Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Beslenme

Killer

Öne çıkan mesajlar

Çorba, ana yemek vs. rahat 1500 kalori ediyor

Şeker dolayısıyla tatlı oldukça arttırıyor alınan kaloriyi. Bir de şerbetli tatlı yersen zaten kafadan 1 dilimi 1k ya yaklaşıyor. Yaşadığın yerde baklava, künefe elinin altındaysa bittin zaten. Her akşam psikolojik savaş kopuyor içinde 

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
Promenader, 19.07.2023 13:47 tarihinde dedi ki:

Kilo vermek için çalışmadan önce mi sonra mı yemek ?

Sen bir aslan parcasisin prom! dusun ki ava ciktin, ceylanin pesinden kosuyosun, yakaladin, gurestin az, yabistin umugune alasagi ettin. Simdi afiyetle yemesi kaldi geriye.

Sosyal ağlarda paylaş

pascalnouman, 19.07.2023 15:09 tarihinde dedi ki:

idmandan once zaten yemen lazim da sonrasini bilmiyorum hic ben yuxek proteinli sut iciyorum sadece

ama hem kilo vereyim hem de ayranim dokulmesin olmaz bosuna ugrasmis olursun vucut yag mi yaksin kas mi yabsin ??

lise biyoloji bilgilerini tazelersen hangisinin onceliginin oldugunu goreceksin

Kas için uğraşmıyorum sadece kilo vermece bisiklet turuyla. Yarım yamalak bilgimle spordan önce yirsem vücut hep bu hazır olanları tüketir yağlara dokunmaz gibi bir mantık kurdum ama şeytan işi bu metabolizma bilenine sormak lazım.

Sosyal ağlarda paylaş

Promenader, 19.07.2023 22:44 tarihinde dedi ki:

Kas için uğraşmıyorum sadece kilo vermece bisiklet turuyla. Yarım yamalak bilgimle spordan önce yirsem vücut hep bu hazır olanları tüketir yağlara dokunmaz gibi bir mantık kurdum ama şeytan işi bu metabolizma bilenine sormak lazım.

performansını etkileyecek kadar aç girersen -> performansın etkilenir. daha az efor sarfedersin, daha az kardiyovasküler gain alırsın, daha az kalori harcarsın. bir de sadece egzersizi yaparken vücut ne kadar yakıyor diye bakmak çok reductionist. doktor beyin dediği gibi vücut kompleks bir yapı. ben olsam karblı girer abanırım

aç olmadığın halde zorla bişi yeme tabi ama çok aç da girme

tiLi tarafından düzenlendi
  • Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...

kalori hesabı yalan, onu hesaplamaya harcayacağın enerjiyi squata mekiğe şınava harca

edit: kalori hesabı dediğin şey gıdaları kalorimetre kabına koyup yakıyolar. giren kaloriyle çıkan kaloriyi ölçüp okey beden bunu yakınca bu kadar kalori alıyodur diyo. 
böyle kaba bi mekanizma değil insan bedeni. rafine gıdalardan uzak dur, kaslarını güçlendir (dolayısıyla bazal metabolizmanı hızlandır) ve hareket + direnç egzersizi yap. gerisi abesle iştigal

Drall tarafından düzenlendi
  • Nasi yani? 1
Sosyal ağlarda paylaş

fresia, 09.08.2023 16:27 tarihinde dedi ki:

100 gram pişmiş ette 28 gram protein varmış

sporda kiloyla orantılı tüketim isteniyordu en son

100 gram net protein için 650-700 gram çiğ et lazım

makul gelmedi$

Direkt vücut ağırlığı değil de iskelet hariç ağırlığının 1.5 katı gibi hesaplasan yeter. Bununla ilgili çalışmalar var, evet 1.5 katı etkili ama 1 katına kadar da aynı etkiyi görebildiğini söyleyenler var. Biraz seninle alakalı sanırım, deneyerek görebilirsin. Sadece et olarak da düşünme, yumurtası var peyniri yoğurdu bitkisel proteini falan. Çeşitlendir biraz 5-10 hesabı yapma asdad. Bence zaten düzenli basmıyorsan hipertrofi kasmıyorsan öyle 1.5-2 katlara gerek yok. Badici abilerimizin yorumu daha doğru olur ama ben böyle yapıyorum etkisi de oluyor bende.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Drall, 06.08.2023 11:46 tarihinde dedi ki:

kalori hesabı yalan, onu hesaplamaya harcayacağın enerjiyi squata mekiğe şınava harca

edit: kalori hesabı dediğin şey gıdaları kalorimetre kabına koyup yakıyolar. giren kaloriyle çıkan kaloriyi ölçüp okey beden bunu yakınca bu kadar kalori alıyodur diyo. 
böyle kaba bi mekanizma değil insan bedeni. rafine gıdalardan uzak dur, kaslarını güçlendir (dolayısıyla bazal metabolizmanı hızlandır) ve hareket + direnç egzersizi yap. gerisi abesle iştigal

Abi bu bana çok saçma geldi, yani tamam %100 doğru değildir de zaten kendin de üstünde deneyerek artısını eksisini düzenliyorsun. Çok yorgun hissediyorsan biraz arttır, baktın bi işe yaramıyor biraz kıs. Senin yazdığın dedelerimizin sağlıklı ol da gerisi önemli değil gibi. Ben öyle tonla adam tanıyorum günde 25bin adım atıp yediklerime dikkat ediyorum diyen 50+ yaşında ama öyle de olmuyor işte. Bir de bir hedefle ilerliyorsa insanlar kalori hesabı yardımcı da olabiliyor belli ihtiyaçlara ve hedeflere. 

Yani ben yatırım yapıcam diyen birine borsadan uzak dur arsa al demek gibi olmuş bu yorum.

Akhlaur tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

adım sayısı da yalan, eğer içini rahatlatacaksa sfdg

tam olarak neyi saçma geldi? bir kişiye kaloriyi düşünme, nitelikli direnç egzersizi yap demem mi? kalori ölçerek bir yere varamazsın, kabaca elinde bi veri olcak şekilde ölçüyosan tamam ama spor yapmayıp sadece diyetle belirli bir fiziksel görünüşü sağlamaya çalışan insanlarda kalori hesabı takıntı ve sağlıksızlıktan başka bir şey getirmiyor. 

yazdığım şey yatırım yapmak isteyen birine "otur borsa yazılımlarını, analiz eğrilerini vs öğren, boşu boşuna konu komşudan duyduğun tavsiyelerle o kağıt senin bu kağıt benim harcama gençliğini" demek gibi bence, arsa al demek şey olurdu: "ya günde 25bin adım at, yediğine dikkat et yeter.", o konuda haklısın, ama ben öyle demiyorum, haksızlığın orda sdfg

Drall tarafından düzenlendi
typo
  • Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...