Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Star Wars: The Force Awakens (2015)

mokoko

Öne çıkan mesajlar

valla bana sorarsan kendinle çelişiyorsun. bir yandan değişmesin istiyorsun, diğer yandan neden değişmiyor aynısı diyorsun. star wars sanırım şu an sinemada devam ettirmesi en zor seridir herhalde. o kadar fazla bir beklenti var ki deliver ederken en ufak bir hatan bile astronomik eleştirilere sebep olabilir ki orjinal seri bana kalırsa böyle örneklerle dolu.

adamalar bu yükün altından overall "bence güzel" ile çıkabiliyorsa, ben büyük başarı derim ki ben giderken ön yargılı veya yüksek beklentilerle gitmedim. ne kadar SW IP yükü sırtında olsa da yeni bir seri olarak geliyor. önceki serinin gölgesinde veya kısıtlamalarıyla başlamamalı. benzerlik gösterdiği yerleri ile, orijinal uzaklaştığı yerleri ile geneli tatmin etmeyi hedeflemiş adamlar. her zaman deconstruct eden adamların memnuniyetsizliği veya beklentilerinin deliver edilmemesi olacaktır.

ne yaparsan yap olacaktır yani.
Sosyal ağlarda paylaş

quixef said:

Black-ice said:

spo hacı spo

spo bekçisi oldum bak yine valla tamamen tesadüf.

Hacı 1 hafta geçti, SW gelip de 1 haftada izlemediyse bir kişi şu forumda Patiden de banlayın artık.

Isterse 25 hafta gecsin, insan olun kullanin iste spoiler'i ki 1 hafta ne? Is guc yogunlugundan, bilet bulamamaktan bile gidemiyo insan ilgi goren film olunca.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

quixef said:

Black-ice said:

spo hacı spo

spo bekçisi oldum bak yine valla tamamen tesadüf.

Hacı 1 hafta geçti, SW gelip de 1 haftada izlemediyse bir kişi şu forumda Patiden de banlayın artık.

Black-icelığa mı özendin zaynın? Mantıksız ve tutarsız olsa da hak savunuyorum çünkü batılı aydın değerleri temsil ediyorum kılıfı altında inceden inceye baskının ve faşistliğin keyfini sürmek peşinde misin sen de?

ne kadar alakasız bişey benimle bu?

sen bana çok doldun ya axe noldu böyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Rasmon said:

valla bana sorarsan kendinle çelişiyorsun. bir yandan değişmesin istiyorsun, diğer yandan neden değişmiyor aynısı diyorsun. star wars sanırım şu an sinemada devam ettirmesi en zor seridir herhalde. o kadar fazla bir beklenti var ki deliver ederken en ufak bir hatan bile astronomik eleştirilere sebep olabilir ki orjinal seri bana kalırsa böyle örneklerle dolu.

adamalar bu yükün altından overall "bence güzel" ile çıkabiliyorsa, ben büyük başarı derim ki ben giderken ön yargılı veya yüksek beklentilerle gitmedim. ne kadar SW IP yükü sırtında olsa da yeni bir seri olarak geliyor. önceki serinin gölgesinde veya kısıtlamalarıyla başlamamalı. benzerlik gösterdiği yerleri ile, orijinal uzaklaştığı yerleri ile geneli tatmin etmeyi hedeflemiş adamlar. her zaman deconstruct eden adamların memnuniyetsizliği veya beklentilerinin deliver edilmemesi olacaktır.

ne yaparsan yap olacaktır yani.

bu ne lan hahahah
Sosyal ağlarda paylaş

Emaleth said:

pffff bi tur daha yorum okuyim dedim, çok sıkıldım, okuyamadım.
şuraya genel genel bikbiklenip sonra da threadi terk edicem sanırım:

