Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1'den fazla eleman istihdam eden var mı?

Esh

Öne çıkan mesajlar

Esh said:

Daha önceki yasaya göre bir iş yerinin iş güvenliği uzmanı istihdam etmesi için en az 50 işci çalıştırması gerekmekteydi. Bu yasal zorunluluğu aşmak isteyen işletmeler 49 işci çalıştırarak; iş güvenliği uzmanı istihdam etmemekte, yasa yükümlüklüklerinden kulturlmaktaydı.

Dese ki "70 işçisinin 30'una sigorta yapmıyordu onu önledik" falan tamam iyi güzel de, 50 işçiden fazlasının getirdiği yükümlülüklerle uğraşmamak için şirketinin büyümesini sınırlıyorsa bu adamın ticari ve stratejik tercihidir. Biz de dükkanımızda aynı şekilde 9 işçinin üzerine çıkmıyoruz yani, kime ne? Süper zekalarıyla müthiş bir yasa açığını kapatmışlar sanki.
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız arkadaşlar herkes 9-10 işçi çalıştıran kobiye sahip değil, 50+ işçi çalıştırıp maliyet olmasın diye yasal yükümlülüklerinden kaçan ve 49un üstüne sigorta yapmayan çok iş yeri var. Eski sistem daha saçmaydı, mesela 53 kişiye doktor/iş güvenliği uzmanı gerekirken 45 kişiye gerekmemesi baya anlamsız. Yasa bunlara yönelik olarak çıkartılıyor.

Bu uzmanlığı dışardan outsource edebileceksen ve ücretleri de baktığın personel sayısına göre ayarlarsan son derece mantıklı bi kanun. 9 sigortalı çalıştıran montaj atölyesi bi zahmet iş güvenliği için uzman kullansın, en azından bi uzman gelsin etrafı incelesin iş körlüğü yüzünden alınmayan önlemleri alsın. Hatta mümkünse işveren de açıktan maaş verdiği o 4 kişiye de sigorta yapsın. Herkes işine gelince AB insan hakları biz gelişmiş ülke değiliz reröre, ama işverenin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye gelince sigortalıyı atar kayıt dışı çalıştırırım.

ISO 9000le falan olacak işler değil bunlar bu arada, ISO dediğin kalite sistemi en nihayetinde. OHSAS'ım var diyorsan da zaten bu şartları yerine getirmişsindir.
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

df said:

hekime kadar bağlamışsınız olayı tebrikler. iş güvenliği uzmanı dedikleri 2000 TL vererek kursa gidip sertifika alan ortalama adamlar. arkadaşım da giriyor şimdi sınava. bi danışman birden çok şirket için danışmanlık yapabiliyor.

ayda 200-300 TL gibi bi ücreti olur büyük ihtimalle bi şirketten. ya full o iş için çalışıp 5-10 şirkete bakar. ya da kendi işinde çalışıp 1-2 şirkete danışmanlık yaparak ek gelir yapar.

iş güvenliği ile ilgili 3-5 eğitim verir çalışanlara anca o.

iyide neden abi
neden ekstradan ayda 300 tl veriyorum
ne işe yarıcak bu adam

benim iso belgem var zaten
calısanıma eğitim veriyorum
ayrıca senin arkadasına neden para vetiyorum

iyi oldu kötü oldu gibi bi yorum yapmadımki ben. ilk sayfaya bakarsan doktor fln dedikleri için yazdım. öle hayvani bir şey değil diye. 2-3 kişi çalıştıran adam da 50-100 lira gibi bi ücrete ayarlar birini. sertifika çok pahalı değil önüne gelen alıp düşürür zaten piyasayı.

benim çalıştığım şirket 1200 çalışanı olan bi şirket ve o 200 - 300TL gibi bi bütçeye yapıyor oradan yazdım miktarı.

ayrıca olay yeni istihdam da değil. mühendisler ek gelir için gidiyor çoğunlukla.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

bizim bahsettiğimiz 2 kişilik torna tezgahı.

40kişilik dükkan değil.

2 kişilik torna tezgahında da iş güvenliği için bir kontrol gerekiyor yalnız. Bunun sıklığını ve ücretini 50 kişilik işletmeyle aynı mantıkta hazırlamadığın sürece sorun yok. Ki okuduğum kadarıyla zaten kanunda bu tür işletmeler için özel maddeler var, yine mantıklı bir ücretlendirme yönetmeliklerle tebliğlerle ayarlanabilir.

Ben 40 senedir aynı işi yapıyorum hiç bişey olmadı diyerek muasır medeniyet olamıyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Önce başka konuları çözelim dersek hiç ilerleme kaydedemeyiz. Kayıt dışı ve sigortasız çalışan konusuna ayrıca eğilip çözeceksin, kayıtlı ama iş güvenliği olmadan çalışan konusunu ayrı. %50ler gibi çok komik bir rakam var kayıtlı çalışanlarda ama yine de onlar için hak iyileştirme programlarını devreye alman gerekiyor. Hani biri diğerinin bahanesi değil artık.

Nerem doğru ki buram doğru olsun saçma bi argüman, o zaman hiç bir iş yapmayalım her şey eski tas eski hamam gitsin.
Sosyal ağlarda paylaş

herşeyin göstermelik yapıldığı bir memlekette yaşıyosun.

geçen src lazım oldu. normalde 6 ay kurs murs bok püsür..

abi 300 liraya çözeriz dediler, şoka girdim. neden? çünkü bütün kamyon şoförleri alt seviyenin de altı insanlar, istesen de geçemeyecekler bir çok testi.

kontrol de yok, olsa da, "yau adamın çoluu cocuu var" muhabbeti. ki her sektörde böyle. yanlış mı yaptın? yanına kar kalıyo.

falan filan. öf.

bana kimse anlatmasın muasır medeniyet zırvasını, gittik gördük. muasır medeniyete gidip görüyosun. orda yaşayanlar insan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...