Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Beslenme

Killer

Öne çıkan mesajlar

Drall, 06.08.2023 11:46 tarihinde dedi ki:

kalori hesabı yalan, onu hesaplamaya harcayacağın enerjiyi squata mekiğe şınava harca

edit: kalori hesabı dediğin şey gıdaları kalorimetre kabına koyup yakıyolar. giren kaloriyle çıkan kaloriyi ölçüp okey beden bunu yakınca bu kadar kalori alıyodur diyo. 
böyle kaba bi mekanizma değil insan bedeni. rafine gıdalardan uzak dur, kaslarını güçlendir (dolayısıyla bazal metabolizmanı hızlandır) ve hareket + direnç egzersizi yap. gerisi abesle iştigal

kasların hızlandırdığı metabolizma çok azmış. 1 pound kas 9-10 kalori flnmış. hiç yoktan iyi olabilir ama 4 kilo kas 100 kalori.

https://www.strongerbyscience.com/calories-muscle-burn/

Sosyal ağlarda paylaş

Drall, 09.08.2023 18:00 tarihinde dedi ki:

adım sayısı da yalan, eğer içini rahatlatacaksa sfdg

tam olarak neyi saçma geldi? bir kişiye kaloriyi düşünme, nitelikli direnç egzersizi yap demem mi? kalori ölçerek bir yere varamazsın, kabaca elinde bi veri olcak şekilde ölçüyosan tamam ama spor yapmayıp sadece diyetle belirli bir fiziksel görünüşü sağlamaya çalışan insanlarda kalori hesabı takıntı ve sağlıksızlıktan başka bir şey getirmiyor. 

yazdığım şey yatırım yapmak isteyen birine "otur borsa yazılımlarını, analiz eğrilerini vs öğren, boşu boşuna konu komşudan duyduğun tavsiyelerle o kağıt senin bu kağıt benim harcama gençliğini" demek gibi bence, arsa al demek şey olurdu: "ya günde 25bin adım at, yediğine dikkat et yeter.", o konuda haklısın, ama ben öyle demiyorum, haksızlığın orda sdfg

Kalori ölçerek bi yere varırsın, insanlar varmış ve varıyor. He illa yapmana gerek yok diyebilirsin. Senin dediğin yapılan deneyden daha belirsiz zaten. İnsan doğal beslenerekte gayet dengesiz beslenebilir.  Yani genelleyerek bir sonuca varmışsın, onun yerine bilinçli yaparak ilerleyen insanlar iyi sonuçlar alabiliyor genellemesini yapsan çok daha isabetli olurdu.

Benzetmem de şunu hedefliyordu ; genel geçer doğrularla ortaya karışık salata atmışsın. Yani temiz hava için dağa çık çok iyi gelecek yazıp geçebilirsin o da doğru. Metabolizmanı hızlandır yağ yakman kolay olur bu da doğru. Spor yap sağlıklı ol bu da doğru. Yanlış bilgi veriyorsun demiyorum ama boş konuşan amcalar gibi yazmışsın. O yüzden benzetmem de doğru. Yani işlenmemiş gıda tüketin şu an bütün herkesin ağzında abi zaten. Adım sayısıyla ilgili bir kıstas olsun diye verdim doğru diye değil. 25bin adım gayet yeterli ve iyi bir sayı. Amma dramatize ediyorsun ya.

Sosyal ağlarda paylaş

gün içine yayılmış hareketlilik normal hareketlilik, zaten insanın default'u olması gereken şey o. onu kardiyo egzersizi olarak değerlendiriyo insanlar, yalanlığı orda. yoksa şimdi dediğimi çekip ADIM DA ATMAYAK O ZAMAN'a getirmeyin sdfg

şeyi de anlıyorum, hani halk formül istiyo, ver formülü, işte otobüse bi durak sonra bin bi durak önce in, on bin adım at falan gibi. ama bu spor değil, bu hareketli yaşam tarzı. 25bin adım da blok halde, ritmik, nabzı belirli bir seviyenin üstünde tutarak yapmıyorsan hareketli yaşam tarzıdır, spor olarak ele almak biraz mastürbasyon. yap yine, yapma demiyorum sonuç olarak. hareketli yaşamak mühim

Sosyal ağlarda paylaş

Akhlaur, 09.08.2023 17:39 tarihinde dedi ki:

Kalori ölçerek bi yere varırsın, insanlar varmış ve varıyor. He illa yapmana gerek yok diyebilirsin. Senin dediğin yapılan deneyden daha belirsiz zaten. İnsan doğal beslenerekte gayet dengesiz beslenebilir.  Yani genelleyerek bir sonuca varmışsın, onun yerine bilinçli yaparak ilerleyen insanlar iyi sonuçlar alabiliyor genellemesini yapsan çok daha isabetli olurdu.

