Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Star Wars: The Force Awakens (2015)

mokoko

Öne çıkan mesajlar

Redeagle said:

Sotto said:

Guzel yazmissin guzel dusunmussun. Zaten ben de fikri begendim. Sadece bu tarz seylerin kucuk hintlerle daha belirgin olmasini beklerim, belki biz de farkedemedik, tekrardan izlemek gerekir. Ben tabii onyargiyla daha onceki deneyimlere dayanarak bizim kadar derin dusunmuyorlardir diyorum yoksa R2D2'nin bir anda aktif olmasi icin bir sebep gerekliydi zaten oldukca abzurd duruyor cunku. Dedigin gibi dusunmemis olamazlar.

Kizdaki gucun aktif edilmesiyle zaten Kylo nun onun zihnini okumasi arasinda baglantilar var, kilici bulmasi vs de bunlar sanki bir anda olup bitiverdi gibi ama bana hizli gelmis olabilir.

Daha once dedigim gibi 77 deki filmde bile Luke force u hazmene kadar 2 film geciyor, ilk duellosu 1,5 film sonra. Burada ise sanki 2 saat icinde

1)kizin force tan bi haberi yok - mit mi gercek mi bilen yok (dedigim gibi alt tarafi 20-30 yil gecti maksimum ne miti)

2)bir anda ligthsaber sahnesi flashback (tamam bu mantikli ve guzel)

3)mind okuma derken guclerini kesfetmesi.

4)lightsaber duellosu force pullar mind trickler.

Bu kurguyu daha dikkatli incelemek lazim belki de. Ama dedigim gibi fazla mi hizli gelisiyor olaylar ben mi onyargiliyim bilemedim. Ne kadar guc olursa olsun sende bu bu kadar kolay miydi ya?

O zaman Anakin'in kizi Leia niye hicbir zaman bu kadar hizli dank edemedi bu ise diye sorarim. (Cok ayri bir tartisma konusu olur da)

Yani o force block un kalkmasi olayi buyuk birseyse ve bir anda aydinlanma sagliyorsa bunu iyi aciklamalari lazim. Dedigim gibi hintler yeterli, ben de bunlari farkedemedim simdilik. Belki ilerisi daha aciklayici olur.

Benim acikcasi teorim daha farkli. Ben bu hizlandirmanin kasten filmin icine SW gelenegi geregi illa bir tane duello koyulmasi gerekliliginden dolayi oldugunu dusunuyorum. Katilmayabilirsiniz tabii.
Eger boyle bir gereksinim olmasaydi kizin forcela tanismasi, kendini kesfetmesi daha sakin birsekilde yedirilebilirdi.

Ancak kotu karakter hazirken, iyi karakter 2 saat icinde hazirlanmak zorundaydi. Burada plot geregi Luke dusunulmemis.

Halbuki genc yeni ogrenci villain ile eskinin hocasinin kapismasi aynen de Episode 4 gibi olurdu - ve filmin kendi icindeki mantigiyla daha iyi ortusebilirdi.

Gerci bu sefer yine Ep 4 remake argumani pekisirdi, bilemedim :D

Benim tabi ki olay kesinlikle bu şekilde gibi bir iddiam yok. Çünkü disney çok rahat bir biçimde "öyle oldu çünkü öyle işte ZAAAA" diyebilir. Buna yapacak bir şey yok haliyle :D

Açıkçası benim bu şekilde düşünmemin en büyük nedeni senin de dediğin gibi kızın jedi güçlerini inanılmaz hızla kazanması. Bu herifler en azından bir kere oturup bir sw filmi izlemiştir diye düşünüyorum (özellikle 4'ü alıp olduğu gibi yeniden çektiklerine göre :D). Mesela Anakin o zamana kadar en büyük potansiyelli jedi adayıydı. Anakin çocukken force ona yol yordam göstermiş olabilir(jedilerle karşılaşması, pod yarışı yapabilen tek insan olması gibi) ama durup dururken kimsenin zihnini ele geçirmiyordu.