- xunn filmden anlamıyor, üstelik spoiler da vermiş, bi de hiç susmamış, 78 tane mesaj atıp konuyu haraslamış, bence banhammer worthy (sorry mate!)
- film kötü diyen herkes haksız ve onlara laflar hazırladım.
- 1-2-3'ten iyi olduğu kesin. 4-5-6'dan iyi olmasına zaten pek imkan yok, get real.
- film yeni bir üçlemenin ilk filmi, her şeyin çarşaf çarşaf açılmasını/ilgili yerlere aciliyetle bağlanmasını bekleyen herkese nanik.
- sizin bir izleyişte şıp diye gördüğünüz açıkları koskoca ekip, bizzat lore'un yaratıcısı ve yanlış yapmamak için kıçını yırttığı her halinden belli olan jj düşünemedi öyle mi? vay arkadaş...
- sw'yi ilk etapta ne için sevdiğinizi kaybetmeyin/unutmayın. bu tekrar edildi diye kızmayın, tıpkısının aynısı yapılmadı diye de kızmayın. kızmayın ayol her şeye, hiç seksi diil ;)
- kylo ergen evet (hatta kendisine ilk ergen diyen benim galiba threadde) ama bu herhalde "yanlışlıkla" olmadı di mi? bütün yapımcılar kendisine bakıp karizmatik bir sith lord gördü ama fanlar ikna olmadı diil herhalde hikayenin özeti hm?
- gerçekçilik beklentisi ile fantazi sevicilik elele gitmiyor pek. not olarak düşeyim. evet kendi içinde tutarlılık. ve şu anda kendi içi = 4+5+6+1+2+3+7+8+9. referansınızın bir kısmını eskiden alın tabi, ama hepsini diil. yoxa dinozor olursunuz ve bu forumda dinoluk size kalmadı :P
- burda 7 olmamış diye bikbik edenlerin en az %70'inin 8 gelince dibi düşecek, ama çok ağladıkları için tükürdüklerini yalayamayacaklar, daha da yüksek sesle ağlayacaklar. alın size teori :)
- film sadece sizin için değil, HERKES için. her zaman öyleydi: mainstream! bunu anlamayıp kıskançlık ederseniz, eski fanların beklentilerinin her aşamada önceliklendirilmesini beklerseniz üzülürsünüz tabi.
- film ÇOK İYİ. star wars'un ömrünü, ruha (o kadar para dönmesine rağmen) hıyanet etmeden, basicleri tazeleyerek, yenileri dikkatle ekleyerek en az 20 sene daha uzattı. daha ne yapsın?
- 4-5-6'yı 750şer, 1-2-3'ü 10ar defa izlediğim için taze taze izleyecek yeni bir edition olmasına bile ÇOK mutluyum. sizden de öncelikle bu tip bir vefa beklerdim ama "ben daha iyi bildiğim için tatmin olamıyorum" kredisinden vazgeçemiyorsunuz bir türlü. makes you look cheap. yapmayın etmeyin.
- tl;dr have some respect!

ema "bik bik bik bik" leth

bonus:
şu da burda dursun --> derli toplu ray analizi/hikayesi. (ayı gibi spoiler içeriyor tabiisi)

PARMAKLARINA SAĞLIK YA! Ohh be! Yazmaya üşendim bu hüsnü kuruntulara, dile getirmişsin içimdekileri.

Film o kadar başarılı ki, neresini anlatsam bilemiyorum. Ders niteliğinde resmen. Ve bu kadar başarılı olmasını en başından beri istiyordum. J.J. Abrams yönetecek haberi çıktıktan beri savunuyorum şu filmi ve adamı.

Bundan daha iyi bir reboot/remake/remaster yapılamaz. Hollywood tarihinde bir ders niteliğini taşır resmen. Siz dediklerime sadece "Rey şöyle bikbikbik" açısından bakabilirsiniz ama;
- strong female lead olayını başarılı yapması ve bunu herkese sevdirmesi, bunun Blockbuster bir film için devrim olması,
- black male lead'in bütün hate speech'leri ezercesine acaip başarılı olması,
- fanları tatmin ederek aynı zamanda yeni fanlar yaratması
- seçilen zaman dilimi ve olay örgüsü ile taptaze bir evren yaratıp başlı başına oyun/oyuncak/film/animasyon/kitap sektörlerini canlandırması
- Filmin pre-production aşamasında verilen doğru kararların, yani;
[list]
[*]gerçekten original üçlemeye kullanılan lens'lere kadar sadık kalınması,
[*]plot ortaya çıkmasın diye oscar jürisine bile kopya gönderilmemesi (kaldı ki gönderilen kopyalar sızdı internete),
[*]son yıllarda kan kaybeden Hollywood'da sinemaya gitmenin bir "event" olduğunu seyirciye tekrardan aşılaması)
[/list] bunlara da resmen bütün yapımcıların ders olarak çalışmasını sağlaması

gibi şuan aklıma gelmeyen daha çok maddeyi tick'leyen bir yapım.
Sosyal ağlarda paylaş

-Deno- said:

Livered said:

SPOİLER AGIR

Cumhuriyet - resistance olayını anlamamış kimse ama 4. filmdede kimse cumhuriyet niye imparatorluk oldu bilmiyordu sonra ögrendik. Burdada açıklanan film dışında aynen şu :
- Endor savaşı yeni cumhuriyet kuruluyor ve parçalanan imparatorluk güçlerine karşı arka arkaya savaşlar yapılıyor. Hatta Akiva denen bir savaşta imparatorluk bir hayli üst düzey elemanını yitiriyor. Bir hayli sistem imparatorluktan kopuyor ve cumhuriyete katılıyorlar. Savaşmayıp ellerindeki güçlerle direk outer rime kaçan imparatorluk komutanlarıda oluyor. En son Jakku savaşında da imparatorluk kalıntıları endordan da agır bir darbe alıyor. Ellerindeki en güçlü super star destroyer Jakkuya çakılıyor.
İmparatorluk barış istiyor - Mon mathma da bunu kabul ediyor ve karşılıklı silahsızlaşmayı da içeren bir barış yapılıyor. İmparatorluk outer rime çekiliyor - fakat silahsızlanmayı tam yapmayıp ellerindeki kalan güçü de çekiyorlar. Mon mathma ise uyarılara kulak asmayıp - cumhuriyet ordusunu dağıtıyor - küçük bir filo kalıyor geriye. Tüm bunlar endordan sonraki 5 yıl içinde oluyor.

Leia önderliginde bazı eski komutanlar bu silahsızlanmaya karşı çıkıyorlar ve imparatorlugun gizlice hazırlandıgını konusunda ısrar ediyorlar. Mothma yıllarca direniyor fakat İmparatorlugun First order altında birleşmesi ile en sonunda Leiaya resistancı gizlice kurması talimatını veriyor ve el altından destekliyor.

Cumhuriyet - resistance olayı kısaca böyle özetleniyor.

bunları orjinal eu'yu baz alarak mı yazdın?

yok 7 den sonra bu şekilde degiştirilmiş endor sonrası
Sosyal ağlarda paylaş

Rey stronk womyn lead falan değil baya baya mary sue. HER ŞEYİ iyi. Karakter dediğinde biraz flaw olsun lütfen. Bkz finn.

Starwarsu ilk başta uzayda geçen fantastik bi öykü olduğu için sevmiştim, hala da o yüzden seviyorum. Bu dandik kısımlarını eleştirmeye engel değil. EWOK diye bi olay var sırf bebelere oyuncak pazarlama için ortaya atılan. Starwarsun bu gerçekliğini unutmadan yorum yapmak lazım.

ayrıca filmin

Mainstream olması bu kadar ucuz plot deviceların kullanılmasını haklı çıkarmıyor. Hooop hosnian sistemini yok ettik. Neyle? GIGANTIC DEATHSTAR^2 yaptık ve kimse fark etmedi. Ama tabii ki bir kusuru vardı, o da KALKANLARININ ZAYIF BİR NOKTASI VAR. Cüneyt Arkın ın starwars çakması filmlerinde de plot devicelar bu seviyedeydi.

Ben kendi içinde tutarlı daha modern bi starwars beklerdim, klasiğin tüm eksikleriyle tamamen kopi pastasını değil. EUden okuduğum üç beş materyel ve oynadığım oyunlar, özellikle de kotor2 bende bu beklentiyi yarattı. Diğer taraftan DISNEY filmi olduğu için orijinalin düştüğü bütün pitfallara düşeceğini de az çok tahmin etmiştik. Sırf yapım kalitesi yüksek diye pepeyle aynı derinliğe sahip bi senaryoyu eleştirme hakkımız gasp edilemez.

Filme karşı duruşum :

http://s2.dmcdn.net/KnO00/1280x720-i1L.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

tv dizisi degil bu sinema filmi :P

bekleyin bi sonraki bolumde acikliycaz olayi olmamali filmlerde, her film kendi icinde tutarli olmali. sirf ucleme olucak diye narrativein icine edip arkasi yarin yapamazsin veya karakterleri yarim yamalak aktaramazsin

Gayet de olur ve oldu da. Bu film dışında da oldu.

