Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Komünizm neydi, değildi?

Feamer

Öne çıkan mesajlar

beyler tarih boyunca refahın ve eşitliğin grafiği şu değil.

http://i46.tinypic.com/16s1ub.jpg

bu genelde komünistlerin yaptığı hata. (marks'ın değil)

ama bu da değil.

http://www.bilgisayarkavramlari.com/wp-content/uploads/2008/11/dogrusal.jpg

bu da kapitalistlerin yaptığı hata.
hadi bye.
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

Akhlaur said:

Yok ben o dediklerini biliyorum da insanı düşünen bir sisteme geçiş için gerekli yolun bu kadar canice olmasının tersliğini konuşmaya gerek yok diye düşünmüştüm.İnsanı düşünen sistemi kurarken zorla kabul ettirmece.Sonra niye rusya oldu.Yine olur ki öyle birşeyi başarabileceğini sanıyorsan.Sen istediğin kadar bağır sivillerle işimiz yok bizim diye.Bal gibi de var.

Kendimden alıntı:
"Açık sömürgelerde ard arda ulusal kurtuluş hareketlerinin patlamasının ardından dışardan sömürüyü çok maliyetli bulan kapitalizm yenisömürgeciliğe geçti.
Yenisömürge ülkelerde dışarıya bağımlı bir sanayileşme gerçekleştirildi ve ülkede uluslararası sermayeye bağlı bir yerel burjuvazi oluşturuldu. Bu yeni sistem yoluyla politik olarak bağımsız gibi görünen sömürge tipi faşizmin geçerli olduğu ülkeler çok daha düşük bir maliyetle sömürülebildi.
Bu politikayı somutlaştırırsak hak talepleri karşısında amerikan değil türk polisinden cop yiyoruz, uluslararası sermaye ise ülkemizde yerli ortaklarla beraber faaliyet gösteriyor. "

Şimdi canilik diyorsun, başka bir yol var mı? malesef. Kapitalizmin rezilliğini idrak edip bu sefer 'abi kan dökülmesin aşama aşama dönüştürürüz' diyeceksen reformizmle ilgili şunu söyleyeyim sana:

gene kendimden alıntı:

"Kapitalist sistem reformlarla asla yok olmayacaktır, çünkü kapitalizm karşısında devrimci krizi bulmadığı sürece her daim yaşadığı krizlerden güçlenerek, halkı biraz daha ezerek çıkacaktır. Sen bugün bir küçük burjuva olarak sistem seni bizzat vurmadan gönül rahatlığıyla ''zaten herkes mutlu olamaz'' gibi düşünceler öne sürüyorsun(İşçinin devrimin öncü gücü sayılmasının bir sebebi var), ama bugün Dünya nüfusunun %90ı mutlu değil, kendini İsviçre'yle eşit ölçüde mutlu değerlerinden insanlarımız kendini kandırsa da mutlu değil. Kapitalizm açık işgallerle, savaşlarla, devlet eliyle on milyonlarca kadının pazarlanmasıyla, uyuşturucuyla, suçla, sınırsız bir emek sömürüsüyle, tecavüzle, ölümle ayakta duran bir sistem ve emin ol hele bu ülkenin işçisi, köylüsü bu durumdan hiç memnun değil. "

Kes lan.
Sosyal ağlarda paylaş

Sen beni anlamamışsın tam.Ben zaten komünizm olamaz diyorum.Oldurmaya çalışmıyorum devrimsiz.

Bir de öyle fantastik romanlarda olduğu gibi hayatın kutsallığına inanıyoruz ama gerekirse en iyi savaşçı biz oluruz mantığı işlemiyor işte gerçek hayatta.Sen onu bunu kesmeye başlayınca sosyalizm için işler değişiveriyor.

Onlar kan döküyor sessiz mi duracağız hakkımızı alalım diyip saldırmak onlar puştsa biz daha puştuz laaan demek gibi bir şey.
Sosyal ağlarda paylaş

Serbest piyasa ekonomisinin bulunduğu tüm ülkeler kapitalisttir. kapitalizm= serbest piyasa ekonomisi.

'Kapitalistler' dediğimiz insan topluluğu da yüksek burjuvadır. Yerel burjuvaziden sabancı, koç, ali ağaoğlu, uluslarası burjuvaziden coca cola gibi şirketlerin sahipleri kapitalistler dediğimiz kitle.