Tahminime göre bu kız zaten bir jedi veya jedi öğrencisi veya sith veya öyle bir şey. Daha önceden bu eğitimleri zaten almış daha önceden başkasının zihnini ele geçirmiş, ışın kılıcını uçurup eline çekmiş. Fakat bunu bilmiyor. Çünkü büyük ihtimalle luke hafızısına blok koydu. Ve kızın hafızasına blok koymasının nedeni luke'un kimseye haber vermeden kaybolmasıyla bağlantılı bir neden.

Lectre said:

hiç izlemedim sw serisini ya, oturup baştan izlesem ilk filmleri böyle cüneyt arkın filmi gibi mi?

Eğer merakın varsa izlemek için en iyi dönem. Cüneyt arkın gibi sırf aksiyondan ziyade aksiyonda var, drama da var, komedi de var. Sırf merak ediyorsan 7'ye bak. Eğer ilgimi çeker diyorsan 4-5-6 ve 7'yi izle derim.

tamamdır, 1-2-3 gereksiz mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Star Wars 7 filmini hayatımın ilk filmi olarak ben yazsam bile zaten film çıktıktan sonra benim hiçbir şey yapmama gerek kalmadan fan base bütün boşlukları benim asla düşenemeyeceğim bir şekilde bile muhteşem bir şekilde dolduracağı için ben bu işte Disney'in risk alıp almamasıyla bir şeylerin değişeceğini hiç sanmıyorum.

Bundan sonraki filmlerde bütçeyi yükseltip biraz daha CGI basarlarsa herkes kuduracak zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Lectre said:

Redeagle said:

Sotto said:

Guzel yazmissin guzel dusunmussun. Zaten ben de fikri begendim. Sadece bu tarz seylerin kucuk hintlerle daha belirgin olmasini beklerim, belki biz de farkedemedik, tekrardan izlemek gerekir. Ben tabii onyargiyla daha onceki deneyimlere dayanarak bizim kadar derin dusunmuyorlardir diyorum yoksa R2D2'nin bir anda aktif olmasi icin bir sebep gerekliydi zaten oldukca abzurd duruyor cunku. Dedigin gibi dusunmemis olamazlar.

Kizdaki gucun aktif edilmesiyle zaten Kylo nun onun zihnini okumasi arasinda baglantilar var, kilici bulmasi vs de bunlar sanki bir anda olup bitiverdi gibi ama bana hizli gelmis olabilir.

Daha once dedigim gibi 77 deki filmde bile Luke force u hazmene kadar 2 film geciyor, ilk duellosu 1,5 film sonra. Burada ise sanki 2 saat icinde

1)kizin force tan bi haberi yok - mit mi gercek mi bilen yok (dedigim gibi alt tarafi 20-30 yil gecti maksimum ne miti)

2)bir anda ligthsaber sahnesi flashback (tamam bu mantikli ve guzel)

3)mind okuma derken guclerini kesfetmesi.

4)lightsaber duellosu force pullar mind trickler.

Bu kurguyu daha dikkatli incelemek lazim belki de. Ama dedigim gibi fazla mi hizli gelisiyor olaylar ben mi onyargiliyim bilemedim. Ne kadar guc olursa olsun sende bu bu kadar kolay miydi ya?

O zaman Anakin'in kizi Leia niye hicbir zaman bu kadar hizli dank edemedi bu ise diye sorarim. (Cok ayri bir tartisma konusu olur da)

Yani o force block un kalkmasi olayi buyuk birseyse ve bir anda aydinlanma sagliyorsa bunu iyi aciklamalari lazim. Dedigim gibi hintler yeterli, ben de bunlari farkedemedim simdilik. Belki ilerisi daha aciklayici olur.

Benim acikcasi teorim daha farkli. Ben bu hizlandirmanin kasten filmin icine SW gelenegi geregi illa bir tane duello koyulmasi gerekliliginden dolayi oldugunu dusunuyorum. Katilmayabilirsiniz tabii.
Eger boyle bir gereksinim olmasaydi kizin forcela tanismasi, kendini kesfetmesi daha sakin birsekilde yedirilebilirdi.

Ancak kotu karakter hazirken, iyi karakter 2 saat icinde hazirlanmak zorundaydi. Burada plot geregi Luke dusunulmemis.

