Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Eski uyelerden unity100 ben. Tek mesaj atmaya geldim

dazuu

Öne çıkan mesajlar

Sam said:

of fiz ya, sufi'nin mesajına havale ediyorum seni tekrar. arkadaş hepimiz büyüdük koca adam olduk artık, hala rencideyle wololoo olmadığını anlamadınız mı? yani sadece burada değil, gerçek hayatta çevremde de görüyorum, ailemin bireylerinin arkadaş çevresinde de görüyorum. hepimizde böyle aynı duyguları yaratıyorsunuz. hakaret + argüman = oto-fail.
ben bireylerin rencide olmasını değil, akıllanmasını istiyorum. hatalarını kabul etmesini istiyorum. daha önemlisi bireylerin, birey gibi düşünmelerini istiyorum.
Sam said:

hayır üçer adım geri gitmedik 10 kalemde, içkiydi bilmemneydi onlar kalemlere dahil değil, üzgünüm. evet eskiden olandan daha iyi, duvara sprey boya sıktı diye dgm'ye çıkmıyor üniversiteliler. bütün "tayyip oç" yazanlar toptan dgm'ye çıkardı bu hafta içinde yoksa.
onun yerine polis direk linç hareketinde bulunuyor, daha pratik =) ya da parasız eğitim diye bağırdığı için yargılanıp, poşu taktığı için 8 yıla mahkum oluyor. daha mantıklı. dgm'yi kaldırıp öym kurdular bu arada, değişen birşey yok. dgm kaldırıldı cümlesini lütfen kullanma.
Sam said:
insanların ne giydiğine 15 yıl önce de karışan vardı. "başın açık" diye başbakan tutup dışarı atmadı meclisten milletvekilini. "kürtçe konuştun" diye milletvekili hapse atılmadı. yaşımız senin de benim de yetiyor hatırlamaya yeterli örnek havuzu oluşturabilmek için, tek tek yazmamıza gerek yok.
başı kapalı olan milletvekili aynı zamanda amerikan vatandaşıydı. kürtçe konuşan milletvekili dağda silah sallamıştı. ama şimdiki durum daha mı iyi, bana bunu söyle ?
Sam said:
terör iç dinamikler dışında dış dinamiklerle de şekillenen bir olay, lakin hiç kimse daha önce "kafalarına sıkmaya devam edelim, şiddet sorunu çözmüyorsa, yeterince uygulamıyoruzdur" çerçevesinin dışında çıkmaya çalışmamıştı, düşünmemişti, hatta düşünülmesine dahi müsaade etmemişti. bitmedi zaten o koalisyonun döneminde, biten şey hemen sonra hortlamaz.
evet, çünkü akp sorunu iç dinamiklerle çözdü tamamen. bu anlayışa da hayranım. chp-mhp-anap çözünce dış dinamik, akp çözünce ooo kafaları çalıştı da ondan çözdüler.
Sam said:

hayır akp'yi de eleştiririm. önceki hükümetler kıyaslanır elbette, akp hükümeti döneminde genel olarak şu son döneme kadar bence olumlu gelişmeler oldu her alanda. maddelememi isterseniz hayır şu anda uğraşamayacağım o kadar, forumun %99'u sinirliyken zaten o kadar derin sulara açılmak istemiyorum. anlayışla karşılayıverin lütfen. tek parti dönemi bambaşka bir olay, demokrasi değil zaten o. hiç bu kıyaslamalara dahil bile etmem.
ok açıklama, artıları yazma. evet. çok zor olur çok var çünkü. viktoru alıntılamayı sevmiyorum ama cifors falan.
Sam said:
abi bone, geçen sayfalarda yazdım gene yazıyorum: barajı geçemeyen oy verince efektif olarak geçenlere veriyorsun. chp, mhp, akp filan hepsine dağılıyor. yani evet öyle yapmaya geri döneyim diyorum ama nihayetinde kaçamıyorsun yani bunları beslemekten. boş oy versen gene aynı durum. ciddi oturup düşüneceğim ne yapmam lazım, daha var zaman.
akp'nin oyunu arttırmak chp mhp akp'ye dağılan oyu arttırmaktan iyidir. %25 %25 dağılmış olsun oylar diyelim ki, diğerlerinin hepsi %5. o zaman bu başımızdaki canavar çıkıp %50'sini zorla evde tutuyourm diye iç savaş çığırtkanlığı yapabilecek miydi?
Sosyal ağlarda paylaş

Sam bu arada soruyosun cevaplmadım bi daha cevaplıyım. Temsili demokraside özellikle bizimki gibi barajlı sistemde şöle ilerler tercih haritası.