Bu kapitalist insan topluluğunun özelliği üretim araçlarını(fabrika, tarlalar, madenler vs) ellerinde bulunduruyor olmaları

Kapitalist devlet de kapitalizmin baskı aygıtıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

Kapitalist sistem reformla yok olmayacaktır.Doğru.Zaten kapitalist sistem grip virüsü gibi abi evrim geçiriyor reformla işte.Ardeth le viktorun dediği gibi değişen durumlara uygun hale geliyor.O yüzden zaten yok olmayacak asla.E benim dediğim de zaten o.Bu reformlarda insanlarda ki azıcık bilinçle ve bir avuç anarşiğin çabalarıyla oluyor.Bir avuç dediğime bakma hayatının her anında anarşist bilince sahip olması gerekmiyor o insanların.Sadece belli konularda birleşerek ortak bir amaçla düzene karşı durmaları anını demek istiyorum.Değişimle değişiyor, insanla değişiyor, zamanla değişiyor ama hep insan doğasına uygun olduğu için varlığını sürdüyor kapitalizm.

Sen şimdi kapitalist devlerinin komünizm mantığını anlamadıklarını ya da bilmdiklerini mi düşünüyorsun ? Onlarda senin yazdıklarını biliyorlardır, olay ellerinin altındaki gücü gördükten sonra değişiyorlar falan bile değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Problem dunyayi degistiren o anarsiklerin degistirme tarzi, millet elinde bayat sloganlarla sokaga cikip kahrolsun kapitalizm diye bagirdiginda degismiyor dunya

Dusuncelerin kitlelere aktarimi ile yani sanatla degisiyor, adama 300 sene anlatsan empati kuramayacagi bir durumu veya anliyamiyacagi bir olguyu tek bir kitapla, tek bir film ile anlatabiliyorsun, empati kurdurabiliyorsun, diyalektin calismasi icin insanari ikna etmeniz, onlarin bilincaltina nufuz edebilmeniz lazimki ordan akan dusunceler toplanip dunyayi degisitiricek yogunlukta kollektif bilincdisinda bulusabilsin

Televizyonda ve kitapcida gordugunuz copluk zaten bu yuzden var, bunu kontrol etmek istiyorlar, sistemi sorgulatmicak hafif filmleri yediriyor, hicbir politik durusu olmayan sanatcilari dinletiyor size populer kultur. Once sorunu dogru tespit etmek lazimki cozum efektif olsun.

Elde pankart salliyarak kendiniz haric kimseyi ikna etmiyorsunuz cunki
Sosyal ağlarda paylaş

@Akhlaur

"Mevzu halk-egemen çatışması olduğu için o reformların yapılması dengenin halkın lehine döndüğünü gösterir yalnızca. Ama reformizmle ilgili yazdığım kısımda belirttiğim sebeplerden egemen her daim verdiği reformu geri almak için savaş halindedir. Bir de Almanya vs metropol ülkeler, biz yenisömürge ülkesiyiz, elbet arada fark var, adam kendi halkını seninkinden üstün durumda yaşatacak ki ona 'sen sistemin içindesin' mesajı verecek, bu kapitalizmin halkı bölme yöntemlerinden biridir.

Reformla maalesef asla yıkılmayacak kapitalizm, biz şimdi parasız üniversite alma yolunda reformlar kapsak, işçi lehine, köylü halk lehine reformlar kapsak suriyeyle savaşı engellesek zaten devlete bağlı sivil faşizm girecek devreye, o sivil faşizm halkı ezip reformları kaldırtamazsa da darbeyle bizzat açık faşizme geçeceğiz(Devletin resmi kolluk kuvvetleri uygulayacak artık faşizmi), Neoliberalizmde büyümeye devam etmek zorundasın nitekim, etmen halkı ezme yoluyla, edemez reformlarla daha derin krize girersen baskı aygıtlarını tam gaz devreye sokarsın, işte bu yüzden arası yok bu işin, reformla olmaz. Boşuna demiyoruz tek yol devrim diye."

Sana özel baştan yazamadım kusura bakma, o sosyal devlet hayali(yani ara yol) niçin gerçek olamaz açıkladım diğer başlıkta umarım anlaşılacak durumdadır metin
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

Serbest piyasa ekonomisinin bulunduğu tüm ülkeler kapitalisttir. kapitalizm= serbest piyasa ekonomisi.

'Kapitalistler' dediğimiz insan topluluğu da yüksek burjuvadır. Yerel burjuvaziden sabancı, koç, ali ağaoğlu, uluslarası burjuvaziden coca cola gibi şirketlerin sahipleri kapitalistler dediğimiz kitle.