Halbuki genc yeni ogrenci villain ile eskinin hocasinin kapismasi aynen de Episode 4 gibi olurdu - ve filmin kendi icindeki mantigiyla daha iyi ortusebilirdi.

Gerci bu sefer yine Ep 4 remake argumani pekisirdi, bilemedim :D

Benim tabi ki olay kesinlikle bu şekilde gibi bir iddiam yok. Çünkü disney çok rahat bir biçimde "öyle oldu çünkü öyle işte ZAAAA" diyebilir. Buna yapacak bir şey yok haliyle :D

Açıkçası benim bu şekilde düşünmemin en büyük nedeni senin de dediğin gibi kızın jedi güçlerini inanılmaz hızla kazanması. Bu herifler en azından bir kere oturup bir sw filmi izlemiştir diye düşünüyorum (özellikle 4'ü alıp olduğu gibi yeniden çektiklerine göre :D). Mesela Anakin o zamana kadar en büyük potansiyelli jedi adayıydı. Anakin çocukken force ona yol yordam göstermiş olabilir(jedilerle karşılaşması, pod yarışı yapabilen tek insan olması gibi) ama durup dururken kimsenin zihnini ele geçirmiyordu.

Tahminime göre bu kız zaten bir jedi veya jedi öğrencisi veya sith veya öyle bir şey. Daha önceden bu eğitimleri zaten almış daha önceden başkasının zihnini ele geçirmiş, ışın kılıcını uçurup eline çekmiş. Fakat bunu bilmiyor. Çünkü büyük ihtimalle luke hafızısına blok koydu. Ve kızın hafızasına blok koymasının nedeni luke'un kimseye haber vermeden kaybolmasıyla bağlantılı bir neden.

Lectre said:

hiç izlemedim sw serisini ya, oturup baştan izlesem ilk filmleri böyle cüneyt arkın filmi gibi mi?

Eğer merakın varsa izlemek için en iyi dönem. Cüneyt arkın gibi sırf aksiyondan ziyade aksiyonda var, drama da var, komedi de var. Sırf merak ediyorsan 7'ye bak. Eğer ilgimi çeker diyorsan 4-5-6 ve 7'yi izle derim.

tamamdır, 1-2-3 gereksiz mi?

Machete denilen sira ile izle, yeni izliyene en duzgun o sekilde zevk veriyor, denendi onaylandi

4-5-2-3-6

1 i macheteliyorsun iste cunki cop oldugu gibi hikayeye etkisi yok
Sosyal ağlarda paylaş

Ewan mcgregora obi wanin gencligini oynatmak lucasin ilk uclemede yaptigi en iyi sey ya, ep3 de filan o kadar iyiki filme giydiremiyorum fazla

Simdi baktimda flashbackte rey diyen ses ewan mcgregormus harbiden, bi sekil force ghost olarak gozukucek ilerde sanirim

https://dorksideoftheforce.com/2015/12/19/ewan-mcgregor-as-obi-wan-was-in-star-wars-the-force-awakens/

Sosyal ağlarda paylaş

merak edenlere filmdeki bazı mevzularla ilgili kaynaklı bilgiler

yildizsavaslari.com dan alıntıdır

Biraz ders çalıştım, bulduğum detayları yeni EU'yu da kapsayarak, mümkün mertebe kaynakları ile beraber paylaşacağım.

* First Order'ın kurucusu Snoke değil. İmparatorluk'tan kalma eski liderler kurdu. First Order otuz yıl boyunca hazırlık yaptı. "Hayatta kalan Nazi'ler Arjantin'de yeni bir ordu kuracak olsaydı nasıl olurdu?" şeklinde bir ilhamdan yola çıkılarak senaryolaştırıldı.
Kaynak: J.J. Abrams
http://www.empireonline.com/movies/news/jj-abrams-spills-details-kylo-ren/

* First Order'da Sith veya Inquisitor'lar yok. Kylo Ren ve Snoke bir Sith değil.
Kaynak: J.J. Abrams
http://www.empireonline.com/movies/news/jj-abrams-spills-details-kylo-ren/