1. Barajı geçen partiye oy veriri milletvekili kazandırırsın
2. Barajı geçemeyen partiye verir barajı geçirmeye ya da bi dahaki seçimdeki potansiyelini görmesine izin verirsin
3. Bağımsıza oy veriri bi grubu değil ismi meclise sokarsın
4. Kendin aday olursun

Boş oy atmak yada oy atmamak bunlardan biri değildir. Oy vermeyerekte oy havuzunu düşürdüğünden gene AKP ye hizmet ediyosun.

10/19 10/20 den fazla çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

ben bireylerin rencide olmasını değil, akıllanmasını istiyorum. hatalarını kabul etmesini istiyorum. daha önemlisi bireylerin, birey gibi düşünmelerini istiyorum.

emin misin abi? çünkü burada sam sufi ve benimle tartışıyorsun, herhalde geçmiş oylarımızda da mevcut duruşumuzda da siyasi görüşlerimizde de ciddi ayrılıklar var. "biz" bir grup değiliz, bir partinin körlemesine destekçileri değiliz, boneun az önce koyduğu videodaki adam değiliz hiçbirimiz; birey olarak düşünüp aynı kararı vermiş olan insanlarız zaten. sen buradaki çoğunlukla aynı kararı vermemiş olmamızı kabulenemiyorsun, dolayısıyla da ya saflığa ya kandırılmışlığa bağlama ihtiyacı hissediyorsun gibi anlıyorum ben. birey olun diyorsan hazır olunmuşu var çünkü, sevsen de sevmesen de
Sosyal ağlarda paylaş

işte o dediklerinin hiçbirisi dikta ile olmaz fiz. "çapulcular, alkolikler, marjinaller, akıllı olun, kendinize gelin" demekten farklı açmıyorsun mesajlarını başlarken. kaç kere yaptın bu başlıkta, bir kere sana rencide edici, kırıcı bir söz ettik mi? e o zaman neden bu ısrarın?

"tayyip'i kim feedledi" yazana 15 yıl verirlerdi eski standartla, gezmiş ve apo posteri açanlara artık bilmiyorum 5 mi 10 mu, birşeyler düşünürlerdi.

şimdi milletvekilleri devlet ideolojisine keyfi olarak ters olduklarına karar verilip apar topar kapı dışarı edilip iptal edilmiyor vekillikleri. partiler zırt-pırt kapatılıp hiçe sayılmıyor milyonların oyları.

chp-mhp-anap çözmedi ki zaten. çözse çözülmüş olurdu. kanser remisyonunu tam tedaviyle karıştırıyorsun. hep aynı ilaç denendi, başka seçenek gözden geçirilmedi, izin verilmedi. şimdi tedavi edilecek mi? onu da bilmiyoruz, ama en azından deniyoruz ve göreceğiz.

yıllarca yazdım artıları, şipşak gene arama'dan akp yazar bulursun çıkarırsın sen. ;)

bahçeli/mhp bir kere tek başına iktidar olsa tayyip'i mumla aratır. chp de tartışılır yani, emin değilim ama bence yarışır. çünkü onlarda da bu "siz bilmiyorsunuz biz en iyisini biliyoruz, siz gericisiniz yobazsınız" kafası. birisi çapulcu diyor öbürü yobaz. yani o adamlara dağılması oyumun tayyip'e dağılması kadar kötü büyük ihtimalle ama save/fast forward/load yapıp deneye tabi tutamıyoruz maalesef. bilmiyorum artık düşüneceğim, bir çıkış bulurum sandık başına gelmeden.

bone, abi benim oy vereceğim ufak parti geçemez barajı ya mevcut koşullarda. yani yoğun kampanya yapabilecek gücü olacak, destek toplayacak, belli dinamizmle kendini gösterecek filan. son iki seçimlerde sürpriz yeni bir parti çıkmadı. en son akp çıktı işte yeni parti meclise girebilen. bağımsız olayı da istanbul'da veya başka büyük şehirde olsam bir ihtimal de muğla'nın bağımsızı kim çıkacak abi. :p
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
kimse kusura bakmasin, butun bu olaylar sonucunda, RTE'nin bu noktaya gelmesinde emegi gecen herkesin, en azindan biraz olsun sucluluk duygusu cekmesi, elini vicdanina koyup da bir dusunmesi lazim.