Bu kapitalist insan topluluğunun özelliği üretim araçlarını(fabrika, tarlalar, madenler vs) ellerinde bulunduruyor olmaları

Tamam kapitalism pis kötü baskı aygıtı ama bunlar bi türlü değil ki? Sizin ayıramadığın şey bu. Şahsen benim savundum Social Liberalism'e bak, Social Liberalism'i benimsemiş tıkır tıkır işleyen İskandinav ülkere bak bi ve bana oradaki pis kapitalizm'in etkilerinden söz et. Lütfen.

sen buna yaz merak ettim ciddi, ben de yatayım yavaştan yarın cevaplarım.
Sosyal ağlarda paylaş

@liberal

liberal said:

kolektifinsan said:

Tamam kapitalism pis kötü baskı aygıtı ama bunlar bi türlü değil ki? Sizin ayıramadığın şey bu. Şahsen benim savundum Social Liberalism'e bak, Social Liberalism'i benimsemiş tıkır tıkır işleyen İskandinav ülkere bak bi ve bana oradaki pis kapitalizm'in etkilerinden söz et. Lütfen.

sen buna yaz merak ettim ciddi, ben de yatayım yavaştan yarın cevaplarım.

Almanya vs metropol ülkeler, biz yenisömürge ülkesiyiz, elbet arada fark var, adam kendi halkını seninkinden üstün durumda yaşatacak ki ona 'sen sistemin içindesin' mesajı verecek, bu kapitalizmin halkı bölme yöntemlerinden biridir.

Kapitalizm uluslararası bir olgu ve etkileri evrensel düzeyde değerlendirilmek zorundadır.

ek: Kazara 2 ayrı mesaj halinde attım cevapları, benim de beyin yoruldu artık mazur görün
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Gunumuzdeki sistemin tarihini 11. yuzyildan beri kapitalizm adi altinda izleyebilirsiniz. Hukuk sistemi Roma'dan bu yana evrimleserek gelmis, ekonomi de oyle, yavas yavas sekillenmis tarih boyunca.

Ama bu komunist takinanlar garip bir sabuklanma ile tum bu 6000 yildir izlenebilen tarihi silip atip, tum sistemi oldugu gibi degistirip isletebileceklerini dusunuyorlar. Reforma filan karsilar, onlara gore mevcut duzen her yaniyla kotu, monstrum. Romalilar isi biiyormus aslinda (anlamadiysan gondermeyi su kullandigim latince kelimenin anlamina bak).

En kabullenemedigim ama kendi iclerinde gelistirdikleri ve hic uygulanamamis, tum denemelerinin donemin en korkunc rejimlerine dondugu hipotezlerinin insan uygarliginin kendi cozumlerinden daha iyi oldugunu iddaa etmeleri. Uygarligimizin, insanligimizin kendisine hakaret edenler asil sosyalistler.

Yani komunizm insanliga hakaret ederek kendini aziz sanmadir.

PS: Nefret ediyorum bu fikirden, evet. Cozum devlete kizarak daha cok devlet degil, daha az devlet. Sorun devletse sosyalistlesip devleti guclendirecegine devletin gucunu azaltmanin yollarini aramak olmamali mi? Biraz akil yani. Dunya ozellestirmelerle filan dogru yolda gidiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

uygulanmışı feci boktan olan bi sistem lan.

"DEVLETTEN HERKES ÇALSIN! ÇÜNKÜ HERKES ÇALIYOR! Dİ Mİ? HAYDİ ÇALALIM O HALDE!" tadında bi durumu da vardır muhteşem tembelliğin yanında

kağıt üstünde her şey güzelmiş.

gerçekte ise görünce "oha amerika falan ne güzel şeyler yapmış lan ne muhteşem la!" dedirtiyor.

bugün için güzel tarafı şu, adamlar "biz böle böle çalardık!" diye anlatıyorlar. tabii bunu doğal bişi olarak söylüyorlar. sen de şaşkınlıkla dinleyip sonra eğleniyorsun.

rus liderlerin listesine bakmak lazım aslında hmm andropov mu ne dönemini seviyor ama herkes. güzelmiş galiba o zamanlar işler güçler
Sosyal ağlarda paylaş

diğer taraftan şu da var.

zamanında çalmamış yahut az çalmış kolhozlar hâlâ ayakta kalmayı başarmışlar

kolhoz ekmeği ve peyniri yiyorum mesela kahvaltıda.

süper kaliteli değil ekmek gerçi. komşu fırın ekmeği rahat döver. ama peynir bayağı başarılı.

kolhoz olayları iyi abi.
modern sisteme de uygulanabilir şeyler hem
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