Ağır saçmalıyorsun her zamanki gibi :P :P :P :P :P :P
Sosyal ağlarda paylaş

istiyen yapar canim

death star 3 un attigi isinin "parseclerce" seyahat edip bolup gezegenleri yok etmesi sacmaligi kadar dandini degiol rey in mary sue olmasi. sub-hyperspace den yollamis lazoru diye salak bi sekilde toplamaya calismislar kitapta bide hehe, fantastik kurgu oldugu icin cok sallamiyorum onu

oyunculugu inandiriciydi kizin, anakin bebesinden sonra OH BE dedirtti ama guzel islenememis bir karakter iste. inandirici degil ve karakterin tek kusuru olan teori dogru ise iyice bok hale geliyor :P
Sosyal ağlarda paylaş

Pedoluğun lucas/disney boyutunda imkansız olmasını geçtim, bi flawu yüzünden mind wipe yemiş olsa bile (tamamen gerçekdışı ve mary sue meselesine cevap vermek yerine evade etmek için ortaya atılan bi argüman olmasına rağmen) "mindwipe" sonrası ortaya çıkan karakter sıkıcı bir Mary Sue. Başarısız olması korkması geri adım atması imkansız. Filmde tek bir sahnede tereddüt ediyor, o da aslında gizli gücünü keşfedebilmesi için çıkacağı yolculuğa bir ön ayak.

Laurelin cplemişti zaten tanımını,

said:
"Mary Sue" is generally slapped on a character who is important in the story, possesses unusual physical traits, and has an irrelevantly over-skilled or over-idealized nature.

Eski filmlerde bile şöyle bi karakter yoktu.

Tumblrinalar dökülmüş nette REY MARY SUE DEĞİLDİR YENİ Bİ KARAKTER diye ama bi tane sağlam argüman yok şu şu flawu var, bu açılardan gerçekçi bi karakter. Prized possession kept away hidden direk. Mesele kötü adamı dövmesi nasıl dövdüğü falan değil hepsinin bi cevabı verilir zaten, mesele MÜKEMMEL karakter olması.
Sosyal ağlarda paylaş

rey hakkında genel olarak spoilera alayım, neresi spoiler neresi değil emin olamadım

ben mary sue olduğunu düşünüyorum zaten. flaw görmemiş olmamız, olmadığı veya işlenmeyeceği anlamına gelmiyor tabii ki. ilk filmde kendi içerisinde mary sue imajı ortaya çıkıyor. ikinci filmde karakter daha detaylı işlenerek mary sue olmaktan çıkabilir. bunu düşünürken adamlar mary sue yapmış, ikinci filmde kıvırarak toplayabilirler kapsamında söylemiyorum, kocaman bir bilinmeyen push ediliyor filmde ve bu bilinmeyenin ortasında rey karakteri var. haliyle ilk filmde bilinmeyenler kapsamında mary sue olabilir, bilinmeyenler reveal edildiğinde belki farklı şeyler düşünüyor/konuşuyor olacağız.

yeni seriye girişte karakterinizleyiciye "satılması" noktasında mary sue olarak işlemiş olabilirler ama bunu bilinmeyen öğesi yaparak seride karakteri güçlendirmeye açık kapı bırakabilirler.

serinin en büyük zorluğu hikayeden ziyade eski karakterlerin gitmesi ve yenilerinin gönüllere taht edilmesi olacaktır herhalde. forumda eğitimli kesim bile kylo'yu gördüğünde vader'ı arıyor yani. luke yerine rey koymaya çalışırken karakterin oluşturulmasını kademeli hale getirip, izleyiciye daha hızlı satmayı hedeflemiş olabilirler. bu karakterin mimarisinin zayıf olduğunun ŞU AN İTİBARİYLE göstergesi değil çünkü hala kocaman bir bilinmeyen var. ha ikinci filmde böyle devam eder, o zaman kesinlikle katılırım.

Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

tv dizisi degil bu sinema filmi :P

bekleyin bi sonraki bolumde acikliycaz olayi olmamali filmlerde, her film kendi icinde tutarli olmali. sirf ucleme olucak diye narrativein icine edip arkasi yarin yapamazsin veya karakterleri yarim yamalak aktaramazsin

hem yenilikçi kurgu, taze nefes filan istiyosunuz, hem de her şeyin sırasıyla, yeri geldikçe açılmasını istiyorsunuz ama leydim yha :(

hayır her şeyi sırasıyla anlatması en son beklenecek merch bi de bu yani. daha baştan yayın sırası yanlış, dahası senin thread boyu savunduğun machete izleme düzeni daha bile abuk.

hem, her şeyi güzel güzel anlatsa 2017'de gelecek devamına kadar neyi tartıştırıp merak ettirecek? hype nası canlı kalacak? dünyanın 4 bir yanındaki fanlar neye ağlayacak? yapımcılar nerelerden kopya çekecek, nası feedback alacak da over and over again memnun edecek?

*müstehzi gülümseyen ışın kılıçlı gıcık smaylicik*
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...