Özür dilemek kişinin kendi bileceği bir iş. Medyanın tamamen olayları RTE yararına insanlara gösterdiği, beyinleri yıkadığı bir ülkede de kimse bana demokratik bir seçim sürecinden bahsetmesin.

oturun sakin kafayla bir dusunun.
Sosyal ağlarda paylaş

bone onlar saçmasapan işler abi, onları savunacak halimiz yok elbette heh. ama kırca hatırlıyorum tayyip makyajıyla abuk sabuk dansediyordu fantezi müziği eşliğinde.

yani tayyip'in kendi kişisel dava açması onun şahsi kıtlığı, kanuni özgürlükler kısmıyla alakalı benim dediklerim genelde.

neyse hadi kaçtım ben şimdilik, kalın sağlıcakla.
Sosyal ağlarda paylaş

DynamicK said:

kimse kusura bakmasin, butun bu olaylar sonucunda, RTE'nin bu noktaya gelmesinde emegi gecen herkesin, en azindan biraz olsun sucluluk duygusu cekmesi, elini vicdanina koyup da bir dusunmesi lazim.

aynısını düşünüyorum. ama şöyle bir fark var. tayyipi en başta oluşturanlar tayyipe oy verenler değil. tam aksine tayyipin summon olacağı ayini yapanlar.

yani onların da bir özeleştiri yapması lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

çünkü 2004'teki durumla bugünkü durum aynı, değil mi fiz?

pardon ama burada maksat nedir, beni hedef gösterip forumdan yollamak mı istiyorsunuz? son olaylarla ilgili düşüncelerimi aktarmışım iki gündür mesajlarımda, açarsınız bakarsınız.

bildiğim kadarıyla bana kimse gelip de "parkta oturma eylemi yapanlara gaz atalım mı" diye sormadı, kimden niye özür dilemem gerektiğini bilmiyorum.

arcane, öm kutuna bir bak istersen.

2004'teki durumla bugün aynı, evet. Adım adım gelindi bu sürece, bir sabah aniden değil.

Akıllı, sağduyulu, ileri görüşlü insanlar o günden bugünlerin geleceğini görmüşlerdi. Kimse hiç yok yere karşı çıkmadı AKP'ye ve Tayyip'e. Daha o zamandan "Parkta oturan gençlere gaz atacak" ve çok daha fazlasını (ve evet bugün geldiğimiz durumdan da çok daha fazlasını) bir insan olduğu çok net belliydi.

Bu konuda yapılan uyarılarla da "BÖGÖN DÖ ŞÖRÖYÖT GÖLMÖDÖ LÖY LÖY" diye dalga geçen, "Hani İran olacaktık, nerede?" diye kafa bulan insanlar vardı, fizban'ın mesajından görüldüğü üzere bu kişilerden birisi de senmişsin Sam. Zaten 2 senede geleceğini kimse söylemiyordu bunun. Ama buraya geleceği belliydi. Adam bir sabah yatağından uyanıp "Ya bugüne kadar çok demokratiktim de hadi bugün bir çılgınlık yapayım, eylemcileri bombalayayım" demedi. Ve evet size bunu yapayım mı diye sordu, siz de seçimde verdiğiniz oyla "Evet, yap!" dediniz, ona bu yetkiyi siz verdiniz. Seçimde oy verdiğiniz adam kafasına piyano düşerek hafızasını kaybetmedi, karakter değiştirmedi.

Adamın tüm sinyallerine, geçmişine ve hedeflerine rağmen bunu görememek ve onu savunmak burada eleştirilen. Şimdi kalkıp da "O zaman başkaydı" demeyin, biz nasıl gördük peki o zamandan burayı? Eğer bugün olanlara tepkiliyseniz "O zaman bizim vizyonumuz yetememiş, bunu görememişiz, uyaranlara kulak tıkayıp bir de utanmadan dalga geçtik, haklıymışsınız." diyin.

O zamandan bugünleri göremiyorsanız bu sizin hatanız ve sorumluluğunuzdur, o zaman farklıydı diyorsanız o zamandan gören nasıl görmüş de uyarmış diye sorarlar.

Yanlış anlama, özür ya da bir telafi falan beklemiyorum. Ama bunun sorumluluğunu kabul etmek, "Ya o zaman başkaydı" diye bahaneler bulmaktansa hatayı kabullenmek önemli. Çünkü farkındalığı bu yaratır. Aksi takdirde yarın AKP değil BKP gelir, yine gözler kapalı hiç ileriye bakmadan "Aaa ne güzelmiş bugünün koşulları" diye oylar verilir, tekerrür içinde bugünlere döneriz. Bir daha oy atmadan önce "Lan geçen sefer oy attık seçtik başımıza ne geldi" diye sorgulayacak bilinci kazanmak için sorumluluğu ucundan kabul etmek gerekiyor.

Umarım kırıcı bir sözüm olmamıştır. Dalga geçmek veya küçümsemek için yazmadım, sadece net ifadeler kullanmak istedim.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla burda balonsuz kimseye kişisel bir kızgınlığım yok ama 5 sene önce olacaklar kabak gibi belliyken "bugün de mi şeriat gelmedi" diye dalga geçenler olduğu doğru. Bu işlerin bir günde bu noktaya gelmeyecek olsa da hangi rayda olduğu da belliydi. Bu olacakları görmek zor bir iş değildi. Çoğu insan(forumu kastetmiyorum) zaten tepesinde bir kral olsun teranesine tav olduğu için bunları görmezden geldi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...