

Bioshock dark souls borderlands xcom neyse artık AAA.

Yazın steamde 15-20 $, playstation internet mağazasında veya türkiyede herhangi bir retailerda 120-150 lira.

Üstüne csgo yok, dota yok, hearthstone yok, caaanım indieler yok.

Şu iki problemi çözsünler anında satarım pcyi.

yazın steamde 15-20 dolar, psn+da bedava
Sosyal ağlarda paylaş

Jaegerjaquez said:

ben direk boykot ediyorum konsolları ya konsol only oyunlar ve saçma sapan pc ye port edilen oyunlar yüüznden, koskoca dark souls 2 pc portu adamlar tuşlaırn simgesini değiştirmeye bile kasmamış max 5dk lık bi kodlama... nah para kazandırırım bunlara

http://i.imgur.com/lTgCl90.jpg
jaeger ve ben
Sosyal ağlarda paylaş

Tori said:

İşte konsolun güzel tarafı da 1500-1600 lira ver, 7-8 sene hiç dertsiz her yeni oyunu çatır çatır oyna.

PC'de 3500-4000 liraya hayvan gibi sistem diz, 2 sene sonra YENİ ASSASSINS CREED KASIYO BE ABİ de. WATCH DOGS 2Yİ BEĞENMEDİM BEN ONDAN OYNAMIYORUM de.

Bunu demenin tek ihtimali oyun şirketlerinin pc'de oynanmasın diye kasıtlı olarak kötü port çıkarmasıdır. Elindeki 8 senelik konsolla oynanan oyunun pc'de 2 sene sonra oynanmaması gibi bir şey söz konusu bile değil. Geçen sezon sistem olarak pc'den çok daha güçlü başlamıştı. Pc'ler yetişebilsin diye 2 sene vakit geçmesi gerekti. O sırada exclusive'den para yiyen bütün oyun editörleride "haha pc bitti" diye kendi uydurdukları düdükleri çaldılar. Bu jenerasyonda güç farkı bu sefer öyle bile olmadı. Tek şansları dandik port çıkartacaklar, exlusive diyecekler.
Sosyal ağlarda paylaş

Tori said:

İşte konsolun güzel tarafı da 1500-1600 lira ver, 7-8 sene hiç dertsiz her yeni oyunu çatır çatır oyna.

PC'de 3500-4000 liraya hayvan gibi sistem diz, 2 sene sonra YENİ ASSASSINS CREED KASIYO BE ABİ de. WATCH DOGS 2Yİ BEĞENMEDİM BEN ONDAN OYNAMIYORUM de.

Bence bu analiz çok hatalı.

Birincisi, sen 4000 TL'ye 2 senede biten sistem yaptıysan gereksiz parçaları lüks alıp ekran kartını zayıf bırakmışsın, becerememişsin demektir. 4000 TL harcayarak yapılacak mantıklı bir sistem 2.5-3 sene her şeyi High ve üzeri oynatır, ondan sonra da Medium falan yaparak oynayabilirsin. Zaten konsolda da bir yerden sonra o kalitede oynuyorsun, upgrade diye bir imkan olmadığı için kasmayacak dandik grafiklerle yapıyorlar oyunları bir yerden sonra. "Çatır çatır oynuyorsun" değil yani aslında, 3. 4. seneden sonra minik minik oynuyorsun da menüde öyle bir ayar olmadığından haberin olmuyor sadece.

İkincisi, konsola 1500 TL verip geri kalan her şeyi bedava yapıyorsun gibi bir mantık olmuş. Yeni bir oyun ortalama 100 TL ise, 7 senede 70 oyun alsan, konsol parasının üstüne 7000 TL de oyuna gömmüş oluyorsun. Bunların 40 tanesine "takaslayayım, koleksiyonumda durmalarına gerek yok" desen olsa olsa 4500'e falan iner bu meblağ. Zaten konsollar da Gilette falan gibi bir şey, esas alet ucuz, kar oyunlardan ediliyor. (Ki bunları da konsolcu fiyatından ve takas mantığından sayıyorum yani, PS4 oyunları da yeni çıktığında 140-150 TL aslında, ucuzdan saydım. D&R'dan falan alıyorsan hayatın komple bitmiş zaten :p)
Sosyal ağlarda paylaş

df said:

hangi 100tl oyun =) 200 den aşağıya yok gibi neredeyse.

Konsoldunyasi gibi alternatif mekanlar var, daha uyguna getiriyor, örneğin Fifa 14'ün sıfırını 140 TL'ye almıştım ben. D&R falan gibi düz alışverişlerde 200-260 TL arası değişiyor PS4 oyunları.

Gangren said:

PS3'te son çıkan oyunların birbiriyle takası 20 TL'ydi.

Senede maksimum 200 TL falan veriyordun yani bütün oyunları oynamak için, hele bir de adamları benim gibi kafaladıysan açılmamış sıfır oyun veriyorlardı takasla.

Oyunları çıktığı an alıp, acele acele bitirip, fiyatı düşmeden 1 ay içinde götürüp değiştirerek minimum zevk ve arşiv şeklinde oynuyorsanız dediğin doğru olabilir de, kimisini saklarsın, kimisini uzun süre oynarsın fiyatı düşer vs. diye ortalama olarak belirlediğim maliyetler onlar. Çok mantıksız olduğunu düşünmüyorum. Konsolun ömrü bitmeden harcanacak toplam tutarın da 3000'in altına düşeceğini sanmam, ha taksit taksit vermek daha tatlı gelebilir o ayrı. Tercih.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...