* Kylo Ren'in ışın kılıcının tasarımı, Malachor (?)'dan geliyormuş. İçindeki kırık ve yetersiz kyber kristali sebebiyle, kılıçtaki kıvılcım ve kesik akımlar oluşuyormuş.
Kaynak: TFA Visual Dictionary & TFA Incredible Cross Sections

* Max von Sydow'un canlandırdığı ve filmin hemen başında ölen Lor San Takka karakteri, Church of the Jedi (Jedi Kilisesi) adlı bir grubun üyesi. Bu grup Jedi ideallerine tapanlardan oluşuyor (bir nevi bizim dünyamızdaki Jedi dini mensupları gibi).
Kaynak: Before the Awakening kitabı

* Yüce Lider Snoke, Yavin Savaşı'ndan yaklaşık 1000 yıl önce doğmuş. Görüntüsü, Ralph Mcquarrie'nin İmparator Palpatine tasarımından esinlenilmiş.
Kaynak: Before the Awakening kitabı

* Starkiller Base'in yokettiği yıldız sisteminin adı Hosnian, yok oluşunu gördüğümüz gezegenin adı ise Hosnian Prime. Birkaç kişi o gezegeni Coruscant zannetmiş, değil.
Kaynak: TFA Visual Dictionary

Sosyal ağlarda paylaş

Filmi ilk kez seyredecek arkadaşlara şunu söyleyeyim, Prequel Trilogy çöp laflarına aldırmayın. TPM de, AOTC de gayet güzel. Sadece Original Trilogy'nin yanında zayıf kalıyorlar ama yine kendi ayakları üstünde duracak kadar güzel filmler. The Godfather serisinde 3. film kötü mü? Hayır. Ama ilk 2 film o kadar güzel ki, o film yanlarında eziliyor. Episode I ve II de aynı hesap. Benim seriyle tanıştırdığım her arkadaşım Prequelleri izleyince sevdi, içiniz rahat olsun.

İzlemek için de 456123 sıralamasından şaşmayın. Biz o şekilde aşık olduk çünkü. 1997'de Original T Special Edition olarak aynı anda tüm dünyada gösterime girmişti, babam elimden tutup götürdüğünde ilk öyle izledim sinemada. ROTJ bittiğinde babamı daraltıp "bir daha gidelim" diye delirdiğimi hatırlıyorum ahah.
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

GwindonSurion said:

bunu buraya da koyim 8'in castı
http://i.imgur.com/UQJnXDT.jpg

ayrıca şu yeni filmin konusunu bilen var mı?

http://www.imdb.com/title/tt0458291/?ref_=nm_flmg_wr_7

benicio kesin sith olur

http://variety.com/2015/film/news/benicio-del-toro-star-wars-episode-viii-villain-1201544367/

Sosyal ağlarda paylaş

Redeagle said:

O konuda bir teori yaptım

Bana kalırsa luke dellenip gitmiyor. Tapınağa bir şey oluyor(bizim dark side'a geçen vatandaş yüzünden) ve Luke'un bütün force sensitiveleri saklamasını gerektiren bir durum var. Bizim kız ana karakter büyük ihtimalle küçükken luke'un öksüz bulup yanına aldığı tapınaktan bir öğrenci. Saklanmaları gerekince luke bunun hafızasına wipe atıyor.

Luke geri dönmek için bir şeyi bekliyor. Ve bizim kız bunun bir şekilde catalisti. Bu yüzden Luke'un ışın kılıcıyla etkileşime girip büyük ihtimalle bir flashback yaşıyor. O noktadan itibaren forcela bağlantìsı geri dönmeye başlıyor. Sonra kylo mind probe yaparken istemsiz olarak kızın force bağlantını bastıran bariyerleri iyice yıkıyor. Mind trick ve pull gibi yeteneklerini hızla geri kazanıyor böylelikle.

Üsse geri dôndüklerinde R2 bence kıza reaksiyon gösteriyor çünkü luke onu jedilar gelene kadar bekleme modunda beklemeye ayarladı. Kız üsse girince r2 aktive olup haritayı gösteriyor.

başarılı. işin aslı böyle çıksa da çıkmasa da tebrik ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...