Benzetmem de şunu hedefliyordu ; genel geçer doğrularla ortaya karışık salata atmışsın. Yani temiz hava için dağa çık çok iyi gelecek yazıp geçebilirsin o da doğru. Metabolizmanı hızlandır yağ yakman kolay olur bu da doğru. Spor yap sağlıklı ol bu da doğru. Yanlış bilgi veriyorsun demiyorum ama boş konuşan amcalar gibi yazmışsın. O yüzden benzetmem de doğru. Yani işlenmemiş gıda tüketin şu an bütün herkesin ağzında abi zaten. Adım sayısıyla ilgili bir kıstas olsun diye verdim doğru diye değil. 25bin adım gayet yeterli ve iyi bir sayı. Amma dramatize ediyorsun ya.

25bin adım iyi bi sayı, niceliğine bi lafım yok. lakin hala boş amca deyişine içerlicemc şimdi valla ağlıcam aklhsdfg
jelibondan uzak durmayı 350 kalori diye değil de rafine gıdadan uzak durmak niyetiyle yapan insanın psikolojisi bana daha sağlıklı geliyor. öbür türlüsünde kendine yabancılaşma durumu var, kendini bir android sistem gibi, net hesaplanabilir veri girdi-çıktılarından oluşan bir yapı gibi görme potansiyeli var. o sebepten diyorum ki kalori hesabı, eğer kişiyi yakınen tanımıyorsanız insanların psikolojik durumunu tehlikeye sokabilecek bir şey. onun yerine aşırı tuzdan, glukoz-fruktoz şurubundan falan uzak, günlük gıdasını nitelikli protein, kompleks karbonhidrat, zeytinyağı ve sadeyağ gibi gerçek yağlar çevresinde döndüren, burda ihtiyaca göre profesyonel destek altında daha iyi şekillendirmek kaydıyla bir diyet oluşturmak, benim deneyimlediğim kadarıyla standart halktan insanla daha iyi sonuçlar getiriyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Drall, 09.08.2023 18:51 tarihinde dedi ki:

25bin adım iyi bi sayı, niceliğine bi lafım yok. lakin hala boş amca deyişine içerlicemc şimdi valla ağlıcam aklhsdfg
jelibondan uzak durmayı 350 kalori diye değil de rafine gıdadan uzak durmak niyetiyle yapan insanın psikolojisi bana daha sağlıklı geliyor. öbür türlüsünde kendine yabancılaşma durumu var, kendini bir android sistem gibi, net hesaplanabilir veri girdi-çıktılarından oluşan bir yapı gibi görme potansiyeli var. o sebepten diyorum ki kalori hesabı, eğer kişiyi yakınen tanımıyorsanız insanların psikolojik durumunu tehlikeye sokabilecek bir şey. onun yerine aşırı tuzdan, glukoz-fruktoz şurubundan falan uzak, günlük gıdasını nitelikli protein, kompleks karbonhidrat, zeytinyağı ve sadeyağ gibi gerçek yağlar çevresinde döndüren, burda ihtiyaca göre profesyonel destek altında daha iyi şekillendirmek kaydıyla bir diyet oluşturmak, benim deneyimlediğim kadarıyla standart halktan insanla daha iyi sonuçlar getiriyor.

Abi haksız değilsin sadece ben biraz daha farklı düşünüyorum bazı konularda. Konuşursak sen de genelde öyle düşünüyorsundur eminim çok uzatmaya gerek yok. Tabi ki de hayat tarzı olarak işlenmiş gıdalardan uzak durmak çok önemli bu devirde. 