Bir de bilimi, teknolojiyi kar değil insan için ürettiğin gerçeği var artık, işçi indirmeden kömür çıkarmak mümkünken kar kaygısıyla işçi indirirsin kapitalizmde, angaryayı yapan adama kar kaygısıyla verebileceğin en düşük maaşı da verirsin, halkın tüm sosyal güvencelerini çalmaya da çalışırsın, biri senden çok kar ediyorsa iflasa giden yoldasındır demektir nitekim. Sonuçta serbest piyasa rekabeti var.

mesele şu ki, işçi indirmeden kömür çıkartmak kapitalist sistem icadıdır, bir buluş bulunmaz dediğimin içine bir örnek mesela bu , komünist bir sistemde böyle bir buluş olabilir mi?

çünkü işçi maaşınından, sosyal haklarından ıvırından zıvırından feragat edersin, onlarla uğraşmadan az çalışan ve masraf ile işini yapıp kar edersin.

aksi zaten kölelikdir ve komünizm de o işi yapacak "eşit" işçi sınıfı varken ve "eşit" işçiler içindeki hiç bir "eşit" mühendis ve bilim adamının kendileri ile "eşit" maden işçilerinin rahatı için böyle bir icraata gireceğini zannetmiyorum hem zaten ne iş yapacak sonra o maden işçileri?
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

peki sosyalist rejimlerin bilime ayrilan odenekler konusunda kapitalistlere kiyasla hep sinifta kalmasian ne diyorsun?

amerikada misal demokratlar yonetimdeyken odenek kesintilerine gidilirken cumhuriyetciler hep musluklari sonuna kadar acmistir

http://www.youtube.com/watch?v=x7Q8UvJ1wvk

en iyi anlatiyor direk, dinleyin iste ama ozet istiynler icin su tek carpici cumle yetiyor

"bilim ekonomik buyumenin temelidir, hicbir cumhuriyetci fakir olarak olmek istemez"

bu güzel örnekler için teşekkür ediyorum
bunun karsisinda sol yonetimler hep gorunur refahi bilimden once gordukleri icin bilime ayrilan odenekleri kisitli tutmuslardir

sscb nin egitim sistemi ortada, 2 universite bitirmis kizlar turkiyeye ne is yapmaya geliyorlardi hatirlayin bi bakalim, universite devletin elinde olunca egitimden bi kalite bekliyemezsiniz
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

Viktor said:

peki sosyalist rejimlerin bilime ayrilan odenekler konusunda kapitalistlere kiyasla hep sinifta kalmasian ne diyorsun?

amerikada misal demokratlar yonetimdeyken odenek kesintilerine gidilirken cumhuriyetciler hep musluklari sonuna kadar acmistir

http://www.youtube.com/watch?v=x7Q8UvJ1wvk

en iyi anlatiyor direk, dinleyin iste ama ozet istiynler icin su tek carpici cumle yetiyor

"bilim ekonomik buyumenin temelidir, hicbir cumhuriyetci fakir olarak olmek istemez"

bunun karsisinda sol yonetimler hep gorunur refahi bilimden once gordukleri icin bilime ayrilan odenekleri kisitli tutmuslardir

sscb nin egitim sistemi ortada, 2 universite bitirmis kizlar turkiyeye ne is yapmaya geliyorlardi hatirlayin bi bakalim, universite devletin elinde olunca egitimden bi kalite bekliyemezsiniz

REVİZYONİZM dedim ya, sen sosyalizmi değil Sovyet rejimini eleştiriyorsun. Sovyet rejiminde oldu yeni bir rejimde niye olmasının cevabını da verdim görmek istemiyorsun sanırım?

Sosyalizmin yeni kurulduğu ülkede ilk etapta çok bi para da ayıramazsın zaten bilime savaştan çıkmışsın, çevren kapitalist kuşatma altında, bu arada sovyetlerde bilim üretilmediği gibi yaklaşımlara da sovyetlerin ilk uzaya çıkan ülke oluşunu gösterir geçerim

iyi direk sosyalist olalım, niye komünizm bonus olarak geliyor
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Bu arada dunyanin en buyuk kapitalist sermaye fabrikalarindan Foxconn 1m robot ediniyor, 1.2m iscisi vardi, bunlarin neredeyse hepsini isten cikaracaklar.

Bakin, istediginiz oluyor, isciler ekmegimizden oluyoruz diye isyanda bu arada, hic biri mutlu degil Marx'in on gordugu oldu diye. Ac kalacaklar simdi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...