Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

stoya yoldaş ile pr0n endüstrisi röportajı

moncici

Öne çıkan mesajlar

Nigger_of_the_sand said:

Cuce said:

türkcede cift olumsuz varki, yokmu?

"ne oyuncular ne de set çalışanları, bir sendika tarafından korunmuyor."

Yani buradaki anlam kimsenin korunmaması ise böyle birşey yok Türkçe'de zira buradan korundukları anlamı çıkar.

Zaten aradaki virgül kullanımı yalış bir kere çünkü konuşurken böyle bir cümlede es verilmez.

Doğrusu "ne oyuncular ne de set çalışanları, bir sendika tarafından korunuyor.

Olumsuz fiil kullanmak isterse "Oyuncular da set çalşanları da bir sendika tarafından korunmuyor" diyebilir. İlla neither kullanarak olumsuz kullanmak istiyorsa "ne oyuncular ne de set çalışanları" dedikten sonra virgül ile es verip "bunların hiçbiri bir sendika tarafından korunmuyor" diye devam ettirebilir sanırım. Ben de uzman değilim.

Türkçe'de korundukları anlamı çıkmaz, sallamayalım lütfen. Cümle olumsuz ve korunmadıkları anlamı çıkar.
Sosyal ağlarda paylaş

Gaboo said:

Türkçe'de korundukları anlamı çıkmaz, sallamayalım lütfen. Cümle olumsuz ve korunmadıkları anlamı çıkar.

"ne set çalışanları ne oyuncular korunuyor" ile "ne set çalışanları ne oyuncular korunmuyor" cümleleri sana göre aynı mı yani? Şimdi lol deme sırası bende o zaman.

Yani 2 gün şunu yazmak için mi düşündün yoksa derdin tartışma mı yaratmak?
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Gaboo said:

"ne set çalışanları ne oyuncular korunuyor" ile "ne set çalışanları ne oyuncular korunmuyor" cümleleri sana göre aynı mı yani? Şimdi lol deme sırası bende o zaman.

Yani 2 gün şunu yazmak için mi düşündün yoksa derdin tartışma mı yaratmak?

Sen yazilan cumleye korunuyorlar anlami var demissin Turkcede yok, cumlr olumduz ve korunmuyorlar anlami var. Onu belirttim sana yankis yani soyledigin sey, bunda tartisacak durum yok
Sosyal ağlarda paylaş

ne set çalışanları ne oyuncular korunuyor anlamından hiçbiri korunmuyor anlamı çıkar.

ne set çalışanları ne oyuncular korunmuyor anlamı yanlıştır. ne .. ne .. bağlacı olumsuz cümleler için kullanılır ve cümlede olumsuzluk eki almış kelime yer almaz çünkü anlam olumsuzdur.

Ayrıca
https://eksisozluk.com/ne-ne-baglacinin-hatali-kullanilmasi--538525
Sosyal ağlarda paylaş

Gaboo said:

Sen yazilan cumleye korunuyorlar anlami var demissin Turkcede yok, cumlr olumduz ve korunmuyorlar anlami var. Onu belirttim sana yankis yani soyledigin sey, bunda tartisacak durum yok

Ne diyon birader?

Özneni 2 defa "ne" kullanarak oluşturduysan kullandığın ilk fiil tam tersi anlamını taşır.

Ben "herkes süper korunuyor" diye bir mesaj vermek istiyorsam kuracağım cümledir "ne set çalışanları ne oyuncular korunmuyor" cümlesi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...