Sosyal ağlarda paylaş

Akhlaur, 09.08.2023 16:56 tarihinde dedi ki:

Direkt vücut ağırlığı değil de iskelet hariç ağırlığının 1.5 katı gibi hesaplasan yeter. Bununla ilgili çalışmalar var, evet 1.5 katı etkili ama 1 katına kadar da aynı etkiyi görebildiğini söyleyenler var. Biraz seninle alakalı sanırım, deneyerek görebilirsin. Sadece et olarak da düşünme, yumurtası var peyniri yoğurdu bitkisel proteini falan. Çeşitlendir biraz 5-10 hesabı yapma asdad. Bence zaten düzenli basmıyorsan hipertrofi kasmıyorsan öyle 1.5-2 katlara gerek yok. Badici abilerimizin yorumu daha doğru olur ama ben böyle yapıyorum etkisi de oluyor bende.

evet diğer besinlerden de geliyor bir şeyler

benimkisi damacana kaldıracak kadar 

zaten ayda 200-300 gram kas kazanabilmek başarıymış

haftada 1-2 gün et yeme vucud dinlensin diyen de var

günlük 1x protein zaten alınması gerekiyor da yazıyor

2x250 gram yenecek yani her türlü o gün biraz ağırlık çalışılsa (65 kg sdfsd)

fresia tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

vücudunun yeterince enerji yakabilecek kapasitesi yok. bir de tiroid değerlerin normal olmayabilir.

bunun dışında bir sürü sebep daha olabilir şimdi tek tek saymaktansa iyi bir doktora görünmeni, tahlil yaptırmanı öneririm.

son olarak bazı insanlarda psikolojik de oluyor, kimisinde psikolojik sorunlar gizli mide fıtığı yapıyor ve tok sanıyorlar kendilerini vb...

ama bence kilo almanın temel şartı enerji yakımını artıracak ağır şeyler yapmak ve sürekli fullemek. = vöcooooot

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

yaklaşık bi 6 aydır filan https://www.youtube.com/@felix-harder bu arkadaşın kanalını takip ediyorum. kendimde gözlemlediğim bazı şeylerin ne olduğunu ziyadesiyle bu adam sayesinde öğrendim. hayat kalitem inanılmaz arttı. hala da öğreniyorum, işin garibi bir şeyler düzeldikçe diğer eksikliklerini daha iyi anlıyor insan. yeni seviye ancak öyle açılıyor.  

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...

güncel supplement konusu bulamadım buraya yazayım

reklamlarda gördüm supradyn focus diye bir ürün var. kullanan faydasını gören var mı, ismindeki focus çekti ilgimi. odaklanma sorunu yaşıyorum izlediğim okuduğum yaptığım şeyden kopuyor zihnim. yada tam bu işe yarayan bir ürün var mıdır suplement olmasınada gerek yok değişik çay felanda olur.

Sosyal ağlarda paylaş

adhd icin bir ton supplement var oyle aratabilirsin ama tabi o tarz supplere karsi tolerans cabuk gelistiriyor bunye, dikkat eksikliginin arkasinda yatan nedenleri bulmak lazim.

magnezyum aliyorum ben iyi bence, l-tyrosin gibi seyler var ama belki genel olarak baska bir rahatsizligin vardir o etkiliyordur . 

bide omega hatta coginizinli omegalar var hafiza icinde iyi. 

Sosyal ağlarda paylaş

Mal, 03.11.2023 05:23 tarihinde dedi ki:

güncel supplement konusu bulamadım buraya yazayım

reklamlarda gördüm supradyn focus diye bir ürün var. kullanan faydasını gören var mı, ismindeki focus çekti ilgimi. odaklanma sorunu yaşıyorum izlediğim okuduğum yaptığım şeyden kopuyor zihnim. yada tam bu işe yarayan bir ürün var mıdır suplement olmasınada gerek yok değişik çay felanda olur.

Çalınan dikkat (stolen focus) diye bi kitap var, onu oku bi hele 

Sosyal ağlarda paylaş

reampage, 03.11.2023 07:30 tarihinde dedi ki:

dikkat eksikliginin arkasinda yatan nedenleri bulmak lazim.

sebebini biliyorum uyku düzenimi değiştirdim. günde iki kere 4 saat akşam 4 saat gündüz uyuyorum. fiziksel olarak bünyeme iyi geldi normalden daha dinç hissediyorum. günü daha verimli kullanıyorsun. ama zihnin resetlenmiyor yatmadan önce aklındaki şeylerle uyanıyorsun. devamlı akşamdan kalma psikolojisi gibi bir durum oluyor. birde çok kahve içmek etkiliyorda olabilir.

@Drall ismi ilginçmiş bir bakayım

dediğim hapı bir deneyeyim, ismi pazarlama stratejisi gibi ama vitamin hapı sonuçta.

bebe bisküvisi çok eskiden yiyordum 5-6 tanesi öküz gibi doyuruyordu sütle. bu ara yiyememde kış gelince denenebilir.

Sosyal ağlarda paylaş

Ciddi bir odaklanma sorunu varsa bir psikiyatriste gorunun.

Esasinda %100 odaklanma diye bisi yok. Djokovic i soyledigi daha dogru bir yaklasim. Onemli olan ne kadar surede geri donebildigin.

Onun haricinde belirli temel kurallari uygulayarak dikkatini dagitan faktorleri azaltabilirsin.

1. Telefon bildirimleri: Telefondan acil olabilecek haric butun bildirimleri kapat veya tamamen sessiz&goruntusuz moda al. Bildirim gelince telefon aydinlanmasin, titremesin.

2. Email bildirimleri: Outlook un dong diye ekrana vuran bildirimlerini kapat, hatta saatin yaninda bulunan kucuk mektup simgesini de kapat. Maillerine gunde 3 kere bak; sabah, ogle, ogleden sonra-aksam. Isin yoksa normal zamanda da bakabilirsin, onemli olan surekli bakmamak.

3. Discord: Isin varsa Discord ta ne isin var 🙂 Isin olmadiginda bakarsin.

4. Koptugunu fark edersen, koptugunu kabul et ana donmeye calis.

5. Ara ver. 2 saat soluksuz bisi yapicak degilsin. Su ic, tuvalete git, 5dk pencereden disari bak, tekrar geri gel.

Gallant tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Silphatos, 12.10.2021 10:31 tarihinde dedi ki:

6-18 başladım ben de,  12:00-18:00 arası yapıyorum. baktım rahat gidiyo 4 saate düşürürüm de 17'ye kdar mesaideyim ne ara bitirecem işleri de yimek yiyecem,  13:30-17 gibi bi şey yaparım belki

gerçi ben genelde kahvaltı yapmıyordum öğlen yiyip akşam da çok gece kalmadan max 7de yerdim ama şimdi tamamen bilinçli hiç aburcubursuz ve o saatler dışında sadece su yapınca bakalım ne değişecek 

6 aydır 8-16 yapıyorum. Öğlen 12.00 da 1 kase çorba + etli sebze yemeği + salata (hafta içi), gün içinde meyve - kuru yemiş, akşam spora gideceksem tavuk pilav gitmeyeceksem sebze yemeği ya da airfryer da kabak patlıcan vs. Akşam yemeği saatim değişmekle beraber genelde 19.00-20.00 arasına kadar uzuyor.

Hafta sonu 12 gibi 1 simitle beraber kahvaltı yapıyorum. İçerisinde airfryer da kızartılmış patates menemen falan da içeriyor. Akşamında ise hafta içi akşam ne yiyorsam.

Her gün aksam 1 demlik çayım var. Yanında genelde kuruyemiş oluyor. Bu şekilde uygulamak muhtemelen yapılan en büyük yanlış ancak benim açımdan sonuçlara bakılırsa bir problem yaratmadı.

Bu şekilde 6 ayda 12 kilo civarı verdim. 1.75 boy 92 kg % 32 yağ oranı ile başladığım diyet-spor düzenine 79 kilo % 25.5 yağ oranı ile devam ediyorum. 

Spor salonuna hafta içi 2 gün gidiyorum. 1 gün kardiyo + hafif ağırlık antrenmanı. Diğer gün ise pilates stretching yapıyorum.

80 kilo civarına yaklaştıktan sonra kondisyonum inanılmaz arttı. Fazla kilo gerçekten başa bela. Uykuyu da en az 8 saat diyorlar ama çocuklar sağ olsun 6.5 saat ortalamam var.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...

selam daha önce araştıran varsa 

bana şöyle bir site lazım

x kilo birisinin x gram protein alırken gün içerisinde tüketmesi besinleri alternatifli olarak beleşe listelesin

örneğin 3 yumurta 400 gram et, nohut ya da peynirle proteini tamam la

lif için şu sebze yemeği, yağ dengesi için salataya şu kadar zeytinyağı gibi

ya da

1-2 saat antreman yapna biri için örnek diet/yemek listesi alternatifleri /70kg

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...